Nowe posty

Autor Wątek: czy możliwe konto bez hasła  (Przeczytany 13047 razy)

fand

  • Gość
czy możliwe konto bez hasła
« dnia: 2018-05-13, 11:11:16 »
Witam

Opiszę sytuację:
Moja Mama (Barbara 70+), nie lubi używać haseł do komputera. Ledwie udaje mi się Ją namówić, na wpisanie (zapamiętanie) login-u...

Jak rozwiązać "taki impas"? :)

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-05-13, 11:30:27 »
Włączyć automatyczne logowanie, a aktualizacjami i tak pewnie ty się musisz zajmować.
marcin82

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-05-13, 11:31:52 »
Jakie konto i do czego to hasło?
Jeśłi chodzi o dowolne środowisko linuksowe, to można zastosować np. coś co się nazywa autologin. Nie trzeba wpisywać ani logowania, ani hasła. W przypadku niektórych środowisk nie jest wówczas wymagane także podanie hasła np. do sieci WiFi. Nadać uprawnienia do instalacji paczek też można bez podawania hasła admina, ale to - wg mnie - w tym przypadku bez sensu. Jeśli dystrybucja umożliwia instalację flatpaków, to można je również instalować dla poszczególnego użytkownika (i tu o ile pamiętam hasło nie jest wymagane).
Zatem skonkretyzuj pytanie, a otrzymasz konkretną odpowiedź.

fand

  • Gość
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-05-13, 12:27:02 »
Jakie konto i do czego to hasło?
Jeśłi chodzi o dowolne środowisko linuksowe, to można zastosować np. coś co się nazywa autologin. Nie trzeba wpisywać ani logowania, ani hasła. W przypadku niektórych środowisk nie jest wówczas wymagane także podanie hasła np. do sieci WiFi. Nadać uprawnienia do instalacji paczek też można bez podawania hasła admina, ale to - wg mnie - w tym przypadku bez sensu. Jeśli dystrybucja umożliwia instalację flatpaków, to można je również instalować dla poszczególnego użytkownika (i tu o ile pamiętam hasło nie jest wymagane).
Zatem skonkretyzuj pytanie, a otrzymasz konkretną odpowiedź.

"Profil" Mojej Mamy nie "ma" uprawnień administracyjnych.
W konfiguracji kont wskazałem "Loguj bez pytania", ale SDDM "nie wpuszcza" bez podania loginu i hasła = może dla tego, że gdy "zapytany o hasło", przy tworzeniu "profilu" (przed konsultacją z Mamą) wpisałem możliwie łatwe hasło uznane przez system za "dobre".

Jeżeli trzeba: proszę o wskazówkę, jak zresetować / usunąć, hasło dla tego jednego "profilu"?

Przecież, (po zastanowieniu) nie za każdym razem włączam komputer by "robić swoje poważnie traktowane zadania" - czyli też korzystał bym z tego "autologin-u"...

po teście:
systemctl disable kdm
systemctl enable sddm
opiszę skutek. Proszę o chwilę cierpliwości.

Zadziałało bez zarzutu i z atrakcjami:
Moja analiza = domyślne uruchomienie, profilu z ułatwieniami (duże czcionki, przeskalowany ekran), nie opóźni po wyborze (gdy potrzebowałem,) przeniesienia się, przelogowaniem na "mój profil".
« Ostatnia zmiana: 2018-05-13, 12:36:02 wysłana przez fand »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-05-13, 14:25:47 »
Jaki to system i jakie środowisko? SDDM oczywiście, że umożliwia autologin. Prościej aplikacją, ale tu wpierw chciałbym odpowiedź na pierwsze dwa pytania. Można tak: https://wiki.archlinux.org/index.php/SDDM#Autologin

fand

  • Gość
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-05-13, 15:24:24 »
Jaki to system i jakie środowisko? SDDM oczywiście, że umożliwia autologin. Prościej aplikacją, ale tu wpierw chciałbym odpowiedź na pierwsze dwa pytania. Można tak: https://wiki.archlinux.org/index.php/SDDM#Autologin

-Piszę "w" kontekście "Forum Linux.pl -> Fedora" i o wersji Fedora 28.

A z WIKI, to (kulawo) rozumiem sekcje kodu, i słabo "co po angielsku".

A Mama domaga się "takiej łatwości", by domyślnie uruchamiało się nowszym kernelem, Plasma / KDE (bo podobne do Windows) :) będzie zadowolana...

Pozdrawiam.

(Teraz się dąsa, bo wróciłem od Kolegi, też używającego Linuksa, ale Debian, tyle że Samodzielnie = Mama Go trochę nie lubi, bo dziwny - jeździ na wózku, "ma" długie włosy i poznałem Gościa, przed kilku dniami. = Boi się, że narkoman...)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-05-13, 17:03:50 »
Kurcze, ciekaw jestem, którego geniusza w Fedorze potorbiło, by jeszcze do Plasma 5 KDM pchać, no ale cóż...
Przez KDE rozwijany jest moduł do systemsettings pn. sddm-kcm. Nie mam Fedory - występować może pod różną nazwą, ale i sddm i kcm raczej winny w niej być. Jak nie masz - doinstaluj. Alternatywą jest sddm-config-editor (https://github.com/hagabaka/sddm-config-editor. Być może i to rozwiązanie jest w Fedorze, może gdzieś jest rpm, a może marcin82 Ci napisze spec by zrobić paczkę.
W pierwszym przypadku: Ustawienia systemowe -> Uruchamianie i wyłączanie -> Ekran logowania (SDDM) -> Zaawansowane i zaznaczyć: Loguj bez pytania oraz Zaloguj ponownie po wyjścu. Wybierz odpowiedniego użytkownika i sesję.
Winno wystarczyć.
« Ostatnia zmiana: 2018-05-13, 17:10:57 wysłana przez pavbaranov »

fand

  • Gość
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-05-13, 18:06:34 »
W pierwszym przypadku: Ustawienia systemowe -> Uruchamianie i wyłączanie -> Ekran logowania (SDDM) -> Zaawansowane i zaznaczyć: Loguj bez pytania oraz Zaloguj ponownie po wyjścu. Wybierz odpowiedniego użytkownika i sesję.
Winno wystarczyć.

Prędko, bo Cię "zdziwię", bo gdy włączone dla Autologin "Zaloguj ponownie po wyjściu", to nie działa "przełącz sesje"... Ratowałem się "Terminalem"... ;)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-05-13, 18:34:21 »
Nie zdziwisz mnie. Co Ci napisałem wyżej: wybierasz użytkownika, który będzie się automatycznie logował i wybierasz rodzaj sesji (DE), do którego będzie się logować automatycznie.
Chcesz zmienić sesję: wylogowujesz się, wybierasz, ale teraz już trzeba podać hasło.
BTW: Czy Twojej Mamie w istocie potrzebne są dwa środowiska???

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-05-13, 18:48:54 »
1. Moze ?
https://www.youtube.com/watch?v=ILckBH5JsrI
...
Cytuj
/etc/sddm.conf.d/autologin.conf

[Autologin]
User=Twoja_nazwa_uzytkownika
Session=plasma.desktop
https://wiki.archlinux.org/index.php/SDDM#Autologin

2. Przyklady jak wygladaja przykladowy "Display Manager"
https://wiki.manjaro.org/index.php/Install_Display_Managers

Chodzi oto, ze to teoretycznie jest bez różnicy jakiego używasz.
A w praktyce może nie działać "Przełącz użytkownika"
Ponieważ niektórzy developerzy moga miec gdzies "uniwersalność" menadżera logowań dla innych środowisk niż własne.
Podobnie ty instalujac recznie drugie srodowisko graficzne, inne niz domyslne,
powinienes sie liczyc z tym ze cos moze nie dzialac z "domyślnym menadzerem systemu" . Bo zgaduje ze taki jest ... jest ?
Ale mniejsza z tym, jesli cos nie dziala to powinienes zglaszac developerom by naprawili.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-05-13, 20:31:45 »
Poka wynik poleceń:
grep -vE '^(|#.*|\s+)$' /etc/sddm.conf
ls -la /usr/share/xsessions

Oględnie wygląda na to, że coś jest nie tak z sddm i autologowaniem w Fedorze:
https://www.google.com/search?q=fedora+sddm+autologin&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab .

Spróbuj LXDM. Mam w Fedora Rawhide na VirtualBox i na pewno działa autologowanie z Xfce.
« Ostatnia zmiana: 2018-05-13, 20:34:02 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-05-13, 20:40:42 »
Cytat: 1709
Ale mniejsza z tym, jesli cos nie dziala to powinienes zglaszac developerom by naprawili.
Nie ma czego zgłaszać. Przynajmniej w tym zakresie. SDDM tutaj działa normalnie i bez zarzutu.
1. Po włączeniu autologin - loguje użytkownika uprawnionego w ten sposób do ustawionej sesji (DE/WM) bez żadnego pytania.
2. Po wylogowaniu się z tej sesji, uruchamia się SDDM umożliwiając wybór innego DE/WM i innego użytkownika.
O ile wiem, to - nie istnieje natomiast możliwość przełączenia się na innego użytkownika przy "zachowaniu" sesji działającego użytkownika.

Zdaje się, że wiem natomiast czego pragnąłby @fend - DM, który się włącza na starcie, daje możliwość wyboru sesji, ale po wybraniu użytkownika nie pyta o jego hasło. Czy to w SDDM i w Fedorze jest możliwe??? Nie zastanawiałem się nad tym. Znalazłem coś takiego: https://unix.stackexchange.com/questions/192945/user-without-a-password-how-can-one-login-into-that-account-from-a-non-root-ac#192956 (druga odpowiedź).

@marcin'82 - Autologowanie w SDDM (obecnie) na pewno działa. Fakt, w przeszłości był taki problem.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-05-13, 22:37:35 »
Cytuj
możliwość wyboru sesji, ale po wybraniu użytkownika nie pyta o jego hasło.
Czyli usunąć hasło ?

Z konta administratora
passwd -d nazwa_uzytkownika
Pamietajmy tylko ze usuwanie hasel nigdy nie bylo polecane.
Dodatkowo warto sobie
- przejrzec stan zapory internetowej
i porownac to z "otwartymi portami", zeby zbedne rzeczy nasluchujace pousuwac lub nie wypuscic w swiat dzieki zablokowaniu odpowiednich portow w zaporze..


Przyklad,
- usuwanie hasla
# passwd -d 1709
Removing password for user 1709.
passwd: Success
- przywracanie hasla
# passwd 1709
Changing password for user 1709.
New password:
Retype new password:
passwd: all authentication tokens updated successfully.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-05-17, 12:59:09 »
Sprawdziwszy:
1. Tak, oczywiście istnieje możliwość istnienia użytkownika bez hasła. Po ustanowieniu takiego użytkownika, nawet jeśli nie podaliśmy mu hasła owe hasło trzeba skasować choćby tak, jak opisał 1709.
2. SDDM+Plasma
a. bez autologin - Pokazuje się DM z użytkownikiem (jak jeden, to oczywiste, inaczej domyślny lub trzeba wybrać - są ikonki) oraz polem: "Hasło" nawet jeśli użytkownik go nie ma. W takim przypadku trzeba po prostu zatwierdzić otwarcie sesji enterem.
b. z autologin - Otwiera się sesja ustawiona do automatycznego logowania, gdzie określone jest jaki użytkownik i jaka sesja. Żadnego hasła nie trzeba podawać. SDDM cały czas działa (bo to on wywołał sesję), a zatem po wylogowaniu się pojawi się ekran DM, gdzie można wybrać innego użytkownika oraz inną sesję. SDDM nie ma obecnie (i raczej nie będzie miał takiej funkcjonalności) możliwości "zawieszenia" sesji jednego użytkownika i podczas jej działania przełączenia się na innego użytkownika. Takie coś oferują inne DM.

Zamiast używać DM można oczywiście skorzystać z możliwości (także automatycznego) uruchamiania określonego środowiska dla określonego użytkownika (startx itp. lub skorzystać z systemd). W takim przypadku nie zmieni się tej sesji w łatwy (czyt. klikalny) sposób.

Każdy z DM może różnie zachowywać się w przypadku użytkownika bez hasła i każdy może dawać określone funkcjonalności, których gdzie indziej nie ma. SDDM jest obecnie domyślnym DM dla Plasma. Istnieje możliwość skorzystania z niektórych innych. Problemem może być lekko większe zużycie RAM w takim przypadku, gdy ów DM nie jest zbudowany na Qt5/KF5. Osobiście znany mi jest wyłącznie jeden DM na Qt5, który jest powszechnie oferowany i to jest właśnie SDDM. LightDM ma wprawdzie greetera opartego o Qt5, ale trzeba go sobie najczęściej samemu skompilować, a jego rozwój ustał około 2-3 lata temu.

W przypadku środowiska Plasma oraz używania go z wykorzystaniem sieci WIFI i tak istnieje możliwość, że nawet po skonfigurowaniu użytkownika bez hasła, sama sieć będzie chciała być podniesiona z użyciem hasła (jeśli korzysta się z plasma-nm i to nawet z kwallet-pam).

fand

  • Gość
Odp: czy możliwe konto bez hasła
« Odpowiedź #14 dnia: 2018-05-17, 20:54:50 »
Sprawdziwszy:
-nm i to nawet z kwallet-pam).

Wyczerpałeś temat, dziękuję.
U mnie też autologin działa, a Mama ... sprawdzi działanie nowego Linuksa, gdy zechce "podejść do komputera" :) ja Jej już "nie namawiam", bo "mamy" maximum "tego" "co" możliwe.
Spodziewam się, że w "tym" temacie Forum "błyszczy zaletami" = opis i analiza zapoznaje z całym bogactwem funkcjonalności.
« Ostatnia zmiana: 2018-05-17, 20:58:07 wysłana przez fand »