Nowe posty

Autor Wątek: Login incorrect pentoo.gentoo  (Przeczytany 1878 razy)

D@wid

  • Gość
Login incorrect pentoo.gentoo
« dnia: 2016-04-16, 20:18:38 »
http://screenshot.sh/m3yX1Xhb0SUZp

J/w postanowiłem zainstalować sobie ten system.
Producent  założył domyślny login i hasło.
Moje pytanie wynika też stąd, że nie mogę załączyć recovera z GRUB'a (aby zresetować hasło i login) bo podczas instalacji na vmarze zwyczajnie nawalił i uruchamiam system za pomocą super grub 2 live cd. Próbowałem już różnych pomocnych środków z internetu ale wszystko zawiodło. Już nie chcę pomocy nt. GRUB'a tylko interesuje mnie pomoc nt. loginu i hasła. Jaki ma sens producent zakładać domyślne hasło i login na system ? To tak jak by Microsoft sprzedawał swoje windowsy do których nie można było by wejść.




Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Login incorrect pentoo.gentoo
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-04-16, 22:30:46 »
W jaki sposób instalowałeś Pentoo, które... hm... nie ma instalatora (jak to LiveDVD)?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

D@wid

  • Gość
Odp: Login incorrect pentoo.gentoo
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-04-16, 23:15:19 »
W jaki sposób instalowałeś Pentoo, które... hm... nie ma instalatora (jak to LiveDVD)?


Zainstalowałem z obrazu iso jaki pobrałem na windowsa. Potem podałem ścieżkę do vmare.
Niby instalacja przebiegła pomyślnie ale gdy uruchomiłem ponownie, grub się nie pokazał tylko migająca pauza na czarnym ekranie. Postanowiłem poszukać tu i ówdzie nt. naprawy gruba. Teoretycznie w terminalu pisało, że instalacja gruba zakończyła się pomyślnie ale efekt jaki był przedtem jest nadal. Odpuściłem zatem preinstaling GRUBa i poszukałem czegoś takiego jak Super Grub2 Disk. Zgrałem ten wynalazek na cd. Uruchomiłem z płyty i zadowolony, że pokazało się pole do wyboru systemu gentoo.pentoo po czym uruchomiłem. Pentoo ładnie się uruchamało ale jak się okazało: wymaga podania loginu i hasła. Sądzę, że gdyby od strzała grub dobrze się zainstalował to i tak pentoo pytał by mnie o podanie loginu i hasła. Pamiętam, że taki problem miałem w Backtracku 5 gdzie domyślny login to 'root' a password to 'toor'. Wtedy to jednak BT 5 był bardzo rozpowszechniony i cały internet wiedział jaki jest domyślny login i hasło. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji dotyczącej akurat tego linuxa.
Gdyby udało się naprawić GRUBa, wtedy pojawiło by się pole wyboru recover dzięki któremu można zresetować domyślne hasło roota.



Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3070
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Login incorrect pentoo.gentoo
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-04-18, 08:58:51 »
Nie przeczytałeś/zrozumiałeś mojego pytania.

Obraz Pentoo (w każdym razie ten aktualny, ze strony producenta) nie ma w sobie żadnego instalatora. To jest LiveDVD. Możesz go zainstalować albo ręcznie (partycjonując i kopiując dane z płyty, zakładając boot managera i konfigurując go odpowiednio) albo jakimś narzędziem nie należącym do Pentoo (o ile pamiętam, któryś pokrak typu unetbootin potrafi wygenerować pendrive'a z Pentoo).

Ponawiam więc pytanie: Jak instalowałeś Pentoo w maszynie wirtualnej?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

D@wid

  • Gość
Odp: Login incorrect pentoo.gentoo
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-04-18, 18:41:19 »
Nie przeczytałeś/zrozumiałeś mojego pytania.

Obraz Pentoo (w każdym razie ten aktualny, ze strony producenta) nie ma w sobie żadnego instalatora. To jest LiveDVD.
Wielkie dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu. Cały czas myślałem, że to co robię to instalacja a nie konfiguracja i kopiowanie plików. W każdym bądź razie udało mi się skonfigurować już porawnie na oracle virtual. Jedynie co mi pozostało to dokonfigurować sieć, która jest nieaktywna. Odziwo ubuntu ładowany z Live cd(i poprawnie zainstalowany) konfiguruje etherneta bezproblemowo. Te egzotyczne linuxy natomiast, wymagają większej opieki, podobny problem miałem na sabayonie.
Chociaż lspci pokazuje, że sprzęt jest przez system widziany, niestety sieć nie jest aktywna i tego będę musiał się nauczyć jak sobie z tym radzić.