Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Instalacja z Unetbootin  (Przeczytany 2274 razy)

fallout152

  • Gość
Instalacja z Unetbootin
« dnia: 2017-08-24, 03:01:30 »
Witam.

Jakiś czas temu próbowałem zainstalować na starym kompie Ubuntu 17.4  x64, tak by mieć go obok XP. Niestety na tym komputerze (chyba większość części z 2007) nie mam stacji płyt, i chwilowo nie posiadam też pendrive. Posiadam natomiast dwa dyski twarde i próbowałem zainstalować na drugim z nich linuxa korzystając z programu Unetbootin i wybierając bootowanie z dysku twardego (nie z USB).
Instalacja przebiegła bezproblemowo, ale nie mam linuxa do wyboru przy uruchomieniu komputera. To samo było gdy próbowałem zainstalować Lxle16.4.2 x64. Puki co czytam poradniki i od kilku dni próbuję naprawić ten problem (robienie partycji boot, wpisywanie komend do terminala, uruchomiłem nawet grub managera...). Jednakże zastanawiam się, czy gdybym jednak po ludzku zainstalował linuxa z płyty albo z pendrive, to czy nie byłoby później coś łatwiej. Z tego co widzę na necie to nikt nie instaluje Unetbootinem z dysku.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja z Unetbootin
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-08-24, 09:03:00 »
Cytuj
Ubuntu 17.4  x64, tak by mieć go obok XP.
Większość użytkowników ze starym sprzętem ma problem z ubunto podobnymi, więc powodzenia.
Tu masz przykład, https://bryanquigley.com/memory-usage/ubuntu-16-04-livecd-memory-usage-compared
800mb + przegladarka i  1 strona 800mb = 1600mb  , a to może dopiero początek probemów.
( choc moze te pierwsze 800mb nie potrzebnie dodalem, to i tak jest duzo, bo musisz jeszcze cos uruchomic, a nie tylko przegladarke )
Proponuję poszukać lżejszej dystrybucji, a potem lżejszych aplikacji, zamienników.

Cytuj
Z tego co widzę na necie to nikt nie instaluje Unetbootinem
- Kiedys to działało bez problemowo ( No może jeśli ISO nie zawierało najnowszego kernela )
- Po większej aktualizacji nie wszystkim działa ( czesc użytkowników używa uefi, część legacy, ... )
Możesz spytać developera aplikacji na czym było testowane.
- Wiekszesc użytkownikow , bynajmniej tych linuxowych nie instaluje unetbootin, bo wystarczy komenda dd która jest w kazdej dystrybucji linuxa,
a Ci windowsowi mają wiekszy wybór aplikacji. ( mowa tu o istalacji z usb )

W kazdym razie usb z systemem zawsze by Ci sie przydalo, gdyby system na laptopie padł.

PS. Nie zapomnij sobie zrobić kopie waznych rzeczy na wszelki wypadek.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

fallout152

  • Gość
Odp: Instalacja z Unetbootin
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-08-28, 08:01:49 »
Udało mi się rozwiązać problem instalacją przez Wubi, program podobny do Unetbootin, tylko że dobrze działa.
Jeno z początku musiałem się trochę namęczyć, bo Wubi uparcie chciało się łączyć z serwerem z którym nie potrafiło, nawet jak już miało wcześniej pobrany plik iso. Aż udało mi się znaleźć post jakiegoś dobrodzieja, który napisał, że trzeba pobrać starszą wersję Ubuntu i tak oto pobrałem wersję 13.04. Mam nadzieję, że mimo iż jest z przed paru lat, to będzie w miarę kompatybilna i bezpieczna.   

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja z Unetbootin
« Odpowiedź #3 dnia: 2017-08-28, 09:52:22 »
Cytuj
program podobny do Unetbootin, tylko że dobrze działa.
Może i podobny, ale to coś innego ( Ubuntu na wirtualnym dysku na partycji Windows. ) https://pl.wikipedia.org/wiki/Wubi
Ale do testów i na początek Ci wystarczy.

Cytuj
i tak oto pobrałem wersję 13.04. Mam nadzieję, że mimo iż jest z przed paru lat, to będzie w miarę kompatybilna i bezpieczna.   
13.04 -->  wersja przestarzała; niewspierana. ( w linku na dole jest tabela )
 https://pl.wikipedia.org/wiki/Ubuntu

Edytowane
https://www.youtube.com/watch?v=q-cf6m5YMxg
EasyBCD - Nie testowałem.

PS: I spójrz na wygania dystrybucji którą instalujesz.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

fallout152

  • Gość
Odp: Instalacja z Unetbootin
« Odpowiedź #4 dnia: 2017-08-30, 23:30:29 »
EasyBCD przy migracji z XP to nie jest dobra opcja, bo wymaga minimum Visty, a nie będę instalował Visty/7/8/10 tylko po to by zaraz je wywalić. Plus to może zabrzmi jak teoria spiskowa, ale ten komp kiedyś miał Windowsa 8 (oryginała) i nie dość że wolno chodził, to jeszcze mi nasyfił w innych systemach i przestały mi działać sterowniki do dźwięku (z których korzystam od lat).

Co do Ubuntu 13.04, wiem, że jest stary, ale potrzebowałem czegoś do Blendera i sprawdził się idealnie. Zero crashów, najnowsza wersja, no i renderowanie tak szybkie jakbym miał ze dwa razy tyle ramu. Poza tym z tego co widzę i inni piszą to Wubi aż tak nie spowalnia.

Później pewnie zainstaluję jakąś nowszą dystrybucję z płyty, ale na razie mi się nie chce.