Nowe posty

Autor Wątek: Nietypowy problem z instalacją  (Przeczytany 3003 razy)

KconZ

  • Gość
Nietypowy problem z instalacją
« dnia: 2016-11-20, 00:40:20 »
Problem jest taki, że:
>Mam nieaktywnego Win10 (bez klucza)
>a na nim nowy pakiet Offica (z którym w ostateczności mogę się rozstać)
>Chcę żeby oczywiście chodziły dwa systemy obok siebie
A niestety wyczytałem, że nie można zainstalować Linuxa gdy Win jest bez kluczyka (i racja bo czekałem z instalacją ponad 30h i nic się nie działo tylko widziałem ikonkę Minta). Teraz moje pytanie brzmi, da się obejść ten brak czy muszę pozbyć się Win10 i zainstalować Linux. Drugie pytanie czy to się wtedy na sto procent uda? Bo szkoda by było usunąć wszystko w p... I zostać z niczym. Help :'(
« Ostatnia zmiana: 2016-11-20, 11:17:51 wysłana przez KconZ »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Nietypowy problem z instalacją
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-11-20, 09:55:32 »
Linuksowi nic do tego, czy Winda jest aktywowana, zarejestrowana czy cóś. Nawet nie za bardzo ma jak to sprawdzić...

1. Z doświadczenia - odpuść sobie Minta. Jak już chcesz Mate (w sumie fajne) to jest oficjalne Ubuntu Mate edition. O niebo mniej problemów w czasie pracy.
2. Na jakim sprzęcie to chcesz zainstalować? W szczególności - jaka tam jest karta graficzna i czy Windows jest zainstalowany na partycjach klasycznych ("Legacy", "BIOS", "MBR", różnie to się nazywa w różnych programach) czy na GPT (z UEFI).
3. W chwili zabootowania Minta masz licznik "Automatic boot in 10 sec". Naciśnij dowolny klawisz, pojawi się menu.
4. W tym menu wybierz "Start in compatibility mode" i naciśnij Enter
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

KconZ

  • Gość
Odp: Nietypowy problem z instalacją
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-11-20, 11:52:19 »
A czym różni się aż tak bardzo Mint od Ubuntu? Zamierzam dużo korzystać z przeglądarki, może w coś pograć jeżeli wino coś pomoże i korzystać z programów do tworzenia grafiki, jeszcze nie wiem co poza Gimpem będzie dostępne. Mój komp: MSi GL72 6QD i GeForce GTX950M. A instalację przeprowadziłem w trybie UEFI with CSM, odkąd z LEGACY były błędy z brakiem jakiegoś kabelka.
Pomóc może włączenie opcji wspomnianego 'compatibility mode'. Tylko jeszcze chcę wiedzieć czy Mint jednak jest dla mnie?

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 404
    • Zobacz profil
Odp: Nietypowy problem z instalacją
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-11-20, 13:48:39 »
Cytuj
A czym różni się aż tak bardzo Mint od Ubuntu?
Mint dziedziczy błędy i niedoróbki zarówno Ubuntu, na którym jest oparty jak i Debiana, na którym oparty jest Ubuntu. To jest fork forka.

Idź za radą p. Pawła Kraszewskiego. Ze swojej strony poleciłbym środowisko graficzne Xfce.
https://ubuntu-mate.org/
http://xubuntu.org/

Pobierz livecd Ubuntu ze środowiskiem, które tam chcesz. Uruchom. Dowiedz się jak uruchomić terminal - podnieś uprawnienia:
sudo su -
Podaj wynik polecenia (w obu przypadkach tam jest małe L jak Licheń):
fdisk -l 
parted -l
Wyniki umieść w tagach CODE.

Nie jestem pewny, czy W10 nie wymaga przypadkiem tablicy partycji GPT, a tym samym aktywnego EFI.
« Ostatnia zmiana: 2016-11-20, 13:54:02 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

KconZ

  • Gość
Odp: Nietypowy problem z instalacją
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-11-20, 14:06:05 »
Próbuję znowu tym razem Ubuntu, nadal to samo. Wyskakuje ikona przez chwile migają kropki potem znowu zawieszka. Może więcej miejsca powinienem przydzielić na partycję? Wziąłem 20GB ale nawet nie wiem jak dołożyć teraz więcej i też nie wiem czy problem jest w tym że mam ich ogólnie 6 a to podobno już jest nierekomendowane(?)

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 404
    • Zobacz profil
Odp: Nietypowy problem z instalacją
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-11-20, 14:11:12 »
W linii poleceń jądra włącz opcję "nomodeset". Znajdziesz pod hasłem "ubuntu nomodeset". Karta powinna ruszyć bez problemów.

Cytuj
Wziąłem 20GB ale nawet nie wiem jak dołożyć teraz więcej i też nie wiem czy problem jest w tym że mam ich ogólnie 6 a to podobno już jest nierekomendowane(?)

Nie filozofuj tylko podaj wyniki poleceń :D Ziarno od plew oddzielimy później ...
« Ostatnia zmiana: 2016-11-20, 14:32:27 wysłana przez marcin'82 »
marcin82

KconZ

  • Gość
Odp: Nietypowy problem z instalacją
« Odpowiedź #6 dnia: 2016-11-20, 16:04:07 »
Niestety nawet próbna wersja nie chce się uruchomić (cały czas tylko ikonka). Mam jedynie command-line w GNU GRUB ale na liście komend nie ma wspomnianych poleceń... A na UEFI jakieś opcje mogłem pominąć? Zaznaczyłem USB na odczyt cd-rom i legacy też załączyłem

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Nietypowy problem z instalacją
« Odpowiedź #7 dnia: 2016-11-20, 16:28:58 »
0. Upewnij się, że masz zaktualizowany BIOS do najnowszej wersji. MSI nie jest liderem jakości oprogramowania systemowego. Serie gamingowe sprawiają problemy z Linuksem, bo dla MSI "standardy to coś co przytrafia się innym".
1. Linux musi być zainstalowany w takim samym trybie, w jakim działa Windows. Jeżeli Windows jest na GPT/UEFI, to w takim trybie musi być uruchomiony instalator Linuksa.
2. W przypadku instalatora dowolnych wersji Ubuntu (zdecydowanie zalecam 64-bitowe), nie korzystaj z żadnych generatorów pendrive'ów (często nieprawidłowo generują obrazy dla UEFI). Z poziomu Windowsa ściągnij instalkę Ubuntu, zmień jej rozszerzenie z .iso na .img i nagraj na pendrive programem WinImage (opcja nazywa się bodaj "write image to disk" albo jakoś tak). Uważaj, który dysk zaznaczasz jako docelowy, żeby nie odstzelić sobie Windows.
3. Wielkość zarezerwowanego miejsca nie ma znaczenia - ta informacja będzie potrzebna dopiero przy wybieraniu partycjonowania. Na razie martwimy się tylko, aby się instalator w ogóle uruchomił.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

KconZ

  • Gość
Odp: Nietypowy problem z instalacją
« Odpowiedź #8 dnia: 2016-11-20, 22:02:00 »
Najnowszy BIOS jest, wersja dobra jest. Teraz jestem w kroku drugim. I wszyscy mówią że przecież wystarczy tylko za pomocą dd wpisać polecenie... Ale jak? Gdzie? W co? Żaden darmowy program nie zdaje się być zdolny to wykonać (ani żaden poradnik wytłumaczyć)... Do tej pory miałem USB zbootowane (w DISKPART m.in. komendy format fs=fat32 quick, assign) -nie wiem czy to było poprawne. I zamiast pliku iso wstawione bezpośrednio foldery i pliki bo z samego iso nie czytało nic (załączało Windowsa)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Nietypowy problem z instalacją
« Odpowiedź #9 dnia: 2016-11-21, 07:59:13 »
Dd jest poleceniem Unixowym. Program WinImage jest mniej więcej jego okienkowym odpowiednikiem dla Windows.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy