Nowe posty

Autor Wątek: Uprawnienia do pliku utworzonego z &>  (Przeczytany 2078 razy)

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Uprawnienia do pliku utworzonego z &>
« dnia: 2018-02-19, 15:53:10 »
Cześć, mam serwer gry w pewnym hostingu, co oznacza, że uprawnień root nie mam. Chcę przekierować output z serwera do pliku. Wcześniej pomogło zwyczajne użycie &> plik, ale teraz mam problem z uprawnieniami. Otóż tworzy to plik, do którego nie mam dostępu - przez clienta FTP nie można go np. edytować i pobierać. W jednym katalogu występują dwa pliki o tej samej nazwie - do jednego mam dostęp, a do drugiego nie. Tak wygląda próba pobrania z FTP (bez dostępu):

Cytuj
Polecenie:   RETR plik.log
Odpowiedź   550 plik.log: No such file or directory
Błąd:   Błąd krytyczny transferu pliku

Plik tak naprawdę istnieje, wywołanie komendy rm plik.log usuwa plik i znika z FTP. Ustawienie chmod 777 nie pomaga. Czy da się zrobić tak, aby output był zapisywany w taki sposób, że mógłbym mieć uprawnienia do generowanego logu? Dziękuję za odpowiedź

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Uprawnienia do pliku utworzonego z &>
« Odpowiedź #1 dnia: 2018-02-19, 18:39:31 »
Cytuj
mam serwer gry w pewnym hostingu, co oznacza, że uprawnień root nie mam.
To nie dowód,
nie wiemy jaki to rodzaj serwera, my mało wiedzący ludzie podejrzewamy,
 że jest to serwer, który posiada jakiś system operacyjny, prawdopodobnie oparty o jakąś dystrybucje linuxa
oraz w jakiś magiczny, bliżej nieznany sposób uruchamiasz program (  nie jesteśmy pewni czy nie z konta root )
 który tworzy plik i nie wiemy jakie ma uprawnienia.

Jeśli plik ma złe uprawnienia, to być może nie będziesz go mógł pobrać, pomimo że będzie on widoczny w FTP.

Cytuj
W jednym katalogu występują dwa pliki o tej samej nazwie
Nie uważasz że to dość dziwne ?
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Uprawnienia do pliku utworzonego z &>
« Odpowiedź #2 dnia: 2018-02-19, 19:04:01 »
Klient FTP naprawdę wyświetla w katalogu 2 pliki o identycznej nazwie, z czego do jednego mam dostęp, a do drugiego nie (generowany przez dodanie &>). Co do systemu:

uname -a:

Linux 3.16.0-4-amd64 #1 SMP Debian 3.16.51-3 (2017-12-13) x86_64 GNU/Linux

cat /etc/os-release:

PRETTY_NAME="Debian GNU/Linux 8 (jessie)"
NAME="Debian GNU/Linux"
VERSION_ID="8"
VERSION="8 (jessie)"
ID=debian

Serwer gry uruchamiany jest przez skrypt .sh - w nim do komendy startowej dopisałem &> nazwa_pliku. Nie do pomyślenia, aby hosting gier uruchamiał serwery gier z użyciem konta root, dlatego już na starcie odrzuciłem tą opcję.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Uprawnienia do pliku utworzonego z &>
« Odpowiedź #3 dnia: 2018-02-19, 19:43:39 »
Dobra, ale dalej nie wiemy jakie uprawnienia ma plik log (  " output z serwera do pliku " )
http://www.arturpyszczuk.pl/commands-ls.html
http://www.webune.com/forums/umask-calculator.html

Zmień na próbę uprawnienia logu oraz drugiego własnego pliku, stworzonego do testów,
 to zobaczysz czy będziesz mógł pobrać pliki i zobaczysz, czy uprawnienia plików robią różnicę.
( na nazwę grupy / własciciela do której należy plik, także zwróć uwagę )
« Ostatnia zmiana: 2018-02-19, 19:50:20 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

raczyk

  • Gość
Odp: Uprawnienia do pliku utworzonego z &>
« Odpowiedź #4 dnia: 2018-02-19, 20:18:08 »
Pokaż jakie masz prawa dla tych dwóch plików o którym piszesz - wpisz w katalogu
ls -l
i pokaż nam wynik.
« Ostatnia zmiana: 2018-02-19, 20:26:44 wysłana przez raczyk »

Offline

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 24
    • Zobacz profil
Odp: Uprawnienia do pliku utworzonego z &>
« Odpowiedź #5 dnia: 2018-02-19, 20:28:50 »
Pokaż jakie masz prawa dla tych plików - wpisz w katalogu
ls -l

Wykonałbym komendę, ale nie dowiem się o wyniku z niej. Nie posiadam konsoli do serwera, która pokazałaby mi wynik, a przekierowanie do zapisu na plik to właśnie problem opisany w temacie. Nadanie chmod 777 niestety nie pomaga. Czy jest możliwe w tej sytuacji rozwiązanie tego problemu samemu, bez proszenia o pomoc hostingu?

Edytuję: Spróbowałem dodać ustawienie chmod zaraz po uruchomieniu programu. Okazało się to rozwiązaniem problemu. Dzięki takiej konfiguracji, czyli od razu po uruchomieniu programu nadanie chmod na plik, mam dostęp do utworzonego pliku. Dziękuję za pomoc, można zamknąć temat.

Uzupełnię jeszcze do odpowiedzi od 1709:

Zmiana uprawnień do pliku, do którego nie miałem uprawnień, nawet na pełne dla wszystkich grup nie umożliwiała mi dostępu do pliku. Drugi plik o identycznej nazwie w tym samym katalogu miał zupełnie inne uprawnienia - mogłem bez problemu modyfikować je poprzez klient FTP i mieć dostęp do pliku. Usunięcie pliku (rm) usuwało plik, do którego nie miałem uprawnień. Przekierowanie outputu do pliku zapisywało właśnie nie do pliku, do którego mam uprawnienia, a do drugiego pliku, do którego uprawnień nie mam. Jak wyżej, pomogło zastosowanie nadania chmod 777 tuż po uruchomieniu programu, który ma przekierowanie outputu do pliku. Dzięki temu mam teraz dostęp do dwóch plików.

raczyk

  • Gość
Odp: Uprawnienia do pliku utworzonego z &>
« Odpowiedź #6 dnia: 2018-02-19, 20:51:03 »
Fajnie, że się udało :)

« Ostatnia zmiana: 2018-02-19, 20:58:09 wysłana przez raczyk »