Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: "Jaki linux?" - prosty quiz doboru dystycubcji  (Przeczytany 11150 razy)

PlayeRom

  • Gość
"Jaki linux?" - prosty quiz doboru dystycubcji
« dnia: 2016-05-05, 01:52:21 »
Stworzyłem stronę http://which-linux.info aby zasugerować dobór odpowiedniej dystrybucji wraz ze środowiskiem graficznym, po zadaniu kilku prostych pytań.
Może być pomocne. Jeżeli też macie jakieś uwagi i sugestie to proszę pisać.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: "Jaki linux?" - prosty quiz doboru dystycubcji
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-05-05, 19:36:12 »
- Strona jest trochę zbyt skupiona na LinuxMint i jego pochodnych jak narazie,
   są jakieś jeszcze inne dystrybucje, ale jeszcze sporo brakuje innych,
    albo chociaż daj linka gdzie szukac np.  do https://distrowatch.com/?language=PL
- W przyszlosci przydalyby sie dokladniejsze pytania,
     albo info (ewentualnie link do wiki+ info),  albo wykrywanie sprzetu bo np. Fedora nie wspiera zamknietych sterowników.
        Drobny wyjatek stanowi Nvidia, gdzie sami uzytkownicy w zewnetrznym repo utrzymują.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Odp: "Jaki linux?" - prosty quiz doboru dystycubcji
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-05-05, 21:07:12 »
Sam pomysł mi się podoba. W zależności od twoich chęci można go rozbudować, dopracować. Strona mogłaby być małym wstępem, wprowadzeniem do tego co to jest ten świat Linuksa.
Np. można zrobić jakiś wstęp co to znaczy dystrybucja. Ludzie, którzy całe życie używali tylko Windows mogli nawet wcześniej nie spotkać się z tym pojęciem. Dla mnie kluczowym zagadnieniem jest to, że dystrybucja nie jest robiona tak jak typowo rozumiany "system operacyjny" przez jeden skoordynowany na całości projektu zespół, tylko bierze się różne elementy, robione przez różnych ludzi i łączy w całość. Ma to swoje dobre i złe strony. Możliwość indywidualizacji do potrzeb, ale jednocześnie brak wpływu na błędy elementów, na który twórcy danego distro nie mają bezpośredniego wpływu, sterowniki, bugi środowiska graficznego, itd.
 
Można też pokrótce wyjaśnić kwestie licencji.

Jeśli chodzi o sam wybór konkretnego distro zwróciłbym mocną uwagę na wybór środowiska graficznego, z podziałem na zasobożerność, mniej lub bardziej "tradycyjny" układ pulpitu czy możliwości konfiguracji.

Warto odesłać, np. do jakichś sensownych recenzji na youtube czy innych stronach.

Jeśli wybrałeś kilka konkretnych distro, które proponujesz (to oczywiste, że nie ma sensu proponować kilkudziesięciu różnych) to może warto, coś charakterystycznego o nich napisać, żeby korzystający ze strony mogli mieć pojęcie dlaczego proponujesz Minta a nie Debiana czy inne distro i z czego to wynika (system rolling, LTS, preinstalowane kodeki, flash, itd.).

Można też przedstawić jakie dystrybucje używają apt-get a jakie innych poleceń, bo z tego wynika, że jak ktoś będzie umiał obsłużyć dany system to na pochodnych się jakoś odnajdzie, bez szukania po internecie.

PlayeRom

  • Gość
Odp: "Jaki linux?" - prosty quiz doboru dystycubcji
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-05-06, 02:36:13 »
Cytat:  link=topic=24512.msg132328#msg132328 date=1462469772
- Strona jest trochę zbyt skupiona na LinuxMint i jego pochodnych jak narazie,
   są jakieś jeszcze inne dystrybucje, ale jeszcze sporo brakuje innych,
    albo chociaż daj linka gdzie szukac np.  do https://distrowatch.com/?language=PL
Jest tak jak piszesz, a to dlatego, że biorę też pod uwagę ranking z DistroWatch, gdzie Mint jest na 1, a za nim Debian. Ogólnie pierwsza piątka z tego rankingu dostaje ekstra punkty, właśnie za sam ranking. Czy to doby pomysł? Wg mnie tak, co by nie sugerować disto, którego mało kto znak czy korzysta.

Cytat:  link=topic=24512.msg132328#msg132328 date=1462469772
- W przyszlosci przydalyby sie dokladniejsze pytania,
     albo info (ewentualnie link do wiki+ info),  albo wykrywanie sprzetu bo np. Fedora nie wspiera zamknietych sterowników.
        Drobny wyjatek stanowi Nvidia, gdzie sami uzytkownicy w zewnetrznym repo utrzymują.
Hm, w sumie dobrze by było zawrzeć takie niuanse jak to co o Fedorze piszesz. Co do dokładniejszych pytań, no właśnie, nie chciał bym z tego quizu robić kombajna, gdzie mniej doświadczona osobo, może nawet nie wiedzieć co jej komp ma pod maską. Jakiś automat, jak piszesz mógłby to rozwiązać, albo opcja dla zaawansowanych, tylko też z drugiej strony mnie samemu byłoby to wszystko dużo trudniej śledzić i nadążać za zmianami :)

Cytat:  link=topic=24512.msg132329#msg132329 date=1462475232
Sam pomysł mi się podoba. W zależności od twoich chęci można go rozbudować, dopracować. Strona mogłaby być małym wstępem, wprowadzeniem do tego co to jest ten świat Linuksa.
Np. można zrobić jakiś wstęp co to znaczy dystrybucja. Ludzie, którzy całe życie używali tylko Windows mogli nawet wcześniej nie spotkać się z tym pojęciem. Dla mnie kluczowym zagadnieniem jest to, że dystrybucja nie jest robiona tak jak typowo rozumiany "system operacyjny" przez jeden skoordynowany na całości projektu zespół, tylko bierze się różne elementy, robione przez różnych ludzi i łączy w całość. Ma to swoje dobre i złe strony. Możliwość indywidualizacji do potrzeb, ale jednocześnie brak wpływu na błędy elementów, na który twórcy danego distro nie mają bezpośredniego wpływu, sterowniki, bugi środowiska graficznego, itd.
 
Można też pokrótce wyjaśnić kwestie licencji.
Tak, dobrze piszesz. Na razie takie rzeczy mógłbym zamieszczać w "Ciekawostkach".

Cytat:  link=topic=24512.msg132329#msg132329 date=1462475232
Jeśli chodzi o sam wybór konkretnego distro zwróciłbym mocną uwagę na wybór środowiska graficznego, z podziałem na zasobożerność, mniej lub bardziej "tradycyjny" układ pulpitu czy możliwości konfiguracji.
To właśnie robią, dwa pierwsze pytania. Jak rozumiem zbyt lakonicznie? Zastanawiałem się jeszcze nad takim pytaniem, aby pokazać zrzuty kilu popularnych środowisk graficznych, z zapytaniem, który Ci się najbardziej podoba :)

Cytat:  link=topic=24512.msg132329#msg132329 date=1462475232
Jeśli wybrałeś kilka konkretnych distro, które proponujesz (to oczywiste, że nie ma sensu proponować kilkudziesięciu różnych) to może warto, coś charakterystycznego o nich napisać, żeby korzystający ze strony mogli mieć pojęcie dlaczego proponujesz Minta a nie Debiana czy inne distro i z czego to wynika (system rolling, LTS, preinstalowane kodeki, flash, itd.).

Można też przedstawić jakie dystrybucje używają apt-get a jakie innych poleceń, bo z tego wynika, że jak ktoś będzie umiał obsłużyć dany system to na pochodnych się jakoś odnajdzie, bez szukania po internecie.
Słuszne sugestie, bo też takie miałem pierwotne założenia, aby móc kliknąć na daną dystrybucję, gdzie właśnie miał być opis, dlaczego tak a nie inaczej. Na razie wstawiłem jak jest, z linkami do stron głównych dystrybucji, z powodów czasochłonności takich opisów, ale możliwe, że w przyszłości zrobię takie opisy, wraz ze zrzucikiem pulpitu w odpowiednim środowisku graficznym i innymi bajerami :)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: "Jaki linux?" - prosty quiz doboru dystycubcji
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-05-06, 07:48:20 »
Taka uwaga - Mint (pomimo #1 na DW - poczytaj na jakiej w ogóle zasadzie DW buduje ranking) nie jest "w środku" takim bardzo dobrym systemem. Przede wszystkim:

1. To jest hybryda składająca się z niemodyfikowanych pakietów Ubuntu sklejonych "na chama" z niemodyfikowanymi pakietami Debiana - a w sytuacjach konfliktów/problemów zakładania jest blokada na nowsze wersje w aktualizatorze Minta. Z tego powodu opisywana jest czasem jako "Frankenlinux". Jak odpalisz inny instalator (np synaptic) to nagle dużo więcej pakietów daje się aktualizować, ale może to wywalić system w kosmos. Z drugiej strony zdarzały się blokady krytycznych aktualizacji bezpieczeństwa, właśnie ze względu na wywalanie się któregoś gorzej dopasowanego składnika. Standardem jest blokada aktualizacji kernela.

2. Ze względu na #1 Mint nie ma automatycznej aktualizacji "w tle" (nawet aktualizacji bezpieczeństwa), więc średnio nadaje się na systemy "shoot and forget", np dla osób mniej obeznanych z zagadnieniami administracyjnymi. A brak aktualizacji przeglądarki, flasha, OpenSSLa czy pakietu biurowego może zostawić mocno przypalone brwi.

Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline kenpo

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 216
    • Zobacz profil
Odp: "Jaki linux?" - prosty quiz doboru dystycubcji
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-05-06, 13:14:09 »
To właśnie robią, dwa pierwsze pytania. Jak rozumiem zbyt lakonicznie? Zastanawiałem się jeszcze nad takim pytaniem, aby pokazać zrzuty kilu popularnych środowisk graficznych, z zapytaniem, który Ci się najbardziej podoba :)

"szybki laptop lub komputer stacjonarny"
Ja mam akurat dość stary komputer stacjonarny i dość wolny. Akurat na tym forum ludzie dość często zadawali pytania "jaki linux na ten komputer" - mogą być inspiracją do rozbudowania pytań.

"Jak bardzo zaawansowanym użytkownikiem komputerów jesteś?"

Ktoś może korzystać ze specjalistycznych programów na Windows (np. księgowych) a nie umieć ich nawet zainstalować. Dlatego jakoś inaczej bym opisał stopień zaawansowania użytkownika, np.
- korzysta tylko z podstawowych programów, przeglądarek internetowych, procesora tekstu
- umiesz samodzielnie zainstalować system, programy i je skonfigurować
- interesujesz się komputerami, samodzielnie rozwiązujesz podstawowe problemy w oparciu o dokumentację, chcesz dostosować system do swoich indywidualnych potrzeb

To może nie idealny przykład, ale inaczej podchodzi do tego zagadnienia.
Warto dodać choćby jako ciekawostkę, że większość dystrybucji ma proste graficzne instalatory, gdzie wszystko jest do wyklikania.

Do czego chcesz używać Linuxa?
Dwa pierwsze jako opcje do jednoczesnego wyboru, pozostałe jako albo albo?

możliwe, że w przyszłości zrobię takie opisy, wraz ze zrzucikiem pulpitu w odpowiednim środowisku graficznym i innymi bajerami :)
Animowane gify z wyglądem menu, graficznego instalatora plików, menadżera plików, itp robiłyby dobre wrażenie, np. coś w tym stylu:
https://userbase.kde.org/File:Plasma_howto-widget-unlock-45.gif
Ja akurat używam KDE, bo lubię korzystać z Dolphina. W Xfce brakuje mi rozbudowanych opcji menadżera plików.

Jeśli chodzi o kwestię podobania się środowisk graficznych to warto dodać informację, że wygląd można bardzo zmieniać w oparciu o motywy, itp. ze  stron typu gnome-look.

PlayeRom

  • Gość
Odp: "Jaki linux?" - prosty quiz doboru dystycubcji
« Odpowiedź #6 dnia: 2016-05-24, 15:38:27 »
Poczyniłem trochę modyfikacji:

Cytat:  link=topic=24512.msg132333#msg132333 date=1462533249
"Jak bardzo zaawansowanym użytkownikiem komputerów jesteś?"
Ktoś może korzystać ze specjalistycznych programów na Windows (np. księgowych) a nie umieć ich nawet zainstalować. Dlatego jakoś inaczej bym opisał stopień zaawansowania użytkownika, np.
- korzysta tylko z podstawowych programów, przeglądarek internetowych, procesora tekstu
- umiesz samodzielnie zainstalować system, programy i je skonfigurować
- interesujesz się komputerami, samodzielnie rozwiązujesz podstawowe problemy w oparciu o dokumentację, chcesz dostosować system do swoich indywidualnych potrzeb

Uwzględniłem częściowo twoje opisy - podobają mi się :)

Cytat:  link=topic=24512.msg132333#msg132333 date=1462533249
Do czego chcesz używać Linuxa?
Dwa pierwsze jako opcje do jednoczesnego wyboru, pozostałe jako albo albo?

Tak, jako że ciężko zasugerować dystrybucję do grania w gry i testów penetracyjnych jednocześnie, poza tym trochę się to mija z celem, dlatego tutaj jest albo-albo. Ale też poczyniłem małe poprawki, przeniosłem więcej opcji do wielokrotnego wyboru (check boxy), chociaż radio buttony pozostają i mają priorytet, co jest też wyraźnie napisane.

Zmniejszyłem też znaczenie popularności z DistroWatch. Skutkuje to trochę większą różnorodnością w wynikach końcowych.