Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Tablet z linuxem  (Przeczytany 17067 razy)

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #15 dnia: 2018-04-20, 12:36:36 »
Dzięki,  poczytam jak będę ładował tableta bo dziad podłączony do huba przez usb otg nie potrafi się ładować.

Tymczasem dałem radę wejść przez recovery , wyedytowałem etc/default/grub

GRUB_CMDLINE_LINUX="set gfxpayload=800x600"
wywaliłem splash screen i zatrybił łajza :)

Wyświetla w rozdziałce natywnej 1280x800, da się obracać na poziomo ale 'warstwa dotykowa' się nie obraca i dotyk działa jak by dalej był w pionie :)
Trzeba nad tym popracować.
Na kernelu 4.16 działa zarządzanie energią, przyciemnianie, gaszenie ekranu itp , pojawiło się urządzenie dzwiękowe , działają przyciski sprzętowe, wskaźnik baterii i ładowania.
 Nie ma wifi, lte, klawiatura dotykowa się nie pojawia, cały czas widać kursor myszy nawet jak jest nie podpięta...

The fight goes on.
 

« Ostatnia zmiana: 2018-04-20, 12:48:01 wysłana przez mackeire »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #16 dnia: 2018-04-20, 12:55:27 »
Powinieneś tam mieć SDDM oraz możłiwość uruchomienia sesji Plasmy na Waylandzie. Sprawdź.
Jeśli masz autologowanie do Plasmy, to odpowiada za to plik /etc/sddm.conf, który (przy autologowaniu) przybiera mniej więcej taką treść:
[Autologin]
Relogin=false
Session=rodzaj_sesji.desktop
User=nazwa_użytkownika

[General]
HaltCommand=
RebootCommand=

[Theme]
Current=breeze
CursorTheme=breeze_cursors

[Users]
MaximumUid=65000
MinimumUid=1000
By zmienić na plasma-wayland, zmieniasz "nazwa_sesji" na plasmawayland.desktop (plik winien być w /usr/share/wayland-sessions/)
Jeśli Neon nie instaluje automatycznie wsparcia dla Waylanda, to powinieneś mieć zainstalowane paczkę plasma-wayland-session, która powinna pociągnąć pozostałe zależności. Być może w Neon ta paczka się jakoś inaczej nazywa; w źródłach (download.kde.org) jest ona częścią plasma-workspace i z tego jest budowana.
Dlaczego Wayland? Bo ponoć lepsze wsparcie dla "dotyku".

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #17 dnia: 2018-04-21, 11:51:44 »
Mogę się zalogować do Waylanda i rzeczywiście wirtualna klawa się pojawia kiedy trzeba i kursor myszy zniknął z ekranu.
Ale,
 pod waylandem nie da się uruchomić np synaptica, nie chce mi się z tego doktoryzować ale prawdopodobnie zbanowane jest uruchamianie aplikacji w trybie graficznym z prawami root , w ogóle nie można obrócić ekranu w ustawieniach , nie działa touchegg
a sam wayland nie oferuje prawie żadnych gestów do obsługi dotyku albo ja nie potrafię tego ogarnąć.

Z dobrych wieści , wifi uruchomiłem, działa stabilnie :)

aaa..., i z dodatkowych atrakcji przepadł mi plik /etc/default/grub... Nie ma i już.  Gdzie mam teraz wyedytować grub timeout ??

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #18 dnia: 2018-04-21, 12:58:24 »
pod waylandem nie da się uruchomić np synaptica, nie chce mi się z tego doktoryzować ale prawdopodobnie zbanowane jest uruchamianie aplikacji w trybie graficznym z prawami root
Taaa... 2 rzeczy na raz :)
1. Tak. Wayland zasadniczo uniemożliwia uruchomienie aplikacji GUI na prawach roota. Aplikację masz uruchamiać jako zwykły użytkownik, a jeśli w ramach niej jest konieczne jakieś działanie wymagające takich uprawnień, to regulować to winno policykit. Wówczas winna pojawiać się okienko proszące Cię o wpisanie hasła. (TIP: Jeśli masz gdzieś na stacjonarce Plasmę, to spróbuj użyć kate/kwrite do edycji jakiegokolwiek pliku, który nie należy do użytkownika).
I tu uwaga - nie tylko sesja Plazmy w Waylandzie tak się będzie zachowywać, ale także docelowo w Xach (choć ta jest powoli porzucana; np. KWin jest zamrożony w swej funkcjonalności dla Xów - nowe funkcje tylko w wersji Wayland).
2. Synaptic - jeśli nic się nie zmieniło od czasów, gdy z niego korzystałem jest aplikacją Gtk+2, a zatem nie ma w ogóle wsparcia dla Waylanda. Działa tu przez XWayland, a z tym różnie bywa, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie sterowania aplikacji dotykiem.
W KDE masz m.in. pod kątem urządzeń obsługiwanych (także) dotykowo rozwijaną aplikację Discover. Jest oparta o QT5, a zatem natywnie wspiera Waylanda. W przypadku urządzeń mobilnych ma (powinna mieć) ona jeszcze tę zaletę, że winna rozpoznać, czy jest na takim urządzeniu i dostosować swój wygląd do niego (kirigami). Ba, nawet jeśli nie dostosuje się automatycznie, to ze względu na właśnie kirigami jest łatwiejsza w obsłudze dotykowo, szczególnie na mniejszym ekranie. Niestety nie wiem, czy działa to tylko w plasma-mobile, czy również w "zwykłym" desktopowym linuksie. Oprócz różnych wad (dla mnie, który nie należy do pokolenia smartfonowców oraz maniaków "centrów oprogramowania") ma Discover też swoje zalety. Dla KDE to możliwość obsługiwania przez niego również różnego rodzaju rzeczy ze store.kde.org itp. Druga, to możliwość zrobienia z niego również "nakładki" na flatpak (choć w Neon pewnie jest snap; o ile pamiętam, to Riddell mocno łazi za tym, by i Discover dostał również możliwość wsparcia snapów). To ostatnie rozwiązanie na urządzeniu wyposażonym w niewielką pamięć masową ma mierne znaczenie, ale jest.

I jeszcze gwóźdź :)
Skoro zdecydowałeś się już na Neona, a i tak się bawisz, to może zdecydować się również na wersję rozwojową. Obecna w User Edition Plasma 5.12 choć niby dobra, to jednak ilość rzeczy, które dostaje Plasma 5.13 (a freeze jest już za miesiąc), także lub zwłaszcza z obsługą Wayland jest spora.

I jak zawsze: nie namawiam.
PS: Z gestami itp. w Waylandzie, to chyba jednak oferuje, ale nie tyle "on", co środowisko, aplikacje. Coś mi się widzi, że taki tablet z Neonem, aby on zaczął normalnie działać, to należałoby podpiąć do niego zewnętrzną klawiaturę, skonfigurować i dopiero można się bawić.
A przy okazji - użyłeś "zwykłego" obrazu Neona, czy też tego na urządzenia mobilne?

I jeszcze:
Cytat: mackeire
z dodatkowych atrakcji przepadł mi plik /etc/default/grub... Nie ma i już.  Gdzie mam teraz wyedytować grub timeout
No to go stwórz :) Potem będziesz mógł edytować. 
« Ostatnia zmiana: 2018-04-21, 13:00:37 wysłana przez pavbaranov »

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #19 dnia: 2018-04-21, 15:56:42 »
Mam całe centrum sterowania kosmosem czyli huba z zasilaniem, mogę tam powpinać wszystko nawet dysk 3,5 :) Oczywiście klawę fizyczną , myszę, tp link 722n . nawet karty SD się bootują z niego ...

  Zainstalowałem zwykłego , Neona user edition bo instalacja mobilnego  zatrzymuje mi się na
[OK] Starting user manager...  i finito. Wszystkie znane mi tricki nie dały rady.
Ale na laptopie bez dotykowego ekranu odpaliłem bez problemu i coś tam działa choć sprzętu nie wykryło żadnego. Całkiem inny ten interfejs, bardziej 'telefoniczny' jeśli można tak rzec. Przesuwa się wszystko z góry do dołu i z powrotem, jak na androidach  :)

Poza tym, jak to permanentnie zainstalować na dysk ?? Nie mam pojęcia.

Na tablecie pod waylandem Discover śmiga przepięknie pod palcem  , wszystko powinno tak hulać.
Na X z zainstalowanym touchegg też jest całkiem OK , dwa palce na raz robią prawy przycisk myszy.  Tak bym mógł zostawić tylko ten obrót ekranu muszę pokonać a raczej warstwy dotykowej.
 A gdzie jeszcze lte, gps, bluetooth, kamery ...W lesie :)
Ale spróbuję jeszcze wersji developerskiej .

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #20 dnia: 2018-04-22, 08:17:50 »
Z obracaniem ekranu, to prawdopodobnie czegoś Ci brakuje. Masz wersję desktopową, do której na 99% nikt nie dodał odpowiedniego narzędzia. Może z tego: https://wiki.archlinux.org/index.php/Tablet_PC coś wywnioskujesz, zwłaszcza, że jest tu odpowiedni rozdział temu poświęcony (a nawet dwa).
Wątpię, by ów kded_rotation był na Neona. Paczkę archową mogę zrobić, ale i tak będzie 2 lata do przodu w stosunku do tego co masz w Neonie. Nawet jeśli skonwertujesz, to może nie działać. Mogę natomiast podrzucić PKGBUILD dla niej, to będziesz wiedział jakie zależności są potrzebne i może Ci się uda zrobić deba. Ja z debem odmawiam współpracy :)

EDIT:
W ramach przywracania się do życia po nocy zrobiłem PKGBUILD dla kded_rotation. Masz tutaj: https://github.com/polaur/new-branded/tree/master/kded_rotation-git. Istnieje pewna różnica między zależnościami w Archu oraz w debianowatych (w Archu nie wymienia się w depends zależności zależności, a w Debianie - o ile pamiętam - wszystkie zależności, także te, które są zapewniane przez bezpośrednie zależności paczki).
Minimalne wersje to: cmake >=2.8.12, Qt5 >=5.7, KF5 >=5.24.
Jeśli to spełnione, to do budowy potrzebuje: git, cmake, extra-cmake-modules, qt5-sensors, qt5-dbus (to powinno być w jakiejś paczce qt5-base), kcoreaddons, kdbusaddons, kded.
Zależności wyłącznie do budowy, to git, cmake i ECM. Reszta jest tej paczce potrzebna do działania.
I miejmy nadzieję, że działa :)
« Ostatnia zmiana: 2018-04-22, 09:36:11 wysłana przez pavbaranov »

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #21 dnia: 2018-04-23, 14:39:47 »
Obawiam się , że przeceniasz moje możliwości ;) Ale te tutoriale z Arch wiki są ciekawe, muszę to przerobić.
 Wypróbuję najpierw deweloperską wersję Neona.
Tymczasem z ciekawości wywaliłem całkiem windowsa i popróbowałem inne dystrybucje. Najlepiej wypadł Ubuntu 17.10 który od razu znalazł modem gsm, obsługuje automatyczny obrót ekranu wraz z warstwą dotykową (pewnie odczytuje położenie z czujnika obrotu) i czujnik światła . Pod waylandem pięknie działa dotyk w systemie i aplikacjach oprócz nieszczęsnego prawokliku. Ale Gnome do mnie nie przemawia, brakuje tam z 90% ustawień które w Plazmie mam 'z pudełka' ... Poza tym szybko wysypał się pulseaudio i za cholerę nie udało mi się tego naprawić.  Poza tym czasami nie chce się uruchomić i muszę wchodzić przez recovery. W porównaniu do Ubu Neon jest stabilny jak skała.
 
« Ostatnia zmiana: 2018-04-23, 14:41:24 wysłana przez mackeire »

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #22 dnia: 2018-04-23, 15:19:17 »
Znów będę wichrzył :)
Skoro Plasma i skoro próbujesz, to na Twoim miejscu skusiłbym się jednak na Plasma-Mobile (https://www.plasma-mobile.org/get/). Powinna mieć więcej rzeczy, które są przeznaczone właśnie dla tabletowej obsługi KDE. Wersja Neona jest oparta o Halium (zob.: https://halium.org/) zatem winna się zachowywać zdecydowanie lepiej niż bądź co bądź wersja desktopowa, której nawet nie śni się, by być instalowaną na tablecie. W dodatku świeżynka, bo ostatni obraz z 19.04., wersja rozwojowa, zatem trafiają tu te "dobroci", które są obecnie wrzucane m.in. do KWina. Pamiętaj, że Plasma-Mobile domyślnie jest uruchamiana w Wayland (ba, nawet nie wiem, czy tam są w ogóle Xy). Kwin natomiast wraz z wersją 5.12 został zamrożony jeśli chodzi o wersję dla Xów. Nowe ficzerki tu nie wchodzą, a całość "pary" deweloperów idzie w polepszenie działania na Wayland. Zresztą widać to m.in. po commitach w GIT.
Cóż - tylko ze względu na to, że w jakiś sposób mogę pomóc, to poleciłbym Ci tę wersję obrazu, która jest oparta o Archa, ale... Jak to mawiał pewien polski mędrzec: są plusy dodatnie i ujemne takiego rozwiązania.
Dodatnie - istnieje co najmniej jedna osoba, która na tym forum jest w stanie zrobić dla czegoś takiego PKGBUILD, a resztę sobie skompilujesz na "blaszaku" i pociągniesz z niego instalkę na tablet. Już teraz np. od nas (POLAUR) możesz sobie pobrać plasma-simplemenu, które jest chyba lepszym wyborem w przypadku tabletu. Jest też np. plasma-settings (zob.: https://cgit.kde.org/plasma-settings.git/ - coś, co ma zastąpić chyba systemsettings w urządzeniach mobilnych). Nadto w porównaniu z wersją deweloperską Neona (na niej jest oparta) z jednej strony oferuje bardziej stabilne oprogramowanie (tu trafiają wersje stabilne z KDE), z drugiej zaś strony całe base masz o 2 lata młodsze niż w Neon, a dla Waylanda to sporo (5 wydań poprawkowych). Nie do przecenienia jest też wiki Archa. Wprawdzie wiki Ubuntu jest ok, ale trudno mi powiedzieć, by:
- Neon miał jakiekolwiek,
- "wiki" na stronach KDE było równie dobre (a w szczególności aktualne),
- wiki Ubuntu pasowało do KDE.
Ujemne - to Arch :) i zapewne mniej osób korzysta z Plasma-Mobile na Archu niż na Neonie.

I to nie koniec wichrzenia :) Zerknij sobie na: https://liri.io/. Myślę, że kiedy już to będzie gotowe, to może być fajną alternatywą dla innych linuksowych DE na tablecie.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #23 dnia: 2018-04-23, 17:47:41 »
Raczej zostanę przy ubuntopodobnych.

 Jest mały postęp. Po instalacji nowszej wersji iio-sensor-proxy , polecenie
monitor-sensor
wykryło akcelerometr i czujnik światła i chyba działa bo jak ruszam tabletem i świecę zapalniczką to parametry w konsoli się zmieniają ...
 System niestety nie reaguje.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #24 dnia: 2018-04-23, 19:25:19 »
Nie namawiam do Archa. Broń boże, choć są tacy, którzy mi to wmawiają (nie tu). Fakt, że po wielu latach używania debowych dystrybucji, gdy z nich zrezygnowałem, to odetchnąłem z ulgą. Tu wszystko jest o 100% prostrze.
Do czego namawiam - Plasma-Mobile. Spróbuj, skoro i tak to robisz.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #25 dnia: 2018-04-30, 13:59:40 »
Zainstalowałem na próbę Debiana 9 Gnome. Interfejs działa płynnie , fajnie się obsługuje palcem.
Poza tym ,że instalacja i 'ogólna filozofia' tego systemu to dla mnie jakaś katastrofa...
 
 Pytanie : Jak zainstalować kernel 4.16 , bo starsze nie panują nad energią ?
 
 

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #26 dnia: 2018-04-30, 15:29:30 »
Cytuj
Jak zainstalować kernel 4.16 , bo starsze nie panują nad energią ?
https://wiki.debian.org/HowToUpgradeKernel

Gdyby byla potrzbna pomoc z tlumaczeniem,
mozna sie posluzyc translatowrem
https://translate.google.pl/?hl=pl
« Ostatnia zmiana: 2018-04-30, 15:34:35 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #27 dnia: 2018-04-30, 15:46:32 »
To już widziałem. W repo najwyższy kernel jest 4.15 a on dla mnie nie robi.
 Wiem to bo testowałem sobie na ubunciaku gdzie kernele się zmienia kliknięciem myszką bez zbędnych czarów.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 879
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #28 dnia: 2018-04-30, 16:04:29 »
@1709 - Tyle, że nawet w SID jest 4.15 :)
@mackeire - Osobiście, jeśli nie pasuje Ci GNOME3, to bym sobie odpuścił. Miałem do niego (od wersji 3.0 do praktycznie obecnej) od groma podejść i... To po prostu nie jest DE dla mnie i za diabła się do tego nie przekonam. Szkoda czasu. Być może gdyby dodać coś do tego, to spełniłoby moje oczekiwania od DE (pozostaje kwestia, czy przy aktualizacji nie rozleci się samo GNOME od jego dodatków). Dla mnie to środowisko, które namawia mnie, abym sięgnął prawą ręką do lewej tylnej kieszeni spodni, ale mając ową rękę przed sobą. Są jednak jego zwolennicy i im z nim dobrze. Najczęściej jednak - albo to środowisko komuś pasuje i wówczas od razu czuje się w nim dobrze, albo... szkoda czasu, bo nigdy nie spasuje. Mniejsza o to, bo nie mam ochoty wywoływać wojenek nt. które DE lepsze. Po prostu moje doświadczenia, które być może spowodują ograniczenie Twoich frustracji w próbach przyzwyczajenia się do GNOME3. Może zatem inne DE? Debian ich oferuje sporo. Choć z "dotykowych" w zasadzie obecnie masz albo GNOME albo KDE. Przynajmniej spośród tych popularniejszych. Masz jeszcze forka dawnego Unity Touch: https://ubports.com/ut/get-ut. W sumie, to na Unity wieszać można różne rzeczy, ale jako DE było nieźle przemyślane.

Odnośnie kernela. Debian nie oferuje go w wersji 4.16 w tej chwili w żadnej ze swoich gałęzi. Z tego co widzę, dla Debiana paczki deb z wersją 4.16 są obecnie dostępne albo od XanMod: https://xanmod.org/, albo od Tomka Misia: https://www.netext73.pl/2018/04/kernel-v5515-561-563-nvidia-39048-39618.html (nieco do tyłu i bóg jeden raczy wiedzieć co tam jest; nadto to przede wszystkim dla Ubuntu i pochodnych, choć nie sądzę, by coś mogło nie działać w Debianie). Liquorix jak na razie daje dalej wersję 4.15. Być może gdzieś jeszcze linux-pf, ale nie wiem, czy Oleksandr nadal udostępnia swoje kernele na Debiana (dawna witryna nie działa).

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Tablet z linuxem
« Odpowiedź #29 dnia: 2018-04-30, 16:49:48 »
Plasma mobile nie potrafię zainstalować a plasma desktopowa po prostu nie robi zbyt dobrze pod palcem. A szkoda bo KDE neon po uruchomieniu bierze poniżej 400mb ramu gdzie ubu gnome ponad 800 ... Musze się z tym liczyć jeśli do dyspozycji mam tylko  2 giga.
 Interfejs gnome na debianie naprawdę fajnie śmiga. Na ubu trochę mniej płynnie, czasami launcher nie uruchamia menu programów. Nie wiem dlaczego . W zasadzie to częściej niż czasami.  Cała reszta OK.  Poza tym gnome po doinstalowaniu odpowiedniej wtyczki obsługuje prawoklik przy dłuższym przytrzymaniu palca . Bez prawokliku ani rusz :)
 Też bym gnoma nie zainstalował na blaszaku ale do tableta jest niezłe.
Próbowałem jeszcze antergosa, fedorę i deepin . Dałem radę uruchomić tylko deepin , ale do obsługi palcem też się nie nadaje.