Nowe posty

Autor Wątek: Co kupić na instalację pierwszego Linuxa?  (Przeczytany 2972 razy)

Offline parana

• Users
  • Stały bywalec
Co kupić na instalację pierwszego Linuxa?
« dnia: 2018-03-17, 21:40:27 »
Witajcie. Potrzebuję Waszej pomocy. Chciałbym kupić swój pierwszy laptop i zainstalować na nim GNU/Linux. Proszę o pomoc co wybrać z pośród dostępnej oferty:

1. Acer Extensa 2540 i5-7200U/8GB/500sata
2. Lenovo v510-14 i5-7200U/8GB/256ssd/R530
3. ThinkPad L460 i3-6100U/8GB/500sata
ASRock A320M-HDV 3.0, ASRock TPM2-S, Athlon 200GE, 2X4GB 2400MHz Ballistix Sport LT, PCIe Gen 3 M2 Silicon 128 GB, 2XSSD Silicon Power A55 256GB, Logic M4, Be quiet! B9 350W, SilentiumPC Zephyr 80mm. Aptico Tracball. GNU/Linux Debian 10
Nauka na VPS - https://mikr.us/?r=a406 (Polecam 5% taniej)

Offline mackeire

• Users
  • Prawie jak Guru
Odp: Co kupić na instalację pierwszego Linuxa?
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-03-18, 12:48:46 »
Zależy jak chcesz używać laptopa.  Linux będzie działał na wszystkich trzech.
Jak chcesz go często przenosić / wozić to dobrze żeby miał solidną obudowę i nie wyginał się jak kartka papieru. Do używania na zewnątrz matowa matryca i odpowiedni czas pracy na baterii plus możliwość szybkiej wymiany. Do używania po nocach podświetlana klawiatura, dysk ssd dla szybkiego działania systemu i aplikacji, napęd cd rom który łatwo będzie można zastąpić dodatkowym dyskiem na więcej danych , możliwość zamontowania wewnątrz dodatkowych modułów np modem LTE i tego typu sprawy sprzętowe. Unikać podzespołów firmy Broadcom.

Offline 1709

• Users
  • Guru
  • 1709
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-03-18, 15:31:26 »
- Za mało danych sprzętowych, by dać konkretną opinię,
zwłaszcza że na stronach producentów nie zawsze można znaleść wszystkich danych
 laptopy magą różnić sie np. kartą graficzną, sieciową, lub oprogramowaniem w zależności od kraju, np. ze względu na ograniczenia prawne.
 ( np. karta wi-fi w USA i przez to sprzet w Polsce może sprawiać problem z połączeniem niezależnie od systemu operacyjnego. )

czas pracy na baterii plus możliwość szybkiej wymiany.
- Jeśli Cię to pocieszy... to moi znajomi gdy bateria padnie po prostu wyjmują ją, używając tylko zasilania zewnętrznego.

- Związku z tym dobrze by było gdybyś też sam poczytał opinie / recenzje tego co kupujesz.
Wpisując w wyszukiwarkę np. linux Acer Extensa 2540
Możesz przy tym także sprawdzić co piszą na
https://certification.ubuntu.com/certification/desktop/
https://www.linux-laptop.net/
Mozesz tez wpisać wyszukiwarce benchmark lub recenzja zamiasł słowa linux i wypisać sobie dane by porównać.
Jesli masz problem z jezykiem, możesz się wspomóc translatorem np. https://translate.google.pl/?hl=pl

- Jesli masz watpliwosci co do kompatybilnosci sprzetu, mozesz takze sprzedawce spytac o przetestowanie z live-cd.
A jesli juz ma wgranego, to spytać jakiego lub nawet poprosić sprzedawcę  o przetestowanie.
« Ostatnia zmiana: 2018-03-18, 15:34:00 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Robert Grabowski

• Users
  • Nowy na forum
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-06-09, 16:30:59 »
- Jeśli Cię to pocieszy... to moi znajomi gdy bateria padnie po prostu wyjmują ją, używając tylko zasilania zewnętrznego.
Dzień dobry, czy to prawda że jeśli pracuję na zasilaniu zewnętrznym to lepiej wyjąć baterię?

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
  • Full nerwicy bez kipa i kawicy...
    • Winny jest Windows...
« Odpowiedź #4 dnia: 2020-03-26, 09:23:54 »
Moim zdaniem bezwzględne minimum w marcu 2020 na linuxa to:

4GB RAM(minimum), zalecane 8GB;  DDR3 1333/1600
Procesor 4 generacji Intel z Vtd, Vtx  (np. i5-4300m, i7-4600m)
Grafika 4 generacji Intel (np. HD4600)
Matryca 15.6 z rozdzielczością 1920x1080
Obecność nagrywarki DVDRW w laptopie w celu podmiany na kieszeń multiBay a w niej dysk twardy zamiast nagrywarki
Dysk twardy pod linuxa - bezwzględnie tylko SSD

Na gorszych wrakach nie warto się bawić, zwłaszcza na najnowszych dystrybucjach z "ładnym" IDE
Na grafice HD4000 z prockiem i5-3320M  tzw. PLASMA niewyrabia już, widać ubytki w wydajności starej grafiki... i to gołym okiem.
Manjaro 19.0.2 Kyria Xfce (5.4-27.1)
HW: L540 / i5-4300M/ HD4600

Online pavbaranov

• Users
  • Guru
« Odpowiedź #5 dnia: 2020-03-26, 10:08:58 »
Na grafice HD4000 z prockiem i5-3320M  tzw. PLASMA niewyrabia już, widać ubytki w wydajności starej grafiki... i to gołym okiem.
Bez przesady, bo nieźle się uśmiać można.

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
    • Winny jest Windows...
« Odpowiedź #6 dnia: 2020-03-26, 11:19:49 »
No można, z wydajności przedpotopowych elitebooków działających na prockach 2 i 3 generacji.  Jak wytłumaczyć znacznie szybsze ładowanie się interfejsu, ikon, bajerów na ekranie typu Conky, apletów dziesiątek i innych rzeźb ... na i5-4300M w stosunku do i5-3320M?  No jak pav, sam powiedz, dlaczego podczas choćby bootowania Manjaro (na jądrze 5.3.XX.X) (ten sam ssd, tyle samo RAM) powstają krzaczki typu że ... najpierw wskakuje czarna tapeta, potem pasek meny, następnie pojawia się tapeta (jakiś nasz obrazek) i dopiero wskakują ikony, ikony w tray, aplety i inne i że widać to gołym okiem?
Dlaczego ten sam system na HD4600 zamiast HD4000 zachowuje się niemalże całkiem inaczej, całość pojawia się od razu!
Dlaczego standardowy (ta sama wersja) Firefox tnie filmy HD1080p/4K w Youtube na HD4000 a na HD4600 już nie?
Ja naprawdę nie żartuję mówiąc że generacje 1,2 i 3 od Intela to już prehistoria.
To jest złom i dajmy sobie już na luz z biedną polską bo tu co drugi ma lapka za 3,4 koła więc nie ma co się rozczulać nad sprzętem z epoki dinozaurów.
Na moim starszym 8570p (3320m/ 8gb/ ssd) PLAZMA ledwie dyszy i tyle i naprawdę nie udało mi się tego po ludzku ogarnąć a tam gdzie trafiałem z problemami wydajnościowymi (zagraniczne fora) każdy mówił : wywal wraka za okno.

Sprzęt który opisałem wyżej jako bezwzględne minimum to także kupa złomu, więc o co chodzi?
Lapek oparty na procku 4 generacji z DDR3 na jakimś leciwym SSD to ma być przesada, no Pav, przestań juz pić ...

Offline mackeire

• Users
  • Prawie jak Guru
« Odpowiedź #7 dnia: 2020-03-26, 11:30:49 »
pieprzysz głupoty człowieku aż szkoda cokolwiek komentować ...

Offline exPredator

• Users
  • Stały bywalec
    • Winny jest Windows...
« Odpowiedź #8 dnia: 2020-03-26, 14:45:48 »
Tak, ja wiem, ludzie naczytają się prawdy w prawdzie od człowieka który szajsem poleasingowym nie handluje i spada wtedy sprzedaż...
Tak, wiem dlaczego piertolę bzdury...  (ja nie mam komisu z laptopami przedpotopowymi)
Tak, wiem że zdania nigdy nie zmienię, złom to złom i tyle.

Kupuje sobie człowieczek wraka za 300-400-500zł, leci do hałupu, instaluje winszmatę, montuje ssd bo ma być szybciej, odpala benchmarki i dziwi się że dysk hula 280MB/s a nie 550 jak namazano na pudełku. Instaluje sobie najnowszy Google Earth a tam po uruchomieniu pitolą: nieobsługiwana karta graficzna, openGL 3.0 i DirectX 9 nie są już wspierane, fatal error, gut baj.  Po co ludziom problemy stwarzać?

TYLKO W POLSCE SZIT JEST W CENIE BO CWANIACTWO UMIE TO ZAREKLAMOWAĆ

Ja wiem, wiem, różnicy między sata1 vs sata2 vs sata3 i ... vs m.2 pcie nieeee maaaa!
Nie ma też róznicy między DDR2, DDR3 i DDR4... no bo po coooo...
a grafika jakaś ATI 128MB to hulllaaaa na wszystkich dystrybucjach aż miłoooo...

Najlepiej pod linucha z 2020 roku jakiegoś Centrino brać, na jakimś HDD 5400rpm 8M cache... który ciągnie 60-80MB/s w odczycie ...
A co tam!
jak robić sobie SEPUKU to po całości ...

Jedynym plusem starocia jest to, że jak włączasz to "do roboty" to spokojni emożesz iść kawę robić i kipa skopcić, wszystko będzie gotowe gry wrócisz.

Chłopie...
Na świecie ludzie pracują w standardzie na 8/16 jajowcach mających po 16/32GB RAM na szybkich dyskach PCIE i mają grafiki takie co mają tyle RAM ile 90% komputerów u nas nad Wisłą. Oby tak dalej, POLAND zawsze PROMO szit.
A po co ma być komuś wygodnie, ważne że do rozbudowy szajsu wydano hajs i ryneczek się kręci.
« Ostatnia zmiana: 2020-03-26, 14:52:34 wysłana przez exPredator »