Nowe posty

xx Problem ze sterownikami. (5)
2024-04-13, 21:25:16
xx Instalacja xfce4 (2)
2024-04-13, 16:20:17
xx Serie kompilacji bez instalacji dla “emerge” w Gentoo (2)
2024-04-08, 18:40:04
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (17)
2024-04-05, 10:03:46
xx Problem z Linux Lite po instalacji (3)
2024-04-03, 14:23:40
xx Jak właczyć num locka przy starcie systemu debian 12? (12)
2024-04-02, 17:43:54
xx Brak dźwieku w systemie. (5)
2024-04-02, 16:13:41
xx Dystrybucja pod HP Omen (7)
2024-03-29, 11:33:05
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
2024-03-27, 21:08:23
xx Ile pingwinów? (1)
2024-03-27, 08:59:24

Autor Wątek: Szukam systemu linuksowego...  (Przeczytany 4619 razy)

micza

  • Gość
Szukam systemu linuksowego...
« dnia: 2017-09-14, 09:30:53 »
Cześć, taka zagwozdka i pytanie do Was: szukam systemu linuksowego, który by poprawnie (dość szybko i wygodnie) pracował na moim komputerze dodatkowym. Chciałbym aby system był do pobrania z sieci (nagrania na CD z obrazu) i podajcie proszę numer wersji systemu. Dotychczas na tym komputerze pracowało najnowsze ubuntu 17.04 i ono dość ścina tego laptopa (powolne i często restartuję kompa). Wersja językowa mogłaby być polska, ale to niekonieczne, wystarczy angielska…
Mój lapek to DELL Latitude d610 z czasów Windowsa XP. Jego krótka specyfikacja: procek Intel Pentium 1,73 GHz, RAM: 1,5 GiB, grafika Intel 915GMx86\MMX\SSE2, twardy dysk o pojemn. 60 GB.
System proszę w typie jak najwyższym, optymalnym ale ten lapek i tak nie obsłuży chyba 64-bitowego systemu.  Komputer docelowo miałby być używany głównie do przeglądania sieci www, tak że przydałaby się dość sprawna przeglądarka, która obsłuży co najmniej aplikacje GOOGLEwskie. Sieć dostarczam po WiFi , rzadziej kabelkiem. Niezbędne będzie także obsłużenie napędu DVD\CD. Ale prosiłbym o system w miarę nie pod programowanie (problemy z montowaniem urządzeń) a do „plastycznej” i „komercyjnej” obsługi, coś jak ubuntu (zbliżone do windows), jednak jeśli system będzie miał podstawowe ww zalety, to już wystarczy by na nim pracować, bo jednak chcę ominąć ubuntu. Proszę o system prosty w obsłudze i wygodny w działaniu.
Za każdą pomoc serdecznie dziękuję.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-09-14, 10:25:56 »
Xubuntu, ale niestandardowo instalowane:

1. Instalujesz Ubuntu-Server, jak pojawi się okienko z listą komponentów do zainstalowania (serwer WWW, serwer poczty, itd) to odznaczasz wszystko. Ma nie być żadnej gwiazdki.

2. Jak zainstaluje się serwer, to już z jego poziomu instalujesz pakiet xubuntu-desktop.

Xubuntu instalowane z oryginalnego instalatora instaluje dość dużo śmietnika z Ubuntu. Instalowane via server instaluje tylko niezbędne minimum (poza tym instalator serwera dużo lepiej radzi sobie z "dziwnymi" dyskami: LVMami, RAIDami, szyfrowaniem, itp)

Możesz też zainstalować Debiana z XFCE (wyjdzie prawie na to samo).

I na koniec - te laptopy miały Core 2 Duo, więc obsługują 64 bity. 1.5 GB RAM to okropnie mało dla współczesnych przeglądarek WWW (cytując klasyka "twórców stron gó*o obchodzi że masz słaby procesor i mało RAMu"). Prawdopodobnie bez ruinowania się da radę rozszerzyć RAM do 4GB. Zabezpieczone DVD da się bez problemu odtworzyć po zainstalowaniu pakietu libdvd-pkg.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

micza

  • Gość
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-09-14, 10:44:56 »
Dziękuję.
Panie Pawle, a naczytałem się o KDE Plasma 5, czy można ten system wypróbować, po zainstalowaniu kości 4 GB ???

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #3 dnia: 2017-09-14, 11:15:46 »
Dziękuję.
Panie Pawle, a naczytałem się o KDE Plasma 5, czy można ten system wypróbować, po zainstalowaniu kości 4 GB ???
Nie na tym sprzęcie (procesor i karta graficzna).
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

micza

  • Gość
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #4 dnia: 2017-09-14, 12:09:33 »
No tak dzięki. Co do kości RAM to spróbuję rozszerzyć, ale tam niemożliwe 4 GB, specyfikacja podaje max 2 GB...

micza

  • Gość
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #5 dnia: 2017-09-14, 12:14:02 »
A ten xfce debian w jakiej konfiguracji, wystarczy najnowszy czy jakiś wcześniejszy np. 7 czy 8 ?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #6 dnia: 2017-09-14, 13:14:07 »
W sumie można najnowszego Debiana (bo 7-ka ma wsparcie tylko do maja 2018, a między 8 a 9 nie ma dramatycznego wzrostu obciążenia komputera)

Co do pamięci - faktyczne, ten laptop ma max 2x1GB. Wtedy bym sprawdził jak działa to XFCE i ewentualnie zszedł jeszcze oczko niżej, na LXDE (i Lubuntu). I w tej sytuacji bazowałbym na edycji LTS, czyli X/Lubuntu 16.04 albo najnowszym Debianie stable.

Ale ostrzegam, z 2GB RAM na procesorze C2D, przeglądanie internetu to szkoła cierpliwości.

OffTopic: Wiem, że koszty, itd, ale za mniej niż 1000 zł można kupić poleasingowego laptopa z i5-ką 4 generacji, 8GB RAM, 512GB dyskiem i roczną gwarancją (takiego w zeszłym roku trafiłem na Morelach). Teraz jest np. taki za 1100zł albo to za 999zł. O niebo mocniejsze od tego Della i pociągną spokojnie każdego Linuksa. Tylko trzeba uważać przy starszych HP-kach, bo lubiły mieć ich autorskie dyski twarde 1.8 cala, awaryjne i obecnie trudne do kupienia i drogie.

XFCE najnowsze dostępne, nie rośnie zasobożerność a pojawiają się nowe funkcje. Ja się przesiadłem z Ubuntu na naprawdę mocnym sprzęcie - raczej ze względu na elastyczność konfiguracji niż zasobożerność. A nowego KDE nie trawię (niezależnie od dystrybucji, łącznie z "oficjalnie pobłogosławionym" KDE Neon)
« Ostatnia zmiana: 2017-09-14, 13:21:07 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline robson75

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 429
    • Zobacz profil
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #7 dnia: 2017-09-14, 13:51:38 »
A ja bym Tobie proponował instalacje Manjaro Xfce, jest to system typu Rolling Release, czyli dystrybucja ciągła, wystarczy go tylko aktualizować.
Obraz iso można pobrać stąd:
https://manjaro.pl/pobierz/
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #8 dnia: 2017-09-14, 14:49:21 »
A ja nie polecam Manjaro.
1. Ma Calamares instalator, ładny ale trochę cięzki na starszy sprzęt ( to pół biedy )
2. Nie wiem czy tamten Intel obsługuje 64bit.
I tu własnie jest problem bo Manjaro kończy wsparcie dla procesorów 32bit
i to ma być ostatnia edycja Manjaro 32bit.
Manjaro jest fajne, ale nie sądze by było warto co chwile się uczyć i przechodzić na inną dystrybucje.

Debian  https://www.debian.org/index.pl.html
Ktoś polecał chyba Sparky   https://sparkylinux.org/
Puppy Linux  http://puppylinux.org/

Myśle że na obecną chwilę te będą w miare aktualne i bardzo lekkie.
Nie wiem tylko jak ze spolszczeniem w Sparky i Puppy Linux,
możliwe że w Sparky nie ma problemu , a w przypadku Puppy lepiej będzie znaleść ISO odrazu spolszczone.

Edytowane
Ze wsparciem 32bit w Ubuntu -owych jest nie wiele lepiej
http://www.omgubuntu.co.uk/2016/06/ubuntu-drop-32-bit-desktop-iso-image-installer
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

micza

  • Gość
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #9 dnia: 2017-09-14, 19:00:51 »
Dziękuję za opinie, właśnie o jakąś lekką dystrybucję mi idzie, próbuję najpierw Debiana Xfce, jeśli to niepoprawnie pracuje to przerzucę się na Puppy.
Panie Pawle nie zmienię laptopa, jest w idealnym stanie i kupiłem go za jedyne 100 zł właśnie z myślą o "niskożernych" linuksach (w domu jest dobry stacjonarny, więc nie ma problemu).

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3056
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #10 dnia: 2017-09-14, 21:30:07 »
Cytat:  link=topic=25061.msg134579#msg134579 date=1505393361
2. Nie wiem czy tamten Intel obsługuje 64bit.

C2D jest 64 bitowe.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

micza

  • Gość
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #11 dnia: 2017-09-15, 08:08:40 »
Panie Pawle taki kłopot: zainstalowałem XFCE Debiana (właściwie bardzo fainie chodzi,duzo lzej nie to nowe ubuntu) i jest mały problem...piszę teraz z tego samego Debiana w wersji wybranej na płytce instalacyjnej - w wersji LIVE...otóż mam XFCE Debiana już na dysku, ale po wpisaniu haseł do konta (próbowałem też przez root) otwiera tylko jakby podkład graficzny pod pulpit (tzw. tapetę) i nic więcej< zatem pytanie jak uzyskać pełen dostęp do systemu po nowej instalce, dodam że instalowałem graficznie bo inaczej nie byłbym w stanie np. skompilować jądra systemu...

gom1

  • Gość
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #12 dnia: 2017-09-15, 08:31:11 »
ostrzegam, z 2GB RAM na procesorze C2D, przeglądanie internetu to szkoła cierpliwości.
Nie będzie tak źle. Mam lapka na T2330 z 2GB RAMu i dopóki nie otworzę kilku kart w Chromium, nie zauważam spadków wydajności.

Jako podstawę wybrałem Sparky 5 (32-bity) z Xfce.
« Ostatnia zmiana: 2017-09-15, 08:34:04 wysłana przez gom1 »

micza

  • Gość
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #13 dnia: 2017-09-15, 08:42:29 »
No jak wspomniałem korzystam z XFCE Debian Live, póki co chodzi na wspomnianym lapku świetnie, strony HTML ładują się wiele szybciej, nie ma kłopotu z otwieraniem i czekaniem przy folderach...jedyny problem to płytka live...odpalanie z dysku przyspieszyłoby procesy znacznie i byłoby wygodne...

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Szukam systemu linuksowego...
« Odpowiedź #14 dnia: 2017-09-15, 09:48:48 »
Cytuj
otwiera tylko jakby podkład graficzny pod pulpit (tzw. tapetę) i nic więcej
Może domyślnie na tym obrazie Xfce nie jest odrazu skonfigurowane 
Konfiguracja :
http://ecg.vot.pl/xfce4-konfiguracja
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.