Dystrybucje Linuksa > Fedora

czy możliwe konto bez hasła

(1/4) > >>

fand:
Witam

Opiszę sytuację:
Moja Mama (Barbara 70+), nie lubi używać haseł do komputera. Ledwie udaje mi się Ją namówić, na wpisanie (zapamiętanie) login-u...

Jak rozwiązać "taki impas"? :)

marcin'82:
Włączyć automatyczne logowanie, a aktualizacjami i tak pewnie ty się musisz zajmować.

pavbaranov:
Jakie konto i do czego to hasło?
Jeśłi chodzi o dowolne środowisko linuksowe, to można zastosować np. coś co się nazywa autologin. Nie trzeba wpisywać ani logowania, ani hasła. W przypadku niektórych środowisk nie jest wówczas wymagane także podanie hasła np. do sieci WiFi. Nadać uprawnienia do instalacji paczek też można bez podawania hasła admina, ale to - wg mnie - w tym przypadku bez sensu. Jeśli dystrybucja umożliwia instalację flatpaków, to można je również instalować dla poszczególnego użytkownika (i tu o ile pamiętam hasło nie jest wymagane).
Zatem skonkretyzuj pytanie, a otrzymasz konkretną odpowiedź.

fand:

--- Cytat: pavbaranov w 2018-05-13, 11:31:52 ---Jakie konto i do czego to hasło?
Jeśłi chodzi o dowolne środowisko linuksowe, to można zastosować np. coś co się nazywa autologin. Nie trzeba wpisywać ani logowania, ani hasła. W przypadku niektórych środowisk nie jest wówczas wymagane także podanie hasła np. do sieci WiFi. Nadać uprawnienia do instalacji paczek też można bez podawania hasła admina, ale to - wg mnie - w tym przypadku bez sensu. Jeśli dystrybucja umożliwia instalację flatpaków, to można je również instalować dla poszczególnego użytkownika (i tu o ile pamiętam hasło nie jest wymagane).
Zatem skonkretyzuj pytanie, a otrzymasz konkretną odpowiedź.

--- Koniec cytatu ---

"Profil" Mojej Mamy nie "ma" uprawnień administracyjnych.
W konfiguracji kont wskazałem "Loguj bez pytania", ale SDDM "nie wpuszcza" bez podania loginu i hasła = może dla tego, że gdy "zapytany o hasło", przy tworzeniu "profilu" (przed konsultacją z Mamą) wpisałem możliwie łatwe hasło uznane przez system za "dobre".

Jeżeli trzeba: proszę o wskazówkę, jak zresetować / usunąć, hasło dla tego jednego "profilu"?

Przecież, (po zastanowieniu) nie za każdym razem włączam komputer by "robić swoje poważnie traktowane zadania" - czyli też korzystał bym z tego "autologin-u"...

po teście:

--- Kod: ---
systemctl disable kdm
systemctl enable sddm

--- Koniec kodu ---
opiszę skutek. Proszę o chwilę cierpliwości.

Zadziałało bez zarzutu i z atrakcjami:
Moja analiza = domyślne uruchomienie, profilu z ułatwieniami (duże czcionki, przeskalowany ekran), nie opóźni po wyborze (gdy potrzebowałem,) przeniesienia się, przelogowaniem na "mój profil".

pavbaranov:
Jaki to system i jakie środowisko? SDDM oczywiście, że umożliwia autologin. Prościej aplikacją, ale tu wpierw chciałbym odpowiedź na pierwsze dwa pytania. Można tak: https://wiki.archlinux.org/index.php/SDDM#Autologin

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej