Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problem z nazwanymi plikami i folderami.  (Przeczytany 3665 razy)

Striker

  • Gość
Problem z nazwanymi plikami i folderami.
« dnia: 2016-08-20, 16:39:19 »
Witam. Mam mam problem z moim Ubuntu 16.04, a dokładniej z czcionką i cieniem nazwanych plików i folderów. Sprawa ma się tak. Przyszła do mnie informacja, że mogę zaktualizować Ubuntu 14.04 do wersji 16.04. Z korzystałem z tej możliwości i od razu zabrałem się do upgrade. Przełączyłem  się z XFCE(którego na co dzień używam), na Unity i dokonałem aktualizacji. Wszystko przebiegło pomyślnie. Zrestartowałem komputer, zalogowałem się z powrotem na XFCE i... coś się stało z nazwami plików na pulpicie. Wygląda to tak:


Problem ten występuje tylko na pulpicie. Niektóre nazwy wyglądają prawidłowo a niektóre są przesunięte. Nowo stworzone katalogi i pliki też mają przesuniętą nazwę.
Szukałem w ustawieniach opcji która umożliwiłaby mi naprawienie tego błędu ale nie znalazłem. Usunąłem nawet całe środowisko graficzne XFCE i zainstalowałem ponownie ale to też nic nie dało. Czy to jest wina bibliotek, czcionki czy może aktualizacja coś namieszała?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Problem z nazwanymi plikami i folderami.
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-08-20, 18:52:14 »
Druga popularna metoda szukania przyczyny błędów aplikacji to
stworzenie nowego konta użytkownika i sprawdzenie na nowym koncie czy problem się powtarza.

( Pierwsza to było uruchomienie aplikacji w terminalu, w twoim przypadku to chyba możesz zajżeć do logów
np.
egrep -i 'failed|warning|error' ~/.xsession-errors
egrep wyświetli z logu tylko linie zawierajace wymienione słowa w cudzysłowie.
)
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Striker

  • Gość
Odp: Problem z nazwanymi plikami i folderami.
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-08-21, 15:18:12 »
Cytat:  link=topic=24637.msg132938#msg132938 date=1471711934
Druga popularna metoda szukania przyczyny błędów aplikacji to
stworzenie nowego konta użytkownika i sprawdzenie na nowym koncie czy problem się powtarza.

Utworzyłem nowe konto, zalogowałem się no i okazuje się, że problem występuje tylko na moim koncie. Na innych, nazwy folderów, plików i aplikacji wyświetlą się prawidłowo.

Cytat:  link=topic=24637.msg132938#msg132938 date=1471711934
( Pierwsza to było uruchomienie aplikacji w terminalu, w twoim przypadku to chyba możesz zajżeć do logów
np.
egrep -i 'failed|warning|error' ~/.xsession-errors
egrep wyświetli z logu tylko linie zawierajace wymienione słowa w cudzysłowie.
)
Po wpisaniu
egrep -i 'failed|warning|error' ~/.xsession-errors
do terminala nie otrzymuje żadnych informacji.

Widocznie coś musiałem namieszać w środowisku zanim zaktualizowałem system przez co teraz Ubuntu się mści. Da radę to naprawić, a najlepiej przywrócić do ustawień domyślnych wygląd i działanie XFCE?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Problem z nazwanymi plikami i folderami.
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-08-21, 19:18:03 »
Cytuj
Utworzyłem nowe konto, zalogowałem się no i okazuje się, że problem występuje tylko na moim koncie. Na innych, nazwy folderów, plików i aplikacji wyświetlą się prawidłowo.
...
Da radę to naprawić
Problem wynika z tego że po aktualizacji stare ustawienia nie zostały usuniete w
/home/nazwa_użytkownika/
wystarczy usunąć lub założyć nowe konto i sam widzisz, system (aplikacje) stworzy nowe pliki i problem rozwiązany.
Które pliki należy usunąć ?
- Nie wiem. Musisz znaleść poradnik do środowiska jakiego używasz lub spytać developerów.

Cytuj
, a najlepiej przywrócić do ustawień domyślnych wygląd i działanie XFCE?
Po skasowaniu plików będzie czarny ekran ( w zależności co usuniesz ), trzeba na nowo dodać pasek menu i tapete
albo skopiować ustawienia z /etc/skel/ , (  to z tamtąd są kopiowane ustawienia dla nowego użytkownika, ale nigdy nie kopiowałem to nie wiem )
Wiecej tutaj
http://askubuntu.com/questions/652394/how-do-i-reset-user-to-default-settings

PS: Problem ze środowiskiem jest typowym problemem przy aktualizacji środowiska,
przy instalacji z płyty CD problem nie występuje bo są tworzone tylko nowe pliki konfiguracyjne i nie mieszają się ze starymi.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Striker

  • Gość
Odp: Problem z nazwanymi plikami i folderami.
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-08-22, 16:21:35 »
Cytat:  link=topic=24637.msg132953#msg132953 date=1471799883
Problem wynika z tego że po aktualizacji stare ustawienia nie zostały usuniete w
/home/nazwa_użytkownika/
wystarczy usunąć lub założyć nowe konto i sam widzisz, system (aplikacje) stworzy nowe pliki i problem rozwiązany.
Które pliki należy usunąć ?
- Nie wiem. Musisz znaleść poradnik do środowiska jakiego używasz lub spytać developerów.

Cytuj
, a najlepiej przywrócić do ustawień domyślnych wygląd i działanie XFCE?
Po skasowaniu plików będzie czarny ekran ( w zależności co usuniesz ), trzeba na nowo dodać pasek menu i tapete
albo skopiować ustawienia z /etc/skel/ , (  to z tamtąd są kopiowane ustawienia dla nowego użytkownika, ale nigdy nie kopiowałem to nie wiem )
Wiecej tutaj
http://askubuntu.com/questions/652394/how-do-i-reset-user-to-default-settings


Trochę pokombinowałem, poszukałem i jest. Odinstalowałem jeszcze raz cale XFCE4, usunąłem z home .cache oraz z .config foldery "xfce4" i "xfce-sesions" i działa. Wszystko wróciło do ustawień "fabrycznych" i problem znikł, jednak nie na długo.

Odkryłem, że problem powoduje... zmiana wyglądu środowiska. Chcąc zmienić motyw z Greybird na Numix problem znów się pojawił, a powrót na poprzedni motyw nic nie daje. Pomogło ponowne usunięcie wyżej wymienionych katalogów.

Wychodzi na to, że jednak coś jest nie tak z plikami konfiguracyjnymi. W każdym bądź razie bardzo dziękuje za udzielenie pomocy. Następnym razem po prostu zrobię czystą instalację systemu dzięki czemu, być może zapobiegnę takim problemom. Jeszcze raz dziękuje.


Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Problem z nazwanymi plikami i folderami.
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-08-22, 18:42:45 »
Może trzeba motyw zaktualizować bo obiło mi się o uszy
Cytuj
We are still using gtk 3.14.x, versions above gtk 3.18.x will break most themes
ale to by musiał ktoś sprawdzić czy akurat ta wersja motywu faktycznie powoduje problem na nowym Ubuntu.

Edytowane:
Na https://launchpad.net/~numix/+archive/ubuntu/ppa  można zgłosić problem.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.