Nowe posty

Autor Wątek: chromium i v-sync  (Przeczytany 3139 razy)

clairvoyant

  • Gość
chromium i v-sync
« dnia: 2017-05-10, 02:52:38 »
witam

zauważyłem, że na chromium nie ma v-sync - czyli synchroniczacji pionowej. Obraz się jakby przycina w połowie - wysętpuje to przy odtwarzaniu filmów online; np. na yt-ubie. Można coś z tym zrobić? W opcjach nic nie znalazłem.

Myślałem, że może w "chrome://flags/". Ale nie ma tam nic o synchronizacji pionowej (vertical synchronization). Mam versję anglojęzyczną. Używam Lubuntu 16.04 32bit.


thx

PS
Chciałbym jeszcze spytać. Dlaczego w Software Center nie mogę znaleźć pakietu youtube-dl a jest on w synaptic packet manager?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: chromium i v-sync
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-05-10, 08:17:30 »
1. V-Sync - jeżeli jest dostępny - jest ustawiany w konfiguracji karty graficznej.

2. "Software Center" zawiera ułamek całej bazy, przeznaczony jest dla "niegramotnych". To trochę jak IE dla Chrome - Software Center używam (jak już w ogóle) tylko do zainstalowania Synaptica :)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

clairvoyant

  • Gość
Odp: chromium i v-sync
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-05-10, 15:14:07 »
1. Powinien być dostępny ale w tych ustawieniach jest wszystko poza tym co jest potrzebne. Mówię o 'NVIDIA settings'. Nie ma tam nic o v-sync. I fatycznie problem nie dotyczy tylko video online ale również rezydentnego materiału wideo na kompie. Mam kartę gt710. Wcześniej korzystałem z proprietary driver, ale teraz się przestawiłem znowu na nouveau driver - chyba mniej się rwie obraz przy tym tym sterowniku. Nigdzie nie ma nic o v-sync w nvidia x server settings.

2. Te sterowniki są jakieś niedopracowane. Zarówno proprietary jak i nouveau. Na firefoxie obsługa video przy oglądaniu filmów online jest scedowana całkowiecie na procesor. 100% zużycia (O oglądaniu w najwyższej HD nie ma mowy, oczywiście chyba,  że miałbym procesor najnowszej generacji). W przypadku systemu z Redmont, w analogicznej sytuacji, zużycie procesora jest 10%. Filmy HD najwyższej jakosci chodzą płynnie. Więc what the heck? Ale mniejsza o firefoxa. Jak załatwić sprawę v-sync na chromium i w systemie?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: chromium i v-sync
« Odpowiedź #3 dnia: 2017-05-11, 07:40:02 »
Cytuj
Mówię o 'NVIDIA settings'. Nie ma tam nic o v-sync
.

Bo oczywiście opcja "X Screen 0" > "OpenGL Settings" > "Performance" > "Sync to VBlank" dotyczy synchronizacji smoków do blanków na zamku wawelskim?

Cytuj
Na firefoxie obsługa video przy oglądaniu filmów online jest scedowana całkowiecie na procesor.

Nie wiem... Firefox 53.0, Trailer z Youtube BladeRunnera w full-HD na full screen (w konfiguracji 3-monitorowej). Na drugim monitorze leci htop z monitorowaniem systemu, na trzecim ci odpowiadam w Chrome. Procesor co prawda i7-4790, ale obciążenie wszystkich proców raptem po 5-7%. Ubuntu 17.04, zamknięte drivery nvidia-375 z repozytorium Ubuntu.

Jesteś świadom, że Flash w Firefoksie jedzie po przestarzałym i nie rozwijanym API (skrajnie niewydajnym) i jak długo używasz flashowego odtwarzacza w Fx (zamiast np HTML5), tak długo zarzynasz sprzęt? I albo przechodzisz na Chrome/Chromium z technologią Pepper (nowoczesne, wydajne API dla Flasha) albo odpuszczasz sobie Flasha w ogóle?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

clairvoyant

  • Gość
Odp: chromium i v-sync
« Odpowiedź #4 dnia: 2017-05-11, 15:37:17 »
Firefox ma domyślnie HTML5 ustawione do odtwarzania filmów. Ja nic nie zmieniałem na flasha. To jest wina firefoxa - jeśli idzie o spychanie obróbki video na procesor. Na chromium jest lepiej - mogę oglądać Full-HD.

W ff w about:support compositing zmieniłem z Basic  na OpenGL (poprzez zmianę: layers.acceleration.force-enabled). Ale nic to nie dało. Jak widać lepiej albo trzeba zostać na chromium.