Programowanie > C/C++ - KDE/Qt

Skoro (nowość) "Plasma" - to propozycja funkcjonalna.

<< < (2/7) > >>

pavbaranov:
Też już jestem 50+ :)
Znalazłem jeszcze coś takiego, dla konfiguracji tabletów na multiscreenach: https://wiki.archlinux.org/index.php/Wacom_tablet#TwinView_Setup oraz aplikację (moduł KCM) dla Plasmy, która służy konfiguracji tabletów: https://www.linux-apps.com/p/1127862/ (to akurat wersja dla KDE4, ale jak widać z zależności: https://www.archlinux.org/packages/community/x86_64/kcm-wacomtablet/ obecnie to działa już na KF5.

PS:
Przy okazji - od dziaiaj już Plasma 5.12.5 :)

fand:

--- Cytat: pavbaranov w 2018-05-01, 19:49:37 ---
Przy okazji - od dziaiaj już Plasma 5.12.5 :)

--- Koniec cytatu ---
Teraz Używam:

Mageia 6
plasma-desktop 5.8.7
plasma-framework 5.32.0
plasma-workspace 5.8.7
karta graficzna ( jedna = notebook "ASUS" model A52F ) :  Intel Graphics Accelerator HD
sterownik: Intel 810 and later

Odnośnie moich "potrzeb / marzeń"
Stanem teraz, pozostaje bardzo elastycznie działający (Ustawienia Systemowe -> Wyświetlanie i Monitor) efekt połączenia w sąsiadujące połacie, obszarów wyświetlaczy (monitora i ekranu notebooka). Ale gdy używam Tablet, (jego) sterownik skaluje pod połączone wyświetlacze jego obszar roboczy.
Moja "potrzeba" podpowiada, bym mógł ( u mnie też "widać" Tablet w Ustawieniach Systemowych ) np. "wskazać", że Tablet to użądzenie wejściowe tylko dla Monitora, a równocześnie podłączona "mysz", to użądzenie wejściowe np. dla obu wyświetlaczy, albo mysz dla wyświetlacza notebooka, a rozwiązana kwestia chierarchii, które (mysz czy Tablet) użądzenie, w danej chwili, decyduje o "wskaźniku myszy" (Tablet przecież [ może to nieoczywiste ] też steruje "wskaźnikiem myszy").

Na dwu ekranach, potrzebuję wyświetlać różne okna Blender3d (tem program pozwala np. na klonowanie okien), a niekiedy różne programy.

Gdy pracowałem jako programista, niektóre "zadania" zwaliśmy "wodotryski"... Proszę Oceńcie, czy "to" się kwalifikuje... Bo przyszłość kształtuje się następująco: za kilka lat nabędę stację roboczą i będę pracował z dwiema kartami graficznymi i dwoma monitorami. A dla grona moich Znajomych, (niektórzy przysłuchują się życzliwie), wiadomo że perspektywa którą wiążę z Blender3d i moją Pasją, ma zasięg, na tą chwilę, około 20-toletni.

Teraz o Wacom-ach : Mój Huion działa na "jakimś" ogólnym sterowniku ( dla dwu korporacyjnych systemów operacyjnych, dołączono sterowniki, dające dużą gamę udogodnień, z których mogę zrezygnować ).
Doceniam, że podajesz linki też dla Wacom - przecież Fora mają zawierać obszerne wiadomości o temacie.

Podsumuję:
Może Wielu zdziwić, że "komplikuję" sobie użyciem Tabletu, edycji w Blender3d, ale powtarzające się podczas pracy na przestrzeni różnych aplikacji, intuicyjne "olśnienia", ja nazywam "skłóceniem gestykulacyjnym" i chcę uzyskać "moją wyjątkowością Tablet-ową", maksymalną kontrolę, nad "Przestrzenią Twórczą" i osiągać nieoczywiste skutki edycyjne.

PS

Jak dotąd używałem: Mandrake, Mandriva, Fedora, i teraz Mageia, ale gdy okaże się, iż któraś dystrybucja ( np. Arch ), zaoferuje Blender3d i skutek "mojego marzenia", bez wachania, zacznę używać.
Pozdrawiam Wszystkich.

pavbaranov:
Ogólnie... Nie mam nic do Magei, ale... Plasma 5.8 jest już na wymarciu. Obecna Plasma LTS to 5.12 (obecnie 5). Od czasu Plasma 5.8 do 5.12 sporo się zmieniło, a Mageia, to Mageia... Wprowadzą nową wersję, gdy będą chcieć. Efekt jest jaki jest. W Plasma 5.8 oraz KF5.32 nie zostaną wprowadzone nowe funkcjonalności, które pojawiły się przez te 4 wydania. Starając się być na bierząco z cgit.kde.org wiem, że zmiany dotyczyły również jakichś rzeczy "wskazówkowych", zwłaszcza robione to jest pod użytek Waylanda (bo to przyszłość), ale i w sesji dla Xów są z tego "odpadki".
Jeśli lubisz mandrivowate dystrybucje, to moim zdaniem - z różnych zresztą względów - OpenMandriva jest lepsza od Mageia. Z uruchomionym couldron (bodaj tak się to nazywało) dostałbyś obecną wersję Plasmy i KF5. W wersji "stabilnej" - niestety już niewspierane Plasma 5.10.x.
Absolutnie nie namawiam na zmianę dystrybucji.

O ile wiem, obecny stan obsługi urządzeń wejściowych jest taki, że niemal wszystkie obsługiwane są przez libinput (m.in. mysz). Tablety graficzne są obsługiwane przez sterownik libwacom, choć jest też sterownik wyłącznie pod Xy o nazwie xf86-input-wacom - sprawdź jaki masz. Nie ma znaczenia jak się dany tablet nazywa - obsługuje go jeden sterownik. Kwestia jest łatwiejszego (czyt. graficznego) bądź w plikach konfiguracyjnych ustawienia. Spośród GUI do ustawiania tabletu graficznego w KDE znalazłem jeszcze coś takiego https://cgit.kde.org/wacomtablet.git/ i nie mam bladego pojęcia czy jest to to samo, co wcześniej pokazany Ci kcm-wacomtablet - możliwe. Sprawdź, czy w Magei masz coś takiego. Może być jednak "zgrzyt", albowiem wacomtablet wymaga minimalnej wersji Qt 5.7, zaś Plasma 5.8 wersji 5.5 (choć budowana jest zwykle na 5.6 w LTS). Nie wiem też, czy przynosi to tę użyteczność, której szukasz. Po instalacji zgłasza się, tylko z informacją, że nie może wykryć tabletu graficznego i mogę go manualnie dołączyć. Tyle, że go nie mam :) Musisz sobie sam to sprawdzić.
Innym GUI jest wacom-utility: https://www.linux-apps.com/content/show.php/Wacom+Control+Panel?content=104309, ale to działa w oparciu o Gtk+2 (choć nie powinno mieć większego znaczenia).

Z tego co wiem, to główne użycie tabletu graficznego to przede wszystkim... grafika :) To, że używasz go jako olbrzymi touchpad, to inna sprawa. Można i w ten sposób. Bladego pojęcia jednak nie mam (z przyczyn podanych wyżej) czy owe GUI do Wacoma umożliwiają współdziałanie myszy i tabletu graficznego (jak w przypadku touchpada i myszy), czy też wacom wyłącza mysz, a jeśli tak, to dlaczego. Zwykle jednak wszelkie porady wskazują na to, jak wacoma zamienić w mysz.

I na tym się niestety moja wiedza kończy. Głównie z braku możliwości sprawdzenia fizycznie jak to działa (co robi).

Masz jeszcze jeden link (z linkami): http://documentation.wikia.com/wiki/Wacom_Linux (tak, po angielsku, ale nie moja to wina, że dokumentację dla linuksa można znaleźć w różnych językach, ale Polacy - głównie - jedynie narzekają na to, że ktoś im nie zrobi takiej dokumentacji; pewnie Chińczyk, bo ci robią już wszystko :)). Innymi słowy - Twoim przyjacielem translator Google'a. Jeśli znajdziesz coś, co Ci odpowiada, to wówczas pomogę.


fand:

--- Cytat: pavbaranov w 2018-05-03, 14:08:28 ---Ogólnie... Nie mam nic do Magei, ale... Plasma 5.8 jest już na wymarciu.
....
Absolutnie nie namawiam na zmianę dystrybucji.

...
Po instalacji zgłasza się, tylko z informacją, że nie może wykryć tabletu graficznego i mogę go manualnie dołączyć. Tyle, że go nie mam :) Musisz sobie sam to sprawdzić.
Innym GUI jest wacom-utility: https://www.linux-apps.com/content/show.php/Wacom+Control+Panel?content=104309, ale to działa w oparciu o Gtk+2 (choć nie powinno mieć większego znaczenia).

... Bladego pojęcia jednak nie mam (z przyczyn podanych wyżej) czy owe GUI do Wacoma umożliwiają współdziałanie myszy i tabletu graficznego (jak w przypadku touchpada i myszy), czy też wacom wyłącza mysz, a jeśli tak, to dlaczego. Zwykle jednak wszelkie porady wskazują na to, jak wacoma zamienić w mysz.

I na tym się niestety moja wiedza kończy. Głównie z braku możliwości sprawdzenia fizycznie jak to działa (co robi).

Masz jeszcze jeden link (z linkami): http://documentation.wikia.com/wiki/Wacom_Linux (tak, po angielsku, ale nie moja to wina, że dokumentację dla linuksa można znaleźć w różnych językach, ale Polacy - głównie - jedynie narzekają na to, że ktoś im nie zrobi takiej dokumentacji; pewnie Chińczyk, bo ci robią już wszystko :)). Innymi słowy - Twoim przyjacielem translator Google'a. Jeśli znajdziesz coś, co Ci odpowiada, to wówczas pomogę.

--- Koniec cytatu ---

Dlaczego "Mandriv-owate" ? - względy następujące:
- nazwałem się kiedyś na Forum Fedora "Dzieckiem Druidów" - tzn. mój angielski (wtedy było dużo więcej nieprzetłumaczonych na polski, fragmentów Linuksa) ledwie daje zrozumieć treści konfigurujących interfejsów z GUI.
- gdy używałem Slackware, mój "zmysł estetyczny" tęsknił za "ładnym wyglądem", który "wrósł we mnie" podczas używania Mandrake 5.2 (mój pierwszy Linux) = można się uśmiechnąć, ale to po prostu fakt.
- często, gdy okazjonalnie pisałem aplikacje bazodanowe (dla znajomych, a ostatnio siostrzeńca),  prędko instalowałem PostreSql, i pisząc w Java ( SWT - to biblioteka dla interfejsów graficznych, dowolnych systemów operacyjnych) - niezmienianie dystrybucji było praktyczne, bo widziałem "gdzie co znajdę".
- za Mandriva-ę zapłaciłem, też w wersji komercyjnej - trochę by spojrzeć ile mniej czasu zajmuje konfigurowanie Linuksa, bez potrzeby zapytań na Forach (tu był problem, bo komercyjna Mandriwa o ile precyzyjnie wspomnę, nie zgadzała mi się na programowanie - multimedia za to "bez zarzutu"++ :) )

O roli Tabletów :
- oczywista ( widać na print screen-ach ) używam też GIMPa, (który dodatkowo daje możliwość przypisania Tabletu do obszaru swego okna, czego nie da się "przecenić", bo mniej / więcej "o tym marzę").
- codzienne używanie "jako myszy" prowadzi do usprawnienia pracy już gdy używam (będę używał) "na poważnie" oprogramowania graficznego.

... i nieśmiało: ujawnij mi dystrybucję ( zrozumiałem że ten Wacom czyli Tablet, "by Ci działał" ) chyba, że np. kompilujesz fragmenty dla jądra którego używasz, bo na to się już nie zdecyduję = też trochę jak gdyby dla tego, że nie sam używam tego komputera - moja 70+ Matka obraża się na mnie, gdy komputer wyświetla "coś po angielsku" (mimo że włącza sprzęt raz na pół roku, i nigdy nie umiem przewidzieć kiedy znowusz.. ) ) Ale przed zmianą komputera, mogę "przymierzyć się", do innej, nowej Dystrybucji.

Zrozumiałem zakończenie tak że zobowiązujesz mnie do sprawdzenia i osiągnięcia rozstrzygnięcia: czy "coś podobnego" do "mojego marzenia" już istnieje pośród co najmniej podanych przez Ciebie linków, albo / i gdy ujrzę w Google obok tłumaczeń "tego wszystkiego".
Zajmę się tym w niedzielę, 6-tego maja.

pavbaranov:
Odpowiem na "nieśmiało". Moje doświadczenie z linuksem (niekoniecznie właściwa kolejność, a * przy tych, z których dłużej korzystałem): RedHat, Mandriva*, Fedora*, OpenSUSE*, Debian*, Kubuntu*, Sabayon, Chakra, Manjaro*, Arch* (od ostatnich 4-5 lat). I kilka innych. Obecnie korzystam z Archa. Ten system ma swoje "pros & cons" jak było w jednym z kawałków Pink Floyd. Tak - potrafię (potrafimy) poprowadzić nieco przez ten system (skoro mienimy się oficjalnym, polskim, jego wsparciem), ale jest to system, który wymaga dość sporo czasu na początek, a potem jest w miarę bezproblemowy. Ważne: na początek sporo czasu i sporo wiedzy o tym, na jakim komputerze chcę to postawić oraz - może nawet przede wszystkim - do czego mi to ma służyć i jak. Wiki Archa (niestety dla Ciebie po angielsku) jest nie do przecenienia. Inne sięgają może jakichś 90% jego a i to tylko najlepsze z nich. Polski support: https://forum.archlinux.org.pl/. Tutaj reprezentowany jest przeze mnie i Marcina. I - wielkimi literami - absolutnie nie namawiam! Jeśli jednak się zdecydujesz, to lepiej pod wskazanym linkiem (albo tu) zadać najpierw 10-20 pytań, a potem mieć z głowy niż silić się na system, który wymaga sporo wiedzy od użytkownika; sporo samodzielności. Aha i jeszcze jedno: Manjaro nie jest równoważne łatwemu w instalacji Archowi. To dwa różne systemy ze swoimi dobrymi i złymi cechami. Każde z nich. Jak widzisz z mojego - w miarę chronologicznego przechodzenia między systemami (aczkolwiek bywało, że pod opieką miałem ich kilka, różnych) - po Manjaro był Arch. W międzyczasie coś co nazywaliśmy ze znajomymi z forum "manjarch" (hybryda obu dystrybucji). Obecnie wiem dlaczego i uważam się za świadomego użytkownika Archa. Oznacza to m.in. też i to dlaczego nie używam Manjaro.
I jak mówię: nie namawiam na zmianę systemu. Daleki jestem od tego. Gdyby tylko Mandriva (Open obecnie) robiła, to co powinien robić taki system, o takim potencjale, to pewnie nigdy bym z niej nie zrezygnował.
Jeśli jednak zechcesz zmienić system na Archa (bądź pochodne), to po prostu daj tutaj znać. Prawdopodobnie i Marcin i ja będziemy w stanie odpowiedzieć Ci na jakiejś 80-90% kwestii związanych z tym przejściem. Włącznie z tym, by pomóc dokonać wyboru właściwej dla Ciebie drogi (dystrybucji).

Jeśli chodzi o poradę dotyczącą wacoma. Z podanych linków po prostu sprawdź, które Ciebie "dotyczą" i naprowadź na to. Wówczas zajmiemy się rozwiązywaniem problemów (choć o ile pamiętam, Mandriva też miała jakiegoś "drake" od wacoma; nie wiem jak obecnie). Nie chodzi wcale o to, abyś po przetłumaczeniu Google Translatorem wiedział 100%, ale abyś po tym kroku pokazał nam, w którą stronę iść - co Ciebie interesuje. Zwłaszcza, że prawdopodobnie poniżej 1% spośród aktywnych użytkowników linuksa, dodatkowo używają tabletów graficznych jako alternatywy myszy.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej