Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Tablet z linuxem  (Przeczytany 17035 razy)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #30 dnia: 2018-04-30, 17:58:19 »
To może napisz jaki masz problem z Plasma-Mobile? Może się uda to rozeznać...
GNOME3 - wg mnie - to jest właśnie taki b.dobre DE smartfonowe. Szkoda, że nie jest powszechne, bo akurat tutaj wolałbym mieć coś takiego od Androida. Jeszcze, żeby miało ikony na pulpicie, których właśnie się pozbyło... :)

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #31 dnia: 2018-04-30, 18:10:51 »
XanMod

O, proszę . Nawet nie wiedziałem ,że tak można.
Załadowałem 4.16.5 xanmod  i tablet odpalił elegancko z parametrem
i915.modeset=0
Uruchamia się ok. 16 sekund wg systemd-analyze
Chodzi szybciej i wyłącza się też szybciej ale zarządzania energią nadal nie obsługuje. Obrotu ekranu też nie . Ubu na tym kernelu wszystko to ogarniał. Pewnie Debianowi coś jeszcze brakuje...

Plasma Mobile w ogóle się nie uruchamia z pendraka. Wisi na
[OK] Starting user manager 
próbowałem różnych parametrów i lipa.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #32 dnia: 2018-05-04, 13:37:00 »
Snap. Co to za przekleństwo i jak to permanentnie i bezpowrotnie wypierdzielić z Ubuntu ?

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #33 dnia: 2018-05-04, 14:12:24 »
Prawdopodobnie odinstalowanie wystarcza :) (powinno usunąć również jakieś rzeczy związane z usługami systemd). Paczka nazywa się snapd.
A co to jest? Rzekomo uniwersalny sytem paczkowania wymyślony jak inne nieszczęścia w Canonical.
Na tablecie raczej nieporozumienie.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #34 dnia: 2018-05-04, 14:26:52 »
Dzięki . No właśnie widzę absurdalne rozmiary aplikacji  . A w tablecie dysk nie k*****, nie rozciągnie się  ;)
 Rozumiem ,że jak będę omijał 'sklepik z aplikacjami' i instalował po ludzku w konsoli apt install to mnie powyższe rozkosze ominą ??

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #35 dnia: 2018-05-04, 15:42:19 »
Dobra rada - odinstaluj to dziadostwo z tabletu (o ile się da). Raz - jak sam zauważyłeś - idiotyczne wielkości małych nawet aplikacji (nic dziwnego, to ze sobą ciągnie różne zależności, które są dla niej wymagane i to bodaj nawet wówczas, gdy te same znajdują się już w systemie, a nadto współdzielenie ich między różnymi zesnapowanymi aplikacjami nie zostało jeszcze - o ile wiem - do końca rozwiązane). Dwa - ściągnięcie apki z repozytorium, jako mniejszej, trwa zdecydowanie mniej, mniej zżera z połączenia (jeśli jest limitowane, to ma znaczenie). Trzy - co jakiś czas - o ile wiem - łączy się z serwerem, by sprawdzić, czy nie ma aktualizacji. Na tablecie to średnia użyteczność.

Jeśli chodzi o "sklep". Szczerze nie wiem. Ostatni stan, jaki znam, to oryginalne, gnomowe, miało mieć wsparcie dla flatpaków. Czy w Ubuntu dorobili również dla snappy - nie mam pojęcia. W takim przypadku pomylić się nietrudno. Discover (KDE) jak do tej pory nie miał wsparcia dla snapów, ale Riddell mocno na to naciska i jak widać: https://cgit.kde.org/discover.git/log/?qt=grep&q=snapp sporo jest już zrobione, choć sam CMakeLists.txt jeszcze nie zwiera snapd, jako zależności (zob.: https://cgit.kde.org/discover.git/tree/CMakeLists.txt). Innymi słowy - mając dzisiejsze discover nie powinieneś mieć jeszcze ryzyka ściągnięcia czegoś w tym formacie. Inna sprawa, że zwykle wymagało to wstępnej konfiguracji, ale tak było kiedyś. Być może w obecnym *buntu po prostu stwierdzili, że każdemu się to należy i uszczęśliwiają na siłę.

Generalnie - zbędna w tablecie apka, zbędna usługa. A tu im ich mniej, tym lepiej. Do wyrzucenia i to do spodu, łącznie z wszelkimi usługami itd.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #36 dnia: 2018-05-09, 12:37:01 »
Ubu 18.04 Gnome 3.28 nie nadaje się do tabletu.
 Po dwóch godzinach lajtowego klikania pochłonął niemal cały ram i załadował do swapu ponad 600mb. W ogóle zaraz po uruchomieniu zajmuje ok 1.3 z 1.9  dostępnego ram. Dodam jeszcze że zrobiłem tzw. minimalną instalację. System i kilka aplikacji dosłownie.
Żeby zwolnić zasoby trzeba zrestartować maszynę. Na internetach można znaleźć film jak koleś w kompie z Ubu zapełnił kilka gb ramu klikając sobie w przycisk menu :) Nie znam się na gnome shell , ale czy to nie jest przypadkiem ten niesławny 'wyciek pamięci' o którym Canonical opowiada ,że został naprawiony ??
Anyway , GTFO.

Trochę o samej maszynie. Dell Venue 8 Pro 5830 posiada całkiem dużo ustawień w biosie do których to jest dostęp przy uruchamianiu poprzez przytrzymanie przycisku Vol-
Poprzez przytrzymanie Vol+  można wejść do menu wyboru systemów w przypadku dual boot. Bios obsługuje dotyk więc to jedyna możliwość przełączenia systemów . Grub na dotykowym ekranie jest ślepy i głuchy  więc można od razu timeout=0.
Poza tym jest jeszcze klawisz Super. W środku jedyny podzespół który można wymontować to normalna karta M.2 z modemem 4G i GPS Sierra Wireless. Jednakże polecenie  mmcli -m 0 --location-status  faktu istnienia nawigacji satelitarnej nie potwierdza. A szkoda. W blaszaku mam podobną kartę od Sierry i tam gps działa. Tzn mmcli widzi w terminalu parametry geograficzne ale demon gpsd nie potrafi tego przekazać do żadnej aplikacji graficznej...

Dystrybucje bazujące na ubu od 17.10 wzwyż od razu wykrywają modem 4G i po włożeniu simkarty oraz kilku prostych kliknięciach mamy internet.   Przydatna rzecz bo żadna z testowanych dystrybucji prosto 'z pudełka' nie widzi wbudowanego wifi . W pozostałych przypadkach -  doktorat w konsoli.

Chip wifi/bt jest od Atherosa i do działania wymaga ręcznego skopiowania firmware.
Katalog AR6004  ( https://github.com/qca/ath6kl-firmware/ ) należy wrzucić (podmienić) do /lib/firmware/ath6k/   

Muzyka też nie gra tak od razu. Katalog bytcr-rt5640 ( https://github.com/plbossart/UCM ) należy wrzucić do /usr/share/alsa/ucm a następnie skasować plik asound.state z /var/lib/alsa/ 
Oczywiście reboot po  zabiegu. Później wystarczy w pavucontrol wyłączyć nie działające urządzenie Intel Atom coś tam  i pozostawić jedynie bytcr.
W razie problemów z Pulseaudio  wyedytować
/etc/pulse/daemon.conf
;daemonize = no  zmienić na  daemonize = yes

Zarządzanie energią, czujnik światła , regulacja jasności auto rotacja ekranu wraz z warstwą dotykową działa na kernelach od 4.16 wzwyż. W ubuntowatych distrach kernele można łatwo (klikalnie) wymieniać tak : http://www.teejeetech.in/p/ukuu-kernel-upgrade-utility.html

https://ubuntubudgie.org/ jest całkiem przyjazne na tablecie. System i aplikacje fajnie chodzą pod palcem. Trzeba tylko doinstalować klawiaturę https://launchpad.net/onboard i jest dobrze. Onboard jest o wiele lepszą klawą niż domyślnie serwowane w Gnomie Caribou.
Po uruchomieniu system zabiera około 500mb ram, ślicznie , smartfonowato wygląda i płynnie zapierdziela.
BTW , wczoraj widziałem u mojej siostry w laptopie KDE Neon po starcie zabiera 350mb. No ale ona ma tam tylko Firefoxa do lajkowania śmiesznych kotków na fejsiku i ćwiczeń z Chodakowską :)

Prawy przycisk myszy na ekranie dotykowym czyli przytrzymaj dłużej a pojawi się menu.
 Ubu Gnome ma to zrealizowane poprzez odpowiednią wtyczkę gnome extension i działa jak należy. W innych distrach nie jest już tak dobrze. Prawdę mówiąc to jest przesrane. Jest co prawda opcja w sterowniku evdev emulacji prawego przycisku myszy poprzez przytrzymanie pierwszego, cumbajszpil :
Option "EmulateThirdButton" "1"
Option "EmulateThirdButtonTimeout" "750"
Option "EmulateThirdButtonThreshold" "30"
ale nie działa.
 Tzn działa tylko na przemysłowych i starych ekranach obsługujących jeden punkt dotyku , na bajeranckich multi touch nie daje rady. Problem znany od lat co najmniej pięciu ...
 
Ale jest światełko w tunelu i bynajmniej nie jest to nadjeżdżający pociąg. Znalazłem bowiem taki skrypt : https://github.com/nitg16/tapioca  , pobrałem , uruchomiłem i działa :)
Mam w końcu smartfonowy ekran i menu po przytrzymaniu palca.
Skrypt należy uruchomić z prawami root uprzednio dopisać parametr właściwy dla sprzętu, u mnie wygląda to tak :
sudo python tapioca.py --device "SYNA7500:00 06CB:10F2"

Teraz mam pytanie jak to najlepiej zrobić żeby się samo robiło po każdorazowym  starcie systemu ??

EDIT:

BTW, gdy autorotacja ekranu nie działa można użyć poniższych skryptów które obracają ekran wraz z warstwą dotykową :
#!/bin/sh
xrandr -o normal
xinput set-prop "SYNA7500:00 06CB:10F2" --type=float "Coordinate Transformation Matrix" 1 0 0 0 1 0 0 0 1
#!/bin/sh
xrandr -o right
xinput set-prop "SYNA7500:00 06CB:10F2" --type=float "Coordinate Transformation Matrix" 0 1 0 -1 0 1 0 0 1

Nazwę ekranu dotykowego np: SYNA7500:00 06CB:10F2 można ogarnąć przy pomocy polecenia
xinput

« Ostatnia zmiana: 2018-05-11, 11:29:02 wysłana przez mackeire »

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #37 dnia: 2018-05-10, 16:46:39 »
Na pewno da się to zautomatyzować, w końcu to linux.

Budgie desktop nie jest jednak idealny. Nie działają przyciski w menu globalnym i w menu w oknach też nie. Wyświetlają się ale nie reagują na dotknięcie. Ten sam objaw w Mate. Nie chce mi się już z tego doktoryzować.
To był raczej ostatni punkt ćwiczeń. Wniosek : Linux bardzo bobrze działa na tablecie. Gdyby z każdej dystrybucji wziąć działające elementy to wyszedł by całkiem sprawny system zdatny do codziennego użytku ;)

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #38 dnia: 2018-05-10, 19:29:14 »
Tak, da się udev i jego reguły winny pomóc. Sorry - choróbsko uniemożliwia sensowne myślenie. Jedynie to co widzę: przeglądnąć plik tapioca.py i wyciągnąć z niego, potem zrobić regułę.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #39 dnia: 2018-05-11, 11:02:32 »
https://pl.aliexpress.com/item/2016-Wireless-keyboard-ultra-thin-ABS-Bluetooth-keyboard-For-Acer-Iconia-W4-W4-820-W3-810/32811403897.html?spm=a2g17.10010108.1000013.3.7ed82969XXDy8K&traffic_analysisId=recommend_2088_2_99728_iswistore&scm=1007.13339.99728.0&pvid=3c151dc3-862c-403b-b388-2b8dc731d58d&tpp=1

Proszę jakie rzeczy Chińczycy robią. Gabarytami idealnie pasuje do Della Venue 8 . I ma normalny , ładowalny przez usb akumulator który mogłby posłużyć jako powerbank dla tebletu.
GDYBY tylko bluetooth w tablecie chciał działać. Zastanawiam się czy nie można by obejść problemu wlutowując się gdzieś wewnątrz do szyny usb z małym donglem BT ? Znalazłem na internetach jak ludzie dokładali w taki sposób karty pamięci. Wewnątrz miejsce jest ...

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #40 dnia: 2018-05-11, 11:07:36 »
Tak, da się udev i jego reguły winny pomóc. Sorry - choróbsko uniemożliwia sensowne myślenie. Jedynie to co widzę: przeglądnąć plik tapioca.py i wyciągnąć z niego, potem zrobić regułę.

Nie wiem czy to dobry kierunek ale wykombinowałem tak :
#!/bin/bash
cd /home/dell/.tapioca
python tapioca.py --device "SYNA7500:00 06CB:10F2"

Jak odpalę ręcznie z sudo to działa .

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #41 dnia: 2018-05-11, 12:14:56 »
A rozwiązanie takie, jak zaproponowane tu: https://github.com/Zyell/Python-Touchscreen-RightClick z usługą systemd? Oczywiście musisz to dostosować do siebie.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #42 dnia: 2018-05-13, 20:25:31 »
Pojawił mi się dziwny problem z włączaniem / wyłączaniem sprzętu.
Jak klikam  myszką wyjdź>wyłącz komputer to później przy uruchamianiu nie startuje powłoka graficzna (czarny ekran) . System 'pod spodem'  się  chyba uruchamia bo na hotspocie widzę że łączy się z wifi.
 Jak klikam uruchom ponownie to startuje normalnie.
 Jak na chama wyłączę przez długie przytrzymanie przycisku sprzętowego to później też startuje normalnie z tym ,że grub odlicza od 30s .
 
 
 
 

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #43 dnia: 2018-05-14, 12:52:41 »
Hmm... To, że klawiaturę do niego masz, to wiem. Czy zatem możesz z /etc/default/grub zlikwidować "quiet", wykonać to o czym piszesz i zobaczyć na czym "wisi"? Podobnie - zamykając w opisany sposób - (i przy usuniętym quiet) co system wypisuje? (To można też sprawdzić przez journalctl; przy okazji TIP - ogranicz sobie miejsce dla dziennika systemowego, bo zeżre Ci od groma pamięci masowej).

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #44 dnia: 2018-05-14, 16:48:33 »
ogranicz sobie miejsce dla dziennika systemowego, bo zeżre Ci od groma pamięci masowej).
Czy chodzi o parametry noatime i discard we fstabie ? Debian Wiki sugeruje żeby dopisać więc zawsze i wszędzie dopisuję.
 Quiet splash mam zawsze usunięte we wszystkich sprzętach bo podobają mi się te przelatujące komunikaty z systemu i podobno start jest troszkę szybszy. No i mina windowsiarzy bezcenna ;)
  Ale w tym przypadku nic nie zamuliło ani nie zaświeciło inaczej niż zwykle. Dzienniki też przejrzałem (AFAIK) i nic podejrzanego nie widzę ...
 Wieczorem jeszcze przeinstaluję GRUBego na nowo  i zobaczymy.