Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Partycjonowanie dysku Gparted  (Przeczytany 2994 razy)

prezes.cc

  • Gość
Partycjonowanie dysku Gparted
« dnia: 2018-04-12, 19:34:18 »
Czy Gparted bezpiecznie spartycjonuje mi dysk. Chodzi mi o zmianę wielkości dysku - zmniejszenie. Na dysku zainstalowany jest  Windowsem 10. Chce zainstalować Debiana.

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-04-12, 21:51:34 »
Podaj może najpierw wynik polecenia z livecd albo zrzut ekranu z GParted:
sudo su
LUB
su

parted -l

Napisz co chcesz zrobić z partycjami.
marcin82

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-04-12, 21:53:21 »
Teoretycznie tak.
Tak samo jak każda tego typu funkcja. Polecam jednak backup.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-04-12, 23:24:10 »
Nieraz zmieniałem rozmiary partycji systemowych , linuksowych i windowsowych przy pomocy gparted i zawsze wszystko szło jak trzeba. Tak samo  klonowanie czy przenoszenie partycji.  Kopiowałem partycje z jednego dysku fizycznego na drugi i uruchamiałem system na innym komputerze i hulalo . Gparted to potęga. Oczywiście zawsze warto mieć kopię , to nie boli. No i super grub pod ręką w razie W :)
« Ostatnia zmiana: 2018-04-12, 23:29:01 wysłana przez mackeire »

prezes.cc

  • Gość
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-04-13, 09:02:24 »
Cytuj
Napisz co chcesz zrobić z partycjami.

Chce spartycjonować dysk pod Debiana. Dysk zaznaczony jest na czerwono - zrzut z Windowsa - nie wiem czy to coś pomorze, ponieważ nie moge uruchomić Gparted, nie czyta DVDromu, a nie moge znaleźć Boot Menu. Będę dalej próbował



Zdjęcia z aparatu







Boje się żeby nie zniszczyć partycji EFI
« Ostatnia zmiana: 2018-04-13, 10:45:52 wysłana przez Zdzisław Knop »

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-04-13, 20:03:38 »
W grę wchodzi tylko i wyłącznie partycja /dev/sda3. Trzeba ją zmiejszyć od prawej strony o jakieś 100 GB? Na tym miejscu utworzyć 2 lub 3 partycje podstawowe (na system, na /home i na swap - jeśli konieczne).

Przed tym w Windows wykonaj jakieś czyszczenie systemu plików i defragmentację.

Choćby się waliło i paliło nie wciskaj na pałę przycisku "Anuluj". Przed wciśnięciem przycisku "Zastosuj" pomyśl 10 razy.

Na wszelki wypadek odczytaj i spisz gdzieś identyfikator tej partycji - odczytasz go jako root:
#   blkid

Partycję EFI trzeba wykorzystać tą, która już jest i wskazać instalatorowi.

Powodzenia!

... i szczęścia (będzie ci potrzebne) :D

« Ostatnia zmiana: 2018-04-13, 20:05:53 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

prezes.cc

  • Gość
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-04-14, 11:07:50 »
Cytuj
W grę wchodzi tylko i wyłącznie partycja /dev/sda3. Trzeba ją zmiejszyć od prawej strony o jakieś 100 GB? Na tym miejscu utworzyć 2 lub 3 partycje podstawowe (na system, na /home i na swap - jeśli konieczne).

Partycja systemowa - czy 20 GB wystarczy na tą partycję - wyczytałem gdzieś na forum, że powinno wystarczyć? I czy partycja /home musi być jako podstawowa czy może być rozszerzona/logiczna? Na partycje Swap chce przydzielić 4GB - to dużo czy mało? Debian ma służyć głównie do programowania, czasem coś w Blenderze.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-04-14, 11:32:25 »
Cytat: Zdzisław Knop
Partycja systemowa - czy 20 GB wystarczy na tą partycję - wyczytałem gdzieś na forum, że powinno wystarczyć? I czy partycja /home musi być jako podstawowa czy może być rozszerzona/logiczna? Na partycje Swap chce przydzielić 4GB - to dużo czy mało? Debian ma służyć głównie do programowania, czasem coś w Blenderze.
Zdzisław, błagam, doucz się cokolwiek wreszcie.
Wielkość partycji (dowolnej, w tym systemowej) jest zależna od dystrybucji (niektóre podają minimum), ale przede wszystkim od użytkownika. Jeśli na niej będziesz miał jedynie podstawowy system, np. z niewielkimi programami, z małym DE/WM, to 20GB niemal w życiu nie wykorzystasz (o ile będziesz dbał o pliki, które tam się tworzą, są przenoszone z repozytorium itp.). Jeśli to będzie jakieś "duże" środowisko, dodatkowo jeszcze postawisz na jakieś gry itp., które instalują się np. w /opt, to i 20GB może być zbyt mało. Nikt na to pytanie Ci nie odpowie dopóki sam sobie nie odpowiesz. Można jedynie stwierdzić: przy "normalnym" sposobie użytkowania 20GB na systemową winno nie tylko w Debianie wystrczyć, ale i nieco leżeć będzie odłogiem :)
Podobnie 4GB swap. To Ty musisz sobie odpowiedzieć czy swap (partycja) jest Ci w ogóle potrzebna, a jeśli tak to do czego. Jeśli chcesz hibernować tam system to rozmiar jej winien być co najmniej równy RAM, jeśli ma służyć jako typowy swap (zrzucać programy w przypadku przepełnienia RAM), to również musisz sobie odpowiedzieć czy w istocie jest Ci potrzebna taka partycja, a jeśli tak, to jakiej wielkości, albowiem zależy to od sposobu korzystania z komputera. To nie nasz komputer.
TIP: W sieci kwestie przydzielania miejsca poszczególnym partycjom są bardzo dobrze opisane, jednakże - jak wspomniałem - wszystko zależy od użytkownika.
Przy okazji - zapoznałeś się z: https://www.debian.org/releases/stable/amd64/ch03s04.html.en? Większość pytań, które tu zadajesz są tam dość dobrze wytłumaczone, włącznie z minimalnymi wymaganiami Debiana: https://www.debian.org/releases/stable/amd64/ch03s04.html.en
Jeśli chodzi o /home, to nie musi być ona podstawową, ale... jeśli dobrze widzę, to masz GPT, to po diabła tam chcesz mieć rozszerzone? Zob.: https://pl.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table (choćby).

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-04-14, 11:35:59 »
Na dysku z tablicą partycji GPT nie utworzysz partycji rozszerzonej i logicznych.

20 GB na system będzie w porządku. Dlatego tutaj dałem znak zapytania, żebyś sam ocenił ile potrzeba na /home:
Cytat: ja
o jakieś 100 GB?

Cytuj
Swap chce przydzielić 4GB - to dużo czy mało?
Ile pamięci RAM? Laptop czy stacjonarny? Używasz hibernacji czy wstrzymania?

No faktycznie poczytaj ...
marcin82

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-04-14, 11:56:25 »
A może swapfile, albo systemd-swap? Tym przynajmniej się łatwo steruje (zmniejsza, zwiększa). Ten swapfile jest jednak na systemowej, czyli swapfile uszczupla Ci miejsce przeznaczone dla systemu.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-04-14, 12:01:12 »
Żaden problem taką partycję systemową później 'rozciągnąć'  jak się z czasem okaże za mała na system.  Nie rozumiem po co to bicie piany.
 W ogóle to posty Zdzisława brzmią dla mnie jak prowokacja :) Gość ma w podpisie programista a nie potrafi systemu zainstalować ...

prezes.cc

  • Gość
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-04-14, 16:51:55 »
Cytuj
Gość ma w podpisie programista a nie potrafi systemu zainstalować ...

Początkujący programista. Potrafie zainstalować tylko dawno nie instalowałem drugiego systemu i mam pewne obawy jeśli chodzi o partycjonowanie.

Zrobie po staremu - nie będę tworzył partycji Swap, utworzę tylko partycje /root i /home. Jako początkującemu linuksowcowi takie coś wystarczy.

Cytuj
20 GB na system będzie w porządku. Dlatego tutaj dałem znak zapytania, żebyś sam ocenił ile potrzeba na /home:

To będą głównie projekty programistyczne. A mi chodzi tylko o to, czy nie uszodzę partycji EFI, z resztą sobie poradze

prezes.cc

  • Gość
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-04-14, 19:21:09 »
Jeszcze jedno pytanie, gdzie zainstalować Gruba - w /dev/sda czy w /dev/sda1 bo nie chce nic zniszczyć

« Ostatnia zmiana: 2018-04-14, 19:27:50 wysłana przez Zdzisław Knop »

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-04-14, 19:41:39 »
Mam nadzieję, że zrobiłeś kopie jej zawartości na wszelką okoliczność?

Tak, w /dev/sda1 - to jest partycja EFI/ESP.

marcin82

prezes.cc

  • Gość
Odp: Partycjonowanie dysku Gparted
« Odpowiedź #14 dnia: 2018-04-14, 20:38:12 »
Cytuj
Mam nadzieję, że zrobiłeś kopie jej zawartości na wszelką okoliczność?

Nie zrobiłem, nie wiem jak, wiem tylko, że można to zrobić programem dd - tak mi się wydaje, ale składni nie znam a Google też skąpe w wiadomości. No nic zrobie bez kopii zapasowej - mam nadzieje, że się nic nie stanie. Poszukam jeszcze w internecie.
« Ostatnia zmiana: 2018-04-14, 20:57:52 wysłana przez Zdzisław Knop »