Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: USB Windows 10  (Przeczytany 5284 razy)

Offline Panas

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 198
    • Zobacz profil
USB Windows 10
« dnia: 2017-06-18, 21:41:02 »
Potrzebuję zainstalować windowsa na dysku zewnętrznym i nie wiem jak się za to zabrać.
W Laptopie jest linuks, na dysku zewnętrznym są linuksy.
Przy instalacji ( z pendriva ) wyskakuje mi komunikat że "- Instalator nie obsługuje konfiguracji z użyciem dysków podłączonych za pomocą portu USB lub IEEE 1394 "
1. Nie chcę rozmontowywać laptopa i bawić się w przekładanie dysków (cholernie łatwo o uszkodzenia i warto się czegoś nowego nauczyć)
2. Nie chcę formatować dysku zewnętrznego.
3. WinToUSB nie trybi na linuksie.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: USB Windows 10
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-06-18, 22:05:53 »
Ummm... Nie mamy zielonego pojęcia jak zainstalować Windows na USB... Wiemy, jak zainstalować Linuksa, Androida, wszelkie odmiany BSD. Ale Windows? Nie kojarzę gościa. Może jakieś forum poświęcone temu systemowi.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Panas

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 198
    • Zobacz profil
Odp: USB Windows 10
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-06-18, 22:33:23 »
Aby pojawił się administrator i powiedział że nie kojarzy gościa imieniem Linux? A następnie polecił mi fora linuxa?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: USB Windows 10
« Odpowiedź #3 dnia: 2017-06-19, 08:35:08 »
Ale widzisz - nie ma znaczenia jaki system jest obecnie zainstalowany na laptopie: Windows, Linux, BSD, MacOS, BeOS, Solaris czy HURD. Nie ma znaczenia jaki system jest obecnie na dysku zewnętrznym. Nie tu leży problem. Problem leży w tym, że instalator Windows nie potrafi zainstalować Windowsa na dysku USB (tak samo nie potrafi zainstalować Windowsa w trybie BIOS/Legacy na partycji GPT, ale to już inna sprawa). A co do instalacji Windows w sposób nie przewidziany przez Microsoft się nie wypowiadamy, bo do tego służą fora poświęcone Windows.

A jeżeli na drzewo spuścił cię admin forum Windowsowego... Cóż... Napisz mu, że zapłaciłeś za ich produkt, i masz problem z instalacją ICH produktu a nie Linuksa i żeby ruszył du*sko i pomógł, bo od tego jest support Microsoftu.

My pomagamy jak Microsoft coś spier*ił i użytkownik ma problem z instalacją Linuksa na swoim sprzęcie.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: USB Windows 10
« Odpowiedź #4 dnia: 2017-06-19, 12:27:24 »
- bootowanie usb bywa problematyczne, z jednym programem działa , z innym nie
Mozesz próbowac uzywac narzedzi windowsowych z wine ( https://askubuntu.com/questions/314205/how-to-mount-usb-flash-drive-to-wine )
ale ze nie wszystkie aplikacje z wine musza dzialac to wiesz .
- bootowanie dysku usb bywa problematyczne ( niektóre wcale nie bootują )

PS: Nie słyszałem o Windzie na USB, o instalatoorze to owszem, ewentualnie free dos, które jest na UBCD.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Panas

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 198
    • Zobacz profil
Odp: USB Windows 10
« Odpowiedź #5 dnia: 2017-06-19, 17:35:17 »
Nie wiedział że to niemożliwe więc to zrobił.
http://www.pcworld.com/article/3185777/windows/how-to-install-windows-on-an-external-drive.html

Przez VB można zainstalować systemy z rodziny windows, musze się tylko pomęczyć aby VB znalazł mój dysk.
Powoli sobie z tym poradzę.

//EDIT
MRB Leci z buta przez WinToUSB
GTP, tutaj trzeba pokombinować, ponieważ partycja EFi jest nie do zaznaczenia, błąd na który twórcy programu nawet nie odpowiadają wiec bez livecd linuksa się nie obędzie:
NA VB win10 konwertuję dysk na GTP, następnie przez  LiveCD tworzę EFI i partycję pod system, reset, odpalam linuksa na PC, następnie wracam na VB win10, odpalam WinToUSB i opcja EFI już jest dostępna a dalej już każdy sobie poradzi.

Dla leniwych polecam jednak dysk przełożyć do i instalować.
« Ostatnia zmiana: 2017-06-30, 18:21:25 wysłana przez Panas »