Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Linux na laptopa  (Przeczytany 2873 razy)

FRUPO

  • Gość
Linux na laptopa
« dnia: 2018-07-03, 13:19:50 »
Cześć , jestem tu nowy i kompletnie zielony. Mam pytanie odnośnie oprogramowania Linux. Która wersja będzie najlepsza na laptopa ? Jest wgl jakaś różnica między stacjonarnym kompem a laptopem. Mam laptopa z i5 , 8gb Ramu, dysk HDD 500GB, nvidia geforce 820M. Będę wdzięczny za każdą radę :)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Linux na laptopa
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-07-03, 14:09:51 »
To nie jest właściwe pytanie :) Nie "która wersja będzie najlepsza", a na ile Ty potrafisz to obsłużyć.
Generalnie każdy, współczesny linux na tym pójdzie, ale:
1. Tam są prawdopodobnie 2 karty: jedna "wbudowana" w i5 oraz NVidia. Taki układ nazywa się NVIDIA Optimus (i obsługiwany jest m.in. przez Bumblebee). Niektóre dystrybucje oferują tu łatwiejszą instalację odpowiednich sterowników dla takich rozwiązań (ponoć to rozwiązanie pracuje np. w Manjaro czy Antergos; niestety nie odpowiem Ci, czy w popularnych linuksach dla ZU jak np. Ubuntu, czy Mint również jest - ani tych dystrybucji, ani tego rozwiązania nie używam), a w innych (np. Arch, Gentoo) trzeba to ręcznie zrobić.
2. Masz - wg mnie niestety - kartę NVidia. Niestety ostatnio Linus zaniedbał się w pokazywaniu im f*ck, bo może w końcu zaczęliby lepiej wspierać swoje sterowniki. Do wyboru masz - "gorszy" (ponoć - bo jak pisałem nie używam) - wolny nouveau oraz własnościowy nvidia. Niemal każda dystrybucja oferuje oba. Ze sterownikiem nvidia bywają problemy w przypadku dystrybucji, które oferują najnowsze Xy, albowiem nvidia niekoniecznie robi do nich sterowniki na czas. Stąd - ostrożnie - poleciłbym jakąś dystrybucję "wydawniczą", bo tego typu rzeczy - prawdopodobnie - będą Ci się rzadziej zdarzać (lub wcale).
3. W przypadku sterowników nvidia - zapomnieć w zasadzie możesz o używaniu Wayland w miejsce Xów. Większość DE w ogóle nie zadziała, a jedyne GNOME3 i tak ma spore problemy. Na Xach chodzi sprawnie i same Xy pewnie funkcjonować będą jeszcze sporo, ale np. w przypadku Plasma, KWin (menedżer okien) dla Xów jest już nierozwijany (tylko poprawki, ale nowych funkcjonalności raczej nie otrzyma). Być może taka sytuacja pojawić się również w innych DE.
4. Reszta jest wielką niewiadomą, albowiem to co podałeś absolutnie nic nie znaczy, oprócz tego, że taki laptop zasadniczo nie powinien mieć problemów.
5. Na laptopach użytkuję linuksa już kilkanaście lat. Nie widzę większych problemów.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux na laptopa
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-07-04, 12:40:54 »
Cytuj
Jest wgl jakaś różnica między stacjonarnym kompem a laptopem.
Objętość & wydajność.
Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii laptop jest coraz bardziej wydajny i wydaje się coraz bardziej zaspokajać potrzeby użytkowników za mniejsza cenę.
Na przyklad
taka karta SD bez problemu mogla by zastąpić dysk w laptopie
https://youtu.be/wTlTnAboq8c?t=618
W moim odczuciu laptopy nadal są ciut wolniejsze
(nie używałem jeszcze z dyskiem SSD)
dlatego najlepiej pracuje się posiadając lekkie środowisko graficzne.
Ale to co komu będzie pasować, zależy od jego indywidualnych potrzeb.

Sterowniki dla kart Nvidia:
Sterownik Nouveau społeczności choć jest coraz lepiej, to jest niedopracowany. O ile z 2D nie miałem problemów, to 3D jest bardziej skomplikowaną technologią i np. w grze SuperTuxKart brakowało pewnych elementów, które były widoczne dopiero po dopracowaniu sterownika.
Juz nie mówiąc o błędach pamięci i słabej wydajności.
 
https://nouveau.freedesktop.org/wiki/
Sterownik Nvidia producenta jest lepszy i zazwyczaj nie ma z nim problemów.
Problemy są trochę inne. (może podobne, ale jest ich dużo mniej)
Kiedy wchodzi nowa technologia, użytkownik Linuxa ma nadzieje ze jego karta tez będzie to wspierać.
- Kiedy wyszła technologia Optimus to na Linuxie można było ja włączyć dopiero z poziomu terminala.
( https://itsfoss.com/nvidia-optimus-support-linux/ )
- Kiedy pojawił się Wiedźmin 2, (w Ubuntu) okazało się ze Nvidia czegoś nie wspierała albo był bug w Nvidia bo postacie były białe jak duchy.

Cytuj
Ze sterownikiem nvidia bywają problemy w przypadku dystrybucji, które oferują najnowsze Xy, albowiem nvidia niekoniecznie robi do nich sterowniki na czas.
Ja bym powiedział trochę inaczej.
- To prawda ze było ze jakiś nadgorliwy developer Linuxa wypuści do repozytorium
kernel wcześniej niż sterowniki Nvidia.
Słyszałem takie opinie o Arch Linux, gdzie czasami oprogramowanie nie wyszło jeszcze z fazy testowej, a ktoś już dodał do stabilnego repozytorium.
Przytrafiło mi się kiedyś takie coś w Fedorze, ale to nie ich wina, bo nie wspierali Nvidii (sterownika produc.) i sterowniki miałem z innego repo.
- Fajnie by było gdyby Nvidia dala na stronie oznaczenia wspieranych kerneli dla danego sterownika. Moze wtedy developerzy dystrybucji lepiej by tego pilnowali.
- Sterowniki Nvidia korzystają z kernela (bo muszą), ale nie mówią z czego konkretnie. Gdy developerzy w nowej wersji kernela za bardzo namieszają, sterowniki przestają działać z tym kernelem i trzeba naprawiać sterowniki.
Jak oni testują czy sterowniki nadal będą działać oraz w którym etapie przebudowy kernela, tego nie wiem.
To może spotkać każdy sterownik, jeśli developerzy będą zbyt słabo ze sobą współpracować. ( tak przynajmniej gdzieś wyczytałem )

Edyowane
Moze trochę za bardzo nastraszyłem. :D
W dystrybucjach dla "początkujących"
- są poradniki oraz konfiguratory graficzne
- zaleca się sterownik Nvidia, jeśli nie jest automatycznie instalowany.
I jest fajnie. :)

Ilość środowisk graficznych jest zależna od dystrybucji linuxa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:%C5%9Arodowiska_graficzne
« Ostatnia zmiana: 2018-07-04, 12:57:31 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Linux na laptopa
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-07-04, 16:50:48 »
- To prawda ze było ze jakiś nadgorliwy developer Linuxa wypuści do repozytorium
kernel wcześniej niż sterowniki Nvidia.
Słyszałem takie opinie o Arch Linux, gdzie czasami oprogramowanie nie wyszło jeszcze z fazy testowej, a ktoś już dodał do stabilnego repozytorium.
Z tym się nie zgodzę. Pomijając bodaj dwa programy (GRUB2 oraz sterownik Intela, które przez lata były w fazie wiecznej bety i wszystkie dystrybucje je oferowały w takich wersjach) żadne programy w wersjach testowych nie trafiają do stabilnego repozytorium Archa.
Fakt, że trafiają programy (w tym np. Xy, czy kernel) w ostatnich wersjach stabilnych, a NVidia w istocie jest z nimi do tyłu z kompatybilnością. Ba, jest to deweloperom NVidii sygnalizowane już w fazie różnych RC, ale i tak mają inne priorytety, a nikt za nich nie zrobi sterownika bo nikt do niego nie ma dostępu.
Jeśli chodzi o kernel, to wielkiego kłopotu nie ma, bowiem oprócz ostatniego kernela z linii stabilnej (zwykle trafia w 2 bądź 3 wersji poprawkowej) są też dostępne np. kernele LTS (zwykle to najnowszy kernel tej linii). Z kernelem zatem raczej nie ma problemu. Problemem są Xy, za którymi nie nadążają często sterowniki nvidia. Trudno jednak wymagać, by użytkownicy innych GPU byli pozbawieni często lepszych Xów, bo jedynie z nvidia to nie chodzi.
Inna sprawa, że Arch nie jest dla początkujących użytkowników (choć często, niestety, do nich trafia) i tacy winni sobie z tym poradzić.
Dlatego m.in. zalecam dystrybucje "wydawnicze". Tu w mniejszym stopniu użytkownik NVidia (jeśli sterowniki własnościowe są w ogóle wspierane) może trafić na problem wynikający z - wg mnie po prostu wadliwej - pracy deweloperów nvidia dla linuksa. Inna sprawa, że chyba nie tylko dla linuksa, bo doniesienia z frontu MS również wskazują na to, że i tam nowe sterowniki tej firmy powodują problemy.

PS: Fakt - większość deweloperów różnych klocków linuksa - jeśli mam dobre wiadomości - jeśli w ogóle używa NVidia, to ze sterownikami nouveau i na tym głównie są one testowane.

Przytrafiło mi się kiedyś takie coś w Fedorze, ale to nie ich wina, bo nie wspierali Nvidii (sterownika produc.) i sterowniki miałem z innego repo.
- Fajnie by było gdyby Nvidia dala na stronie oznaczenia wspieranych kerneli dla danego sterownika. Moze wtedy developerzy dystrybucji lepiej by tego pilnowali.
- Sterowniki Nvidia korzystają z kernela (bo muszą), ale nie mówią z czego konkretnie. Gdy developerzy w nowej wersji kernela za bardzo namieszają, sterowniki przestają działać z tym kernelem i trzeba naprawiać sterowniki.
Jak oni testują czy sterowniki nadal będą działać oraz w którym etapie przebudowy kernela, tego nie wiem.
To może spotkać każdy sterownik, jeśli developerzy będą zbyt słabo ze sobą współpracować. ( tak przynajmniej gdzieś wyczytałem )

Edyowane
Moze trochę za bardzo nastraszyłem. :D
W dystrybucjach dla "początkujących"
- są poradniki oraz konfiguratory graficzne
- zaleca się sterownik Nvidia, jeśli nie jest automatycznie instalowany.
I jest fajnie. :)

Ilość środowisk graficznych jest zależna od dystrybucji linuxa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:%C5%9Arodowiska_graficzne
[/quote]

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux na laptopa
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-07-06, 00:26:22 »
Ostatni link o środowiskach graficznych podałem może nie najlepszy
Moze ten będzie lepszy do ogladania
https://en.wikipedia.org/wiki/Desktop_environment#Gallery
oraz ten do poczytania
https://wiki.debian.org/DesktopEnvironment




PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.