Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.  (Przeczytany 6416 razy)

jackusik

  • Gość
Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« dnia: 2016-12-07, 22:48:22 »
Jak w tytule. Zainstalowałem Ubuntu 16.04 na komputerze na którym jest Windows 8.1. W Ubuntu zainstalowałem Virtualbox. Na starszych komputerach instalowałem wielokrotnie Virtualbox w linuxach i wszystko grało. Teraz mam problem, bo nie mogę zainstalować żadnego systemu w Virtualboxie. Wszystko wskazuje mi na ograniczenia jakie nakłada UEFI. Proszę o jakieś wskazówki! Jakąś podpowiedź. UEFI to dla mnie nowość. Nie bardzo wiem co zrobić. Nie natknąłem się na istotne pomysły jak rozwiązać problem.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-12-07, 23:39:48 »
Uruchom virtualbox z terminala. Zobacz czy coś bedzie pisać.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-12-08, 07:06:58 »
nie mogę zainstalować żadnego systemu w Virtualboxie.
* Pojawia się jakiś komunikat błędu? Jaki?
* Który VirtualBox i jak instalowany? Oryginalny z repozytorium Ubuntu? Ściągnięty i zainstalowany DEB z Virtualbox.ORG? Dodane repozytorium Oracle'a i stamtąd zainstalowany?
* Czy Extension Pack jest zainstalowany?
* Czy wirtualizacja jest włączona w biosie płyty głównej?
* Czy jest włączony SecureBoot?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

jackusik

  • Gość
Odp: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-12-08, 19:09:53 »
Cytuj
Pojawia się jakiś komunikat błędu? Jaki?
Oczywiście, że się pojawia.
Runtime error opening '/home/akus/VirtualBox VMs/Windows XP/Windows XP.vbox' for reading: -102(File not found.).
/build/virtualbox-Xs7cR9/virtualbox-5.0.24-dfsg/src/VBox/Main/src-server/MachineImpl.cpp[740] (nsresult Machine::i_registeredInit()).
Kod wyniku (RC):
NS_ERROR_FAILURE (0x80004005)
Komponent:
MachineWrap
Interfejs:
IMachine {f30138d4-e5ea-4b3a-8858-a059de4c93fd}

* Mam zainstalowany Virtualbox 5.0.24_Ubuntu r108355.
* Extension Pack nie jest zainstalowany, bo z tego co wiem instaluje się go po instalacji systemu.
* Nie wiem czy jest włączona wirtualizacja w płycie głównej. Nigdy do tej pory nie było mi to potrzebne.
* Scure Boot. No i tu moim zdaniem jest problem.
Jak instalowałem Virtualboxa, to pojawił się komunikat:
UEFI Secure Boot is not compatible with the use of third-party drivers.

The system will assist you in toggling UEFI Secure Boot. To ensure that this change is being made by you as an authorized user, and not by an attacker, you must choose a password now and then use the same password after reboot to confirm the change.

If you choose to proceed but do not confirm the password upon reboot, Ubuntu will still be able to boot on your system but the Secure Boot state will not be changed.

If Secure Boot remains enabled on your system, your system may still boot but any hardware that requires third-party drivers to work correctly may not be usable.


No więc uruchomiłem komputer ponownie. Pojawił się niebieski ekran. Miałem do wyboru 4 opcje.... powiem z pamięci: Wybierz secureboot; zmień secureboo i jakieś dwie inne. Próbowałem, za radą Virtualboxa wprowadzić hasło, które wpisałem przy instalacji ale pojawiały się tylko cyfry 1 lub 10 było 4. Zmieniały się po naciśnięciu ENTER. W końcu niebieski ekran stwierdził, że hasło niedobre i wyświetlił przycisk OK. Moim zdaniem coś jest nie tak z Securebootem.
Mój problem, przepraszam, że nie opisałem go od razu, polega na tym, że za nic nie umiem znaleźć podpowiedzi jak sobie poradzić z niebieskim ekranem!!!
Kilka razy usuwałem wirtualną maszynę i instalowałem na nowo, ale nie umiem wpisać hasła w niebieskim ekranie.
Aaa. I jeszcze jedno. Virtualbox pokazuje opcje secureboot disable or enable. To zaznaczyć wyłączyć czy nie?

jackusik

  • Gość
Odp: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-12-08, 19:21:28 »
Cytat:  link=topic=24774.msg133530#msg133530 date=1481150388
Uruchom virtualbox z terminala. Zobacz czy coś bedzie pisać.

Terminał wyświetlił:
WARNING: The character device /dev/vboxdrv does not exist.
    Please install the virtualbox-dkms package and the appropriate
    headers, most likely linux-headers-generic.

    You will not be able to start VMs until this problem is fixed.


Tyle, że ja mam zainstalowany virtualbox-dkms w tej samej wersji co główny Virtualbox. Pojawia się okno Virtualboxa i jak się chce zainstalować system wtedy wypisywany jest błąd taki jak w odpowiedzi powyżej.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-12-09, 06:23:11 »
1. Masz włączonego SecureBoota i nie udało ci się go wyłączyć.
2. Masz zainstalowany driver do VB, ale z włączonym SecureBootem nie da rady go załadować do kernela.

Te zabawy z wyłączeniem raz kiedyś robiłem. To jak z hasłem maskowanym do banku - musisz pisać wskazane znaki.

A, i ja piszę o ExtensionPack a ty myślisz o SystemAdditions. Pierwszy instalujesz na gospodarzu, żeby VB obsługiwał USB2, USB3, itp a drugi u gościa, żeby gość lepiej działał pod wirtualizacją.
« Ostatnia zmiana: 2016-12-09, 06:34:40 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

jackusik

  • Gość
Odp: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« Odpowiedź #6 dnia: 2016-12-13, 11:29:24 »
Trochę trwało zanim osiągnąłem cel. Ale po kolei:
- SecureBoot. Nie udało mi się wyłączyć go z poziomu systemu Windows. Nie byłem w stanie przebrnąć przez "niebieski ekran". Znalazłem w necie opis biosa laptopa, którego modyfikowałem. Z poziomu Biosa wyłączyłem SecureBoota. Uruchomił się Windows. Trwało to kilkanaście minut!!! Zamknąłem system i... Nie mogłem dostać się do linuksa.
- Przywracanie Ubuntu 16.04 po upgradzie Windowsa 8.1. Opisów metody jest mnóstwo. Sam robiłem to nie raz. Niestety tym razem po komendzie grub-install /dev/sda wyskakiwały błędy. Poszukiwałem rozwiązania problemu. Nie znalazłem. Próbowałem zmodyfikować boot loader w Windowsie, ale nic mi z tego nie wyszło. Nie umiałem podać punktu startu linuxa. Ponownie wróciłem do biosa i znalazłem w zakładce, w której podawane są kolejności startu urządzeń partycję startu windowsa i ubuntu. Przestawiłem kolejności. Ustawiłem jako pierwszy ładowany system linux i już. Działa. Windows wybierany w grubie też się odpala.
- Virtualbox. Wreszcie mogłem zainstalować system!! Jedyny błąd to taki, że jak chciałem zainstalować ExtensionPacka to wyskakiwały mi błędy. Najpierw błąd nr 14, potem nr 1. Nie jestem taki dobry by wiedzieć co to oznacza. Na razie dałem spokój. Korzystam z USB poprzez podmontowanie katalogu /media z Ubuntu. Erzac ale działa.
Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły, to chętnie jeszcze spróbuję. Jeżeli nie, to uznaje temat za zamknięty.
Dziękuję wszystkim za pomoc. Znowu się czegoś nauczyłem.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« Odpowiedź #7 dnia: 2016-12-14, 07:34:50 »
Cytuj
Jedyny błąd to taki, że jak chciałem zainstalować ExtensionPacka to wyskakiwały mi błędy.
A jest potrzebny ?  ( do montowania urządzeń usb 2.0 usb 3.0 ? )
- Jeśli tak , to ja patrze pierw na wersje virtualboxa i pobieram odpowiednią wersję ze strony
" please download the extension pack  here.  "
https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

- Otwierasz ... Plik --> Globalne ustawienia --> zakładka "Rozszerzenia" --> i po prawej masz ikonki, klikasz, wybierasz plik z dysku i instalujesz
http://www.avoiderrors.net/wp-content/uploads/2014/01/USBOracleVirtualBox2.png
Restart komputera i powinno się dać zaznaczyć http://cdn.htpcbeginner.com/images/2015/07/virtualbox-5-extension-pack-usb-3.jpg
bez żadnych błędów lub żółtych trójkącików na dole. Gotowe.

Notomiast rozszerzenie gościa zazwyczaj można zainstalować z menadzera pakietów dystrybucji linuxa.

Jeżeli cokolwiek wali błędem to podaj jakim konkretnie, jakis log czy co się pokazuje w terminalu, czy błąd przy instalacji.

Oczywiście warto wspomnieć że problem pojawia się przy aktualizacji systemu, a dokładniej przy aktualizacji virtualboxa i może kernela,
ponieważ " extension pack " trzeba sobie ręcznie zaktualizować, a jak nie to przestanie działać.
Oczywiście zawsze aktualizacje virtualboxa i kernela można wstrzymać aż najdzie nas ochota na aktualizacje.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« Odpowiedź #8 dnia: 2016-12-15, 06:59:25 »
I jeszcze coś,
trzeba się dodać do grupy
sudo gpasswd -a [username] vboxusers

https://wiki.manjaro.org/index.php?title=VirtualBox
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

jackusik

  • Gość
Odp: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« Odpowiedź #9 dnia: 2016-12-15, 12:32:59 »
Pomysł z ExtensionPack i instalacja poprzez VB jest bardzo dobry!! Zainstalowałem bez błędów. Byłem wtedy w stanie ustawić czytanie USB.
Dziękuję również za przypomnienie dodania użytkownika do grupy vboxusers. Zapomniałem o tym.
Restart systemu. Ponowne wgranie SystemAdditions załatwiło sprawę. Teraz wszystko wreszcie działa.
Wszystkim bardzo dziękuję.

uncea

  • Gość
Odp: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« Odpowiedź #10 dnia: 2017-02-07, 12:08:46 »
Cytat:  link=topic=24774.msg133556#msg133556 date=1481697290
Restart komputera i powinno się dać zaznaczyć http://cdn.htpcbeginner.com/images/2015/07/virtualbox-5-extension-pack-usb-3.jpg
Dołączę się do tematu, bo miałem podobny problem, ale u mnie nie wiedzieć czemu po wykonaniu wszystkiego, gdy zaznaczam USB to nie zapamiętuje mojego wyboru. tzn. po Kliknięciu OK, resetuje mój wybór i nie mam zaznaczone nic. Wie ktoś czemu się tak dzieje?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Virtualbox w Ubuntu 16.04 obok Windows 8.1 UEFI.
« Odpowiedź #11 dnia: 2017-02-07, 13:45:34 »
uncea
A my mamy wiedzieć ?   ( - Podane informacje są zbyt skąpe , - nie wypada pisać w rozwiązanych już wątkach )
- Moze nie ta wersja  ExtensionPack do Virtualboxa ?  http://img.creativemark.co.uk/uploads/images/638/12638/largeImg.png
- Może wcale się nie zainstalował ? 
- Może
Cytuj
Uruchom virtualbox z terminala. Zobacz czy coś bedzie pisać.
- Może coś powie więcej ?
dmesg | grep vbox
- Może na dole masz taki żółty trójkącik z komunikatem błędu co masz źle jak tu http://cdn.htpcbeginner.com/images/2015/07/virtualbox-5-extension-pack-usb-3.jpg
  ( Jeżeli masz masz identyczny błąd, odinstalowujesz nieaktualny ExtensionPack i instalujesz aktualny do wersji virtualboxa,
  jeżeli pomimo reinstalacji nie działa, twierdzisz ze versja się napewno zgadza, to szukaj dalej przyczyny )

Edytowane.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.