Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem  (Przeczytany 2824 razy)

arachno

  • Gość
Witam,
Długi czas planowałem przesiadkę na inny system niż Windows. Po przeczytaniu kilku artykułów na temat Linuxa postanowiłem nie zwlekać i przystąpić do działania. Z pośród wszelkich dostępnych dystrybucji wybór padł na linux mint'a. Sprzęt jaki posiadam to laptop Lenovo y580 na którym fabrycznie zainstalowano win 8.1 z partycją rescue.
Wykonałem Następujące kroki:
Pobrałem Linux Mint ver. 18 cinnamon
Stworzyłem pen drive startowy z linuxem
Wyczyściłem Dysk i przywróciłem ustawienie fabryczne
Nie tworzyłem Kopii zapasowej gdyż Laptop posiada fabrycznie partycje z systemem do przywracania
Pen drive nie chciał się bootowac w trybie Uefi. więc zainstalowałem Linuxa w Trybie Legacy w ustawieniach zaznaczyłem instalacja obok systemu windowsa.
I teraz gdy Uruchamiam Laptop w trybie Legacy Włacza się Grub 2.0 i Działa linux. Natomiast Windows Jak i partycja do przywracania wyrzuca błąd 0xc000000e. Natomiast w Trybie Uefi Działa Windows oraz Partycja Do przywracania ale Linuxa Jakby Nie ma. Czy jest Jakiś prosty Sposób żeby oba systemy działały Bez Ciągłego przełączania uefi/Legacy ?
Pozdrawiam.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-04-08, 10:57:22 »
Co znaczy 'instalacja obok'  ??
 Sposoby partycjonowania dysku przed instalacją dual boot są opisane szeroko w internetach i na tym forum również. Od tego zacznij.
 Obydwa systemy radzą sobie z uefi więc nie rozumiem po co kombinować z legacy ?
 
 

arachno

  • Gość
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-04-08, 11:11:17 »
Dziękuje za odpowiedz,
Instalacja obok - chodziło mi o opcje ( instalację obok innego systemu operacyjnego ) przy instalacji Linux a.
Przeszedłem na legacy po po próbach uruchomienia pen driv'a instalacyjnego.
Tylko wtedy bootowanie następowało z pen driva, wcześniej odpalał cały czas Windowsa.


Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-04-08, 19:29:24 »
Nie mam pojęcia co znaczy 'obok innego systemu operacyjnego'  ...
 Na tej samej partycji co windows ??

Zawsze najpierw partycjonowałem dysk a później stawiałem systemy, sorry ale innej metody nie znam.


Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-04-09, 22:42:22 »
Cytuj
Czy jest Jakiś prosty Sposób żeby oba systemy działały Bez Ciągłego przełączania uefi/Legacy ?

Nie.

Ale powinno dać się zainstalować linuksa przy "włączonym" UEFI, ale z wyłączonym SecureBoot. Kwestia jest taka czy jesteś w stanie w BIOS wyłączyć Secure Boot.

Ciekawe jakiej sieczki narobił instalator Minta, pokaż wynik polecenia albo z sudo albo jako root:
parted -l
marcin82

arachno

  • Gość
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-04-10, 00:57:15 »
Jestem w stanie wyłączyć secure boot.
Co do pytania o zmiany po instalacji Minta.
Nie za bardzo ogarniam konsole, ale rozumiem ze chodzi ci o jakiś zapis zmian jakie nastąpiły po instalacji Linux'a.
Jeśli mi napiszesz bardziej zrozumiale dla mnie tak krok po kroku to ci prześle co trzeba :D
Istnieje ryzyko ze podczas instalacji na Uefi coś pójdzie nie tak i wtedy nawet System re-covery windowsa nie odpali ?
Dodam jeszcze ze przed instalacją minta wcześniej zrobiłem partycje specjalnie dla systemu Linux. i sformatowałem ją w systemie NTFS. Później zrozumiałem że w linuxie sa inne systemy plików ale wybrałem opcje na szybko żeby instalator sam przydzielił miejsce na Linux i zrobił nową partycje i to pewnie był błąd.
Na ten moment powoli się uczę :D

« Ostatnia zmiana: 2018-04-10, 00:59:47 wysłana przez arachno »

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-04-10, 10:48:49 »
Narozrabiałeś i tyle. Szybkość to jest wskazana ale przy jedzeniu z jednej miski  ;)

Uruchom konsolę i wpisz lub wklej w tym czarnym okienku : sudo parted -l    i naciśnij enter
wtedy system poprosi o hasło , wpisz i nie przejmuj się że nie widać co piszesz . Tak ma być. I znowu enter.

Wklej nam ten tekst co Ci się wyświetli w konsoli używając forumowego przycisku # (umieść kod)
to obejrzymy sobie ten burdel...
Ufff...
« Ostatnia zmiana: 2018-04-10, 10:50:28 wysłana przez mackeire »

arachno

  • Gość
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-04-10, 11:56:23 »
Po wpisaniu komendy wyskakuje
Model: ATA ST1000LM024 HN-M (scsi)
Dysk /dev/sda: 1000GB
Rozmiar sektora (logiczny/fizyczny): 512B/4096B
Tablica partycji: gpt
Flagi dysku:

Numer  Początek  Koniec  Rozmiar  System plików   Nazwa                         Flaga
 1     1049kB    1050MB  1049MB   ntfs            Basic data partition          ukryta, diag
 2     1050MB    1322MB  273MB    fat32           EFI system partition          ładowalna, ukryta, esp
 3     1322MB    2371MB  1049MB   fat32           Basic data partition          ukryta
 4     2371MB    2505MB  134MB                    Microsoft reserved partition  msftres
 5     2505MB    478GB   475GB    ntfs            Basic data partition          msftdata
 6     478GB     586GB   108GB    ntfs            Basic data partition          msftdata
 7     586GB     852GB   266GB    ntfs            Basic data partition          msftdata
10     852GB     852GB   1049kB                                                 bios_grub
11     852GB     943GB   91,6GB   ext4
12     943GB     952GB   8452MB   linux-swap(v1)
 8     952GB     979GB   26,8GB   ntfs            Basic data partition          msftdata
 9     979GB     1000GB  21,5GB   ntfs            Basic data partition          ukryta, diag

To chyba to :D

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-04-10, 13:22:29 »
o ja pier....

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-04-10, 15:26:34 »
Po wpisaniu komendy wyskakuje
Numer  Początek  Koniec  Rozmiar  System plików   Nazwa                         Flaga
 1     1049kB    1050MB  1049MB   ntfs            Basic data partition          ukryta, diag
 2     1050MB    1322MB  273MB    fat32           EFI system partition          ładowalna, ukryta, esp
 3     1322MB    2371MB  1049MB   fat32           Basic data partition          ukryta
 4     2371MB    2505MB  134MB                    Microsoft reserved partition  msftres
 5     2505MB    478GB   475GB    ntfs            Basic data partition          msftdata
 6     478GB     586GB   108GB    ntfs            Basic data partition          msftdata
 7     586GB     852GB   266GB    ntfs            Basic data partition          msftdata
10     852GB     852GB   1049kB                                                 bios_grub
11     852GB     943GB   91,6GB   ext4
12     943GB     952GB   8452MB   linux-swap(v1)
 8     952GB     979GB   26,8GB   ntfs            Basic data partition          msftdata
 9     979GB     1000GB  21,5GB   ntfs            Basic data partition          ukryta, diag
Mam propozycję: zaoraj to do skutku :) Zostaw jedynie te partycje, na których masz Windows, jego Recovery i EFI i generalnie to co było pod Windows (prawdopodobnie to są partycje od 1 do 4; jeśli gdzieś masz Windows czy jakieś dane jeszcze - też je zostaw). Inne wykasuj, ale wpierw sprawdź co to jest.
Przygotuj sobie pendrive z linuksem, ale musisz go zrobić jakimś dobrym narzędziem. Poleciłbym znalezienie innego komputera z linuksem i dd najlepiej, jednakże o ile się nie mylę (a nie wiem, jak ja używałem Windows, to takiego narzędzia jeszcze nie było) - któraś z opcji narzędzia pn. Rufus robi to prawidłowo. O ile wiem są dwie. Co najmniej jedna z nich winna stworzyć prawidłową instalkę na pendrive.
Wyjdź z Windows (kompletnie!, a nie tak, by się na wpół uśpił jak to ma w zwyczaju przy normalnym jego opuszczaniu). Wyłącz secure boot (choć i to nie powinno dla Minta być przeszkodą), BIOS w trybie UEFI (nie jakieś Legacy itp.). Wystartuj z pendrive'a.
W pewnym momencie dojdziesz do możliwości ustawiania partycji. Masz sobie ich stworzyć od 2 do 3. Jedna dla samego systemu ok. 15-20GB, druga dla użytkownika (czyli /home). Owa trzecia to swap, który możesz, ale nie musisz tworzyć a to w zależności od sposobu korzystania z komputera. Jeśli będziesz usypiać komputer, ma on poniżej 2GB RAM, to dobrze jest stworzyć taką partycję o wielkości mniej więcej odpowiadającej wielkości RAM (nie jest to reguła sztywna i zależy od wielu rzeczy - odsyłam do netu, bo sporo tego jest i lepiej będziesz wiedzieć jak to dobrać). Możesz sobie stworzyć również plik swap (jak w Windows), a wówczas partycja główna winna mieć wielkość większą o wielkość owego pliku. Jeśli masz tam np. 4GB RAM i stworzyłbyś główną o wielkości 20GB RAM, to teraz ma to mieć ok. 24GB RAM. Najsensowniej partycję główną oraz domową sformatować na ext4. Nie tworzysz żadnych innych partycji /boot itp, bo tę już masz stworzoną pod Windows. Bootowanie ma się odbywać jako EFI z partycji 2. Sprawdź to wpisując w konsoli:
sudo fdisk -l
wówczas pojawi Ci się coś powiedzmy takiego:
/dev/sda1      2048     411647     409600    200M System EFI
(to jest jedynie część). To bootowanie ma nastąpić z tego urządzenia (/dev/sdaX, gdzie X u Ciebie to będzie powiedzmy 2, 3 itp.), przy którym wypisze Ci "System EFI".
Aha, jeszcze GRUB który ma być na /dev/sda
I w zasadzie... wszystko winno pójść, systemy winny się prawidłowo wykryć i dawać ładować z poziomu GRUBa. Wszystko "w zasadzie", albowiem z całym szacunkiem polecany wszędzie początkującym Linux Mint jest absolutnie najgorszym wyborem dla początkującego użytkownika. Oficjalne wsparcie (nie mówię tu o forum, a o dokumentacji) nazywa się: brak bo tego co jest podręcznikiem instalacji Minta trudno uznać za cokolwiek. Pojęcie "amatorszczyzna" (tak, pejoratywne w tym przypadku) to jest eufemizm. O jakości tej dokumentacji (którą oczywiście znasz, ale dla przypomnienia: https://linuxmint-installation-guide.readthedocs.io/en/latest/) już się przekonałeś prawdopodobnie skoro jesteś tu na forum (tak, brak czegoś tak podstawowego, jak krok po kroku napisanego jak zainstalować Mint wraz z Windows na jednym komputerze, na którym zainstalowany jest któryś ze współczesnych Windowsów oraz Windows 7 /bo ten chyba jeszcze jakieś wsparcie ma/).
Z uwagi na brak tej dokumentacji z najmniejszą bzdurą będziesz leciał na forum, co tylko będzie wnerwiać użytkowników forum, którzy otwierać będą wielokrotnie już otwarte drzwi.
Inna sprawa, że na forum Minta wiele rzeczy jest już wytłumaczonych.
Dokumentację z prawdziwego zdarzenia mają tego typu dystrybucje jak: Arch, Debian, Fedora, Gentoo, OpenMandriva, OpenSUSE, Ubuntu i pewne jeszcze ducka innych. Ba, nawet Manjaro dorobiło się przynajmniej podręczka instalacji. Nie wszystkie spośród nich poleciłbym początkującemu, ale znajdziesz pomiędzy nimi także i takie (jak nie "oficjalne", to jakieś forki), które mają wybrane przez Ciebie środowisko i zachowują się normalnie, oferując normalne wsparcie.
W przypadku Minta możesz się posługiwać dokumentacją Ubuntu, bo z tego co widzę, to instalator chyba ten sam.

EDIT:
Aha, jeśli chodzi o "instrukcję" instalacji Minta dla początkujących (także "obok" Windows) i w j.polskim, to powinieneś ją móc znaleźć na dobreprogramy.pl bo to wszak oni wmówili ludziom, że Mint to najlepsza dystrybucja na początek (i z tego co pamiętam przynajmniej zaczęli pisać jakieś tutoriale pod Minta).
« Ostatnia zmiana: 2018-04-10, 15:51:11 wysłana przez pavbaranov »

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-04-10, 17:00:07 »
A ja to bym skorzystał z okazji, że jest bałagan do posprzątania , przywrócił dysk do stanu dziewiczego i poinstalował windows i linux od nowa . Windowsowi to na pewno wyjdzie na zdrowie :) I w ogóle te partycje recovery dla windowsów to jakieś nieporozumienie , imho. Podejrzewam ,że przy dwóch systemach  po przywróceniu windy z tejże partycji nie będzie możliwości uruchomienia linucha i trzeba będzie gruba z kolei przywracać ... Zawracanie dupy, choć może się mylę bo z takich patentów nie korzystałem nigdy.

arachno

  • Gość
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-04-11, 00:04:36 »
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi, dziś i jutro mam sporo pracy ale postaram się to do piątku uprzątnąć.
Założenie było żeby wreszcie ten laptop działał jak należy. Windows przed instalacją linuxa był przywracany do ustawień fabrycznych a wszelkie dane wylądowały na dysku zew. Posiadam także drugi laptop z którego pomocą powinno się udać doprowadzić i ten do użytku.
Jest dokładnie tak jak piszesz odnośnie tego Minta. Wyczytałem na którejś stronie, może i dobreporgramy ,że mint nawet lepszy niż Ubuntu,prostszy itp. Instalowałem zgodnie z instalacją w wersji pl. Miałem przygotowaną partycje pod Linux już z Windowsa ale nie wiedziałem jaki nadać system plików. W poradniku było napisane że instalator linux sobie taka stworzy. no i stworzył :D tylko zawaliłem z tym trybem legacy.
 Tak czy siak nawet teraz widzę gołym okiem, że ten system działa dużo szybciej i jest bardzo wygodny. Boję się tylko trochę tego czy jeśli coś poknocę na trybie UEFI to czy nie zniszczę partycji recovery windy. Może rozsądniej było by ją jakoś zrzucić na dysk zew albo cuś ? Pozdrawiam.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-04-11, 08:28:36 »
Masz jeszcze coś takiego (dla Ubuntu): http://www.everydaylinuxuser.com/2015/11/how-to-install-ubuntu-linux-alongside_8.html, a w sieci takich poradników dostatek (także z Mintem w roli głównej).
Czy zrobić kopię Windows? Jeśli będziesz uważny przy instalacji nie powinno się nic złego wydarzyć. Nikt przy zdrowych zmysłach nie napisze Ci jednak: spokojnie, nie musisz, bowiem potem będziesz miał tylko: "spokojnie, to tylko awaria". Dopóki nie usuniesz partycji Windows (i tych, które mu służą) fizycznie, to nie będziesz mieć problemu. Skoro masz jednak drugi komputer, to zawsze warto zrobić stosowny backup.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Linux z windowsem Obok Siebie Lenovo Y580 Drobny Problem
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-04-11, 09:41:11 »
Kiedyś używałem Minta i pierwsza rzecz jaką robiłem po instalacji to odinstalowanie całej kupy zbędnego crapware. Wolę dystrybucje gdzie 'nic nie ma'  i wtedy doinstalowuję co mi potrzebne. Mint nie jest przyjazny. No ale po to mamy pierdylion linuksów do wyboru żeby każdy znalazł coś dla siebie . To nie łindołs :)