Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Dwie karty graficzne - Lenovo G510 - Manjaro - bug w grze  (Przeczytany 5769 razy)

fen-dweller

  • Gość
Witam,
trafiłem tu pośrednio, gdyż mam problem z grą (konkretnie Guild Wars 1) na Manjaro (a wcześniej na Arch Linux).
Gra ta działała mi na tym sprzęcie na Windowsie. Nie próbowałem jej na innych linuxowych dystrybucjach oprócz wyżej wymienionych.
Grę zainstalowałem za pomocą wine'a, playonlinux i nawet płatne CrossOver i zawsze wyglądało tak samo. Temat poruszałem na forum bugów wine'a , subreddicie poświęconym gw1 i po wypróbowaniu różnych konfiguracji wine'a nic nie pomogło, dlatego stawiam na sterowniki karty graficznej.
Posiadam lapka Lenovo G510 z dwoma kartami graficznymi (zintegrowaną i AMD). Na windowsie instalowałem sterowniki do AMD o nazwie Catalyst i wszystko działało i chciałbym też to wypróbować na Manjaro, ale boje się przy tym majstrować, bo już dwa razy pogrzebałem i nie mogłem załadować Kernela. Raz mi się udało to odkręcić, a drugi - skończyło się na reinstallu systemu.
Manjaro posiada fajną opcje Manjaro Settings Manager. W zakładce Wykrywanie sprzętu (Hardware Detection) wyświetla mi takie coś:

Chciałbym spróbować zainstalować sterowniki Catalyst
, ale boje się tego sam ruszać żeby czegoś znowu nie skopać i liczę, że poprowadzi mnie ktoś za rękę...
Na gierce mi zależy, mimo że tytuł nie najnowszy, ale mam względem niej wielki sentyment.
Pozdrawiam i liczę na pomoc :)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Dwie karty graficzne - Lenovo G510 - Manjaro - bug w grze
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-06-13, 21:53:06 »
Może nie całkiem na temat (w każdym razie na pewno nie rozwiązuje problemu pytającego), ale kiedy wreszcie się nauczycie, że od AMD/ATI + Linux = ból dupy?

Czy czytałeś ten przewodnik? Zwłaszcza koniec, o shaderach (GLSL)?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dwie karty graficzne - Lenovo G510 - Manjaro - bug w grze
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-06-13, 23:00:08 »
Odnośnie sterowników:
-------------------------------------------------
Cytuj
... boje się tego sam ruszać żeby czegoś znowu nie skopać ...
Nie słyszałem żeby w linuxie rozdawali jakieś gwarancje na niezniszczalność,
więc ponowną  instalację zawsze trzeba brać pod uwagę.

Cytuj
...  AMD o nazwie Catalyst i wszystko działało i chciałbym też to wypróbować na Manjaro ...
Generalnie jak sobie poradzisz z grą, to nie będziesz musiał zmieniać sterownika, gry z wine poprostu nie wszystkie elegancko działają.
Ale jeśli musisz ...
 1.  Zobacz jak sobie on tego używa   https://www.youtube.com/watch?v=UAFGukpEIJw
nawet po kliknięciu prawym klawiszem myszy pokazują mu się dodatkowe opcje.

2. Zobacz jaki sterownik masz w tej chwili aktywny
W tym celu możesz przykładowo użyć jakiejś aplikacji lub  komendy w terminalu,
glxinfo | grep OpenGL
tu masz przykłady jak to wygląda w praktyce   http://pclinuxoshelp.com/index.php/Glxinfo

3.
-  Jeżeli masz już sterownik AMD Catalyst aktywny to już nic nie musisz robić.
-  Jeżeli masz Intela i chcesz AMD
a)   Upewnij się że masz zainstalowane catalyst-utils lib32-catalyst-utils  oraz linux(jakaś_liczba)-catalyst  linux-api-headers
ta liczba jest zależna od tego jaki masz kernel
$ uname -a
Linux home 4.6.1-1-MANJARO
Ja mam kernel 4.6 to bym zainstalował linux46-catalyst
b)   Zapoznaj się z tym, może Ci pomóc gdybyś chciał z terminala przywrócić stary sterownik
-  EN    https://wiki.manjaro.org/index.php/Configure_Graphics_Cards
-  PL    https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Poznaj_narz%C4%99dzie_Manjaro_Hardware_Detection
-  Pakiety    http://manjaro.pl/instalacja-programow-w-manjaro/
( W razie problemów możesz także próbować aktywować video-vesa sterownik, to jest taki awaryjny, tylko bez 3D i dużej rozdzielczości ,
tylko go wcześniej zainstaluj, bo wygląda, że go nie masz )

c)  I teraz oco chodzi ?
ca)  - albo usuwasz stary sterownik i instalujesz nowy
cb)  - albo reinstalujesz sterownik z opcją "force"  , dzieki temu masz oba sterowniki, ale ustawiony będzie tylko ten który forsujesz.
nieważne czy z trybu awaryjnego czy z tego okienka co pokazałeś
d)  I teraz patrzac na to http://ifotos.pl/z/sqrhqax/   
widze ze nie mozesz kliknac "zainstaluj sterownik wlasnosciowy" , chyba jakiś pakietów Ci jeszcze brakuje, jesli wyżej wymienione pakiety nie pomogły,
to może to jeszcze pomoże "Install Catalyst Driver"    https://wiki.manjaro.org/index.php/Catalyst   
Jak już będziesz mógł wybrać tą opcję, to zgaduje że ci się opcja Catalyst pokaże w tym okienku, klikasz prawym , powinna się pokazać opcja jakaś "force"
i instalujesz , mozesz dla pewnosci wybrać "zainstaluj sterownik wlasnosciowy".
e)  Restartujesz komputer i system powinien się załadować,
jesli nie , to z menu wybierasz tryb bezpieczny , logujesz sie i z terminala forsujesz instalację otwartego stewnika Intel,
dzieki temu przywracasz stary sterownik.
Niestety nie bardzo umiem pomóc co powinieneś wpisać bo Manjaro używam od niedawna, może wczesniejsze linki coś pomogą,
Do pomocy z angielskim masz  https://translate.google.pl/?hl=pl

Mozesz tez pare dni tutaj poczekać, może ktoś napisze lepszy poradnik, lub na forum Manjaro.
-------------------------------------------------
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

fen-dweller

  • Gość
Odp: Dwie karty graficzne - Lenovo G510 - Manjaro - bug w grze
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-06-14, 15:35:44 »
Czy czytałeś ten przewodnik? Zwłaszcza koniec, o shaderach (GLSL)?
W kontekście ustawień Rejestru (registry keys) to chyba wykorzystałem wszelkie możliwe kombinacje i zawsze było to samo. W PlayOnLinux dodatkowo jest możliwość uruchomienia gry za pomocą różnych wersji wine'a i zarówno na starych, jak i na nowych wersjach jest bez zmian.
Odnośnie następnego postu: dzięki za łopatologiczny opis wykonania czynności i linki. Na pewno spróbuje. To chyba ostatnia szansa.

a to odpowiedź na komendę: glxinfo | grep OpenGL
Cytuj
OpenGL vendor string: Intel Open Source Technology Center
OpenGL renderer string: Mesa DRI Intel(R) Haswell Mobile
OpenGL core profile version string: 3.3 (Core Profile) Mesa 11.2.2
OpenGL core profile shading language version string: 3.30
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.0 Mesa 11.2.2
OpenGL shading language version string: 1.30
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.0 Mesa 11.2.2
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.00
OpenGL ES profile extensions:
« Ostatnia zmiana: 2016-06-14, 15:50:42 wysłana przez fen-dweller »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dwie karty graficzne - Lenovo G510 - Manjaro - bug w grze
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-06-14, 18:05:36 »
Cytuj
W PlayOnLinux dodatkowo jest możliwość uruchomienia gry za pomocą różnych wersji wine'a
oraz gotowego skryptu który automatycznie skonfiguruje co trzeba pod grę,
testowałeś ?

Gdyby nie działało, możesz też zapytać goscia który go stworzył
https://www.playonlinux.com/pl/app-5-Guild_Wars.html

Edytowane:
___________________
Odnośnie sterowników jeszcze o 1 rzeczy zapomniałem wspomnieć,
jak już zainstalujesz sobie sterownik AMD i go uaktywnisz,
to po zrestartowaniu sprzętu trzeba przełączyć kartę graficzną która bedzie obsługiwana, zwykle robi się to w Biosie / UEFI.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

fen-dweller

  • Gość
Odp: Dwie karty graficzne - Lenovo G510 - Manjaro - bug w grze
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-06-14, 19:36:50 »
I co mam z tym skryptem zrobić? Nie widzę w POLu żadnej opcji żeby go zastosować...

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dwie karty graficzne - Lenovo G510 - Manjaro - bug w grze
« Odpowiedź #6 dnia: 2016-06-14, 21:11:17 »
Nie wiem, nigdy ich nie uzywałem, bo do tych instalatorów trzeba mieć prawdziwą grę
skrypt/instalator masz już w PlayOnLinux.
Zobacz tutaj jak działa inny skrypt / instalator  https://youtu.be/g5cBIlwj5Ms?t=136
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

fen-dweller

  • Gość
Odp: Dwie karty graficzne - Lenovo G510 - Manjaro - bug w grze
« Odpowiedź #7 dnia: 2016-06-15, 17:21:30 »
Witam ponownie, korzystałem z Twojego @^ poradnika, z linka na Manjaro wiki, oraz z filmiku na YouTube.
Wnioski są takie, że - owszem - widzę ikonę Catalyst na pasku menu, ale po kliknięciu na nie wyskakuje błąd widoczny na screenie:

a w menadżerze ustawień wciąż nie wykrywa innej karty graficznej:

A po zainstalowaniu pakietu video-ati znowu po rebootnięciu nie uruchomił mi się komputer i musiałem się ratować komendą
Ctrl+Alt+F2, wpisalem root i musiałem ręcznie to usunąć. po ponownym uruchomieniu wszystko działa
« Ostatnia zmiana: 2016-06-15, 17:27:07 wysłana przez fen-dweller »

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dwie karty graficzne - Lenovo G510 - Manjaro - bug w grze
« Odpowiedź #8 dnia: 2016-06-15, 22:23:26 »
Cytuj
widzę ikonę Catalyst na pasku menu, ale po kliknięciu na nie wyskakuje błąd widoczny na screenie:
- Ikona  Catalyst działa tylko ze sterownikiem AMD.

Cytuj
A po zainstalowaniu pakietu video-ati znowu po rebootnięciu nie uruchomił mi się komputer
  :(
 Nastepnym razem zobacz, czy sterownik AMD tworzy plik /var/log/Xorg.0.log ,
jezeli tak to z plyty live-cd zobacz co tam w pliku jest, może to da odpowiedz co go boli.
Stworz także z trybu bezpiecznego plik logu dmesg
dmesg > dmesg.log
Nastepnie ponownie z live-cd zobacz co w tym pliku jest, szukaj słów typu fail , error .
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

fen-dweller

  • Gość
Odp: Dwie karty graficzne - Lenovo G510 - Manjaro - bug w grze
« Odpowiedź #9 dnia: 2016-06-16, 07:47:47 »
Nie czekając na niczyją odpowiedź spróbowałem sam rozwiązać problem sterowników AMD i po tym co napisałem w poprzednim poście postanowiłem za pomocą Pamac'a wpisałem i zainstalowałem większość pakietów z "catalyst" w nazwie. Niestety to był błąd, bo podczas ponownego uruchomienia system się nie ładuje i zatrzymuje się na tym:

Wcześniej z takim czymś radziłem sobie poprzez przejście do konsoli za pomocą Ctrl + Alt + F2. Tym razem też tak zrobiłem.
Po zalogowaniu się na roota chciałem usunąć wszystkie pakiety wyszukując pacman -Ss catalyst, ale niestety wszystkich nie mogłem usunąć (brak możliwość rozwiązania zależności), a odinstalowanie pozostałych nic nie dało. Widać to na kolejnym screenie:
Ktoś ma pomysł jak z tego wyjść? Istnieje tu jakiś rollback -_-

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Dwie karty graficzne - Lenovo G510 - Manjaro - bug w grze
« Odpowiedź #10 dnia: 2016-06-16, 11:57:39 »
Ja niestety bym polecił na forum Manjaro spytać, bo napewno da się to rozwiązać, tylko nie wiem jak.
W każdym razie znalazłem coś takiego ...
https://wiki.manjaro.org/index.php/Catalyst
Cytuj
Steps to restore free ATI driver

1/ Fire up a package manager, search for "catalyst" and remove all installed packages starting with it. Also remove "lxdm"

2/ Put these in a terminal

sudo mhwd -i pci video-ati
sudo pacman -S lxdm xfce4-session

    This will also reinstall xorg-server. If you can't find xorg-server installed, you will have to manually install it before restarting the system. Also replace xfce4-session with your desktop session.

I wcześniej chyba znalazłem dlaczego jest problem z odinstalowaniem w Archu
https://wiki.archlinux.org/index.php/AMD_Catalyst
" 5 Uninstallation "
Cytuj
You may need to use # pacman -Rdd to remove catalyst-utilsAUR (and/or lib32-catalyst-utilsAUR) because that package contains gl related files and many of your installed packages depend on them. These dependencies will be satisfied again when you install xf86-video-ati.
Czyli że może być potrzebne pacman -Rdd catalyst-utils_cośtam i potem zainstalować  xf86-video-ati żeby naprawić zależności.

A co robi  pacman -Rdd  ?
https://wiki.manjaro.org/index.php/Pacman_troubleshooting
Cytuj
Forcefully remove a dependency without removing any other package. Attention: Only for advanced users.
Usuwa pakiet bez zależności.

( Moim zdaniem przy usuwaniu catalyst automatycznie powinien pobrać xf86-video-ati, ale jest jak jest. )
( to o Archu jest istotne, bo Manjaro jest z nim kompatybilne )
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.