Nowe posty

Autor Wątek: Jaki router pod otwarty system?  (Przeczytany 12490 razy)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Jaki router pod otwarty system?
« dnia: 2017-01-31, 08:02:02 »
Witam!

Pytanie dla forumowych sieciowców. Mój Asus RT-N16 powoli kończy żywot i rozglądam się za godnym następcą.  Mam takie warunki brzegowe:

* Możliwość podgrania własnego firmware z akceptowalnym wsparciem developera (czyli nie jeden test-build na użytek prywatny opublikowany przez indiańca z Wenezueli). Preferowane dystrybucje  typu OpenWRT/DDWRT, choć jakiś "goły" Debian, Gentoo czy coś podobnego też byłoby OK.

* WiFi 2-zakresowe AC, w pełni obsługiwane przez otwarty system (żeby nie było, że np na otwartym nie działa pasmo 5GHz)

* Co najmniej 4+1 gigowych portów Ethernet

* Co najmniej jedno gniazdo USB (nie musi być 3.0 - router ma robić za printserver)

* Dobre pokrycie terenu sygnałem.

Jedną z opcji, które rozważam jest Netgear R7000 albo R7500.

Co doradzicie? Najlepsze byłyby opinie rzeczywistych użytkowników.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Jaki router pod otwarty system?
« Odpowiedź #1 dnia: 2017-02-01, 13:42:18 »
W tych parametrach, o których piszesz nie mam routera. Jak mam polecić firmę która ma dobre wsparcie wolnego firmware to tp-link. Z AC mam router od roku Archer C20, ale to półka najniższa z pasmem 5G i mogę potwierdzić, że nie mam problemów z wifi.Pod usb2 mam podpięty dysk sieciowy (włączone jest - udostępnianie plików, dlna i serwer ftp - z serwera druku nie korzystam, bo mam drukarkę wifi + sieciową podpiętą pod stacjonarkę). Stary router TP-Link TL-WR740N/ND v1 (z Gargoyle) wykorzystuję jako most wifi z archerem c20. W AC największym problemem jest karta klienta z firmware pod linux i tu zasięg sieci niestety jest gorszy niż pod B,G,N. Moja Archer T2U  ma wsparcie kernela do 3.16 potem działa ale tylko w trybie N...i to też bolączka...

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2757
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Jaki router pod otwarty system?
« Odpowiedź #2 dnia: 2017-02-01, 17:16:34 »
- Ja tez nie posiadam takiego, patrząc pod kątem wymiany firmware, może na forum pomogą https://forum.openwrt.org/
... ale sama strona główna zawiera krypto-reklame więc ten sprzę też można by sprawdzić
Cytuj
* Support for new devices:
    - Linksys WRT1900ACS (mvebu)
    - D-LINK DIR-615 rev. Ix (ar71xx)
    - LinkIt Smart7688 (ramips)
    - Gainstrong MiniBox v1.0 (ar71xx)
    - ZBT WG2626 (ramips)
    - TP-LINK TL-WR841N/ND v10 (ar71xx)
    - TL-WR741ND v5 (ar71xx)
    - WR740N v5.0 (ar71xx)
    - TP-LINK TL-WR941ND v6 international version (ar71xx)
* Improved support for existing devices:
    - Netgear R8000: USB power and CPU speed

Pochwalić się doświadczeniem nie mogę, ale z tego co mogę powiedzieć to 
- TP-Link ma więcej konfiguracji, ale nie każda opcja musi działać, czy być pozbawiona wad,
może dlatego inne oprogramowanie może być tutaj lepszym wyborem przy zaawansowanych ustawieniach.
Asusy wydają się stabilniejsze, ale biedniejsze w opcjach. ( to co wiem o nich )
- Netgear wydaje mi się ze ktos polecał mi ze względu na bardzo rzadką awaryjność sprzętu, ale sam nie miałem styczności z nim.

Przejrzyj jakieś top listy polecanych, może jeszcze coś znajdziesz, np.
https://www.purepc.pl/sprzet_sieciowy/jaki_router_do_300_zl_ranking_top_10_najlepszych_modeli?page=0,2
http://www.toptenreviews.com/computers/networking/best-premium-wireless-routers/

Edytowane
Generalnie w sieci nie znalazłem jakichs specjalnych benchmarków, ale jakby ktos się nudził to może jeszcze poczytać to
http://routersecurity.org/bugs.php
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3047
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaki router pod otwarty system?
« Odpowiedź #3 dnia: 2017-02-01, 19:27:01 »
Dzięki za info.

Dla mnie 5GHz "is a must", bo mieszkam na "gęstym" osiedlu i jest totalnie zawalone pasmo 2.4 (nawet na "bezogonkowym" donglu mam chyba z 15AP w zasięgu, na high-power chyba z 25)

Linksys WRT1900ACS wygląda ciekawie, i "open source ready". Mam miłe wspomnienia z WRT54GS (dalej szaleje gdzieś u znajomych).

Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy