Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Laptop się nie wyłącza  (Przeczytany 6531 razy)

pixel70

  • Gość
Laptop się nie wyłącza
« dnia: 2018-06-13, 20:42:40 »
Witam,

Mam laptop Lenovo B570. Kiedyś był na nim Win7, jakiś czas temu wywaliłem go i zainstalowałem Sparky oraz Minta. No i teraz przy próbie wyłączenia system się owszem zatrzymuje, dochodzi do 'system halted', ale 'power off' już nie następuje. Reboot działa, więc doraźnie rebootuję go i przy wyświetleniu logo wciskam włącznik.
Nie muszę dodawać, że Win7 się oczywiście wyłączał.

Przejrzałem fora i prawdopodobnie błąd może być w BIOSie (tu jest jakaś wczesna wersja UEFI). Ale mam najnowszy, nic nowszego producent nie wypuścił.
Próbowałem przekazywać parametry do jądra. Np. acpi=force. Bez rezultatu...

Może ma ktoś pomysł co można jeszcze zrobić? Skompilować własne jądro? Ale z jakimi opcjami?

Pozdrawiam,
Michał

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-06-13, 22:40:10 »
1. Sposob zamykania moze zalezec od srodowiska graficznego ktory uzywasz.,
jednym z bardziej problematycznych bylo kiedyś KDE.
_________
Dodane:
Proszę mnie nie zrozumieć źle, nie kwestionuje problemu z ACPI
ktore sluzy do przekazywania komend miedzy systemem, a sprzetem.
( np. do wylaczania komputera )
Napisałem to tylko w celach informacyjnych i jest tylko objawem po aktualizacji ACPI w kernelu.
_________
2. Jest kilka sposobow na wylaczenie komputera
https://sylwekb.wordpress.com/2009/10/16/zamykanie-systemu-restart-systemu/
( Kiedys jak jedna z komend dzialala z nowym
ACPI, ale nie moge wygrzebac ktora )
3. Moze oto Ci chodzio z Biosem ?
 https://forum.linux.pl/index.php/topic,25169.msg135103.html#msg135103
Cytuj
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="libata.noacpi=1"
4. Sprawdz sobie logi systemowe
journalctl -b
« Ostatnia zmiana: 2018-06-14, 09:36:51 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-06-13, 22:58:44 »
A ja zadam pytanie: który Mint (w szczególności, czy działa już na systemd, czy nie) i czy w Sparky jest systemd?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-06-14, 12:07:55 »
Od mint 15 i Sparkylinux 3.5 jest ten "wynalazek Lenarta"
Jeżeli ktoś chce używać tej dystrybucji bez systemd to "debianopodobne" distra devuan albo antix. Polecam też pclinuxos wolny od takich wynalazków.
Ewentualnie debian i poradnik do niego np.
http://without-systemd.org/wiki/index.php/How_to_remove_systemd_from_a_Debian_Stretch_installation
« Ostatnia zmiana: 2018-06-14, 12:14:13 wysłana przez Andrzej J »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-06-14, 12:44:43 »
Czy ktoś na szybko może powiedzieć jaki jest w Mincie i Sparky initramfs? W przypadku mkinitcpio - bardzo często dodanie HOOKS="... shutdown ..." pomaga na ten błąd.
Poczekajmy na ten dziennik (najlepiej z obydwu systemów), ale chyba nie
journalctl -b
, a
journalctl -b1
. Wszak chcemy znać prawdę o zamknięciu systemu z poprzedniego logowania, a nie z obecnego, na którym wszystko działa.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-06-14, 13:54:05 »
Cytuj
. Wszak chcemy znać prawdę o zamknięciu systemu z poprzedniego logowania, a nie z obecnego, na którym wszystko działa.
1. Zasadniczo logi powinno sie sprawdzić przed i po jakimkolwiek działaniu,
żeby zobaczyć czy dane działanie przyniosło jakikolwiek rezultat.
Jeśli już by wszystko działało,
następnym krokiem jest sprawdzenie aktualnych logów,
 czy występują jeszcze inne problemy.
2.  Nie widzę by użytkownik stwierdził by mu cokolwiek już działało.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-06-14, 13:59:15 »
@1709 - Chodzi nam o sprawdzenie co się dzieje przy zamykaniu systemu i dlaczego nie kończy tego (chyba, że się mylę). Polecenie:
journalctl -b
pokazuje nam dziennik od ostatniego bootowania. Nic nie wiemy co się działo, gdy poprzednio zamykaliśmy urządzenie.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-06-14, 15:02:31 »
Przepraszam, nie zauważyłem ze chodzi Ci o fragment " zamykaniu systemu " .
Dla mnie błędy ACPI były widoczne już przy starcie systemu.
Aby powstał log z zamknięciem systemu,
użytkownik by musiał wcześniej wyłączyć  komputer normalnie,
zamiast "reboot".
Wtedy się zgodzę ze żeby zobaczyć poprzedni log,
należy użyć "journalctl -b -1".
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

pixel70

  • Gość
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-06-14, 20:36:33 »
Wykonałem zamknięcie systemu z menu jako 'Wyłącz komputer'. Oczywiście zawisł, więc poczekałem parę sekund i wyłączyłem klawiszem.
Wynik journalctl -b -1 dodałem w załączniku do posta. Musiałem skompresować, bo był za duży.

Aha, dodałem 'GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="libata.noacpi=1'. Wynik jest już z tym parametrem.
Linux to Linux Mint 18.3 Sylvia. Środowisko Cinnamon 64-bit

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-06-14, 21:28:54 »
Zgłoś to jako bug na Mincie.

pixel70

  • Gość
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-06-14, 21:42:48 »
Niby można, ale to raczej nie wina Minta. Sparky też się tak zachowuje. Generalnie dziwny laptop. Win7 jak się instaluje tworzy jakąś partycję 1MB ntfs. Gdyby był prawdziwy UEFI to powinna być chyba fat32? Część dystrybucji Live w ogóle nie startuje.
Chciałem początkowo zrobić dual boot z Win7, ale jak zainstaluję Win7 (mam tylko 32bit) to z tą dziwną 1MB ntfs. Wtedy Mint już twierdzi, że się nie zainstaluje bo partycjonowanie dysku nie jest a być powinno UEFI i jedynie można zrepartycjonować od nowa co usunie Win7.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-06-14, 21:57:10 »
Cytuj
cze 14 20:15:22 LaptopMint kernel: PCI: Using host bridge windows from ACPI; if necessary, use "pci=nocrs" and report a bug
Sprobuj z opcja "pci=nocrs"  zamiast tej ktora proponowalem wczesniej.
Na tym forum byl tez watek zwiazany z acpi i windowsem, ale trzeba go odkopac.

Masz tez podobny blad (  moze niezwiazany z tematem )
https://askubuntu.com/questions/175793/what-does-the-following-dmesg-output-means
i podsuwanie tego bledu w tamtym watku
Cytat: Tlumaczenie z google translatora
... oznacza to, że zapytanie z Bios / Firmware związane z ACPI (Jeśli korzystasz z laptopa oznacza to, że bateria, jeśli używasz komputera stacjonarnego oznacza to UPS lub podobne) nie jest rozpoznawany.
... Linux próbuje to zmyślić, aby BIOS wysłał kompletne zapytanie. Jest to powód, dla którego producenci systemów BIOS nie powinni zakładać, że jedynym sprzętem, nad którym będą pracować, jest Windows.

Dodane:

1. Przeczytaj to, jesli mozesz, sa tam opcje acpi ktore moglbys przetestowac.
https://wiki.ubuntu.com/DebuggingACPI
Jedna uwaga:
W internecie pisza ze acpi=noirq dziala z kernelem 4.4 i powyzej

2. Tego szukalem
https://forum.linux.pl/index.php/topic,25248.msg135515.html#msg135515
acpi_osi="Windows 2015"
To tez mógłbyś przetestować.

O tej wspomnieli takze na wiki:
https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA_Optimus#Lockup_issue_.28lspci_hangs.29

Edytowane:
Mógłbyś jeszcze sprawdzić czy w repozytorium masz nowszy kernel,
jeśli tak, to byś mógł zainstalować i sprawdzić,
może coś naprawili ?
Gdyby było coś nie tak, to zawsze z menu gruba możesz wybrać starszy kernel
i po uruchomieniu systemu cofnąć zmiany.

A co do zgłaszania buga ...
to nie wiem gdzie by było lepiej ...
sterownik ACPI raczej jest w kernelu,
 kernel masz albo z Minta, albo z Ubuntu. Linux Sparky bazuje chyba na Debianie.
może tutaj ?  ( bugzilla kernela )
https://bugzilla.kernel.org/describecomponents.cgi?product=ACPI
« Ostatnia zmiana: 2018-06-15, 11:03:08 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-06-15, 09:27:45 »
A próbowałeś z nowszym/ starszym kernelem?
Podaj wynik z minta i sparky
Cytuj
uname -a
« Ostatnia zmiana: 2018-06-15, 09:30:53 wysłana przez Andrzej J »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-06-15, 11:02:09 »
@Andrzej J - W Mint ma 4.13.0-45-generic od Ubuntu (Mint chyba nigdy nie robił własnych kerneli).

@1709 - Obawiam się, że przekazanie Lenovo B570, że ma DSDT z Windows 2015 jest nieco zbyt nowe dla tego systemu. Jeśli w ogóle to problem z ACPI (a wydaje się, że nie) to zastanawiałbym się raczej nad czymś wcześniejszym (Windows 2008) lub po prostu Linux.

Przeglądnięcie dziennika wykazuje znaczną ilość błędów i to zarówno sprzętowych (system ma problem z uruchomieniem bluetooth, karty WIFI i wielu innych), jak i programowych (spora ilość pochodzi z Cinnamona). Niemniej jednak, dla mnie zastanawiającym tropem są informacje, jakie pojawiają się 14.06 o 20:16. Pośród nich jest m.in.:
cze 14 20:16:19 LaptopMint swapoff[2789]: swapoff: /dev/sda2: swapoff nie powiodło się: Zły argument
i potem jeszcze:
cze 14 20:16:19 LaptopMint systemd[1]: dev-sda2.swap: Swap process exited, code=exited status=255
cze 14 20:16:19 LaptopMint systemd[1]: Deactivated swap Swap Partition.
cze 14 20:16:19 LaptopMint systemd[1]: dev-sda2.swap: Unit entered failed state.
(wprawdzie ostatecznie ten swap chyba został odłączony).
Polecenie power off/shutdown jest wysyłane:
cze 14 20:16:20 LaptopMint systemd[1]: Starting Power-Off...
cze 14 20:16:20 LaptopMint systemd[1]: Shutting down.
ale niestety nie dowiemy się szczegółów:
cze 14 20:16:20 LaptopMint kernel: systemd-shutdow: 40 output lines suppressed due to ratelimiting

Dodatkowo trochę ten system wygląda tak, jakby z jednej strony miał coś, co jest sterownikiem opartym o dkms, z drugiej strony nie miał plików nagłówkowych kernela (bo nie może wejść do katalogu modułów).

Zadziwiające dla mnie jest również, że na tym Lenowo kernel chce się dobrać do WMI od Acera. Raczej to nie ma jednak wpływu na błąd.

Samo ACPI nie wydaje się działać jakoś wadliwie i nie jestem przekonany, czy we właściwym kierunku próbujemy pójść z problemem.

Muszę podkreślić - nie mam i nie będę miał Minta, a (K)Ubuntu znam sprzed ładnych 6-7 lat. Sugerowałbym jednak w pierwszej kolejności ustalenie gdzie może leżeć błąd - czy już na styku kernel/sprzęt, czy też gdzieś jest to sprawa czysto software'owa (wyłączenie następuje z Cinnamon). Może zatem zacząć tak:
1. Uruchomić komputer bez wchodzenia do DE. Proponuję wykonać dwa testy (należy przekazać GRUBemu przy bootowaniu następujące polecenia):
a.
systemd.unit=multi-user.target
b.
systemd.unit=rescue.target
Po uruchomieniu w ten sposób, zalogować się na konto roota (o ile jest w Mincie :)) lub użytkownika, a następnie wyłączyć system wpisując:
sync && poweroff
# lub
sync && shutdown
, bo nie wiem, które u Ciebie zadziała; niektóre systemy wymagają uprawnień admina do tych poleceń.
Tak samo spróbować zakończyć sesję w Cinnamonie, wydając w konsoli powyższe polecenie.
Sprawdźmy czy zamyka się teraz poprawnie.

Dodatkowo, sprawdzenie co się dzieje przy tym "śpiącym" wyłączaniu: https://freedesktop.org/wiki/Software/systemd/Debugging/#shutdowncompleteseventually
« Ostatnia zmiana: 2018-06-15, 11:04:52 wysłana przez pavbaranov »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Laptop się nie wyłącza
« Odpowiedź #14 dnia: 2018-06-15, 11:46:12 »
1. Swap nie powinien miec chyba wplywu na wylaczanie, zreszta bardziej bym sie skupil na samym ACPI czy dziala,
 jak np. klawisze funkcyjne do podswietlania ekranu, czy ktoras z komend do wylaczania systemu.
Jesli ACPI bedzie dzialac, wtedy mozesz sie zajac innymi bledami samego kernela.
Oczywiscie zgadzam sie z toba pavbaranov ze jesli nie mamy konkretnego bledu przy zdarzeniu,
to ciezko stwierdzic przyczyne, dodatkowo informacje ACPI raczej nie sa zbyt oczywiste.

W zamierzeniu, przynajmniej tak powinno byc, ze system zamyka aplikacje , uslugi a potem wysyla komende poweroff jakbys wcisnal przycisk,
jak komputer sie wylaczy to nie otrzymasz juz informacji ze komputer sie wylaczyl, choc zgodze sie ze powinna byc uruchomiona usluga czasowa w RAM,
ze jesli system dalej dziala to ma wypisac blad do logu. Ale to tylko moje gdybanie i moze zyczenie.


2.
Cytuj
Zadziwiające dla mnie jest również, że na tym Lenowo kernel chce się dobrać do WMI od Acera
cze 14 20:15:38 LaptopMint kernel: acer_wmi: Acer Laptop ACPI-WMI Extras
cze 14 20:15:38 LaptopMint kernel: acer_wmi: Unsupported machine has AMW0_GUID1, unable to load
Ostatecznie nie zostalo zaladowane  i moze to jakis wymysl developara by testowac sprzet ...
Kiedys zglaszalem podobny problem tylko ze z wyswietlajacymi sie komunikatami ACPI, to otrzymalem odpowiedz ze to nie jest blad,
tylko informacja gdy sprzet jest testowany, ale nie dostalem informacji jak te "informacje" wylaczyc. 

3. Ostatnio resetowalem haslo root. Mint ma tryb ratunkowy, a w nim okienko graficzne w trybie tekstowym ( napisane chyba w ncurses )
i w tym okienku opcje zalogowania sie jako root.
Czy  z tego , czy innego poradnika korzystalem, nie pamietam.
 https://mintguide.org/system/248-reset-the-password-for-root-or-any-user-in-linux-mint.html

PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.