Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Przesiadka z Minta 18.3 na Debiana  (Przeczytany 5388 razy)

prezes.cc

  • Gość
Odp: Przesiadka z Minta 18.3 na Debiana
« Odpowiedź #15 dnia: 2018-01-20, 20:53:14 »
Cytuj
Zajrzyj do instrukcji obsługi płyty głównej - wybierz odpowiednią rewizję płyty

Z tym, że ja niewiem jaką mam rewizje - zamiast wersji są tylko dwa iksy

Cytuj
Zajrzyj do tego postu, ale BEZ KOMBINOWANIA z amd_iommu=on :
https://www.centos.org/forums/viewtopic.php?t=7590#p225944 .

Z angielskiego jestem słaby - jutro sobie poczytam

Aktualnie jestem na Windowsie jak mi się uda przełączyć to posprawdzam wszystko na Linuksie

Cytuj
Proponuję również sprawdzić z inną klawiaturą.

Też sprawdzałem

prezes.cc

  • Gość
Odp: Przesiadka z Minta 18.3 na Debiana
« Odpowiedź #16 dnia: 2018-01-20, 22:16:41 »
 Ale np. moge pisac z Linuxa Ubuntu Live CD, z ktorego wlasnie pisze, ale bez polskich znakow. I moge poruszac kursorami.

Cytuj
lspci -k | grep -A2 Eth

Narazie nie moge srawdzic
« Ostatnia zmiana: 2018-01-20, 22:53:34 wysłana przez Zdzisław Knop »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Przesiadka z Minta 18.3 na Debiana
« Odpowiedź #17 dnia: 2018-01-20, 23:15:34 »
Mogę się wtrącić ?
Chciałbym wrócić do pewnego momentu

Cytat: Raczyński
Proponuję spróbować instalacji jeszcze raz, ale tym razem z parametrem boot: installgui nomodeset
lub w GRUB dodać parametr dla Kernel również nomodeset
Ponieważ Twoja karta to nVidia a Debian 9 standardowo ma sterownik KMS Noureou i tutaj po instalacji próbuje się uruchomić  i czarno. U mnie zadziałało. Pozdrowienia. Kazik

Cytat: Knop
Nie działają mi kursory i litery/liczby w Grubie, Przesiadka między systemami to narazie za pomocą Boot Repeir Disk

Porada Raczyńskiego może być słuszna ,
instalujesz sterowniki Nvidia , ( z repozytorium, jak na wiki wczesniej )
otwierasz edytorem z root  /etc/default/grub
i zmieniasz linijkę
Cytuj
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet "
na
Cytuj
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet nomodeset"

( Przepraszam, jeszcze komenda, tez  z roota )
update-grub

i restatujesz komputer.
Jesli nadal system nie wstanie to Nvidia powinna stworzyc log w /var/log/Xorg.0.log
( Tylko nie zapominajmy że z live-cd  /var/log/Xorg.0.log jest to na innej partycji, bo live-cd ma wlasny katalog /var/log/ )
który mozna przeczytac z live-cd .
Przydaly by sie tez inne logi, ale przez glupie binarki systemd nie wiem jak sie do nich dobrac.
Podejrzewam ze trzeba zrobic z live-cd chroot, ale nie mam pewnosci czy tak sie da.
Ja  mam do Ciebie pytanie Knop, co ty konkretnie zrobiles ze Ci sie grub popsuł i sie przelaczasz " za pomocą Boot Repeir Disk "  ?
Sterowniki Nvidia wkońcu Ci działają ?

EDYTOWANE
« Ostatnia zmiana: 2018-01-21, 12:30:37 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

prezes.cc

  • Gość
Odp: Przesiadka z Minta 18.3 na Debiana
« Odpowiedź #18 dnia: 2018-01-21, 13:48:13 »
Ja bym pokombinował w takim razie jeszcze z portami USB. W instrukcji Twojej płyty widzę, że jest ich sporo. Rozumiem, że klawiaturę masz w tym złączu USB obok PS/2. Przełącz klawiaturę do innego portu USB i sprawdź czy działa w GRUB i tak kolejne USB.

P.S.
Proponuję również sprawdzić z inną klawiaturą.

Robiłem tak i nie pomogło. W BIOSie zaznaczałem jak proponowaliście i też nie działało. Podjąłem decyzję  - rezygnuje z Debiana na rzecz Minta. Dziękuję wszystkim za zainteresowanie tematem.

Cytuj
Ja  mam do Ciebie pytanie Knop, co ty konkretnie zrobiles ze Ci sie grub popsuł i sie przelaczasz " za pomocą Boot Repeir Disk "  ?
Sterowniki Nvidia wkońcu Ci działają ?

Sęk w tym, że nic nie robiiłem. Włączyłem komputer i nie działalo, ale jak pisałem mogę uruchomić Linuksa Ubuntu LiveCD z działającymi kursorami.
« Ostatnia zmiana: 2018-01-21, 13:59:05 wysłana przez Zdzisław Knop »

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 402
    • Zobacz profil
Odp: Przesiadka z Minta 18.3 na Debiana
« Odpowiedź #19 dnia: 2018-01-21, 13:58:29 »
Moja propozycja jest taka. Zainstaluj narazie Minta. W nim zainstaluj VirtualBox, tam potestuj instalację i poużywaj trochę Manjaro. Może się zdecydujesz na instalację. Pomimo psów, które czasami wieszamy na Manjaro, dla początkujących jest dobre.

Napisz jaką dokładnie wersję Debiana instalowałeś, a jaką Minta?
marcin82

prezes.cc

  • Gość
Odp: Przesiadka z Minta 18.3 na Debiana
« Odpowiedź #20 dnia: 2018-01-21, 14:17:16 »
Moja propozycja jest taka. Zainstaluj narazie Minta. W nim zainstaluj VirtualBox, tam potestuj instalację i poużywaj trochę Manjaro. Może się zdecydujesz na instalację. Pomimo psów, które czasami wieszamy na Manjaro, dla początkujących jest dobre.

Napisz jaką dokładnie wersję Debiana instalowałeś, a jaką Minta?

Debian 9 stretch, natomiast Mint 18.3 Sylvia
Mam kolege informatyke może on coś zdzłała
Czasem się zdarza że komputer wydaje dwa dźwięki, krótkie dźwięki, ale to nie  zaczęsto. Z Manjaro nie chcę nic kombinować, ponieważ oparty jest na archu, a mi z archem nie bardzo idzie.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Przesiadka z Minta 18.3 na Debiana
« Odpowiedź #21 dnia: 2018-01-21, 14:33:36 »
Cytuj
Sęk w tym, że nic nie robiiłem. Włączyłem komputer i nie działalo, ale jak pisałem mogę uruchomić Linuksa Ubuntu LiveCD z działającymi kursorami.
Za pomocą live-cd mozesz ponownie  edytować plik by powrócić do działającego gruba, ale nie działającego Debiana,

z live-cd mozesz podejrzeć wspomniany wyzej log   /var/log/Xorg.0.log
szukasz " EE  " czyli error i potem rozwiązania w internecie, jesli brak to zgłaszasz problem developerom, najlepiej developerom Debiana,
( przyklad https://forum.linux.pl/index.php?topic=17809.0    )
bo zakładam ze na Mincie sterowniki Nvidia działają Ci bez problemów.
Bo bez logu, to nikt nie wie w czym problem, a szukamy rozwiazania. ( To niezbyt mądre, choć rozumiem że większość miala podobny problem )

Jeśli chciałbyś wrócić do sterowników otwartych Mesa ( Noveau )
Problem w tym że Debiana używam krótko i ma jakieś pakiety mesa , wayland , vulcan i poprostu nie posiadam takiej wiedzy
 które należy reinstalować lub czy istnieje opcja przełączania się między sterownikami , dlatego najłatwiej mi odesłać szukać poradnika do internetu.
Może wspomniane poprzednio wiki Debiana pomoże.
No ale chyba wracać do Noveau nie chcemy, to już lepiej zainstalowac ponownie Minta jak coś.


Edytowane:
Mogę Ci napisać z mojego doświadczenia ( z innych dystrybucji )  coś więcej ..
- Nie napisaleś dokladnie co zrobiłeś na wiki i nie wiemy jaką masz karte graficzna
- W systemie Debian mam dostępnych kilka sterowników Nvidia
apt-cache search nvidia | grep nvidia
...
nvidia-driver
nvidia-legacy-340xx-driver
nvidia-legacy-304xx-driver
 

I wydaje mi się że,
nvidia-driver --> najnowszy sterownik
nvidia-legacy-340xx  --> starszy
nvidia-legacy-304xx --> najstarszy

Ja mam karte średnio starą to mi będzie dzialał każdy sterownik 3D i nawet nie wspierany przez Debiana 2D
Kolega ( mój ) ma nowszą karte ode mnie i musiał użyć "nomodest" opcji ( wiem, czarna magia, bo generalnie to dotyczy starszych kart graficznych )
( Sprostowanie: mój kolega użył "nomodest żeby wogóle Mint zadzialał z otwartym sterownikiem, a dopiero potem zainstalował sterownik Nvidia i mu ta opcja zostala i z tym tez dzialalo  )
Natomiast TY jeśli posiadasz starszą karte graficzną i zainstalowałeś najnowszy sterownik, to może system nie działać.

1. Które karty jaki sterownik wspiera,
to można sprawdzić na stronie Nvidii  , np. ( zakładka Supported products )
http://www.nvidia.com/download/driverResults.aspx/77224/en-us

2. Jak sprawdzić jaką mam karte graficzną ?
- https://osworld.pl/identyfikacja-zasobow-sprzetowych-pod-linuksem/
- Mozesz też uzyc aplikacji okienkowych
« Ostatnia zmiana: 2018-01-21, 17:00:29 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

prezes.cc

  • Gość
Odp: Przesiadka z Minta 18.3 na Debiana
« Odpowiedź #22 dnia: 2018-01-21, 20:11:17 »
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, ale jak wpomniałem wyżej wróciłem do Minta. Do Debiana wrócę jak będę mógł bootować z Gruba. Jutro będę miał pożyczoną klawiaturę i wtedy zobaczę.