Nowe posty

Autor Wątek: Baza danych i serwer Firebird na UBUNTU a klient na Windows  (Przeczytany 4454 razy)

Kazmirus

  • Gość
Witam.
Mam taki problem. Zainstalowałem Ubuntu ver. 14.04 wersja desktop i postawiłem na nim Sambę oraz Serwer Firebird 2.5. Doinstalowałem też Flamerobin. Na innym komputerze mam Windows 7 i chcę aby był klientem tej bazy postawionej na Ubuntu. Udostępniłem kilkanascie udziałów na Ubuntu z dostępem do plików bazy Firebird. Wszystkim katalogom i plikom bazy nadałem własność - firebird, grupa - firebird i prawa 0777. Tyle katalogów bo cały czas próbuję połączyć się z Flamerobina na Windows z plikami bazy na Ubuntu i nic nie wychodzi. Podejrzewałem, że może chodzi tu o lokalizację pliku bazy danych i stąd tak wiele kombinacji.  W najlepszym wypadku z Flamerobina (na Windows) dostaję komunikat I/O error during "open" operation for file /BazaFirebirdNaUbuntu/plik.fdb Error while trying to open file. No such file or directory. Oczywiście na Windows widzę udostępnione w Sambie udziały i pliki z bazą. Pod Linuxem Flamerobin działa poprawnie i można edytować plik bazy. Sprawa się sypie jeśli chcę połączyć się z Windowsa do Ubuntu. Serwer UBUNTU nazwałem UBUNTU więc konfiguracja połączenia z Windowsowego Flamerobina wygląda mniej więcej tak Register Server Display Name - UBUNTU/3050, Hostname - UBUNTU, Port number 3050. Porty są otwarte i na Windows i na Ubuntu (wyłączono też firewall). Database registration info (Flamerobin na Ubuntu) Nazwa - Test, Database path - Firebirddb/plik.fdb, Authentication - Use saved user name and password, User name - sysdba, Password - masterkey. Próbowałem podawać ścieżkę w formacie windowsa z backslash i formacie linuxa slash. Próbowałem przed ścieżką podać nazwę hosta (UBUNTU), próbowałem też podać localhost a także z adresem IP. Spędziłem już nad tym tydzień i stoję w miejscu. Proszę o jakieś wskazówki oraz cierpliwość w stosunku do moich być może śmiesznych lub dziwnych pytań.

Kazmirus

  • Gość
Odp: Baza danych i serwer Firebird na UBUNTU a klient na Windows
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-09-30, 10:20:41 »
ZROBIŁEM !!!
Problem polegał na tym, ze cały czas podawałem ścieżkę dostępu od miejsca udziału w Sambie a powinienem podawać absolutną ścieżkę dostępu od katalogu root. Na przykład. plik bazy zamontowałem w takim miejscu: root/home/dostępne/baza_danych/plik.fdb. Następnie w sambie konfigurowałem udział do katalogu baza_danych, gdzie było widać plik.fdb a w Flamerobin konfigurowałem połączenie w odniesieniu właśnie do tego udziału czyli bezpośrednio wskazywałem nazwę udziału Samby, katalog(i)  i nazwę pliku bazy. Samba i jej udziały nie mają tu nic do rzeczy!!!! Należało podać ścieżkę absolutną czyli wszystkie katalogi poczynając od root. !