Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Radio internetowe z buforem ładowania  (Przeczytany 2086 razy)

Offline utf-8

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Radio internetowe z buforem ładowania
« dnia: 2017-12-19, 10:52:56 »
Mam taki problem:
1. Chcę zrobić radio internetowe, najlepiej na linux
2. Jedynym zadaniem radia będzie odtwarzanie plików z katalogu/katalogów
3. Pliki będą najlepszej możliwej jakości, czyli prawdopodobnie pliki FLAC itp.
4. Radio ze względu na pliki FLAC musi działać za pomocą protokołu używającym bufora
5. Odbiorców będzie mało więc nie powinno być problemu z przepustowością łącza

Jednym słowem potrzebuję usługi która oferuje muzykę z plików FLAC i będzie buforować strumień/pliki aby odtwarzanie następowało bez żadnej przerwy.
Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi jak to wykonać. Rozważam też zapłacenie za zrobienie czegoś takiego na moim vps/dedyku. Więc oferty komercyjne mile widziane.
« Ostatnia zmiana: 2017-12-19, 10:54:35 wysłana przez utf-8 »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Radio internetowe z buforem ładowania
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-12-19, 13:22:39 »
Radio internetowe czy odtwarzanie statycznej listy gotowych plików? To dwa różne zagadnienia. Z opisu Twoje zapotrzebowanie bardziej chyli się do Spotify niż BBC...

Jeżeli tak, to wystarczy dowolny serwer HTTP(S) z listą PLS/M3U generowaną po dodaniu nowych plików dźwiękowych (z crona albo inotify). Pewnie niektóre serwery wprost potrafią generować playlisty z katalogów multimedialnych. Oczywiście dołożone uwierzytelnianie, żeby byle łoś się nie podpiął.

I, ekhm, buforowanie do gry bez przerw to robi klient a nie serwer. Serwer to może ewentualnie cachować dane w jakimś CDN-ie, żeby się odciążyć (cloudflare czy cóś).

Jeżeli chcesz rozwiązania dedykowanego, klikanego, ze statystykami i w ogóle całą pompą, to jest IceCast.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline utf-8

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Radio internetowe z buforem ładowania
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-12-20, 01:34:26 »
Chodzi o samą muzykę z plików odtwarzaną z playlist lub losowo.
Postawiłem serwer icecast2 i nawet działa na MP3. Ale streaming puszczam z VLC Playera bo nie mogłem ogarnąć jak to zrobić np ices.

Nie za bardzo rozumiem czy problem działania FLAC jest spowodowany ustawieniami icecast czy może powinienem użyć lepszego generatora streamingu niż VLC Player. Jutro dopiero to sprawdzę jak podepnę w sieci drugi komputer, ponieważ VLC działa ale inne programy nie chcą odebrać streamingu FLAC.
Czytałem o pakiecie flac, który teoretycznie potrafi wysłać strumień flac do jakiejś lokalizacji. Ale jakim poleceniem wysłać na ten mój http://localhost:8000/stream żeby to zaskoczyło jako zwykłe radio? Może jakieś wskazówki?

Offline utf-8

  • Users
  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
    • Zobacz profil
Odp: Radio internetowe z buforem ładowania
« Odpowiedź #3 dnia: 2017-12-21, 19:25:45 »
Potestowałem, popróbowałem i udało mi się transmitować pliki FLAC bez kompresji.
Jednak jest jeden haczyk, działa to tylko gdy od razu podłączę się pod transmisję. Jak chcę dołaczyc jak zwykły słuchacz to niestety transmisja się przycina i co chwilę buforuje.
Co może być tego powodem? Eksperymentowałem z wielokrotnym zwiększaniem parametrów Icecast2 ale cały czas jest to samo. Zwiększenie buforowania w VLC też nie dało rozwiązania problemu. Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi gdzie szukać problemu