Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problem z aktualizacją sterowników od nvidii  (Przeczytany 3138 razy)

miclis

  • Gość
Problem z aktualizacją sterowników od nvidii
« dnia: 2016-11-03, 19:01:37 »
Cześć

Menedżer aktualizacji pokazał mi dzisiaj, że dostępna jest aktualizacja dla sterowników do grafiki (nvidia-graphics-drivers-304). Nowa wersja tychże to 304.132-0ubuntu0.14.04.2. Wersja używana dotąd przeze mnie to 304.131-0ubuntu0.14.04.2. Po instalacji nowych pakietów i ponownym uruchomieniu komputera Cinnamon nie włączał się poprawnie. Za pomocą Synaptica zrobiłem downgrade do poprzedniej wersji i wszystko działa dobrze. Czy ktoś wie, dlaczego aktualizacja sterowników wykrzaczyła mi środowisko graficzne? Nigdy wcześniej nie miałem żadnych problemów z aktualizacjami.

System: Linux Mint 17.3
Grafika: Nvidia Geforce G102m
Kernel: 4.4.0-45

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Problem z aktualizacją sterowników od nvidii
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-11-03, 23:35:24 »
Cytuj
Czy ktoś wie, dlaczego aktualizacja sterowników wykrzaczyła mi środowisko graficzne?
A po czym mamy to stwierdzić ?
Gdyby była baza awarii wraz z poradnikiem do awarii Minta, to napewno jakiś poradnik dla początkujących by Cię tam skierował.

-. W niektórych dystrybucjach Nvidia przy uruchomieniu sterowników tworzy log ( raport ),
sprawdź go /var/log/Xorg.0.log oraz wcześniejsze logi Xorg

Jeśli nie mozesz znaleść pliku ( bo juz kilka razy uruchomiałeś komputer na dobrych sterownikach,
możesz spróbować ponownie popsuć komputer.

- Możesz także po zepsuciu systemu, następnie z live-cd zamontować  partycje i sprawdzić  plik.

Jak dasz rade to skopiuj i wklej do terminala poniższe polecenie
edytuj ścieżke " /var/log/Xorg.0.log " aby pasowała do twojej zamontowanej partycji i naciśnij enter,
 a potem skopiuj i wklej tu w odpowiednim tagu wynik polcenia
 grep -i "(EE)\|(WW)\|(??)\|error\|fail\|warn\|segfault" /var/log/Xorg.0.log
to pokaże w skrócie tylko najważniejsze informacje z tego logu.

Albo uploaduj gdzieś plik który zawiera EE ( błędy) i nam daj linka żebyśmy zobaczyli zawartość.

Po zatym możesz się zapoznać z
http://www.thegeekstuff.com/2011/08/linux-var-log-files/
oraz
http://www.dobreprogramy.pl/mariushko/Poradnik-systemd-cz.-3,68067.html
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

miclis

  • Gość
Odp: Problem z aktualizacją sterowników od nvidii
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-11-04, 11:10:11 »
Mój /var/log/Xorg.0.log https://www.sendspace.com/file/aajw1j

Z tego co znalazłem w sieci, ten wczorajszy update napsuł krwi nie tylko mnie. Popsuł GUI osobom aktualizującym różne wersje sterowników od nvidii zarówno w Mincie, jak i w Ubuntu.
Dzięki za linki.
« Ostatnia zmiana: 2016-11-04, 11:23:24 wysłana przez miclis »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Problem z aktualizacją sterowników od nvidii
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-11-05, 10:26:00 »
Ten log (raport) ma tylko 1 błąd
[    29.337] (EE) open /dev/fb0: No such file or directory

Kiedy sterowniki nie wstają powinno być coś wstylu
(EE) open /dev/fb0: No such file or directory
(EE) No devices detected.

Fatal server error:
no screens found
A kiedy jest wszystko dobrze to nie powinno być błędów, to fakt.

W każdym razie wydaje mi się ( choć nie jestem pewien), że system bez Frame Buffer (/dev/fb0)  też powinien wstać.
To napewno ten log ?
Bo jak widzisz log powstaje przy każdym starcie komputera i zmienia mu nazwe i tak np. ja mam kilka logów
/var/log/Xorg.0.log      /var/log/Xorg.1.log
/var/log/Xorg.0.log.old  /var/log/Xorg.1.log.old
Możesz też zerknąć do
  ~/.xsession-errors
~  <-- katalog domowy
. <-- jesli zawiera kropke w nazwie to plik jest ukryty
.xsession-errors.old <-- poprzedni log

Możesz także do dmesg logu zobaczyć, ale tu jest problem, bo raczej masz systemd,
czyli można przeglądać log z journalctl.

PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Problem z aktualizacją sterowników od nvidii
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-11-05, 13:16:36 »
TL;DR

Akurat błąd od /dev/fb0 jest powszechny i nie ma wpływu na same X-y.

Wersja pełna:

Urządzenie /dev/fb0 to tryb graficzny kernela (jak uruchamia wam się konsola tekstowa przy starcie systemu a potem "przeklikuje" się na mniejszą czcionkę, to włącza się właśnie konsola framebuffera kernelowego). Z jednej strony ta ten tryb graficzny działa praktycznie na każdej obsługiwanej przez kernel karcie graficznej (ekhm, ekhm, "bez sterowników"), z drugiej strony nie ma sprzętowego wsparcia dla jakiejkolwiek akceleracji, czy 2D czy 3D.

Istnieje "driver" do X-ów, który wykorzystuje /dev/fb0 do obsługi środowiska graficznego w sytuacji, gdy żaden inny driver X nie działa (mało prawdopodobne, bo na ogół zaskakuje driver "1 oczko" lepszy i wydajniejszy, mianowicie natywny SVGA/VESA). Błąd /dev/fb0 występuje, gdy nie ma tego urządzenia (bootowanie jest czysto tekstowe) a procedura startu Xów sprawdza, czy driver bazujący na tym urządzeniu się załaduje. I tak później przechodzi do ładowania drivera właściwego dla danej karty graficznej, ale błąd w logu zostaje.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy