Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Początkujący, pytania  (Przeczytany 1286 razy)

MagincznaFutryna

  • Gość
Początkujący, pytania
« dnia: 2018-08-30, 16:50:31 »
Witam, chcę "nauczyć się linuxa" i mam parę pytań.
1. Mam dysk przenośny usb (WD 500GB),  czy mogę na nim zainstalować system bez wielkich spadków wydajności?
2. Jaką dystrybucję wybrać na początek? Nie musi być jakoś mega łatwo, ale to będzie moja pierwsza styczność z linuxem
3. Od czego polecacie zacząć?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Początkujący, pytania
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-08-30, 20:15:52 »
1. Moj dysk nie bootuje ( system nie uruchamia sie z zewnetrzego dysku WD )
2.  https://linuxmint.com/edition.php?id=256

Dlaczego ?
- Mate jest w miare konfigurowalne ( choc moze jeszcze nie ta wersja )
- Jest tam kilka fajnych narzedzi, choc poczatkujacy ich nie zauwazy.  ( system monitor, aplikacja do pokazywania wielkosci plikow, ... )
- Mozna miec zastrzezenia tylko do niektorych tematow ( sa nie poprawione , np. nazwa folderu tematu i pluginu powinna byc taka sama  itd. )

 Mint poniewaz
- ma łatwy tryb graficzny instalacji sterownikow "Zarzadzanie sterownikami"
- mozna robic w latwy sposob kopie przywracania systemu
- mozesz sobie latwo doinstalowac Flatpak i Snap z "Menadzera oprogramonia" dla wymagajacy np "Chrome"
choc tu kolega mi kiedys wypomnial ze jest na stronie producenta pakiet .deb

Ale nie ma Linuxa bez wad, niestety. Czas Ci pokaze
- Mint nie ma porządnego własnego Wiki, przez co ta dystrybucja jest ciezka do nauki.
Ale wiekszosc nowych uzytkownikow uzywa Linuxa tylko do uzywania internetu , a to kazdy Linux potrafi :-)
za to przy starcie systemu masz jakis poradnik.


Jesli masz juz jakis system to najpierw przetestuj na wirtualboxie
https://www.youtube.com/watch?v=TmdL3s5F_R4
( Gier na tym nie zainstalujesz )

Zanim zainstalujesz Linuxa naprawde, to poczytaj jak to zrobic , obejz.
Bo jest kilka rzeczy o ktorych warto wiedziec, a o ktorych nie chce mi sie pisac np.
- nowszy windows uzywa dysku sformatowanego z GPT i secure boot i tu mozesz miec problemy przy instalacji
( i tu naprawde nie chce mi sie tlumaczyc, poszukaj poczytaj, a w razie czego pytaj, zobacz tez na youtube jak to inni robia )
- w zaleznosci jaki masz dysk, czasami lepiej by partycje byly wyrownane do cylindra zamiast do MiB.
- Na linuxie nie beda dzialac programy innych systemow, aczkolwiek istnieja emulatory ktore dzialaja czasem lepiej czasem gorzej, ktore tlumacza programy z innego systemu na Linuxa.
- Nie instaluj sterownikow ze strony Nvidia, stamtad biora developerzy ,a ty masz wziasc z "Menadzera sterownikow".

Czytaj poradniki głównie najnowsze i na własną dystrybucje.
Ogladaj filmiki. Jesli masz problem z jezykiem, korzystaj z google translatora.
Korzystajac z wyszukiwarki internetowej nie zapominaj na poczatku wpisywac
linux
zeby wyniki wyszukiwania byly bardziej trafne.
uff :-)
« Ostatnia zmiana: 2018-08-30, 20:20:46 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Początkujący, pytania
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-08-30, 21:05:33 »
1. Jak napisał @1709 - zdarzają się problemy z bootowaniem z zewnętrznego HDD. Czy jest spadek wydajności w porównaniu do podpiętego do PCI? Cóż sprawdź sobie przepustowość PCI vs. USB (w zależności jakie masz) - będziesz miał odpowiedź.
2. Ja Ci akurat odpowiem inaczej i - będąc przekornym (choć to nie z przekory wynika) - absolutnie nie Mint jeśli się chcesz "linuksa nauczyć" (cokolwiek to nie znaczy). Dlaczego? Bo brak porządnego wiki oraz dlatego, że Mint ma swoje specyficzne rozwiązania (aplikacje), których nie znajdziesz na innych dystrybucjach. Jeśli pozostaniesz przy Mincie po wsze czasy - ok. Jeśli nie to będziesz się zastanawiać co i gdzie i dlaczego nie tu gdziebyś chciał jest. Nadto ewentualne informacje uzyskane z jednej dystrybucji są wówczas aktualne także dla takiej "bez własnych nalotów". Jeśli się chcesz "nauczyć" - lepiej by zamiast cudnych automatów, o których nikt nawet nie wie co one robią i fajnie, gdy działają, lecz gdy przestają, to pomocy nie uzyskasz nigdzie jest konkretnie wytłumaczone jak to zrobić "na piechotę". Ma to tę też zaletę, że taki sposób zadziałać winien praktycznie w każdej dystrybucji. Raz nauczone - pozostaje na zawsze i aktualne do czasu, gdy w ogóle będzie stosowane.
Proponuję zatem lekko inne podejście (jeśli w istocie chcesz się tego linuksa "nauczyć"). Wybierz dystrybucję jak najbardziej typową, bez własnych "dodatków", za to jak najbardziej zgodną ze standardami, jakie tu panują. Najważniejszą rzeczą jest natomiast bardzo dobre wiki. To wiki zapewni Ci odpowiedź na co najmniej 90% problemów jakie napotkasz. Na forach bywa sensownie i bywa "sensownie inaczej". I nie - nie będę podpowiadać jakie dystrybucje mają dobre wiki.
Niestety, ale znakomita większość wiki, tych dobrych i aktualnych, jest w językach innych niż polski. U nas wszyscy chcieliby, aby takie wiki było, ale najlepiej, aby to ktoś za nas to zrobił. Dobre wiki są oczywiście po angielsku. W zależności od popularności dystrybucji bywają dobre po rosyjsku, francusku, portugalsku (szczególnie w odmianie brazylijskiej), niemiecku. Jeśli forum jest - też dobrze, zwłaszcza, gdy udzielają się tam twórcy danej dystrybucji lub osoby, które długo są z nią związane. Tylko tutaj uwaga, często możesz się spotkać z sytuacją, gdzie dostaniesz za pytanie po uszach. Te fora służą najczęściej do rozwiązywania problemów i nikt na nich nie lubi być darmowym, indywidualnym nauczycielem w każdej sprawie, która jest dobrze wyjaśniona.
3. Od czego zacząć? Nie nie ma żadnego złotego pomysłu, choć ja zawsze jedno polecam. W przeciwieństwie do innych systemów to na czym pracujesz (czyli coś co nazywa się środowisko graficzne jak np. GNOME, czy KDE/Plasma, lub coś zbudowane na menedżerze okien jak np. OpenBox) jest tu od groma. Znajdź sobie takie, w którym będziesz się czuł wygodnie. Pendrive z livecd lub jakaś maszyna wirtualna jest tu bardzo dobrym pomocnikiem. To Ty się masz na tym czuć dobrze, a nie na siłę się do tego przystosowywać. O resztę pytaj, jak już się do czegoś konkretniejszego przekonasz i będziesz miał ochotę instalować.