Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jaka dystrubcja dla laika?  (Przeczytany 2514 razy)

ploa

  • Gość
Jaka dystrubcja dla laika?
« dnia: 2017-12-27, 18:53:41 »
Dzień dobry. Poszukuje dystrybucji linuxa która byłaby dobra na sam początek, tematyka linuxa jestem właściwie zupełnie nie zaznajomiony; natomiast chciałbym zacząć z niego korzystać. Chciałbym, aby dana dystrybucja nie byla windowsowo podobna, ((jak np mint)) a zarazem nie była strasznie skomplikowana ((np arch)). Słyszałem, ze gentoo jest dość  fajnym systemem na początek, ale nie mam właściwie pojęcia na ten temat. Ubuntu niestety tez odpada, poniewaz rowniez odstrasza mnie swoim interfejsem. Najepiej, by byla to dosc dobrze znana dystrybucja ((jak sie posypie system to fajnie by było dotrzeć do jakiegokolwiek poradnika)). Byłby ktoś w stanie mi pomóc w wyborze takiej właśnie dystrybucji?

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Jaka dystrubcja dla laika?
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-12-28, 01:32:41 »
Poszukaj może coś z KDE 5.
Kiedyś miałem Minta jeszcze  z KDE 4 , później kolejną wersję już z KDE 5, a odkąd  Neon stał się używalny to już nie myślę o Mincie. Jest jeszcze Kubuntu, takie Ubuntu z KDE ...
 Na innych distrach się nie znam. KDE mi się podoba i do moich codziennych  potrzeb jest idealne. Z resztą nic nie stoi na przeszkodzie mieć kilka systemów, ja mam na laptopie trzy a na jeszcze innym sprzęcie ubuntu 16.04 bez żadnej powłoki graficznej na którym sobie ćwiczę poruszanie się po jedynie słusznym interfejsie ;)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaka dystrubcja dla laika?
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-12-28, 08:25:19 »
1. Gentoo - absolutnie nie. Od "trzaśnięcia drzwiami" zakłada bardzo dobrą znajomość wnętrza systemu, samemu nie dając praktycznie żadnych wskazówek. Od umiejętności ręcznego skonfigurowania kernela, po szczegółową wiedzę potrzebną do odpowiedniego ustawienia flag USE.

2. Dla początkującego chcącego się uczyć chyba najlepszy byłby Debian z prostym środowiskiem graficznym (np XFCE). Trudno zepsuć, łatwo naprawić. Są dokumentacje, dobrze działające fora i listy dyskusyjne.

3. Jeżeli naprawdę chcesz się uczyć i patrzyłeś w stronę Gentoo, to popatrz na Linux From Scratch. Masz podręcznik i wszystkie narzędzie pozwalające złożyć Linuksa "z zapałek". Jak poćwiczysz i zrozumiesz różne wariany, to Gentoo jest naturalną kontynuacją.

4. Jeżeli chcesz zrozumieć zasadę działania systemu, z zaglądaniem do wnętrza kodu dającego się ogarnąć normalnemu śmiertelnikowi (zakładam dobrą znajomość C), to w pierwszej kolejności Minix - system, który powstał głównie do nauki co i jak dzieje się w środku systemu Uniksowatego (choć bardziej poleciłbym  do nauki Miniksa 2.x niż 3.x). W drugiej kolejności OpenBSD - który co prawda nie jest "edukacyjny", ale ciągle jeszcze ma prosty i świetnie skomentowany kod.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy