Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: czy oprócz "mageia" ...? ( Blender )  (Przeczytany 3591 razy)

fand

  • Gość
czy oprócz "mageia" ...? ( Blender )
« dnia: 2017-12-14, 19:38:00 »
czy oprócz "mageia", któraś dystrybucja daje użytkować Blender?
Zaczynam używanie Blendera, ale Mageia ma słabą Plasma-e.

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 427
    • Zobacz profil
Odp: czy oprócz "mageia" ...? ( Blender )
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-12-14, 21:48:38 »
Spróbuj na ROSA Fresh, tak samo jak Mageia używa rpm.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: czy oprócz "mageia" ...? ( Blender )
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-12-15, 03:48:46 »
1. Jest wersja portable, więc powinna działac na większości dystrybucjach
i wpierała technologie CUDA nvidii.
To że nie każda dystrybucja posiada, to nie znaczy że nie będzie działać.
 Poprostu kompilowanie bywa trudne, a portable zazwyczaj działa bez problemów i nie trzeba kopiować dodatkowo pakietu na własny serwer.
https://www.blender.org/download/

2. Zbyt ciężkie środowisko graficzne ?
Cytuj
Mageia ma słabą Plasma-e.
To zmień na lżejsze ( Xfce , Lxde, Mate , Fluxbox ... ) ?
Wszystkich razem środowisk graficznych jest ponad 14, wiem że niektóre przypominają windowsa 98 lub coś innego,
 ale przynajmniej jest w czym wybierać. ( Nie wiem czy akurat tyle jest na Mageii )

3. Jakbys szukał jeszcze innych narzedzi 3D, to masz jeszcze
- FreeCAD
- K3D
- Wings 3D ( jest portable )

Edytowane
- Ayam ( w internecie piszą )
- A tu jeszcze więcej narzędzi piszą https://linuxiarze.pl/edytory-grafiki-3d-2/
« Ostatnia zmiana: 2017-12-15, 03:59:20 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

fand

  • Gość
Odp: czy oprócz "mageia" ...? ( Blender )
« Odpowiedź #3 dnia: 2017-12-16, 17:54:40 »
1. Jest wersja portable, więc powinna działac na większości dystrybucjach
i wpierała technologie CUDA nvidii.
To że nie każda dystrybucja posiada, to nie znaczy że nie będzie działać.
 Poprostu kompilowanie bywa trudne, a portable zazwyczaj działa bez problemów i nie trzeba kopiować dodatkowo pakietu na własny serwer.
https://www.blender.org/download/


- Wyznam, że używałem Fedorę, a przeniosłem się "na" Mageia - właśnie ze względu na "górne Menu" "Blender-a", czy ktoś wie czy wersja "portable" wyświetla w Fedorze poprawnie "to Menu" ? (wspomniane Menu to zdaje się "panel Info")
Cieszę się też, że "zachowała się" z dawna wspominana kultura użytkowników Linuksa. (długo nie pisywałem na Forach)

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: czy oprócz "mageia" ...? ( Blender )
« Odpowiedź #4 dnia: 2017-12-16, 20:51:17 »
Nie wiem jaki problem miałeś, może to było konfigurowalne ...
Jak wspomnialem jest wersja portable, wiec możesz pobrać prosto ze strony i powinna wyglądać i działać ( bynajmniej w teorii )
tak samo na każdej dystrybucji.
« Ostatnia zmiana: 2017-12-16, 20:53:09 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

fand

  • Gość
Odp: czy oprócz "mageia" ...? ( Blender )
« Odpowiedź #5 dnia: 2017-12-17, 15:20:17 »
Nie wiem jaki problem miałeś, może to było konfigurowalne ...
Jak wspomnialem jest wersja portable, wiec możesz pobrać prosto ze strony i powinna wyglądać i działać ( bynajmniej w teorii )
tak samo na każdej dystrybucji.

Problemem było przesłonięcie "panelu Info" przez krawędź okna = nie sprawdziłem wtedy (bo nie umiałem) "trybu pełnoekranowego", ale powtarzało się "to" w Fedora 23 i 24 też gdy skompilowałem "ze źródeł"

Dziękuję = wyczerpaliśmy temat i po sprawdzeniu (około drugiej połowy stycznia 2018) uzupełnię tą wypowiedź, wiadomością o "wyniku testu", albo "sukcesie".

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: czy oprócz "mageia" ...? ( Blender )
« Odpowiedź #6 dnia: 2017-12-17, 15:44:25 »
Cytuj
Problemem było przesłonięcie "panelu Info" przez krawędź okna = nie sprawdziłem wtedy (bo nie umiałem) "trybu pełnoekranowego", ale powtarzało się "to" w Fedora 23 i 24 też gdy skompilowałem "ze źródeł"
Na wszelki wypadek wiedz ...
Blender 3D najlepiej wygląda na monitorze FullHD ( ale to nie znaczy że tam też musi wszystko się mieścić )
( na mniejszym się trochę nie mieści, ale da się niektóre rzeczy minimalizować, np. okienka wewnątrz )
oraz chyba wszystkie belki i okienka są przesuwalne ( czasami paskiem po prawej, czasem kursorem myszy ).
W tym belka na samej górze celowo chowa dodatkowe opcje, które można sobie odsłonić również przesuwając belkę.
https://www.youtube.com/watch?v=qQMArovvmpQ

« Ostatnia zmiana: 2017-12-17, 15:46:45 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

fand

  • Gość
Odp: czy oprócz "mageia" ...? ( Blender )
« Odpowiedź #7 dnia: 2018-01-28, 11:10:03 »
Cytat:  link=topic=25155.msg135027#msg135027 date=1513520417


Dziękuję = wyczerpaliśmy temat i po sprawdzeniu (około drugiej połowy stycznia 2018) uzupełnię tą wypowiedź, wiadomością o "wyniku testu", albo "sukcesie".

Możliwe ocenicie, że się rozleniwiłem i nie "wnikam w szczegóły", ale:

Nie podjąłem przeinstalowywania systemu na moim "głównie" używanym komputerze. Za to zdam relację z wcześniejszego (zachowanego) "PENTIUM 4 Ghz" = desktop.
Uruchomienie Fedora 14, trwało (do logowania) mniej od minuty (? = precyzyjnie nie zmierzyłem)... Z zakresu instalacji (pasjonacko "dla siebie") byłem i pozostanę programistą WWW = czyli serwery z MySQL, dla Rodziny piszę (też już wtedy) aplikację bazodanową w Java (SWT) i serwer PostgreSQL.
Mageia 6 z konfiguracją realizującą zadania "takie co wyżej", na czterordzeniowym Pentium notebooku Asus, uruchamia się aż do zniecierpliwienia.

Z mojej znajomości C++ wynika, iż obiekty "rozpasły systemy" i logowanie do Windows 98 (wtedy szybko zastąpiony Mandrake ?5.2?, wątpliwość, bo nie zachowałem płyt instalacyjnych), wracając do tematu = PENTIUM III 500 MHz, było to logowanie tak prędkie jak wspomniana Fedora 14, no ale to nie był Linux, który fanatycznie uszanowałem, za to że unika powstawania potencjalnych naruszeń Autorstwa.

Natomiast Fedora 14, po uszkodzeniu "u sąsiada" = chwilowa awaria Ich komputera windowsowego, przy reinstalacji sformatowała mi partycję HOME, gdzie testowałem Blender 3d - czyli sens działania naruszony, a moja siwiejąca 50cio letnia głowa, już się prędzej zniechęca niż przy Mandrake...

Wynik: pisząc w Java nie umiem "postulować" większej staranności przy pisaniu obiektów C++, ale jednolitość instalatorów Linux mógłby "rozważyć".
Oprócz tego - jestem schizofrenikiem, czyli "mój umysł chętnie formułuje fikcje" = otóż obserwuję pisząc treści do publikacji (np. takie jak "ta"), zauważyłem przy pisaniu treści kontrowersyjnych, zjawisko zwane przeze mnie "skłócenie gestykulacyjne". Towarzyszyło ono (to "skłócenie") reinstalacji Fedory 14 i tego postu.