Nowe posty

Autor Wątek: odświeżanie podłączonych urządzeń usb  (Przeczytany 2143 razy)

Offline Tomasz Rozalski

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
odświeżanie podłączonych urządzeń usb
« dnia: 2018-05-06, 10:12:53 »
Ubuntu 16.04. Mikrofon, kamerka, DAC podłączone do portów usb nigdy nie wymagają reakcji. Po każdym uruchomieniu systemu są widoczne i gotowe do użytku. Inaczej z empetrójką. Jeżeli zostawię ją na kablu i wyłączę komputer to po jego ponownym uruchomieniu nie widać jej. Muszę wstać z sofy, przejść parę kroków, wypiąć empetrójkę i znów ją podłączyć żeby była widoczna. Nie chce mi się łazić tam i z powrotem.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: odświeżanie podłączonych urządzeń usb
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-05-06, 12:34:59 »
Oczywiście informacja, jaka to empetrójka i jakim protokołem działająca (MTP, widoczna jak pendrive, czy cóś) jest bezużyteczna?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: odświeżanie podłączonych urządzeń usb
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-05-07, 08:44:19 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: odświeżanie podłączonych urządzeń usb
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-05-07, 10:53:06 »
Mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że czynność podłączania urządzenia do portu odpala jakiś skrypt/handler, który robi co trzeba - a przy włączeniu komputera z podłączonym urządzeniem ten event się nie pojawia. I stąd moje pytanie - czy chodzi o automount, odpalenie daemona MTP, czy jeszcze coś innego.

OT: Oczy mi krwawią, jak widzę domenę linuxiarze...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Tomasz Rozalski

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: odświeżanie podłączonych urządzeń usb
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-05-07, 16:08:59 »
Widoczność mojej empetrójki objawia się tym, że po prostu widzę kolejne drzewo katalogów w nautilusie w tej samej sekcji, w której jest "Komputer". CLIPSPORT nazywa się ta maszynka. Jest Produktem SanDisku. Jak mam wykryć ewentualne odpalenie jakiegoś demona?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: odświeżanie podłączonych urządzeń usb
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-05-07, 16:22:47 »
Jakie to środowisko? Jaka dystrybucja? Z Twojego pierwszego postu wynikałoby, że za montowanie urządzeń pamięci masowej odpowiada raczej środowisko (tzn. za zachowanie się tego). Wiele spośród DE ma możliwość ustawienia dla tego typu urządzeń tzw. automontowania. Wówczas przy starcie DE masz je podłączone, widoczne. Jeśli nie masz tego ustawionego - wymaga to reakcji użytkownika. Ze względów bezpieczeństwa, owe automontowanie wszelkich pamięci masowych USB zostało w ostatnim czasie wyłączonych domyślnie.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: odświeżanie podłączonych urządzeń usb
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-05-08, 08:46:47 »
Też chętnie poczytam jak to się robi bo mi się karta pamięci nie montuje przy starcie systemu. Przez lata KDE mnie nauczyło że wystarczy zaznaczyć odpowiedni kwadracik w ustawieniach i gotowe ale inne 'proste i przyjazne dla użytkownika' dystrybucje wymagają jakichś czary mary w konsoli...
 

Offline Tomasz Rozalski

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: odświeżanie podłączonych urządzeń usb
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-05-10, 19:36:32 »
Cytuj
odpala jakiś skrypt/handler, który robi co trzeba - a przy włączeniu komputera z podłączonym urządzeniem ten event się nie pojawia
Jak mam to stwierdzić?

Offline Tomasz Rozalski

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: odświeżanie podłączonych urządzeń usb
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-05-13, 13:33:47 »
Cytuj
I stąd moje pytanie - czy chodzi o automount, odpalenie daemona MTP, czy jeszcze coś innego.
Pewnie może to być cokolwiek z wymienionych rzeczy. Zróbmy tak: podłączę empe3kę do komputera i sprawdzę jaki proces sprawił, że ją widzę. Pytanie: czym to sprawdzić?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: odświeżanie podłączonych urządzeń usb
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-05-13, 14:28:33 »
Po włączeniu sprawdź:
dmesg
Podniesione moduły:
lsmod
Uruchom w sposób, gdzie się nie podnosi wykonaj obydwa, doprowadź do uruchomienia (widoczności) ustrojstwa - wykonaj ponownie. Różnica da nam to, co potrzebne.