Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Jaki laptop dla uczącego się programisty  (Przeczytany 5571 razy)

TheKalif14

  • Gość
Jaki laptop dla uczącego się programisty
« dnia: 2016-09-05, 19:55:48 »
Witajcie. Na wstępie zaznaczę, że to określenie programista jak na razie jest bardzo umowne, ponieważ jestem tylko na etapie nauki, a sam laptop po prostu chcę kupić też z powodów zwykłego użytkownika, czyli stary komputer już powoli nie daje rady.
Więc wracając do tematu szukam jakiegoś taniego laptopa(a bardziej bym chciał ultrabooka ale z moim portfelem małe szanse) na którym mógłbym zainstalować jakąś dystrybucje Linuxa (najpewniej Ubuntu). Najbardziej zależy mi na komforcie pracy i czasie działania na akumulatorze. Puki co znalazłem tylko Acer ES1-131 . Jego cena w najtańszej wersji to 899 zł. Niestety jego wielkość ekranu nie jest dla mnie jakoś zadowalająca, ale bateria za to bardzo. Wydajność to wiadomo jak wygląda w urządzeniach tego typu. Dodam jeszcze że planuje naukę na tym sprzęcie języków do tworzenia aplikacji internetowych :D
Jeśli jest tu jakiś znawca albo ktoś kto posiada to urządzenie i może się wypowiedzieć bardzo prosiłbym o pomoc. Chyba że macie jakieś ciekawe propozycje w cenie do 1200zł?

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaki laptop dla uczącego się programisty
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-09-06, 05:49:35 »
Aplikacje internetowe = jeden komputer musi pociągnąć przeglądarkę, serwer WWW i środowisko zintegrowane (w 95% pisane w Javie) równocześnie i z matrycą najlepiej FHD.

Nie sądzę, że kupisz coś poniżej 3000. Albo kupisz zabawkę nie nadająca się do tego, co chcesz robić.

Warunki brzegowe: co najmniej 6GB RAM, procesor Intela co najmniej klasy i5 2C/4T (nie musi być najnowszej generacji), matryca co najmniej 15" FHD matowa, karta graficzna Intel albo NVdia. Omijaj wszystkie komponenty AMD (i procesory i kraty graficzne)
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

TheKalif14

  • Gość
Odp: Jaki laptop dla uczącego się programisty
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-09-06, 06:48:34 »
Jak na razie bez żadnych problemów pracuje na komputerze z Celeron g530 czyli nie jakimś demonem prędkości, ale nie miałem problemów z tym aby coś z serwera, edytora czy innych potrzebnych rzeczy nie dało radę pociągnąć.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaki laptop dla uczącego się programisty
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-09-06, 09:32:56 »
Aplikacje internetowe... Czyli pytający będzie potrzebował:

* IDE - najprawdopodobniej będzie to Eclipse, Netbeans albo IntelliJ. Z lżejszych może Atom albo SublimeText. Nie podejrzewam go o VIM-a albo Emacs-a, ale kto wie...

* W zależności od wybranego środowiska uruchomieniowego: PHP+(apache|NGINX|lighttpd), Java+(TomCat|JBoss), Python(Django|TurboGears), Ruby(Rails), Erlang(ChicagoBoss), Elixir(Phoenix), JavScript(NodeJS), Go(Google App Engine SDK)

* Jakiś serwer baz danych (mysql, postgres, mongodb, couchdb, ostatecznie sqlite)

* Przeglądarka WWW z wsparciem dla aktualnych standardów, czyli albo Firefox albo Chrome albo oba naraz. Otwarcie naraz fąfnastu zakładek z dokumentacjami + zakładka z projektowaną aplikacją.

* Środowisko graficzne (unity, gnome, xfce, whatever)

I piszesz, że to wszystko naraz pójdzie płynnie na g530?

Oczywiście można zrobić środowisko megalightweight... OpenBSD + xmonad + emacs/vim jako środowisko z IDE, ChicagoBoss/Elixir/NodeJS jako appengine, odchudzona mariadb jako serwer baz danych i midori jako przeglądarka... To pójdzie płynnie nawet na pierwszym EEE pc...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

TheKalif14

  • Gość
Odp: Jaki laptop dla uczącego się programisty
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-09-06, 17:14:29 »
Nie neguje twoich odpowiedzi, ale puki co spokojnie daje radę na swoim G530. Co prawda nie programowałem jeszcze w Javie, ale puki co jednocześnie uruchomione w systemie Windows programy XAMPP (czyli w nim MYSQL Apache), Opera, Chrome, Firefox(z większą liczbą kart), Notepad++, FileZilla, jakaś muzyka z YT i ten procesor spokojnie daje sobie z tym radę.
No ale może wypowie się też ktoś inny? Najlepiej ktoś kto zajmuje się tym na codzień, ponieważ doświadczenie w tej kwestii ma znaczenie :)

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: Jaki laptop dla uczącego się programisty
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-09-06, 20:44:56 »
Ja działałem na jakimś rupieciu na windzie , jak uczyłem się pisać aplikacje ..z tym ,ze ja korzystałem z HTML,JS,CSS,PHP,AJAX i co tam matka "Polska edukacja" dała ..i szczerzę sprzęt nie przeszkadzał mi w tym ani trochę .
Choć Ja uczyłem się pisać szablony HTML,wzbogacałem to o jakieś preloadery/slidery/paralaxy no i po znajomych dorabiałem i zarobiłem w jakieś pół roku na nowy laptop . Chodzi mi o to, ze ściągasz notepad(mój faworyt ze snipest) albo jakiś bluefish i jedziesz ..ogień na klawiaturze (łzy , dla czego to nie działa , przeglądarka wywala ci błąd w tysiąc pińćsetnej linii kodu bo średnika nima  :PP). notepad na pewno Ci pójdzie na tym co masz , xampp tez raczej da radę. Wolał bym wydać te 1200 zł na jakąś porządną  książkę ,lub zostawić sobie jak dozbierasz te 1800 zł z tego co Się nauczyłeś :)
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

TheKalif14

  • Gość
Odp: Jaki laptop dla uczącego się programisty
« Odpowiedź #6 dnia: 2016-09-06, 20:52:38 »
właśnie potrzebny mi ten komputer bo posiadam tylko tablet i komputer pc. Niestety zbliża się czas wyprowadzki na studia i z tego powodu właśnie szukam laptopa, ponieważ na tablecie to kiepsko z pisaniem takiej ilości kodu, a pc nie zabiorę z rodzinnego domu.

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: Jaki laptop dla uczącego się programisty
« Odpowiedź #7 dnia: 2016-09-06, 21:16:17 »
A nie masz możliwości podpięcia klawiatury ?:)
« Ostatnia zmiana: 2016-09-06, 21:20:05 wysłana przez 920806 »
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: Jaki laptop dla uczącego się programisty
« Odpowiedź #8 dnia: 2016-09-06, 21:19:10 »
Jak potrzebowałem kompa na szybko i po kosztach to kupiłem monitor + klawiaturę bezprzewodową (w  Tesco są teraz w wyprzedazy) + Malinka http://allegro.pl/zestaw-raspberry-pi-3-niezbedne-elementy-od-reki-i6465136269.html
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

TheKalif14

  • Gość
Odp: Jaki laptop dla uczącego się programisty
« Odpowiedź #9 dnia: 2016-09-07, 09:52:26 »
Mam, ale jednak on jest tak słaby że zawiesza się sam z siebie i dlatego chcę wymienić

TheKalif14

  • Gość
Odp: Jaki laptop dla uczącego się programisty
« Odpowiedź #10 dnia: 2016-09-13, 16:53:55 »
Ktoś coś jeszcze się wypowie? Fajnie by były propozycje konkretnych urządzeń