Nowe posty

Autor Wątek: Telefon na Linuxie - Libre 5 - kampania crowdfundingowa  (Przeczytany 11985 razy)

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Telefon na Linuxie - Libre 5 - kampania crowdfundingowa
« Odpowiedź #15 dnia: 2021-05-10, 13:10:02 »
pikaczu
Szacunek za wiedzę, ale mam wrażenie że

- trochę piszecie o tym samym,
No to prawda, część sprzętu jest zamknięta dla oprogramowania otwartego ze względu na patenty.
Nie rozumiem tylko po co " łamać " coś czym i tak publicznie nie wolno się pochwalić / wykorzystać.
No niby niektóre firmy mają "  bug bounty " ale na pewno nie wszystkie i pewnie z " ograniczonymi możliwościami " do wykorzystania.
Więc korzyść z tego dla " open source " jest, bo można się uczyć, ale nie można korzystać z patentów.

- trochę o czymś innym
Ludziom czy się chce to jedno, a możliwości to drugie coś.

- i trochę mam inne / nieprecyzyjne zdanie.
Przyczyny poziomu wiedzy to temat rzeka.
1. Pomijając pandemie to dużo zależy od rodziców oraz znajomych i ich możliwości,
 ponieważ szkoła do której ja chodziłem była nakierowana głównie na naukę w domu.
Szkoła służyła głównie do przepisywania wiedzy i chwalenia się zadaniami domowymi,co nam się udało zdobyć z książek / internetu i jak wykorzystać.
Kiedy chodziłem do szkoły średniej to niektórzy już próbowali tworzyć własny biznes, uczyli się np. języków programowania których na naszych lekcjach nie było.
Zawdzięczali to albo radom rodziców, albo radom swoich kolegów / rodzeństwa.

2. Chodzi o umiejętne gospodarowanie czasem.
Zarówno w szkole jak i w życiu prywatnym nasz czas w ciągu dnia jest ograniczony.
Taka np. 5 minutowa codzienna przerwa na planowanie może pomóc podjąć lepsze decyzje.

3. Im więcej mamy na głowie, tym trudniej nam się myśli i trudniej podjąć lepsze decyzje.

Wniosek.

A). Rodzicom można pomóc poprzez poradniki jak pomagać swoim dzieciom  zdobywać wiedzę i jak je zachęcać.
Poradnik może być dostarczany przez różne media / komunikatory / znajomości z życia.
B). Warto zrobić sobie chwilę czasu codziennie na planowanie następnego lub następnych dni. Rada dla wszystkich.

4. Zgadzam się poziom projektowania spadł. Ale nie winię za to poziomu wiedzy.
Ja to tłumaczę tym:
- Nagłe powstanie nowych mniejszych firm bez doświadczenia spowodował spadek poziomu usług.
- Nie we wszystkich firmach stosuje się system kontroli jakości. Nawet w dużych firmach sam system może mieć wady których sam nie widzi.
I faktycznie jest tak jak piszesz, osoby często projektują daną rzecz nie widząc / nie przebywając dłużej w miejscu jego zastosowania.
Potem wychodzą błędy w trakcie budowy / uruchamiania / działania.
- Jakość także można podzielić od wiedzy i zdania samego kupującego oraz jego możliwości finansowych.
Jeden wybierze droższe i prawie nie zniszczalne usługi. Drugi wybierze najtańszą usługę.
- Takim forum dla programistów mobilnych jest xda
Dzisiaj telefonów jest więcej niż kiedyś. Developerów wydaje mi się wydaje że jest podobnie lub więcej.
Ogólnie rzecz biorąc to prawie wszystkiego jest więcej, np. języków programowania jest więcej, dystrybucji Linuxa.
Tylko czas życia został ten sam. No można się kłócić że żyjemy dłużej. Ale starości, ani czasu ogólnie nie oszukamy, bynajmniej aktualnie.
« Ostatnia zmiana: 2021-05-10, 13:18:28 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Telefon na Linuxie - Libre 5 - kampania crowdfundingowa
« Odpowiedź #16 dnia: 2021-05-10, 17:22:44 »
Libinput jest już raczej w każdej 'normalnej' dystrybucji domyślnym sterownikiem dla urządzeń wejściowych. Nie trzeba nic instalować ani czytać :)  Mam dwa tablety z linuxem i normalnie można ich używać.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Telefon na Linuxie - Libre 5 - kampania crowdfundingowa
« Odpowiedź #17 dnia: 2021-05-10, 21:39:52 »
@mackeire - @pikaczu i tak będzie wiedział lepiej :)
Fakt - nowe urządzenia - nowy libinput. Zainstalowanie np. starego, jeszcze wspieranego (;)) Debiana, czy Ubuntu, nie spowoduje że ten libinput będzie widział nowe urządzenia.

Offline mackeire

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 490
    • Zobacz profil
Odp: Telefon na Linuxie - Libre 5 - kampania crowdfundingowa
« Odpowiedź #18 dnia: 2021-05-13, 10:47:44 »
Przy okazji, lista aplikacji przystosowanych do ekranów dotykowych : https://linmobapps.frama.io/

pikaczu

  • Gość
Odp: Telefon na Linuxie - Libre 5 - kampania crowdfundingowa
« Odpowiedź #19 dnia: 2021-05-13, 12:20:35 »
@1709 - po co łamać? Odpowiedź jest prosta, wszak na Androida firmware od jakiegoś czasu piszą pewnie Ci sami, którzy namazali wodotrysk Windows10. Pierwszą różnicą między "złamanym" a "niezłamanym" jest fakt, iż urządzenie złamane działa o niebo szybciej, wydajniej - wszak nic w tle urządzenia nie zamula. Druga różnica to czas działania akumulatora który wydłuża się dzięki "pierwszej różnicy". Niestockowy Huawei P8 Lite którym zajmuję się już 3rok działa na oryginalnym akumulatorku spokojnie ponad dobę i to online. Nie mowa tu o siedzeniu w necie 24h z aktywnym podświetleniem lecz mowa o bieganiu ze smartfonem po mieście (praca, ulica, dom) i o normalnym użytkowaniu bez zbędnego balastu w tle i RAM. Co w tym dziwnego? Niby nic bo człowiek użytkuje sprzęt niemal identycznie jak poprzednio czyli jakiś komunikator, może z 50-100sms, do tego 20-30min rozmów, skajp online i tak dalej.
Dopiero na sprzęcie z odblokowanym Rootem i zrobionym sprzątaniem widać co potrafią te skromne mobilne rdzenie w liczbie sztuk 8 z bardzo skromną ilością ram w postaci 2GB. Wcale nie jest potrzebna mega moc aby móc bardzo płynnie, sprawnie obsługiwać dzisiejsze aplikacje lecz zablokowane bootloadery i niemożliwość rootowania urządzeń ogranicza je. To samo dzieje się np. z Windows10 gdy potraktujemy go choćby programem NTLite Pro umiejętnie wycinając cały, często bezsensowny i zbędny balast. Ja mam np. modowanego przez siebie Win8.1 Pro i nie zamienię na nic innego (gdy mowa o Windows) wszak oryginału uzywać się po prostu nie da.
Te wszystkie nowe systemy operacyjne są dla ludzi nieznających się, dla laików którzy nie mają bladego pojęcia na temat tego, jak powinno to wyglądać i jak mogłoby wyglądać. Połowa sapiens z przedziału wiekowego 15>25lat niestety nie ma "starszych" punktów odniesienia więc godzą się na to co im się wciska. Starsi użytkownicy komputerów doskonale pamiętaja czasy w których to system był dla usera a nie jak dziś - user jest dla systemu dlatego dla mnie dożywotnio śmiechem na sali będzie fakt iż dzisiaj jest całkiem odwrotnie jak kiedyś czyli - komputery rządzą ludźmi a nie ludzie komputerami. Dawno temu w czasach win3, win95, win98/ME czy nawet 2K/XP to człowiek operował sprzętem i nim rządził, nie było usług - brzydko to ujmę - wp..dalających się w żywot. Róznica w pracy między Windows2000 a Windows10 to jakby porównać niebo z piekłem.
Tu nie chodzi o to że ja mógłbym coś więcej lub lepiej wiedzieć, to nie to. Tu chodzi o to że mam do czego się odnieść i z czym porównać to co mamy dzisiaj. Jestem tylko z deka wk..fiony - świat zwariował.
Idziesz do sklepu po kartę graficzną (zajmujesz się obróbką domowego video) = cena z kosmosu bo za..bany gaming zrobił swoje!
Idziesz po RAM to znowu cena z kosmosu bo koparki/gierki zrobiły swoje!
Chcesz szybkiego i trwałego dysku bo obracasz nagminnie plikami o wadze 20-30GB (czysty RAW z kamer Video) to ceny dysków MLC M.2 z kosmosu. Chcesz kupić monitor z wysokim PPI do oczy bolą, przy grafice siedzisz... to znowu cena kosmos bo monitorki tylko gamingowe. Wchodzisz do innego sklepu po wygodny fotel biurowy a tam cenni z orbity, fotele żywcem z promów kosmicznych wyrwane (brakuje im tylko sracza pod spodem) a ceny znowu kosmos bo gaming rządzi. Idziesz do sklepu po telefon, chcesz jedynie kamery pow. 30MPX, chcesz do tego zwykłe telefonowanie + przeglądarka + poczta a tam kufafafa cenniki zza światów bo gaming, bo rdzenie, bo 5/10GB RAM, bo 5G i tak dalej. Ludzie - na Boga!
Dawno temu czyli w latach 1996>2002 gdy zaczynał się bum na komórkomanię - nigdy kufafafa nie było tak że za cenę flagowca można było nabyć jakieś "liecealne" Audi! A dzisiaj?
A dzisiaj w wariatkowie zwanym światem - światem napędzanym przez inteligencików z mózgami żab aby nabyć dobre klasy, nowoczesny np. laptop (mający dobre i9, 64GB RAM, matrycę 4K i tak dalej) trzeba dać często kwotę za którą można spokojnie nabyć pół nowego Punto w salonie i to wszystko w chwili w której 85% takiego narodu jak unijna Poleczka zarabia poniżej 3000zł netto miesięcznie.

JA WAS PRZEPRASZAM... NAPRAWDĘ...
Nie zmienię się już!
Mam taką tęskontę do lat 90-tych, do ludzi z tamtych czasów, do godności u ludzi, do szacunku, do jakiegoś myślenia...
że ... często już nie wyrabiam.

Byle gierkę rzucisz na sklepy...
Byle gówno i ... lecą jak ćmy do halogenu...
QrVA MAĆ, ciężko jest mieć te 40+

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Telefon na Linuxie - Libre 5 - kampania crowdfundingowa
« Odpowiedź #20 dnia: 2021-05-13, 13:12:53 »
To jeszcze zestaw innych apek na urządzenia również z dotykiem: https://mauikit.org/. Samo MAUI jest oferowane w Nitrux, który jest zbudowany na Debianie. Z tego co wiem, można go instalować na smartfonach/tabletach opartych o CPU Intela.

pikaczu

  • Gość
Odp: Telefon na Linuxie - Libre 5 - kampania crowdfundingowa
« Odpowiedź #21 dnia: 2021-05-13, 18:29:06 »
No można, ale który smartfon ma proste wejście do UEFI a w nim nie ma BootSecure czy też BootloaderLocked aby... zainstalować te dobrodziejstwa?
Przecież na niemalże 95% sprzętu w sklepach nie da się odpalić choćby zbootowania z USB więc co można na tym zainstalować oprócz tego co już jest?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Telefon na Linuxie - Libre 5 - kampania crowdfundingowa
« Odpowiedź #22 dnia: 2021-05-13, 20:26:08 »
pikaczu Z forum XDA zainstalowałem ROM tylko parę razy, także proszę mi wybaczyć brak wiedzy.
Więc może się nie potrzebnie wypowiedziałem.
Zakładam że

Stock Firmware to oprogramowanie producenta.

Te na XDA forum, ROM w większości jeśli nie wszystkie to są oparte na Androidzie tym od producenta.
Czyli mają już sterowniki w sobie.
Może faktycznie doszły jakieś zabezpieczenia / problemy, które trzeba było "łamać".
Podmieniona tapeta, ikonki, dodane programy, edytowany bootloader, to już większa przeróbka.
Wydaje mi się że liczba zmian jest ograniczona.
Choć zdarzają się błędy, wiec nie wiem co oni dokładnie tam robią.

Jak wiesz Android jest otwarty, poza sterownikami i innym kodem zamkniętym.
Miał specyficzną nazwę której teraz nie mogę odnaleźć.  AOSP? Nie wiem.
W każdym razie nigdy nie instalowałem na swój telefon, ponieważ otwarcie pisało co nie działa z powodu braku zamkniętych sterowników i mi to wtedy nie odpowiadało.
O ile zmianę tapety i ikonek ciężko nazwać łamaniem, to napisanie sterownika bez dokumentacji lub z nią to już większe wyzwanie.
I nie dla każdego, to jest bardziej dla ludzi z większą ilością czasu.

Edytowane

O kiedyś podobną stronkę znalazłem zachęcającą do tworzenia otwartego ROM-u / może bardziej otwartego kodu.
https://developer.sony.com/develop/open-devices/more-information/hero-open-source-developer-2018
« Ostatnia zmiana: 2021-05-13, 20:47:06 wysłana przez 1709 »
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline pavbaranov

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 878
    • Zobacz profil
Odp: Telefon na Linuxie - Libre 5 - kampania crowdfundingowa
« Odpowiedź #23 dnia: 2021-05-13, 22:03:50 »
@pikaczu - Strzelasz, strzelasz, ale... Ten wątek dotyczy Librem 5. To jest open source smartfon. I jakbyś zechciał zagłębić się w mroki wyszukiwarki, to być nieco ich jednak znalazł. Inne nie są? Cóż... to chyba norma, że producenci różnego rodzaju rzeczy chcą się w jakiś sposób albo zabezpieczyć przed różnego rodzaju kopiowaniem, wykorzystywaniem itd. itp. lub po prostu zrobić produkt "końcowy", który będzie działać tak, jak sobie to producent wymyślił. Czy również narzekasz na jakichś forach dotyczących powiedzmy kuchenek elektrycznych itd., że nie można w nich ciepła dostarczać rozpalając pod nimi węgiel?