Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.  (Przeczytany 9721 razy)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #15 dnia: 2018-05-05, 09:19:00 »
Dalsze sprawdzanie. Okazuje się, że tablety Huion są obsługiwana (OTB) albo przez hid-huion.ko (jeśli taki moduł jest wkompilowany), albo przez libwacom (np. H610), albo jako "standardowe urządzenie HID".
Jeśli udałoby się zmusić WD1409 do działania przez libwacom, to wówczas można się pobawić jakimś GUI dla Wacomów. Jeśli nie - prawdopodobnie tylko konfiguracja plików conf.
Może najpierw zobaczyć co to w ogóle obsługuje?
PS: KCM-wacomtablet w istocie na Mageia 6 nie pójdzie. Zbyt stare Qt5.

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #16 dnia: 2018-05-06, 12:03:38 »
Dalsze sprawdzanie. Okazuje się, że tablety Huion są obsługiwana (OTB) albo przez hid-huion.ko (jeśli taki moduł jest wkompilowany), albo przez libwacom (np. H610), albo jako "standardowe urządzenie HID".
Jeśli udałoby się zmusić WD1409 do działania przez libwacom, to wówczas można się pobawić jakimś GUI dla Wacomów. Jeśli nie - prawdopodobnie tylko konfiguracja plików conf.
Może najpierw zobaczyć co to w ogóle obsługuje?
PS: KCM-wacomtablet w istocie na Mageia 6 nie pójdzie. Zbyt stare Qt5.

Użycie plików konfiguracyjnych "wielkiego" problemu nie czyni = dreszczyk emocji: - czy zadziała... :)
Impasem okazuje się Mageia ze wstecznymi wersjami rozwiązań.
Było z "moim" HUION-em tak, że przeczytałem zamierzając nabyć, na jednym z For:
- just plug it... i wywnioskowałem (trafnie), że (reklamowa) zaleta: interfejs wi-fi obok USB, nie zadziała... co mnie nie zniechęca i nabyłem.

Używanie z GIMP, satysfakcjonujące = można w GIMP przypisać Tablet do obszaru okna programu.
A że monitor graficzny nabyłem dwa tygodnie temu, zadaję pytania.

Wspomniałem o kursach twórczych - wybieram "kursy wizualne" i "tu" dostrzegam mankament:
- teoretycznie mam dwa ekrany i zamierzam używać, tak że na jednym ekranie włączona przeglądarka z kursem, a na drugim "działam ćwiczenie" z sąsiadującego podglądu.
i "tu" np. mogę "mieć "ekran pod ekranem" - ale wtedy muszę obrócić o 90 stopni tablet = dlatego wcześniej pytałem o "portret"-owe usytuowanie / konfigurację.

Wcześniejszy ekran zewnętrzny, był na tyle mały, że sąsiadując Blenderem na notebook-u, z Firefox=em czyli kursem na drugim, nie doświadczałem problemu, o którym piszę.

- potrzebuję:
KDE, Blender3d, GIMP, Firefox, Thunderbird, a jako wisienkę na torcie, "dodatkowe przyciski z HUION WH1409" :)
Mogę mieć "to" marzenie, bo przecież "na czas" korzystania / uczenia się z kursu, dość podłączyć wcześniejszy monitor.

Zacytuję link: https://catalin-festila.blogspot.com/2017/09/fedora-26-using-huion-giano-wh1409.html i na podstawie tej wiadomości - po "zachowaniu danych" zainstaluję Fedora 26...

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #17 dnia: 2018-05-06, 13:47:14 »
Skoro już chcesz zmieniać dystrybucję i ma to być z KDE, to proponuję jednak (na razie kolejność dowolna, potem wyjaśnię): OpenSUSE (obie wersje z zastrzeżeniem), Chakra, Arch (i/lub bezpośrednie pochodne; wyjaśnię), KaOS, Manjaro, może Neon.
Dlaczego te, a nie Fedora? Sam napisałeś, że potrzebujesz KDE (choć aplikacje, jakie wymieniasz, należą do stajci ni GTK - może zatem jakaś alternatywa w postaci np. XFCE? Odpowienio skonfigurowane nawet KDE może lekko przypominać). Tymczasem wybierasz dystrybucję mocno gnomocentryczną, jaką jest Fedora. Tak, jest spin z KDE, ale to nie jest dla Fedory priorytet.
Piszesz też, że pobierzesz Fedorę 26. Obecna wersja to 28. W przypadku Fedory 26 będziesz miał prawdopodobnie bardzo podobne wersje paczek jak masz w Magei. Po co zatem zmieniać? Nie mam pojęcia jak będą wyglądać aktualizacje 28 w jej cyklu, ale już obecnie oferuje ona nieco przestarzałe pakiety KDE (KF5 w wersji 5.44, a w przyszłą sobotę będzie już 5.46, KDE Apps w wersji 17.12.3, a obecna to 18.04.1 i 2 za pasem; w obu przypadkach masz zatem dostarczane wersje, które nie mają już wsparcia ze strony KDE; na bugs.kde.org, zgłaszając błąd możesz się liczyć, że w pierwszej kolejności zostaniesz poproszony o aktualizację oprogramowania).
Jeśli już wybierać system, na którym ma stanąć KDE, to jakiś, który jest albo mocno ukierunkowany na KDE (Chakra, KaOS), albo też jest taki, w którym KDE jest bardzo dobrze wspierane (Arch, czy OpenSUSE).
Osobiście - a jestem od lat bardzo mocno przywiązany do KDE, po przejściu wielu dystrybucji (w tym niemal wszystkich wymienionych, trudno mi jedynie stwierdzić, że używałem KaOSa w codziennej pracy) dokonałem bardzo świadomego wyboru i jest nim Arch. Czy polecam? Ani polecam, ani odradzam. Na pewno nie jest to absolutnie system dla każdego. Niekiedy wymaga pracy. Ma bardzo dobrą, choć w innych językach niż polski, wiki (tak, angielski jak najbardziej, ostatecznie można przez google'a, ale np. rosyjskie wiki jest równie dobre, a niekiedy nawet lepsze, a tego języka się uczyłeś). Jeśli chodzi o KDE ma genialnych opiekunów i wersje oprogramowania KDE są tu dostarczane na bieżąco. Te bieżące wydania, w przypadku KDE są bardzo ważne, albowiem miesiąc w miesiąc KF5 dostaje kilkadziesiąt poprawek, Plasma mniej więcej 3 razy do roku przynosi nowe wydania, znów otrzymujące bardzo dużą ilość poprawek (i nowych funkcji również). Podobnie z Apllikacjami KDE. Jeśli w wybranej przez Ciebie dystrybucji będziesz miał starą wersję KF5 lub Plasma, to raczej nie będziesz mógł liczyć na jakieś wsparcie. Na, to że komuś zechce się wprowadzić tam poprawkę (niekiedy zresztą się tego po prostu nie da zrobić). Dodatkowo prace w KDE idą na prawdę w bardzo szybkim tempie. Rzeczy, których w jednym wydaniu nie masz, pojawiają się w następnym. W Twoim przypadku - biorąc pod uwagę sposób używania - mocno mi się wydaje, że przydatna byłaby Ci możliwość wyświetlania na każdym z monitorów innej aktywności. O ile się nie mylę, tę funkcję uzyskamy w Plasma 5.13 lub w KF5.46 (to akurat mam, ale brak drugiego monitora wyklucza możliwość sprawdzenia; inna sprawa, że ja mam bardzo dziwne KDE, mocno przeze mnie zmienione w "bebechach", a nie w wyglądzie).
Na koniec - masz też polskie forum Archa oraz w drobnych sprawach jego IRCa. Mamy także polskie repozytorium oraz można - w razie potrzeby - zgłosić zapotrzebowanie na jakąś paczkę, której nie ma gdzie indziej.
Podobnie jest w przypadku Manjaro i aczkolwiek nie polecam, twierdząc, że lepiej zainstalować w jakiś sposób łatwo Archa (Anarchy Linux), to bywa podobnie. Tutaj jednak często napotkasz na nieco mniej świadomych użytkowników (bo do takich ta dystrybucja jest także adresowana).
Alternatywa - OpenSUSE. Nadchodzące wydanie 15 będzie miało już Plasma 5.12LTS. Odmiana Tumbleweed dostarcza na bieżąco nowych wersji. Nie wiem jak teraz polskie forum, ale użytkowników Zuśka ma sporo i jej oryginalne forum jest ok.
Neon - również dostarcza najnowszych wersji, ale jakoś mnie nie przekonuje (z różnych powodów).

W przypadku Archa (i pochodnych, w tym Manjaro) interesująca Cię paczka znajduje się w AUR pod nazwą: digimend-kernel-drivers-dkms-git (i buduje sekundy).

PS: Jeśli masz rozwiązanie dla Fedora 26 to... w ogóle nic nie musisz robić ze zmianą systemu. Na Mageia 6 dokonasz dokładnie tego samego. Całość - wg podanego przez Ciebie artykułu sprowadza się do:
$su 
#dnf install dkms git-core
#git clone https://github.com/DIGImend/digimend-kernel-drivers.git /usr/src/digimend-6
#dkms build digimend/6
#dkms install digimend/6
Niestety nie pamiętam, czy w Mageia 6 jest już dnf, ale jeśli nie, to pierwsze polecenie wydasz przez urpmi.
Podłączenie tabletu, reboot i  teoretycznie powinno działać.
Dodatkowe rzeczy konfigurujesz poprzez stworzenie i edycję pliku /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-huion.conf (jeśli xorg.conf.d w Magei jest w tym samym miejscu). Konfigurację masz opisaną m.in. w jednym z przytoczonych linków. Najpierw jednak - niech zadziała.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #18 dnia: 2018-05-06, 14:20:51 »
DNF działa ... urpmi coś nie bardzo chce :D Miód-malyna - pełna aktualizacja systemu:
# dnf check-update
# dnf distro-sync

PS
A jednak trzeba ... dkms-digimend dostępny jest tylko w Cauldron ... jak nie urok to git clone :D Dla formalności - zwróć uwagę na to, że to jest już wersja 7 -> "digimend/7", itd.

« Ostatnia zmiana: 2018-05-06, 15:21:47 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #19 dnia: 2018-05-06, 17:01:43 »
DNF działa ... urpmi coś nie bardzo chce :D Miód-malyna - pełna aktualizacja systemu:

Do "cytatu" - ;) = nie wiem o "czym" piszesz, ale:

-Po instalacji Fedora 28, "odkryłem" bardzo przebiegłą funkcjonalność: mysz  "ma" swój kursor, i drugi oddzielny kursor przypisano Tabletowi. O tym gdzie "ma focus" sensor Tabletu (który ekran) decyduje "pozycja" kursora Myszy = po prostu dwa kursory zawsze działają na tym samym ekranie i kursor Tabletu pozostaje "podrzędny".

Warto pytać o sposób, spełniania Marzeń :)

Dziękuję za wszelką pomoc!!!

PS:

- to rozwiązanie daje możliwość pracy Tabletem, na dwu i więcej kontekstach Aplikacji (oczywiście, gdy dorobię się Stacji Roboczej, i drugiego monitora)
- już dzisiaj brak mi koncentracji, by konfigurować "dodatkowe przyciski" (to zmienia trochę deklarację) = Blender3d używa obszerny zestaw skrótów klawiaturowych - więc klawiatura "musi" sąsiadować z "narzędziem wskazującym" te 12 przycisków to wobec wcześniejszego "dużo zamało" <= tym razem zamierzony błąd pisowni... :)
 a musi w cudzysłowie, bo uznaję, że stwierdzenie "nie umiem", to deklaracja "nie chce mi się".

Cóż Fedora też "naprzód" = więc pokornie oglądam Gnome...

Muszę sprostować "tą" "rewelację" - otóż uległem złudzeniu, i po sprawdzeniu, stwierdziłem, że nadal dla Blender3d, będę musiał wyłączać ekran notebook-a, bo kursory działają dwa, ale niezależnie od położenia wskaźników, sensor tabletu, pozostaje skalowany na dwa ekrany równocześnie, tak jak wcześniej w Mageia 6.... (zdziwiłem się, ale moje złudzenie było spowodowane, tym że gdy przenosiłem / przesuwałem kursor myszy na jeden z dwu ekranów, sięgałem po "piórko" tabletu, i zbiegiem okoliczności, przykładałem je do obszaru tabletu, przypisanego temu ekranowi).

Przykro mi, że zająłem Wasz czas, ale nie powstrzyma mnie "ta porażka", od edycji animacji.

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #20 dnia: 2018-05-06, 18:38:37 »
Przepraszam "w ferworze i entuzjazmie", nie czytałem "dość wcześnie" i teraz komentuję:

Dlaczego te, a nie Fedora? Sam napisałeś, że potrzebujesz KDE (choć aplikacje, jakie wymieniasz, należą do stajci ni GTK - może zatem jakaś alternatywa w postaci np. XFCE? Odpowienio skonfigurowane nawet KDE może lekko przypominać).
 Tymczasem wybierasz dystrybucję mocno gnomocentryczną, jaką jest Fedora. Tak, jest spin z KDE, ale to nie jest dla Fedory priorytet.

-Dawna Fedora przyzwyczaiłem mnie do "solidnego / stabilnego" KDE - Gnome okazał się zaskoczeniem, ale konstruktywnym w skojarzeniu z łatwością smartfonową - przy czym "wiedząc co szukam" szybko wszystko znalazłem...

Obecna wersja to 28. W przypadku Fedory 26 będziesz miał prawdopodobnie bardzo podobne wersje paczek jak masz w Magei.

Pobrałem "aktualną" , czyli wersję 28... Będąc zdziwiony, że posty z jesieni ubiegłego roku "mówiły" o wersji 26...

Jeśli już wybierać system, na którym ma stanąć KDE, to jakiś, który jest albo mocno ukierunkowany na KDE (Chakra, KaOS), albo też jest taki, w którym KDE jest bardzo dobrze wspierane (Arch, czy OpenSUSE).
Osobiście - a jestem od lat bardzo mocno przywiązany do KDE, po przejściu wielu dystrybucji (w tym niemal wszystkich wymienionych, trudno mi jedynie stwierdzić, że używałem KaOSa w codziennej pracy) dokonałem bardzo świadomego wyboru i jest nim Arch.

Linux poza moim oglądem, mocno się doskonalił = miałem 2 albo 3 lata bez komputera - takie tam, zawiłości życiowe = jestem chory i żyłem "po swojemu".

Dodatkowo prace w KDE idą na prawdę w bardzo szybkim tempie. Rzeczy, których w jednym wydaniu nie masz, pojawiają się w następnym.

- Nie będzie ta opinia krytyką, ale reprezentuje Twoja wypowiedź"postawę sentymentalną", a dla mnie przez prawie 10 lat komputer i oprogramowanie było narzędziami, nie lepszymi ni gorszymi = poprostu "używam" bo sensem nie będzie Linux tylko skutek społeczny jego użycia...

Na koniec - masz też polskie forum Archa oraz w drobnych sprawach jego IRCa. Mamy także polskie repozytorium oraz można - w razie potrzeby - zgłosić zapotrzebowanie na jakąś paczkę, której nie ma gdzie indziej.

- na tą chwilę Linux, to przodujący System Operacyjny z Oprogramowaniem, i liczy się, to że Komputer Domowy potrzebuje, stać się więcej od odtwarzacza Muzyki, Filmów, i przeglądarką (różnej jakości) ciekawostek = pożyteczność, to podstawa konstruktywnego Sensu
- Kiedyś założyłem blog Linuksowy "Fand Zastosowania Linuksa" - wyrosłem z idealizmu, gdy miałem do wyboru zjeść przez dwa tygodnie, czy zapłacić za dzierżawę serwera = Fora pozostaną dużą bazą wiedzy, ale powtórzę: -Liczy się społeczna praktyczność / pożyteczność, a nie sentymenty - zapewniam Cię, że Twórca KDE, nie będzie oprócz szacunku ( a niekiedy trywialnego "szacunu" ), czerpał korzyści, oprócz zysku na przestrzeni Jego Wiedzy programistycznej, interpersonalnej, menager-skiej.

Alternatywa - OpenSUSE. Nadchodzące wydanie 15 będzie miało już Plasma 5.12LTS. Odmiana Tumbleweed dostarcza na bieżąco nowych wersji. Nie wiem jak teraz polskie forum, ale użytkowników Zuśka ma sporo i jej oryginalne forum jest ok.

OpenSUSE - wspominam jako bardzo estetyczne KDE z brakami (wobec mojego słabego / żadnego angielskiego) w latach 2006 / 2008 możliwości obsługi modemów Huawei = wtedy "zdobyła mój komputer" Fedora.

Dyskretnie podpowiem, że KDE niestety "było" na podobne do Windows, (przy wskazaniu, że Windows "nie fair" wygrał interfejs w sądzie od McIntosh - już niepublikowana w Internecie "rewelacja") i gdyby Gnom dawniej "był taki jak ujrzałem w Fedora 28", już dawno porzucił bym przyzwyczajenia do Menadżera Aplikacji KDE...
A Gnome, interpretowany był z dawna (przeze mnie) jako natywna Linuksowa koncepcja Środowiska Graficznego, tyle że nie "asystowałem" w rozwoju (angielski, bo programując pod dojrzałym kierownictwem, umiał bym....).
Ja ze swej "strony" pisuję w uniwersalnej Java, ale używając Linuksa = bo trzeba przeprowadzić dowód, że Głównym Systemem Operacyjnym pozostaje, ten który utrzymuje Internet i daje Oprogramowanie na Każdą Kieszeń.

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #21 dnia: 2018-05-09, 22:11:11 »


- Piszę kursywą, by te słowa widniały jako "pisane z zaangażowaniem".
Odkryłem właśnie, bzdurne " żarty", na które wystawiłem Forum Fedora, będąc w psychozie schizofrenicznej, przed kilku laty.
Pragnę Przeprosić Wszystkich, którzy mogli i ulegli złudzeniu, że niepoważnie spoglądam na Środowisko Linuksowe.
Świetnie Wiem, że liczy się tylko Konkretny Konstruktywny Skutek - dla tego, między innymi pisałem "tu", o "Plasma" i Narzędziach Twórczych.
Możliwości, które realizuję komputerem, pozostaną "moim konstruktywnym głosem", mówiącym (też) o szacunku.

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #22 dnia: 2018-05-12, 21:41:50 »
...aplikację (moduł KCM) dla Plasmy, która służy konfiguracji tabletów: https://www.linux-apps.com/p/1127862/ (to akurat wersja dla KDE4, ale jak widać z zależności: https://www.archlinux.org/packages/community/x86_64/kcm-wacomtablet/ obecnie to działa już na KF5.

Wróciłem "do tematu przycisków" - widzę, że kolokfialnie nazywając Wacom-y, dysponują "kółkiem" emulującym "rolkę myszy" i mniej przycisków, stąd oprogramowanie dedykowane tym Tabletom, nie "zadowoli" konstruktorów z koncepcjami innych Firm = HUION którego używam nie reaguje na konfigurację według opisów, też przy modyfikacji plików ".conf". Ale wyraźnie widzę "na print screen-ie", który wskazujesz, że "ten" sterownik daje możliwość kontroli obszaru roboczego na zakresach dwu różnych ekranów.
Jako "tester", to jestem zbyt chaotyczny, niezorganizowany, i mało systematyczny - dla tego "poczekam, czy któryś z Programistów, napisze "coś takiego", dla rynku innych Tabletów.

W każdym przypadku "poruszyłem temat". ;)

PS:

-wersja Plasm-y nie mówią mi wizualnie zbyt wiele, ale "dzisiaj" tworzy historię - na jutro miałem się przygotować wczoraj.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #23 dnia: 2018-05-13, 09:35:17 »
Podłącz tablet i pokaż wyniki poleceń:
lsusb
lsmod

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #24 dnia: 2018-05-13, 09:51:28 »
Podłącz tablet i pokaż wyniki poleceń:
lsusb
[root@host-46-186-91-255 andrzej]# lsusb                                                                                                                                    
Bus 002 Device 008: ID 0000:0538                                                                                                                                           
Bus 002 Device 003: ID 256c:006e                                                                                                                                           
Bus 002 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub                                                                                                   
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub                                                                                                             
Bus 001 Device 004: ID 0b05:1788 ASUSTek Computer, Inc. BT-270 Bluetooth Adapter                                                                                           
Bus 001 Device 003: ID 13d3:5130 IMC Networks Integrated Webcam                                                                                                             
Bus 001 Device 002: ID 8087:0020 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub                                                                                                   
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub                                                                                                             
[root@host-46-186-91-255 andrzej]#     
lsmod
[root@host-46-186-91-255 andrzej]# lsmod                                                                                                                                    
Module                  Size  Used by                                                                                                                                       
fuse                  118784  3                                                                                                                                             
rfcomm                 86016  18                                                                                                                                           
xt_CHECKSUM            16384  1                                                                                                                                             
ipt_MASQUERADE         16384  3                                                                                                                                             
nf_nat_masquerade_ipv4    16384  1 ipt_MASQUERADE                                                                                                                           
tun                    45056  1                                                                                                                                             
nf_conntrack_netbios_ns    16384  1                                                                                                                                         
nf_conntrack_broadcast    16384  1 nf_conntrack_netbios_ns                                                                                                                 
xt_CT                  16384  1                                                                                                                                             
ip6t_rpfilter          16384  1
ip6t_REJECT            16384  2
nf_reject_ipv6         16384  1 ip6t_REJECT
xt_conntrack           16384  22
ip_set                 45056  0
nfnetlink              16384  1 ip_set
ebtable_nat            16384  1
ebtable_broute         16384  1
bridge                188416  1 ebtable_broute
stp                    16384  1 bridge
llc                    16384  2 bridge,stp
devlink                61440  0
ip6table_nat           16384  1
nf_conntrack_ipv6      16384  12
nf_defrag_ipv6         36864  1 nf_conntrack_ipv6
nf_nat_ipv6            16384  1 ip6table_nat
ip6table_mangle        16384  1
ip6table_raw           16384  1
ip6table_security      16384  1
iptable_nat            16384  1
nf_conntrack_ipv4      16384  16
nf_defrag_ipv4         16384  1 nf_conntrack_ipv4
nf_nat_ipv4            16384  1 iptable_nat
nf_nat                 36864  3 nf_nat_ipv6,nf_nat_masquerade_ipv4,nf_nat_ipv4
nf_conntrack          147456  11 nf_conntrack_ipv6,nf_conntrack_ipv4,ipt_MASQUERADE,nf_conntrack_broadcast,nf_conntrack_netbios_ns,xt_CT,nf_nat_ipv6,nf_nat_masquerade_ipv4,xt_conntrack,nf_nat_ipv4,nf_nat
libcrc32c              16384  2 nf_conntrack,nf_nat
iptable_mangle         16384  1
iptable_raw            16384  1
iptable_security       16384  1
ebtable_filter         16384  1
ebtables               36864  3 ebtable_filter,ebtable_nat,ebtable_broute
ip6table_filter        16384  1
ip6_tables             28672  5 ip6table_mangle,ip6table_filter,ip6table_security,ip6table_raw,ip6table_nat
bnep                   24576  2
sunrpc                409600  1
arc4                   16384  2
iTCO_wdt               16384  0
iTCO_vendor_support    16384  1 iTCO_wdt
intel_powerclamp       16384  0
ath9k                 155648  0
btusb                  53248  0
ath9k_common           24576  1 ath9k
coretemp               16384  0
uvcvideo              114688  0
ath9k_hw              503808  2 ath9k,ath9k_common
btrtl                  16384  1 btusb
btbcm                  16384  1 btusb
videobuf2_vmalloc      16384  1 uvcvideo
videobuf2_memops       16384  1 videobuf2_vmalloc
videobuf2_v4l2         28672  1 uvcvideo
videobuf2_common       49152  2 uvcvideo,videobuf2_v4l2
videodev              208896  3 uvcvideo,videobuf2_common,videobuf2_v4l2
mac80211              892928  1 ath9k
btintel                24576  1 btusb
snd_hda_codec_hdmi     57344  1
snd_hda_codec_conexant    24576  1
kvm_intel             176128  0
bluetooth             598016  37 btrtl,btintel,bnep,btbcm,rfcomm,btusb
snd_hda_codec_generic    86016  1 snd_hda_codec_conexant
media                  45056  2 uvcvideo,videodev
ath                    36864  3 ath9k_hw,ath9k,ath9k_common
kvm                   708608  1 kvm_intel
ecdh_generic           24576  1 bluetooth
snd_hda_intel          45056  4
irqbypass              16384  1 kvm
cfg80211              733184  4 mac80211,ath9k,ath,ath9k_common
snd_hda_codec         151552  4 snd_hda_intel,snd_hda_codec_conexant,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic
intel_cstate           16384  0
snd_hda_core           94208  5 snd_hda_intel,snd_hda_codec_conexant,snd_hda_codec,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic
intel_uncore          131072  0
jmb38x_ms              20480  0
memstick               16384  1 jmb38x_ms
snd_hwdep              16384  1 snd_hda_codec
snd_seq                81920  0
snd_seq_device         16384  1 snd_seq
joydev                 24576  0
snd_pcm               118784  4 snd_hda_intel,snd_hda_codec,snd_hda_core,snd_hda_codec_hdmi
snd_timer              36864  2 snd_seq,snd_pcm
asus_laptop            32768  0
sparse_keymap          16384  1 asus_laptop
rfkill                 28672  8 bluetooth,asus_laptop,cfg80211
input_polldev          16384  1 asus_laptop
snd                    94208  18 snd_hda_intel,snd_hwdep,snd_hda_codec_conexant,snd_seq,snd_hda_codec,snd_timer,snd_hda_codec_hdmi,snd_hda_codec_generic,snd_seq_device,snd_pcm
mei_me                 45056  0
intel_ips              24576  0
shpchp                 40960  0
mei                   106496  1 mei_me
soundcore              16384  1 snd
lpc_ich                28672  0
acpi_cpufreq           24576  1
i2c_i801               28672  0
i915                 1998848  32
i2c_algo_bit           16384  1 i915
crc32c_intel           24576  1
drm_kms_helper        200704  1 i915
serio_raw              16384  0
sdhci_pci              40960  0
cqhci                  28672  1 sdhci_pci
drm                   454656  12 i915,drm_kms_helper
sdhci                  57344  1 sdhci_pci
jme                    49152  0
hid_uclogic            16384  0
mmc_core              172032  3 sdhci,sdhci_pci,cqhci
mii                    16384  1 jme
video                  45056  2 i915,asus_laptop
[root@host-46-186-91-255 andrzej]#


Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #25 dnia: 2018-05-13, 16:55:02 »
Drugi wyniki (lsmod) jest z podłączonym tabletem???
Pokaż jeszcze co się dzieje po podłączeniu tabletu (ostatnie linijki z wydanego wówczas polecenia dmesg)

PS: Z czystej ciekawości - dlaczego wszystkie działania dokonujesz z uprawnieniami administratora?
« Ostatnia zmiana: 2018-05-14, 12:49:04 wysłana przez pavbaranov »

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #26 dnia: 2018-05-16, 20:24:43 »
Drugi wyniki (lsmod) jest z podłączonym tabletem???
Pokaż jeszcze co się dzieje po podłączeniu tabletu (ostatnie linijki z wydanego wówczas polecenia dmesg)

PS: Z czystej ciekawości - dlaczego wszystkie działania dokonujesz z uprawnieniami administratora?

Tablet zachowuje się "jak zwykła Mysz" :),
ale Windowsowe sterowniki dają chyba pełną "jego" funkcjonalność... nie sprawdzałem
{- nie umiem Windowsa ( z jego antywirusami), nie lubię Windowsa..}

!!! ludzie! Ty "to" zamierzasz przejrzeć ??
-Tu Tablet "był podłączony:


treść przekraczała 20000 znaków
64.028739] tun: Universal TUN/TAP device driver, 1.6
[   64.031954] virbr0: port 1(virbr0-nic) entered blocking state
[   64.031959] virbr0: port 1(virbr0-nic) entered disabled state
[   64.032032] device virbr0-nic entered promiscuous mode
[   65.459207] virbr0: port 1(virbr0-nic) entered blocking state
[   65.459211] virbr0: port 1(virbr0-nic) entered listening state
[   67.487638] virbr0: port 1(virbr0-nic) entered learning state
[   69.535619] virbr0: port 1(virbr0-nic) entered forwarding state
[   69.535627] virbr0: topology change detected, propagating
[   71.009766] virbr0: port 1(virbr0-nic) entered disabled state
[   71.025400] Bluetooth: RFCOMM TTY layer initialized
[   71.025409] Bluetooth: RFCOMM socket layer initialized
[   71.025508] Bluetooth: RFCOMM ver 1.11
[   73.836552] fuse init (API version 7.26)
[  202.945609] do_trap: 8 callbacks suppressed
[  202.945612] traps: seapplet[1753] trap int3 ip:7f84198196d5 sp:7ffe06a2fce0 error:0 in libglib-2.0.so.0.5600.1[7f84197c7000+115000]
[  275.837917] perf: interrupt took too long (2508 > 2500), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 79000
[  677.288485] jme 0000:04:00.5 ens5f5: TCP Checksum error
[ 1283.845800] perf: interrupt took too long (3143 > 3135), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 63000
[ 1427.448877] jme 0000:04:00.5 ens5f5: TCP Checksum error
[ 2492.101916] perf: interrupt took too long (3935 > 3928), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 50000
[ 2783.931289] jme 0000:04:00.5 ens5f5: TCP Checksum error
[root@host-46-186-91-255 andrzej]#




=Nie "rosnę" na administratora Serwera, nie pytam / sprawdzam, czy polecenie "działa" "andrzejowi" = dla kilku poleceń loguję na "root" ;)

a "tu" Tablet chwilkę wcześniej podłączyłem:


[  202.945609] do_trap: 8 callbacks suppressed
[  202.945612] traps: seapplet[1753] trap int3 ip:7f84198196d5 sp:7ffe06a2fce0 error:0 in libglib-2.0.so.0.5600.1[7f84197c7000+115000]
[  275.837917] perf: interrupt took too long (2508 > 2500), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 79000
[  677.288485] jme 0000:04:00.5 ens5f5: TCP Checksum error
[ 1283.845800] perf: interrupt took too long (3143 > 3135), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 63000
[ 1427.448877] jme 0000:04:00.5 ens5f5: TCP Checksum error
[ 2492.101916] perf: interrupt took too long (3935 > 3928), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 50000
[ 2783.931289] jme 0000:04:00.5 ens5f5: TCP Checksum error
[ 3044.574791] perf: interrupt took too long (4925 > 4918), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 40000
[ 3679.881359] usb 2-1.1: USB disconnect, device number 3
[ 3693.621623] usb 2-1.1: new full-speed USB device number 5 using ehci-pci
[ 3693.700278] usb 2-1.1: config 1 has an invalid interface number: 1 but max is 0
[ 3693.700283] usb 2-1.1: config 1 has no interface number 0
[ 3693.701051] usb 2-1.1: New USB device found, idVendor=0416, idProduct=a316
[ 3693.701061] usb 2-1.1: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=0
[ 3693.701065] usb 2-1.1: Product: WPM USB
[ 3693.701069] usb 2-1.1: Manufacturer: NUVOTON
[ 3693.703990] input: NUVOTON WPM USB as /devices/pci0000:00/0000:00:1d.0/usb2/2-1/2-1.1/2-1.1:1.1/0003:0416:A316.0005/input/input26
[ 3693.756717] hid-generic 0003:0416:A316.0005: input,hidraw1: USB HID v1.10 Device [NUVOTON WPM USB] on usb-0000:00:1d.0-1.1/input1
[root@host-46-186-91-255 andrzej]#


Mysz i Tablet, kontrolują równocześnie wskaźnik, tak samo jak touchpad i mysz, jeżeli "po podłączeniu myszy nie wyłączasz touchpad-u".
« Ostatnia zmiana: 2018-05-16, 20:36:56 wysłana przez fand »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #27 dnia: 2018-05-16, 21:01:38 »
Miało być
lsmod
po podłączeniu tabletu, albo/i dmesg - ostatnie 10-20 linijek po jego podłączeniu.
Tak, mam zamiar to przeglądnąć :)

Niemniej jednak, cała - mierna - użyteczność Twojego tabletu polega na tym, że to działa na generycznym HID, a nie na dedykowanym mu sterowniku; o żadnych dodatkowych przyciskach, nie przyciskach, czymkolwiek - zapomnij. Obojęcnie jakim. Zerknij na ostatnią linię, ostatniego listingu, który dajesz (3693.756717) - hid-generic, input, hidraw1 itd. To wskazuje, że Twój tablet jest wykrywany jako podstawowe urządzenie HID. Powinien być albo wacom, albo ów digimend (co bardziej prawdopodobne).
Zobacz czy i co masz w następujących katalogach (zakładam, że ów digimend zainstalowałeś - jeśli nie, no to musisz go zainstalować):
/etc/depmod.d/
/usr/bin/
/usr/lib/udev/rules.d/
/usr/src/digimend-*
Raz jeszcze - po zainstalowaniu digimend - podaj lsmod.

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #28 dnia: 2018-05-18, 21:07:54 »
Raz jeszcze - po zainstalowaniu digimend - podaj lsmod.

Zainstaluję "go" w niedzielę albo poniedziałek - wpisuję przypomnienie do telefonu = nie to żebym był zajęty, tylko postępuję z następującą logiką:
- mam zamiar nabyć buty, by wrócić na plenerową siłownie ( ? ) ;)
to pierwsze co zrobię, bo gdybym zaniedbał sprawność,
to po co podejmować, w wieku 50ciu lat, działanie które "ma" perspektywę 20-30to letnią - przecież byłbym już niedołężny... ;)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #29 dnia: 2018-05-18, 22:19:42 »
Moja babcia skończyłą 102. Nie jest niedołężna.