Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Deepin 15.5 dla początkującego?  (Przeczytany 3447 razy)

Tomi915

  • Gość
Deepin 15.5 dla początkującego?
« dnia: 2017-12-19, 21:34:01 »
Witam.

Zainteresował mnie ładny Deepin 15.5. NIE mam pojęcia o linuxie, ot tak z ciekawości. Mam wolny dysk na lapku, trochę czasu i ochotę go wypróbować. Znalazłem info, że jest wersja PL. Niestety nie mam napędu cd/dvd w lapku. Czy da się i jest bardzo trudno zainstalować go z pendriva?

Wieki temu zainstalowałem sobie Mandrivę czy jak mu tam, wtedy były kłopoty ze sterami do kart graficznych i modemu usb wchodzącej Neostrady, trzeba było rozszczepić jądro atomu, policzyć ziarnka piasku na Saharze, poznać 12 tomów komend do wpisywania, skompilować i....już można było używać. Po 2 dniach wywaliłem.

Liczę, że po dekadzie lat - obecnie nie ma problemów ze sterownikami do lapków, kamerki do Skypa czy dostępem do 30% stron  w Internecie...(java, czaty Interii itp.)
NIE chcę innych wersji, uczyć się na innym rodzaju tego systemu, czy tygodniami przygotowywać. Albo instalka Windy 10 z ciekawości, albo ten Deepin. Pozdrawiam.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: Deepin 15.5 dla początkującego?
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-12-19, 23:08:47 »
A dlaczego Deepin? tylko dlatego że ładnie wygląda? Gwarantuje Ci że go tak szybko znienawidzisz, jak się nim zachwyciłeś.
Już Ci tłumaczę dlaczego, jest to najbardziej problematyczne środowisko (wiem bo czytam różne fora) i to DE tak naprawdę sprawi Tobie więcej dłubania w nim niż to warte.
A piszesz że nie siedzisz na Linuksie zbyt długo.
Jak już lubisz wodotryski w systemie to wybierz Plasme.
« Ostatnia zmiana: 2017-12-19, 23:50:10 wysłana przez Robert75 »
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Deepin 15.5 dla początkującego?
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-12-20, 01:36:49 »
Wracaj do windowsa.

Tomi915

  • Gość
Odp: Deepin 15.5 dla początkującego?
« Odpowiedź #3 dnia: 2017-12-20, 10:52:53 »
Wracaj do windowsa.

DLATEGO od 20 lat Linux nie może przekroczyć 5% użytkowników. Od zawsze tak było "wracaj do windy" albo "poszukaj w google". Takie cudowne te miliony różnych dystrybucji, a producenci gier, sprzętu, sterów i zwykli zainteresowani/ciekawscy OLEWAJĄ. No cóż, przy TAKIM podejściu...Windę 10 z przyjemnością przetestuję.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Deepin 15.5 dla początkującego?
« Odpowiedź #4 dnia: 2017-12-20, 12:01:59 »
Zupełnie mnie to nie martwi ile procent ma linux na biurkach :)

Jeśli na poznanie linuxa zamierzasz przeznaczyć dwa dni , to lepiej wracaj do windowsa. Po co się męczyć ? To system ma być dla człowieka a nie człowiek dla systemu.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Deepin 15.5 dla początkującego?
« Odpowiedź #5 dnia: 2017-12-20, 12:13:28 »
"Linux jest przyjazny użytkownikowi, tylko jest bardzo wybredny w doborze przyjaciół".

1. Deepin ma obraz typu hybrid-ISO, można potraktować go jako obraz płyty DVD ale też obraz pendrive'a (do nagrania np. WinImage)

2. Nawet się nie zająknąłeś co to za laptop. Są producenci, którzy aktywnie utrudniają propagację Linuksa, np stosując rozwiązania nie mające innego uzasadnienia, np karty WiFi podpinane przez magistralę SPI albo SD (!!) do kontrolera, do którego tylko Windows ma drivery. To nie wina Linuksa, że z Microsoftu codziennie wyjeżdżają cysterny wazeliny do producentów sprzętu.

3. Nie pitol o Javie, bo już żadna współczesna mainstreamowa przeglądarka nie obsługuja appletów Javy. A Flash jest zintegrowany w Chrome i aktualizuje się razem z przeglądarką na wszystkich systemach. A jak dla Ciebie Java i czat Interii stanowią 30% internetu, to na Twoim miejscu złożyłbym czym prędzej reklamację u twojego providera, bo wycina ci strasznie dużo klas adresowych.

TL;DR;
Przyszedłeś z konkretną tezą, wykazałeś się nudnym do bólu zestawem argumentów, dostałeś oczekiwaną przez Ciebie odpowiedź, życzymy powodzenia na nowej drodze życia z Windows. Jeżeli to laptop HP, to nie zapomnij odinstalować keyloggera ze sterowników klawiatury i touchpada.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Deepin 15.5 dla początkującego?
« Odpowiedź #6 dnia: 2017-12-20, 13:00:00 »
Cytuj
Zainteresował mnie ładny Deepin 15.5. NIE mam pojęcia o linuxie, ot tak z ciekawości. Mam wolny dysk na lapku, trochę czasu i ochotę go wypróbować.
Do tylko wypróbowania wystarczy Virtualbox ( wtedy też wystarczyło )
https://www.youtube.com/results?search_query=Virtualbox+poradnik

Cytuj
Liczę, że po dekadzie lat - obecnie nie ma problemów ze sterownikami do lapków, kamerki do Skypa czy dostępem
- To zależy od sprzętu, bo trudno oczekiwać od sprzętu specjalnego przeznaczenia że będzie działał ze wszystkim.
  Choć to prawda że dużo sprzętu nie posiada wsparcia producenta, ale sterowniki są tak uniwersalne że Linux tam działa.
  I uwierz mi lub nie, na każdym z wymienionych systemów są cyrki ze sprzętem.
 ( ostatnio spotkałem się z laptopem, który na rynek europejski wogóle nie powinien trafić, ze względu na ograniczenia wi-fi w nim zastosowane które są stosowane w USA )
- Jak sobie radzić ?
* Możesz kupić sprzęt od razu z Linuxem
* Możesz spytać producenta czy Linux będzie działał
* Możesz w sklepie poprosić o przetestowanie.

PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.