Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Localhost:PORT / Docker / Prośba o wytłumaczenie  (Przeczytany 2686 razy)

szalon

  • Gość
Localhost:PORT / Docker / Prośba o wytłumaczenie
« dnia: 2017-08-26, 09:16:58 »
Dzień dobry wszystkim. Nie ukrywam że jestem trochę zielony ale czas najwyższy to zmienić.

Wiem jak zrobić prosty serwer na linuxie. No ale to tyle.

Teraz pytanie do was

1. O co chodzi z tymi portami ? Widziałem że programiśći mają różne projekty pod różnymi adresami. Np localhost:/8888 ; localhost:5241 . Co to jest ? Jak to działa, jak się to uruchamia. Liczę na wyrozumiałość :-)

2. Docker i Disclourse
Co to właściwie jest ? Instaluje zgodnie z poradnikiem Disclourse i potrzebny jest do tego docker. No i udało mi się go zainstalować itp. Ale  dalej nie widzę strony. Teoretycznie adres ustawiłem na discourse.localhost (może źle i tak się nie da?)
A może powieniem wcześniej włączyć serwer (apache,mysql,php) bo nic nie uruchaiałem ? Pomyślałem że może ten docker "sam zrobić co potrzebuje" ?
Jak to jest z tym. Proszę o wyjaśnienie.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Localhost:PORT / Docker / Prośba o wytłumaczenie
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-08-26, 11:50:54 »
1. Z tak rozbudowaną umiejętnością korzystania z Google'a mgliście to widzę.

2. W stosie TCP/IP usługi są identyfikowane trójpoziomowo: adres IP usługi (jeżeli nie specyfikuje się adresu to przyjmuje się adres 0.0.0.0, taki catch-all), protokół (TCP, UDP, SCTP i wiele, wiele innych) i w ramach protokołu numer portu (liczba 1..65536, z czego porty 1..1024 są zarezerwowane dla administratora).

3. Są tzw. znane porty (ang well known ports), sytuacje, w których protokół i port wprost wynikają z usługi. Np HTTP to TCP/80, HTTPS to TCP/443, DNS to UDP/53 i TCP/53, itd. Oficjalną listę WKP masz zawsze w pliku /etc/services. Dla ciekawostki: listę znanych protokołów masz w /etc/protocols, ale nie wszystkie są obsługiwane przez Linuksa (część z nich to protokoły historyczne, już nie występujące w sieci). Dla wygody, usługi można przenieść na inny port w ramach tego samego protokołu. Na przykład zwykły użytkownik nie ma uprawnień do wystawienia serwera WWW (WKP TCP/80), bo jego port jest w zakresie dostępnym tylko dla roota. Ale może w konfiguracji serwera ustawić port, np 8000 i wtedy strony dostępne są pod adresem http://localhost:8000 (jeżeli serwer nie działą na WKP, to trzeba podać w adresie rzeczywisty numer portu, na ogół po dwukropku za IP/FQDN)

4. Docker to nie sprawa na krótki post na forum. Wyszukaj sobie po prostu jakiś podręcznik w PDF. W wielkim skrócie - Docker zachowuje się jak maszyna wirtualna do której masz serwery z gotowymi systemami operacyjnymi (trochę jak DEB/RPM z całym systemem w jednej paczce) i "nakładanymi" na nie obrazami z konkretnymi usługami i wszystko jest konfigurowane ze skryptu. Możesz przygotować sobie receptę: np potrzebuję Debiana8 64-bitowego (paczka bazowa), na tym apache'a działającego na porcie 8888 (nakładka #1 z dodatkową konfiguracją), mysql na defaultach (nakładka #2) i na tym wszystkim puszczony WordPress (nakładka #3). To jest jeden plik tekstowy, który wpuszczony do Dockera wszystko automatycznie pościąga, poinstaluje, pokonfiguruje i uruchomi. Jak masz już skrypt i bazową konfigurację, to możesz z niego "wyrolować" (ang rollout) jednakowe serwery dla 500 klientów paroma poleceniami.

Dobrym przykładem jest pakiet TensorFlow od Google'a: możesz oczywiście go zainstalować ręcznie, ale jest to strasznie upierdliwe (parę bibliotek do ściągnięcia ręcznie po zarejestrowaniu się w NVidii, parę pakietów Pythona instalowane PIPem a nie przez natywne pakiety systemu. Generalnie robi się w systemie chlew. Ale możesz też wydać jedno polecenie Dockera, które ściągnie przepis ze stron Google'a i na tej podstawie automatycznie zbuduje kompletny system wirtualny ze wszystkimi pakietami, zależnościami i całkowicie niezależny od systemu głównego. Wygląda i działa tak samo, niezależnie czy instalowany spod Debiana, Ubuntu, Suse, Fedory czy czegokolwiek innego.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

szalon

  • Gość
Odp: Localhost:PORT / Docker / Prośba o wytłumaczenie
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-09-01, 08:58:16 »
Dzięki wielkie za pomocne informacje.
Mam następujące pytanie. Mam serwer VPS na debianie (jessy). Na tym jest Direct Admin.
Czy instalujac discourse przez dockera muszę "dodatkowo coś ustawiać ? Czy tylko przy instalacji mam ustalić adres z innym dowolnym portem dajmy na to domena.pl:7000. Muszę to zrobić bo ponoć DA zabiera porty 80 oraz 443 ? Dobrze rozumuje ?