Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.  (Przeczytany 9689 razy)

fand

  • Gość
Witam Wszystkich

Zacznę od "egoistycznego" sedna:
Używam Tablet graficzny. Dla konfiguracji dwu wyświetlaczy - bo notebook i monitor - muszę przy zgodnych proporcjach Monitoru i Tabletu, wyłączać wyświetlacz notebook-owy.
Moim marzeniem, było by: aby można było dodać drugi Aplet Pulpitów, i "przypisać" / "podpiąć" do drugiego Apletu, wyświetlacz Notebook-u.

Teoretycznie umiem posłużyć się (na "poziomie" nieprofesjonalnym), językami programowania, ale "mój angielski" - wobec wyzwania modyfikacji Plasm-y, zażądał by douczania przez dwa / trzy lata.
Z mojej "wiedzy" wynika świadomość, o możliwości uruchomienia drugiego procesu, a co za tym i z tego wynika = chyba kosmetyczna modyfikacja (przynajmniej dla komputera z dwiema kartami graficznymi).

... ale możliwe, że Linux to doskonalsza koncepcja, i znane okaże się Wam, łatwiejsze rozwiązanie.

angielski u mnie taki, bo liczę już ponad pięćdziesiątkę, i trudno mi uczyć się "nowości".

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-04-30, 16:09:05 »
Polski chyba też :) Przeczytałem to co napisałeś dziesiątki chyba razy i... wiem, że nic nie wiem i nie rozumiem co chcesz osiągnąć. Możesz zadać to pytanie jakoś prościej? Plasma obsługuje kilka ekranów. W zależności od sposobu podłączenia drugiego ekranu różnie to bywa i niekoniecznie tu akurat kwestia Plasmy się kłania, choć w nadchodzącym wydaniu będzie lepiej.
Innymi słowy - bardzo prosto: w czym masz problem? Co to jest "drugi Aplet Pulpitów" (używam KDE od nastu lat i z czymś takim się nie spotkałem)? Dlaczego musisz wyłączać wyświetlacz wbudowany w notebooka, by móc pracować na zewnętrznym monitorze?

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-04-30, 20:18:41 »
Innymi słowy - bardzo prosto: w czym masz problem? Co to jest "drugi Aplet Pulpitów" (używam KDE od nastu lat i z czymś takim się nie spotkałem)? Dlaczego musisz wyłączać wyświetlacz wbudowany w notebooka, by móc pracować na zewnętrznym monitorze?

Uściślę Twą uwagę, że: piszę o używaniu "tabletu graficznego".

"Aplet Pulpitów" : w Mageia 6 zwany "Przełącznik Pulpitów" i w którejś z Fedor albo Mageia 5 dodałem kiedyś drugi do pasku stanu...

a nie "mogę" tylko z Tabletem graficznym "muszę" - pracować wyłączając jeden wyświetlacz.

"Drugi Aplet Pulpitów" - w interfejsie (chyba zwanego) "Paskiem Stanu" ( ... no to... u dołu gdzie można kliknąć przełączając kontekst fokusu okien oprogramowania...) można "dodać" drugi "Aplet przełączający między pulpitami" i mam na myśli, że jeden Aplet przypisywany był by do jednego (fizycznego) wyświetlacza (ekranu np. notebook-a), a taki sam drugi Aplet przypisany był by do drugiego (fizycznie) wyświetlacza (ekranu monitora).

Bo ("widzisz") Tablet, jeżeli włączone będą dwa ekrany (fizyczne) "kontekst sensora" dostosowuje, łącząc te dwa ekrany, co daje zniekształcenie, jeżeli uda mi się (teraz zilustrować print screen-ami, to chyba mnie zrozumiesz :) ) to zilustruję:
... wracając po screen-owaniu:

obraz ("pierwszy") to widok monitora = proporcja zgodne z proporcjami mojego tabletu
obraz ("drugi") to dwa wyświetlacze i tablet widzi je tak samo, a obraz Ci uzmysławia, że proporcje tabletu różnią się od "widoku kontekstu" = czyli "daje zniekształcenie"
obraz ("trzeci") to banalny widok wyświetlacza notebook-a

i teraz "Jeden Aplet" miał by kontekst Monitorowy
a "Drugi Aplet" kontekst notebook-owy

... bo muszę dla pracy z Tabletem wyłączać "ekran notebook-a" i powoduje to konieczność (przy dwu / trzech aplikacjach) przełączania, bo graficzne aplikacje używa się "na pełnym ekranie".

Teraz rozumiem Twój komentarz "mojego polskiego", bo substytutem tego co próbuję wytłumaczyć okazuje się używanie (idealnie) Apletu i przełączanie = bo i tak "przeniosę uwagę na wybraną aplikację..." Zawstydziłeś mnie :) , ale przynajmniej nie posądziłeś o "złą wolę" :) bo czytywałem o trolowaniu, a ja nie z takim zamiarem.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-05-01, 12:57:37 »
Przepuść sobie stronę https://wiki.archlinux.org/index.php/Multihead przez np. translate.google.com (niestety z automatu przetłumaczy Ci również wszelkie polecenia, ale nie o to chodzi). Jeśli tu jest zawarte to, o co Ci chodzi, to chyba najprościej pójść właśnie tą drogą.
Jeśli to jest to, o co chodzi, to poradzimy, ale prosilibyśmy:
- jaka dystrybucja i jaka wersja (jeśli taka w tej dystrybucji jest),
- która wersja oprogramowania od KDE (Frameworks oraz Plasma),
- jaka karta graficzna (i czy jedna, czy dwie, a wówczas, czy z obu korzystasz),
- jakie sterowniki karty graficznej,
- co ma być efektem wyświetlanym na obu monitorach
-- na jednym i drugim dokładnie to samo, inna rozdzielczość, "skala",
-- oba monitory mają tworzyć jeden "wirtualny", "duży" monitor (pulpit zaczyna się na jednym i płynnie przechodzi w drugi),
-- na obu monitorach ma być kompletnie inna zawartość.

Sama w sobie Plasma w różnych wersjach, w różny sposób obsługuje wiele ekranów, jednakże chyba nawet obecna 5.12.4 (a nie wiemy jaką masz) nie dokonuje tego tak dobrze, jak właśnie rozwiązania z podanego linku.
Nie mam 2 ekranów, nie mam też tabletu graficznego, a zatem nawet nie bardzo wiem, co się pojawia po ich podłączeniu. W samej Plasma masz możliwość sterowania ekranami (także wieloma) w Ustawienia systemowe -> Wyświetlanie i monitor -> Ekrany; Wacom, czy inny tablet powinien Ci się chyba pojawić w Urządzenia wejściowe. O ile wiem to nie istnieje natomiast coś jak "applet pulpitu" przystosowany do obsługi jednego wyświetlacza i drugi do obsługi drugiego.
Przy czym - o ile wiem - im nowsza wersja Plazmy tym lepiej, a nawet ostatnio jakieś poprawki coś właśnie dostało na multihead (tego jednak nie będzie jeszcze w żadnym wydaniu).

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-05-01, 16:52:38 »
Przepuść sobie stronę https://wiki.archlinux.org/index.php/Multihead przez np. translate.google.com (niestety z automatu przetłumaczy Ci również wszelkie polecenia, ale nie o to chodzi). Jeśli tu jest zawarte to, o co Ci chodzi, to chyba najprościej pójść właśnie tą drogą.
Jeśli to jest to, o co chodzi, to poradzimy, ale prosilibyśmy:
- jaka dystrybucja i jaka wersja (jeśli taka w tej dystrybucji jest),
- która wersja oprogramowania od KDE (Frameworks oraz Plasma),
- jaka karta graficzna (i czy jedna, czy dwie, a wówczas, czy z obu korzystasz),
- jakie sterowniki karty graficznej,
- co ma być efektem wyświetlanym na obu monitorach
-- na jednym i drugim dokładnie to samo, inna rozdzielczość, "skala",
-- oba monitory mają tworzyć jeden "wirtualny", "duży" monitor (pulpit zaczyna się na jednym i płynnie przechodzi w drugi),
-- na obu monitorach ma być kompletnie inna zawartość.

Jestem konstruktywnie ujęty Twym zaangażowaniem. Jako pięćdziesięciolatek, na co dzień mam "odwracaną" "uwagę" od moich pasji, ku obowiązkom. Dla tego teraz zadeklaruję, że :) "Moje zadanie domowe", czyli sprawdzenie (tego co umiem) parametrów, które wyliczyłeś, "odrobię" 3-ciego Maja.

Używam (praktycznie tylko) Linuksa, od roku 2000 - dla tego możesz spodziewać się, że zbiorę maksymalnie dostępny mi zestaw "danych".

Tablet Graficzny, to zestaw:
płaski sensor (o różnych obszarach = mój to "HUION" model: WH1409 - czyli już porównywalny z formatem A3) - podłączony do USB
oraz
piórko (podobne do długopisu urządzenie z "własnym zasilaniem",) umożliwiające rysowanie takie jak "na kartce" - tyle że ze skutkiem "na ekranie".

Wspomniany zestaw, to funkcjonalność bardzo precyzyjnej "Myszy" ( z trzema przyciskami - ale bez scroll-u ).

A moje marzenie, to kwestia uzyskania elastyczności w użyciu Blender-a 3d = dopiero uczę się jego obsługi, ale wiadomo, że umiejętności, to też zestaw nawyków z początków praktyki.
Dodam, że moje scenariusze (redaguję drugi), czekają na przeniesienie na filmy animowane w Blender3d, a moje życie dowodzi, że dopóki się nie skończyło, ja osiągam swe cele. :)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-05-01, 19:49:37 »
Też już jestem 50+ :)
Znalazłem jeszcze coś takiego, dla konfiguracji tabletów na multiscreenach: https://wiki.archlinux.org/index.php/Wacom_tablet#TwinView_Setup oraz aplikację (moduł KCM) dla Plasmy, która służy konfiguracji tabletów: https://www.linux-apps.com/p/1127862/ (to akurat wersja dla KDE4, ale jak widać z zależności: https://www.archlinux.org/packages/community/x86_64/kcm-wacomtablet/ obecnie to działa już na KF5.

PS:
Przy okazji - od dziaiaj już Plasma 5.12.5 :)
« Ostatnia zmiana: 2018-05-01, 19:52:21 wysłana przez pavbaranov »

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-05-03, 11:49:39 »

Przy okazji - od dziaiaj już Plasma 5.12.5 :)
Teraz Używam:

Mageia 6
plasma-desktop 5.8.7
plasma-framework 5.32.0
plasma-workspace 5.8.7
karta graficzna ( jedna = notebook "ASUS" model A52F ) :  Intel Graphics Accelerator HD
sterownik: Intel 810 and later

Odnośnie moich "potrzeb / marzeń"
Stanem teraz, pozostaje bardzo elastycznie działający (Ustawienia Systemowe -> Wyświetlanie i Monitor) efekt połączenia w sąsiadujące połacie, obszarów wyświetlaczy (monitora i ekranu notebooka). Ale gdy używam Tablet, (jego) sterownik skaluje pod połączone wyświetlacze jego obszar roboczy.
Moja "potrzeba" podpowiada, bym mógł ( u mnie też "widać" Tablet w Ustawieniach Systemowych ) np. "wskazać", że Tablet to użądzenie wejściowe tylko dla Monitora, a równocześnie podłączona "mysz", to użądzenie wejściowe np. dla obu wyświetlaczy, albo mysz dla wyświetlacza notebooka, a rozwiązana kwestia chierarchii, które (mysz czy Tablet) użądzenie, w danej chwili, decyduje o "wskaźniku myszy" (Tablet przecież [ może to nieoczywiste ] też steruje "wskaźnikiem myszy").

Na dwu ekranach, potrzebuję wyświetlać różne okna Blender3d (tem program pozwala np. na klonowanie okien), a niekiedy różne programy.

Gdy pracowałem jako programista, niektóre "zadania" zwaliśmy "wodotryski"... Proszę Oceńcie, czy "to" się kwalifikuje... Bo przyszłość kształtuje się następująco: za kilka lat nabędę stację roboczą i będę pracował z dwiema kartami graficznymi i dwoma monitorami. A dla grona moich Znajomych, (niektórzy przysłuchują się życzliwie), wiadomo że perspektywa którą wiążę z Blender3d i moją Pasją, ma zasięg, na tą chwilę, około 20-toletni.

Teraz o Wacom-ach : Mój Huion działa na "jakimś" ogólnym sterowniku ( dla dwu korporacyjnych systemów operacyjnych, dołączono sterowniki, dające dużą gamę udogodnień, z których mogę zrezygnować ).
Doceniam, że podajesz linki też dla Wacom - przecież Fora mają zawierać obszerne wiadomości o temacie.

Podsumuję:
Może Wielu zdziwić, że "komplikuję" sobie użyciem Tabletu, edycji w Blender3d, ale powtarzające się podczas pracy na przestrzeni różnych aplikacji, intuicyjne "olśnienia", ja nazywam "skłóceniem gestykulacyjnym" i chcę uzyskać "moją wyjątkowością Tablet-ową", maksymalną kontrolę, nad "Przestrzenią Twórczą" i osiągać nieoczywiste skutki edycyjne.

PS

Jak dotąd używałem: Mandrake, Mandriva, Fedora, i teraz Mageia, ale gdy okaże się, iż któraś dystrybucja ( np. Arch ), zaoferuje Blender3d i skutek "mojego marzenia", bez wachania, zacznę używać.
Pozdrawiam Wszystkich.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-05-03, 14:08:28 »
Ogólnie... Nie mam nic do Magei, ale... Plasma 5.8 jest już na wymarciu. Obecna Plasma LTS to 5.12 (obecnie 5). Od czasu Plasma 5.8 do 5.12 sporo się zmieniło, a Mageia, to Mageia... Wprowadzą nową wersję, gdy będą chcieć. Efekt jest jaki jest. W Plasma 5.8 oraz KF5.32 nie zostaną wprowadzone nowe funkcjonalności, które pojawiły się przez te 4 wydania. Starając się być na bierząco z cgit.kde.org wiem, że zmiany dotyczyły również jakichś rzeczy "wskazówkowych", zwłaszcza robione to jest pod użytek Waylanda (bo to przyszłość), ale i w sesji dla Xów są z tego "odpadki".
Jeśli lubisz mandrivowate dystrybucje, to moim zdaniem - z różnych zresztą względów - OpenMandriva jest lepsza od Mageia. Z uruchomionym couldron (bodaj tak się to nazywało) dostałbyś obecną wersję Plasmy i KF5. W wersji "stabilnej" - niestety już niewspierane Plasma 5.10.x.
Absolutnie nie namawiam na zmianę dystrybucji.

O ile wiem, obecny stan obsługi urządzeń wejściowych jest taki, że niemal wszystkie obsługiwane są przez libinput (m.in. mysz). Tablety graficzne są obsługiwane przez sterownik libwacom, choć jest też sterownik wyłącznie pod Xy o nazwie xf86-input-wacom - sprawdź jaki masz. Nie ma znaczenia jak się dany tablet nazywa - obsługuje go jeden sterownik. Kwestia jest łatwiejszego (czyt. graficznego) bądź w plikach konfiguracyjnych ustawienia. Spośród GUI do ustawiania tabletu graficznego w KDE znalazłem jeszcze coś takiego https://cgit.kde.org/wacomtablet.git/ i nie mam bladego pojęcia czy jest to to samo, co wcześniej pokazany Ci kcm-wacomtablet - możliwe. Sprawdź, czy w Magei masz coś takiego. Może być jednak "zgrzyt", albowiem wacomtablet wymaga minimalnej wersji Qt 5.7, zaś Plasma 5.8 wersji 5.5 (choć budowana jest zwykle na 5.6 w LTS). Nie wiem też, czy przynosi to tę użyteczność, której szukasz. Po instalacji zgłasza się, tylko z informacją, że nie może wykryć tabletu graficznego i mogę go manualnie dołączyć. Tyle, że go nie mam :) Musisz sobie sam to sprawdzić.
Innym GUI jest wacom-utility: https://www.linux-apps.com/content/show.php/Wacom+Control+Panel?content=104309, ale to działa w oparciu o Gtk+2 (choć nie powinno mieć większego znaczenia).

Z tego co wiem, to główne użycie tabletu graficznego to przede wszystkim... grafika :) To, że używasz go jako olbrzymi touchpad, to inna sprawa. Można i w ten sposób. Bladego pojęcia jednak nie mam (z przyczyn podanych wyżej) czy owe GUI do Wacoma umożliwiają współdziałanie myszy i tabletu graficznego (jak w przypadku touchpada i myszy), czy też wacom wyłącza mysz, a jeśli tak, to dlaczego. Zwykle jednak wszelkie porady wskazują na to, jak wacoma zamienić w mysz.

I na tym się niestety moja wiedza kończy. Głównie z braku możliwości sprawdzenia fizycznie jak to działa (co robi).

Masz jeszcze jeden link (z linkami): http://documentation.wikia.com/wiki/Wacom_Linux (tak, po angielsku, ale nie moja to wina, że dokumentację dla linuksa można znaleźć w różnych językach, ale Polacy - głównie - jedynie narzekają na to, że ktoś im nie zrobi takiej dokumentacji; pewnie Chińczyk, bo ci robią już wszystko :)). Innymi słowy - Twoim przyjacielem translator Google'a. Jeśli znajdziesz coś, co Ci odpowiada, to wówczas pomogę.



fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-05-03, 19:01:36 »
Ogólnie... Nie mam nic do Magei, ale... Plasma 5.8 jest już na wymarciu.
....
Absolutnie nie namawiam na zmianę dystrybucji.

...
Po instalacji zgłasza się, tylko z informacją, że nie może wykryć tabletu graficznego i mogę go manualnie dołączyć. Tyle, że go nie mam :) Musisz sobie sam to sprawdzić.
Innym GUI jest wacom-utility: https://www.linux-apps.com/content/show.php/Wacom+Control+Panel?content=104309, ale to działa w oparciu o Gtk+2 (choć nie powinno mieć większego znaczenia).

... Bladego pojęcia jednak nie mam (z przyczyn podanych wyżej) czy owe GUI do Wacoma umożliwiają współdziałanie myszy i tabletu graficznego (jak w przypadku touchpada i myszy), czy też wacom wyłącza mysz, a jeśli tak, to dlaczego. Zwykle jednak wszelkie porady wskazują na to, jak wacoma zamienić w mysz.

I na tym się niestety moja wiedza kończy. Głównie z braku możliwości sprawdzenia fizycznie jak to działa (co robi).

Masz jeszcze jeden link (z linkami): http://documentation.wikia.com/wiki/Wacom_Linux (tak, po angielsku, ale nie moja to wina, że dokumentację dla linuksa można znaleźć w różnych językach, ale Polacy - głównie - jedynie narzekają na to, że ktoś im nie zrobi takiej dokumentacji; pewnie Chińczyk, bo ci robią już wszystko :)). Innymi słowy - Twoim przyjacielem translator Google'a. Jeśli znajdziesz coś, co Ci odpowiada, to wówczas pomogę.

Dlaczego "Mandriv-owate" ? - względy następujące:
- nazwałem się kiedyś na Forum Fedora "Dzieckiem Druidów" - tzn. mój angielski (wtedy było dużo więcej nieprzetłumaczonych na polski, fragmentów Linuksa) ledwie daje zrozumieć treści konfigurujących interfejsów z GUI.
- gdy używałem Slackware, mój "zmysł estetyczny" tęsknił za "ładnym wyglądem", który "wrósł we mnie" podczas używania Mandrake 5.2 (mój pierwszy Linux) = można się uśmiechnąć, ale to po prostu fakt.
- często, gdy okazjonalnie pisałem aplikacje bazodanowe (dla znajomych, a ostatnio siostrzeńca),  prędko instalowałem PostreSql, i pisząc w Java ( SWT - to biblioteka dla interfejsów graficznych, dowolnych systemów operacyjnych) - niezmienianie dystrybucji było praktyczne, bo widziałem "gdzie co znajdę".
- za Mandriva-ę zapłaciłem, też w wersji komercyjnej - trochę by spojrzeć ile mniej czasu zajmuje konfigurowanie Linuksa, bez potrzeby zapytań na Forach (tu był problem, bo komercyjna Mandriwa o ile precyzyjnie wspomnę, nie zgadzała mi się na programowanie - multimedia za to "bez zarzutu"++ :) )

O roli Tabletów :
- oczywista ( widać na print screen-ach ) używam też GIMPa, (który dodatkowo daje możliwość przypisania Tabletu do obszaru swego okna, czego nie da się "przecenić", bo mniej / więcej "o tym marzę").
- codzienne używanie "jako myszy" prowadzi do usprawnienia pracy już gdy używam (będę używał) "na poważnie" oprogramowania graficznego.

... i nieśmiało: ujawnij mi dystrybucję ( zrozumiałem że ten Wacom czyli Tablet, "by Ci działał" ) chyba, że np. kompilujesz fragmenty dla jądra którego używasz, bo na to się już nie zdecyduję = też trochę jak gdyby dla tego, że nie sam używam tego komputera - moja 70+ Matka obraża się na mnie, gdy komputer wyświetla "coś po angielsku" (mimo że włącza sprzęt raz na pół roku, i nigdy nie umiem przewidzieć kiedy znowusz.. ) ) Ale przed zmianą komputera, mogę "przymierzyć się", do innej, nowej Dystrybucji.

Zrozumiałem zakończenie tak że zobowiązujesz mnie do sprawdzenia i osiągnięcia rozstrzygnięcia: czy "coś podobnego" do "mojego marzenia" już istnieje pośród co najmniej podanych przez Ciebie linków, albo / i gdy ujrzę w Google obok tłumaczeń "tego wszystkiego".
Zajmę się tym w niedzielę, 6-tego maja.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-05-03, 20:37:03 »
Odpowiem na "nieśmiało". Moje doświadczenie z linuksem (niekoniecznie właściwa kolejność, a * przy tych, z których dłużej korzystałem): RedHat, Mandriva*, Fedora*, OpenSUSE*, Debian*, Kubuntu*, Sabayon, Chakra, Manjaro*, Arch* (od ostatnich 4-5 lat). I kilka innych. Obecnie korzystam z Archa. Ten system ma swoje "pros & cons" jak było w jednym z kawałków Pink Floyd. Tak - potrafię (potrafimy) poprowadzić nieco przez ten system (skoro mienimy się oficjalnym, polskim, jego wsparciem), ale jest to system, który wymaga dość sporo czasu na początek, a potem jest w miarę bezproblemowy. Ważne: na początek sporo czasu i sporo wiedzy o tym, na jakim komputerze chcę to postawić oraz - może nawet przede wszystkim - do czego mi to ma służyć i jak. Wiki Archa (niestety dla Ciebie po angielsku) jest nie do przecenienia. Inne sięgają może jakichś 90% jego a i to tylko najlepsze z nich. Polski support: https://forum.archlinux.org.pl/. Tutaj reprezentowany jest przeze mnie i Marcina. I - wielkimi literami - absolutnie nie namawiam! Jeśli jednak się zdecydujesz, to lepiej pod wskazanym linkiem (albo tu) zadać najpierw 10-20 pytań, a potem mieć z głowy niż silić się na system, który wymaga sporo wiedzy od użytkownika; sporo samodzielności. Aha i jeszcze jedno: Manjaro nie jest równoważne łatwemu w instalacji Archowi. To dwa różne systemy ze swoimi dobrymi i złymi cechami. Każde z nich. Jak widzisz z mojego - w miarę chronologicznego przechodzenia między systemami (aczkolwiek bywało, że pod opieką miałem ich kilka, różnych) - po Manjaro był Arch. W międzyczasie coś co nazywaliśmy ze znajomymi z forum "manjarch" (hybryda obu dystrybucji). Obecnie wiem dlaczego i uważam się za świadomego użytkownika Archa. Oznacza to m.in. też i to dlaczego nie używam Manjaro.
I jak mówię: nie namawiam na zmianę systemu. Daleki jestem od tego. Gdyby tylko Mandriva (Open obecnie) robiła, to co powinien robić taki system, o takim potencjale, to pewnie nigdy bym z niej nie zrezygnował.
Jeśli jednak zechcesz zmienić system na Archa (bądź pochodne), to po prostu daj tutaj znać. Prawdopodobnie i Marcin i ja będziemy w stanie odpowiedzieć Ci na jakiejś 80-90% kwestii związanych z tym przejściem. Włącznie z tym, by pomóc dokonać wyboru właściwej dla Ciebie drogi (dystrybucji).

Jeśli chodzi o poradę dotyczącą wacoma. Z podanych linków po prostu sprawdź, które Ciebie "dotyczą" i naprowadź na to. Wówczas zajmiemy się rozwiązywaniem problemów (choć o ile pamiętam, Mandriva też miała jakiegoś "drake" od wacoma; nie wiem jak obecnie). Nie chodzi wcale o to, abyś po przetłumaczeniu Google Translatorem wiedział 100%, ale abyś po tym kroku pokazał nam, w którą stronę iść - co Ciebie interesuje. Zwłaszcza, że prawdopodobnie poniżej 1% spośród aktywnych użytkowników linuksa, dodatkowo używają tabletów graficznych jako alternatywy myszy.

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-05-04, 19:51:12 »
Zwłaszcza, że prawdopodobnie poniżej 1% spośród aktywnych użytkowników linuksa, dodatkowo używają tabletów graficznych jako alternatywy myszy.

"Perspektywa" ("ta" 20-toletnia), o której w jednej z "tu" napisanych wypowiedzi, wspominam, ma "ta" perspektywa Ideę: Korzystania z Twórczego Potencjału Informatyki = wcześniej Moim Zadaniem pozostaje, dowiedzenie prawdziwości Tezy, że niskie koszty używania Linuksa, umożliwiają Pełniejsze Życie w znaczeniu intelektualnego rozwoju, ekspresji i odejściu od "konsumpcji" podanych rozwiązań, w rodzaju "komentarzy" cudzego wysiłku twórczego:
- Dobre
- dobre sobie, he
- czy coś zaledwie tego typu...
= po przeprowadzeniu "dowodu", że Komentarz Pełnym Zdaniem Twórczym, okazuje się Rozwijać nas, niezależnie od dotyczących nas zjawisk ekonomicznych, będę mógł powiedzieć sobie:
-Zrobiłem, tyle ile umiałem i było mi możliwe.
- bo oprócz kłótni: lepszy Windows, czy Linux, czy też: niby "otwarty kod", a kto "go" skontroluje gdy skompilowany...
oprócz tych kłótni, pozostaje kwestia, czy Komputer Domowy, to coś więcej, niż ominięcie kolejki, by zapłacić rachunki (za prąd, czynsz, zawezwać pizze...)?
Telewizor nie miał "tego" potencjału, ale już łączy Ludzi, podczas imprez plenerowych, sportu amatorskiego (który stał się już "pół-poważny")
Dysponuję "tezą", że komputer to nie "potrzeba powszechna", ale skoro nam "to" zasugerowano, weźmy najlepsze tej technologii, co oferuje "gdy się zastanowić".
Kryptoreklama: znalazłem oferty kursów twórczych, (z jakimiś tam certyfikatami, które w wieku 51 lat, mogę zachować, tylko po co = liczą się Młode Zmysły - na rynku pracy) i "te" kursy dają możliwość wielokierunkowej aktywności, bez kompleksu "Hobby Twórcze" - jako ciekawostka, na końcu (niby Etosowego Programu) Teleekspres-u.

"Ten" 1% - oby "stał się" liczny, jakościowo, i w następnym szacowaniu wyglądał na "10%".... ;)

Dodam tylko, że po uzyskaniu średniego wykształcenia informatycznego, ukończyłem pierwszy rok studiów informatycznych, ale pracuję fizycznie (późno było na "kończenie studiów" i zaczęcie "kariery w informatyce"), i nie uskarżam się, bo Dobrze mi się Żyje.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-05-04, 20:11:37 »
Dalibóg - wiem jedno. Wiem, że moje możliwości intelektualne w żaden sposób nie korespondują z Twoimi i dlatego za diabła nie potrafię Ciebie zrozumieć.

Zadam zatem proste pytanie: czy cokoliwiek z tego, co podałem spróbowałeś zrobić? Piszesz, że masz średnie informatyczne, że masz pierwszy rok takich studiów za sobą... Powinieneś pomagać takiemu informatycznemu neptykowi jak ja (nigdy nie miałem z informatyką nic wspólnego; jak wyglądały zajęcia z informatyki za naszych czasów, chyba wiesz - u mnie to po prostu był "brak").
Jeśli cokolwiek naprowadziłem, to Ty teraz nas musisz naprowadzić, albowiem nikt z nas nie siedzi przy Twojej Magei, przy Twoim komputerze i nie wie jak to wygląda. Musimy coś wiedzieć...

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-05-04, 21:04:55 »
Dalibóg - wiem jedno. Wiem, że moje możliwości intelektualne w żaden sposób nie korespondują z Twoimi i dlatego za diabła nie potrafię Ciebie zrozumieć.

Zadam zatem proste pytanie: czy cokoliwiek z tego, co podałem spróbowałeś zrobić? Piszesz, że masz średnie informatyczne, że masz pierwszy rok takich studiów za sobą...

Nie zrobił bym...? Czy można by mnie wtedy "traktować poważnie"?
Podstawową różnicą między nami pozostaje "słownik angielski" (ja w technikum = zamiast, miałem rozszerzony rosyjski) = potrzebna możliwe Ci świadomość, że komputer to urządzenie, które zachowuje się zgodnie z tym, czego po nim się spodziewamy (czyż nie "tak" prawdziwa przyjaźń! ;) ) = precyzyjnie zaprogramujesz, to precyzyjnie działa - stąd, (też) humaniści, gdy przeczytają WIKI, mogą uchodzić "za" (nielubiane przeze mnie słowo: ) "ekspertów.

Sprawdziłem jakie sterowniki, karta graficzna, - dowiedziałem się od Ciebie, że Wacom to uniwersalne hasło wobec "Tabletu w Linuksie"...
Nie sprawdzałem "tego Wacom-owego Druida", bo napisałeś, że "niegodna wersja" (bodajże Qt) - tyle wiem już, że jeżeli piszą "minimalne wymagania wersji bibliotek", to nie zadziała...
Ale zobowiązałem się, że w niedzielę 6-tego maja, zajmę się "pełną uwagą" zagadnieniami, które podpowiedziałeś. = popołudnie w dni robocze, to czas gdy mam siłę "na nie więcej, niż pogawędki", a soboty to "czas Rodziny i (od wiosny) Ogrodu" czyli obiad z deserem, praca w ogrodzie (to wszystko u Siostry) - taki czas integrowania trzech pokoleń.
Tłumacz Google musi czekać, bo "jeżeli coś znajdę", to do wieczora nie odejdę o komputera, nim nie sprawdzę, czy (zaliczam się) "Środowisko Linuksowe", nadal "daje radę", jak wtedy gdy Linux "walczył" w ogóle o swe istnienie - mimo, że było przesądzone, bo te miliony serwerów "nie mogą stać" pod drogimi Unix-ami.

fand

  • Gość
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-05-04, 22:25:21 »
Cytat:  link=topic=25290.msg135805#msg135805 date=1525460695
Nie zrobił bym...? Czy można by mnie wtedy "traktować poważnie"?
Podstawową różnicą między nami pozostaje "słownik angielski" (ja w technikum = zamiast, miałem rozszerzony rosyjski) = potrzebna możliwe Ci świadomość, że komputer to urządzenie, które zachowuje się zgodnie z tym, czego po nim się spodziewamy (czyż nie "tak" prawdziwa przyjaźń! ;) ) = precyzyjnie zaprogramujesz, to precyzyjnie działa - stąd, (też) humaniści, gdy przeczytają WIKI, mogą uchodzić "za" (nielubiane przeze mnie słowo: ) "ekspertów".

Nie sprawdzałem "tego Wacom-owego Druida", bo napisałeś, że "niegodna wersja" (bodajże Qt) - tyle wiem już, że jeżeli piszą "minimalne wymagania wersji bibliotek", to nie zadziała...
Ale zobowiązałem się, że w niedzielę 6-tego maja, zajmę się "pełną uwagą"

Sprawdziłem (po wielu porażkach na przestrzeni innych tekstów) = nie ufałem doskonałości "tłumacza Google (spodziewając się braków gramatycznych):

" xsetwacom --set "$ stylus" Obróć 1 $
 xsetwacom --set "$ eraser" Obróć 1 $
 xsetwacom - set "$ touch" Obróć 1 $
 xsetwacom --set "$ pad" Obróć 1 $
"
- czy tu widać "opcję obrotu 0 90%" ( w oprogramowaniu drukarek było by to "portretowa" = czyli dłuższa krawędź pionowa )?

"
Postęp okazuje się dostrzegalny - "zmapuję" / przyporządkuję sobie "dodatkowe przyciski".

Teraz podstawowa odpowiedź: jeszcze spojrzę w niedzielę, ale "to moje marzenie" (po spojrzeniu na skalę postępu) - to banał, który będzie albo już umożliwiono... !?!
I znam odpowiedź na kwestię, przyporządkowania "do jednego z dwu ekranów" = jeżeli Tablet Linux "widzi" jako Tablet, to równoległe działanie myszy na dwu ekranach, z Tabletem na jednym ekranie, spodziewam się umożliwiono.

Za skalę Cierpliwości, z którą się zetknąłem na Forum, napiszę czy i jeżeli,  Mageia 6, zawiera potrzebne narzędzia ( jak ich użyć itp. ).
... ale w niedzielę 6tego maja 2018 ...
na "tą" chwilę : https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2342166

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.
« Odpowiedź #14 dnia: 2018-05-04, 23:16:03 »
Cytuj
czy i jeżeli,  Mageia 6, zawiera potrzebne narzędzia ( jak ich użyć itp. ).

Sprawdź czy masz zainstalowany pakiet dkms-digimend
rpm -qa *dkms-digimend*
ALBO:
dkms status

Jeśli nic się nie pojawi zainstaluj przez graficzny menedżer oprogramowania - nie kojarzę czy kiszą dalej przy urpmi czy przeszli na dnf (powered by Fedora/Fedeia/niepotrzebne skreślić :D )

Oczywiście ... zawsze . coś ... tego modelu nie ma liście wspieranego sprzętu:
http://digimend.github.io/drivers/digimend/tablets/ .

Z drugiej strony polecają instalować do niego te sterowniki, na przykład:
https://catalin-festila.blogspot.com/2017/09/fedora-26-using-huion-giano-wh1409.html
https://www.davidrevoy.com/article331/setup-huion-giano-wh1409-tablet-on-linux-mint-18-1-ubuntu-16-04

Odnośnie konfiguracji - pierwszy z linków - przykład dla Fedory:
Cytuj
f you want to set your tablet keys then you make custom X11 rules .
First is need to go to this folder: /usr/share/X11/xorg.conf.d/.
Now create 50-huion.conf file and use the configuration tool xsetwacom.
I don't make this settings because the tablet work's good with inkscape software.

W skrócie: Jeśli chcesz skonfigurować przyciski tabletu, trzeba w katalogu /etc/X11/xorg.conf.d/  utworzyć plik 50-huion.conf zawierający komendy xsetwacom, itd.

Autor pisze, że on nie tworzył dodatkowej konfiguracji, bo tablet działa z programem Inkscape tak jak tego oczekiwał. W tym drugim linku (z Ubuntu) masz dużo więcej przykładów konfiguracji - przejrzyj, przetestuj.

Żeby niepotrzebnie nie restartować komputera sprawdź czy menedżer logowania ma opcję "restart X server" on logout (wiem, że LXDM ma) - w Magei zależnie od środowiska graficznego ładują SDDM albo LigthDM, choć LXDM też jest dostępny.

Niewykluczone, że restart "siłowy" serwera X można wywołać przez skrót klawiszowy Ctrl+Alt+Backspace. Jeśli nie działa sprawdź w MCC (Mageia Control Center). Inna sprawa jest taka, czy domyślnie jest włączony i używany Wayland czy X serwer, ale wygląda na to, że domyślnie jest X serwer:
Cytuj
[...] If you want to try Plasma under Wayland, just install plasma-workspace-wayland, and it should appear in your favorite display manager's list of desktop environments. [...]
« Ostatnia zmiana: 2018-05-06, 15:23:47 wysłana przez marcin'82 »
marcin82