Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
2024-03-27, 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
2024-03-27, 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade  (Przeczytany 4296 razy)

SlawekSWP

  • Gość
Dzień dobry

Proszę o pomoc w skonfigurowaniu wyświetlania

Po zainstalowaniu systemu
OpenSUSE Leap 42.3.4.4.114-42 wyświetlanie było i jest w porządku.
Po aktualizacji do
OpenSUSE Leap 42.3.4.15.10-2 wszystko na ekranie jest rozciągnięte i powiększone tak jakby była ustawiona bardzo niska rozdzielczość 800x600

Chciałbym uzyskać efekt umożliwiający korzystanie z systemu, czyli:
  • w ostateczności powrót do wyświetlania z wersji OpenSUSE Leap 42.3.4.4.114-42
  • skonfigurowanie OpenSUSE Leap 42.3.4.15.10-2
W załączeniu rozciągnięty i powiększony obraz pulpitu i okno Dolphin-a

SlawekSWP

  • Gość
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-03-29, 15:59:02 »
W załączeniu - screen - pożądana rozdzielczość ekranu.

Aby było możliwe korzystanie z nowszej wersji zmniejszyłem czcionki, ikony i wszystkie inne elementy, które się dało ale wolałbym korzystać z normalnych ustawień a mieć obraz na ekranie o większej liczbie pikseli mieszczący po prostu więcej elementów.

Domyślam się, że za tą zmianę odpowiadają sterowniki karty wideo ale nie wiem czego szukać w internecie ani co zmienić w konfiguracji systemu... aby poprawić wyświetlany obraz.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-03-29, 20:18:09 »
A jakie masz GPU i sterowniki? Może je również trzeba przeinstalować, bo na to mi wygląda.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-03-29, 23:31:45 »
Pokaż wynik z terminala
glxinfo -B

Pokaż zawartość ukrytego pliku .xsession-errors
cat ~/.xsession-errors

Pokaż
dmesg | grep fail
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

SlawekSWP

  • Gość
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-04-03, 13:49:37 »

dmesg | grep fail
[    0.000000] tsc: Fast TSC calibration failed
[    0.380903] acpi PNP0A03:00: _OSC failed (AE_NOT_FOUND); disabling ASPM
[   15.314680] sp5100_tco: failed to find MMIO address, giving up.



~/.xsession-errors
w załączeniu


Niestety...  :( ...
glxinfo -B
If 'glxinfo' is not a typo you can use command-not-found to lookup the package that contains it, like this:
    cnf glxinfo



Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-04-03, 20:38:37 »
Pokaż:
lspci -k | grep -A3 VGA
marcin82

SlawekSWP

  • Gość
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-04-04, 13:41:38 »
lspci -k | grep -A3 VGA
01:05.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RS780L [Radeon 3000]
        Subsystem: Micro-Star International Co., Ltd. [MSI] Device 7699
        Kernel driver in use: radeon
        Kernel modules: radeon
[/b]

SlawekSWP

  • Gość
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-04-04, 13:50:58 »
A jakie masz GPU i sterowniki? Może je również trzeba przeinstalować, bo na to mi wygląda.
No tak... właśnie tego szukam od stycznia z przerwami... :( Na ten moment wyczerpałem swoją niezbyt obszerną  wiedzę.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #8 dnia: 2018-04-04, 16:41:32 »
No tak... właśnie tego szukam od stycznia z przerwami... :(
To już znalazłeś odpowiadając wyżej na pytanie Marcina.
Cóż od lat nie mam Zuśki, ale może to coś Ci pomoże: https://en.opensuse.org/SDB:AMD_graphics_troubleshooting#Mesa.0Aedit
W znakomitej większości przypadków, sterownik ATI (radeon), który masz jest bezproblemowy i nie wymaga żadnej konfiguracji. Zanim zaczniemy zaocznie grzebać w Twoim systemie proponuję jedną rzecz: albo stwórz sobie nowego użytkownika o dowolnej nazwie i uruchom Plasmę na nim, albo zrób sobie kopię zapasową dwu katalogów (oba ukryte): ~/.config oraz ~/.cache, usuń je, a następnie przeloguj Plasmę (uwaga nie będziesz miał żadnych swoich ustawień te są właśnie w katalogu ~/.config, który usunąłeś; Plasma uruchomi się z kompletnie domyślnymi ustawieniami w Zuśce). Zobaczymy, czy namieszane jest gdzieś w ustawieniach KDE, czy też głębiej.

SlawekSWP

  • Gość
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #9 dnia: 2018-04-09, 22:50:09 »
Kolejny raz zainstalowałem system, od nowa - wróciłem do v.42.3.4.4

Oczywiście nie mam najnowszych zabezpieczeń i łatek,  da się pracować ale pewno, niedługo będę zmuszony do wgrania czegoś co będzie konieczne a to coś będzie żądało v.42.3.4.15 albo wyżej... :(

Jak opanować sytuację?
Po czym mam poznać, że po aktualizacji wyświetlanie znowu się nie "zepsuje"
Dziś mam propozycję uaktualnienia do openSUSE-2018-293 (1) - nie wiem jaka była wersja przy poprzednich podejściach teraz to był piąty raz, przedtem po prostu klikałem zalecane upgrade-y...Wiem, że tak nie należy robić, teraz wiem :(

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #10 dnia: 2018-04-10, 07:53:25 »
Instaluj ;) Kto wie, może tym razem pójdzie prawidłowo (sam doświadczyłem lata temu podobnej sytuacji z Debianem).
Jeśli nie, to pewnie będziesz musiał sobie stuningować wyświetlanie. Najłatwiej mi naprowadzić Cię przez wiki mojej dystrybucji, może w Zuśce znajdziesz coś podobnego (to są i tak ustawienia "uniwersalne", w każdej dystrybucji tak samo się to da zrobić). Masz 2 wędki:
https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI#Xorg_configuration
https://wiki.archlinux.org/index.php/Xrandr#Adding_undetected_resolutions
Z pierwszej masz jak się robi plik konfiguracyjny sterownika. Z informacji "tuningujących" - dla HD3000 powinieneś mieć DRI2 bo to GPU o ile pamiętam nie obsługuje DRI3.
Możesz również popróbować ustawienia owego https://wiki.archlinux.org/index.php/ATI#Enable_early_KMS - tylko dostosuj to do swojej dystrybucji (akurat nie wiem czy w OpenSUSE jest mkinitcpio, czy coś innego, ale zasada podobna i poszukaj w wiki/forum).
Myślę też, że "coś co będzie żądało v42.3.4.15" będzie "żądać" różnych bibliotek itp., jednakże kernel i ew.sterowniki powinieneś móc mieć w starszej wersji (a tu leży pies pogrzebany). To jednak ostateczność.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #11 dnia: 2018-04-11, 11:19:11 »
Cytuj
Zanim zaczniemy zaocznie grzebać w Twoim systemie proponuję jedną rzecz:

1.  albo stwórz sobie nowego użytkownika o dowolnej nazwie i uruchom Plasmę na nim,

2. albo zrób sobie kopię zapasową dwu katalogów (oba ukryte): ~/.config oraz ~/.cache, usuń je, a następnie przeloguj Plasmę (uwaga nie będziesz miał żadnych swoich ustawień te są właśnie w katalogu ~/.config, który usunąłeś; Plasma uruchomi się z kompletnie domyślnymi ustawieniami w Zuśce).
To byla sluszna uwaga, poniewaz KDE nie jest przystosowane do dystrybucji ciaglych, w sensie ze nie sa nadpisywane stare ustawienia i czasami cos sie przez to psuje.
( OpenSuse ma dystrybucje ciagla od niedawna )
( chyba ze cos sie zmienilo, bo nie uzywam od dawna KDE )
( PS: Np.  Xfce , Mate jest bardziej stabilne. )
Jesli na nowym koncie uzytkownika wszystko by dzialalo to mozesz
- przeniesc sie na nowe konto
- lub na starym koncie zmienic nawe wspomnianych folderow  lub je usunac
( nazwy folderow sie zmienia po to by w razie czego przywrocic )
SZCZEGOLY na
https://forum.kde.org/viewtopic.php?f=14&t=38828

Cytuj
Po czym mam poznać, że po aktualizacji wyświetlanie znowu się nie "zepsuje"
Nie da sie sprawdzic inaczej niz testujac.
Jesli chcesz jak najmniej testowac na systemie roboczym,
 to zainstaluj sobie dwa systemy.
Jesli na jednym aktualizacja sie uda, to zaktualizujesz drugi.

__________________________
Wracajac jeszcze do logow wyzej
np. w masz bledy w xsession-errors
jest to plik generowany przez KDE i masz przykladowe bledy
i pogrubione wyrazy sugerujace ze cos jest nie tak
Cytuj
kf5.kded: could not find kded module with id "kolorserver"
kf5.kded: attempted to load an invalid module.
Cytuj
powerdevil: org.kde.powerdevil.backlighthelper.brightness failed
Cytuj
kf5.kcoreaddons.desktopparser: Could not locate service type file kservicetypes5
Ja bym napierw sprawdzil
- czy problem wystepuje na nowym koncie uzytkownika
- jesli dalej wystepuje to poszukal rozwiazania w internecie
- jesli nie ma w internecie to bym napisal na forum KDE
( przy wyszukiwaniu staraj sie unikac podawania znakow i liczb )

translator do pomocy
https://translate.google.pl/?hl=pl

==========={
Dodane:
Aby na szybko sobie wyswietlic wszystkie bledy z ~/.xsession-errors
na podstawie znanych juz slow sugerujacych bledy
mozesz wpisac w terminalu
grep 'fail\|error\|could not' ~/.xsession-errors

Troche tych bledow jest :D
Czesc sa to bledy srodowiska, a czesc aplikacji.

===========}

__________________________
I jeszcze cos, skoro juz wiemy ze uzywasz otwartego sterownika radeon, to
dmesg | grep radeon
taka komenda uruchomiona w terminalu powinna
wyswietlic chyba log z uruchomienia sterownikow graficznych oraz ewentualne bledy, jesli beda.
« Ostatnia zmiana: 2018-04-11, 12:32:37 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #12 dnia: 2018-04-11, 15:16:48 »
Cytat: 1709
To byla sluszna uwaga, poniewaz KDE nie jest przystosowane do dystrybucji ciaglych, w sensie ze nie sa nadpisywane stare ustawienia i czasami cos sie przez to psuje.
IMO - właśnie KDE (Plasma) najlepiej się sprawuje na dystrybucjach co najmniej quasi/semi-rolling. Cykl wydawniczy, a przede wszystkim wsparcie poszczególnych wersji nie jest dostosowane do dystrybucji wydawniczych.
Owe "nadpisywanie starych" ustawień też nie wygląda w ten sposób, jak piszesz. Żadne DW/WM nie powinno mieć wprost dostępu do ustawień w katalogu użytkownika. Tego nie wolno im po prostu ruszać.
Natomiast KDE ma jeden problem w istocie. Jest tak konfigurowalne, że każdy użytkownik musi coś tu spieprzyć (nie wyłączając mojej skromnej osoby). Te ustawienia osobiste, w tym również wystroje, style, tematy Plasmy itp. mogą, ale nie muszą być dostosowane do nowych wersji KDE. I tu niekiedy coś się pitoli. Nie jest to jednak rzecz występująca wyłącznie w KDE. Przypomnijmy sobie co się działo z Gtk+3 przy przejściu bodaj z 3.16 na 3.18 :)
Uruchomienie - w przypadku jakichkolwiek problemów - na domyślnym użytkowniku daje po prostu (powinno, bo niestety i tu niektóre dystrybucje nazbyt mieszają) możliwość uruchomienia "czystego" środowiska. Jeśli tu chodzi ok, sprawa zaczyna być jasna: winą jest użyszkodnik (który też w 99% odpowiada za stabilność systemu/środowiska). Jeśli i tu występują problemy - to wina leży po stronie dystrybucji bądź twórców oprogramowania.
Cytat: 1709
Wracajac jeszcze do logow wyzej
np. w masz bledy w xsession-errors
Te błędy nie wskazują raczej na cokolwiek związanego z wadliwą rozdzielczością (choć fakt, w części nad nimi należałoby popracować). Nadto na starym kernelu system pracuje poprawnie.
Cytat: 1709
Ja bym napierw sprawdzil
- czy problem wystepuje na nowym koncie uzytkownika
- jesli dalej wystepuje to poszukal rozwiazania w internecie
- jesli nie ma w internecie to bym napisal na forum KDE
Albo na forum OpenSUSE, albowiem może być to kwestia związana z konkretną dystrybucją. Mogę tylko dodać (ale inna dystrybucja, inne wersje oprogramowania itd. - u mnie nie występują te problemy).

Cytat: 1709
I jeszcze cos, skoro juz wiemy ze uzywasz otwartego sterownika radeon, to
dmesg | grep radeon
taka komenda uruchomiona w terminalu powinna
wyswietlic chyba log z uruchomienia sterownikow graficznych oraz ewentualne bledy, jesli beda.
Dobry trop, choć błędy z niewłaściwego wyświetlania winny być jednak przede wszystkim w xsession-errors.

A swoją drogą, to podaj w jakiej wersji występują u Ciebie paczki: mesa, cośtam-ati (bądź radeon), xorg tak na obecnej, działającej wersji, jak i potem na tej, która nie działa poprawnie. Może to nas do czegoś przybliży, choć nie zaobserwowałem od dawna jakiejś regresji.
Odpowiedz też, czy masz "standardowe" ustawienia OpenSUSE, czy też coś w Plasma zmieniałeś, a jeśli tak, to skąd owe zmiany zostały dostarczone i na czym polegają (oczywiście, jeśli nadal będą występować problemy po aktualizacji).
Jest takie fajne polecenie:
qdbus org.kde.KWin /KWin supportInformation
które umożliwia identyfikację ustawień KWin. Jeśli prawidłowo będzie chodzić na testowym użytkowniku - wydaj je tam, a następnie na tym, gdzie działa nieprawidłowo i porównaj, bo wówczas na 99% problem leży właśnie w tych ustawieniach.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #13 dnia: 2018-04-11, 18:03:36 »
Cytuj
winą jest użyszkodnik
Wina uzytkownika nie jest to ze korzysta z opcji ktore daje system,
( w sensie, te domyslne, ktore moze bezpiecznie zmienic )
wine ponosza developerzy ktorzy nie dbaja o stosowne poprawki.
Nie tez wina uzytkownika jesli system sie popsuje od aktualizacji.

Cytuj
Te ustawienia osobiste, w tym również wystroje, style, tematy Plasmy itp. mogą, ale nie muszą być dostosowane do nowych wersji KDE.
pavbaranov Dotyczy to takze zwyklych programow.
A co sie dzieje przy aktualizacji systemu ?
Czy po aktualizacji systemu masz resetowane ustawienia do domyslnych w swojej dystrybucji linuxa, jesli twierdzisz ze stare style nie musza dzialac z nowym KDE ?

Cytuj
Owe "nadpisywanie starych" ustawień też nie wygląda w ten sposób, jak piszesz. Żadne DW/WM nie powinno mieć wprost dostępu do ustawień w katalogu użytkownika. Tego nie wolno im po prostu ruszać.
pavbaranov to gdzie sa zapisywane i czemu koledze wyzej sugerowales usunac " ~/.config oraz ~/.cache "
« Ostatnia zmiana: 2018-04-11, 18:40:38 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Linux OpenSUSE42.3 Leap ustawienie rozdzielczości po upgrade
« Odpowiedź #14 dnia: 2018-04-11, 18:55:29 »
@1709 - Tak na szybko:
1. Problem na 99% nie jest związany z KDE, a ze sterownikiem. Trzeba jednak sprawdzić.
2. KDE dostarcza dosłownie 4 bodaj wystroje. Te działają. Ze setka jest na np. store.kde.org. Są też w dystrybucjach, w 3rd parties repositories itp. Część z nich sięga (i jest dostosowana) do wcześniejszych wersji KDE. Nawet do KDE4, a że w Plasma (w Leap jest 5.8) da się zainstalować, to inna sprawa.
3. Leap nie jest dystrybucją ciągłą.
4.
Cytuj
Te ustawienia osobiste, w tym również wystroje, style, tematy Plasmy itp. mogą, ale nie muszą być dostosowane do nowych wersji KDE.
pavbaranov Dotyczy to takze zwyklych programow.
A co sie dzieje przy aktualizacji systemu ?
Aktualizowane są paczki do nowszych wersji. Tyle. System nie ma prawa ruszyć indywidualnych ustawień w $USER. Może to zrobić raz jedyny tworząc domyślne ustawienia dla użytkownika.
Cytat: 1709
Gdzie sa zapisywane aktualnie uzywane ustawienia programow i srodowiska KDE jesli nie w katalogu domowym ?
W katalogu domowym. Tu aktualizacja programu nie ma prawa niczego zrobić. Podkreślam: nie ma prawa zmienić Twoich ustawień.
Cytat: 1709
Czy po aktualizacji systemu masz resetowane ustawienia do domyslnych w swojej dystrybucji linuxa, jesli twierdzisz ze stare style nie musza dzialac z nowym KDE ?
Nie. Nie masz. Jeśli aktualizujesz system to aktualizują się wyłącznie programy. Nie są aktualizowane Twoje ustawienia i to przez żadne DE/WM. "Stare" style systemowe są aktualizowane w sposób umożliwiający działanie. To, że nikt nie czyta, że często należy skasować zawartość ~/.cache dla ustawień danego DE, to zupełnie inna sprawa. "Stare" tematy itp. nie muszą i niekiedy nie działają gdy pochodzą z zewnętrznych w stosunku do KDE źródeł. 
Cytat: 1709
pavbaranov to gdzie sa zapisywane i czemu koledze wyzej sugerowales usunac " ~/.config oraz ~/.cache "
~/.cache to nie są ustawienia! I właśnie w swoim twierdzeniu masz odpowiedź na postawione pytanie - żadne DE/WM przy jakiejkolwiek aktualizacji nie tyka tego co jest w $USER. Raz jeszcze: nie ma prawa tego robić! To jest linux.
A dlatego ma usunąć, by system (DE/WM) odtworzył ustawienia domyślne, by uniknąć wpływu ustawień dokonanych przez użytkownika.
Zadaj sobie pytanie: co ma wspólnego np. taki wystrój: https://store.kde.org/p/1228441/ z Plazmą? Co mają twórcy KDE z tym tematem? Kto bierze odpowiedzialność za to, że jedno z drugim działa lub nie.

Niemniej jednak jesteśmy dość odlegli od tematu tego wątku, choć być może uda się i w ten sposób ustalić co jest grane.