Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Instalacja AVG FREE na MINT 17.3 lub inny AV który działa w Trayu  (Przeczytany 2447 razy)

wariat100

  • Gość
Od wczoraj walczę i nie wywalczyłem.
Chcę zainstalować AVG Free bo ostatnio łapie mi trojany z neta.
Posiłkuję się tym:

http://www.unixmen.com/install-avg-free-antivirus-on-ubuntu/

Pobrałem, rozpakowałem i próbowałem instalować ale wszędzie mam brak dostępu w terminalu ( w zwykłym i ROOCIE)
Zmieniłem więc uprawnienia i nadal nic.
Krzaczy się to wszystko.

Czy jest jakiś sposób by zainstalować w Linuxie Mint podobnego antywirusa jak z winshit (Windows) tak by działał w Trayu non stop i skanował WWW?
Chodzi mi o coś podstawowego do osłony WWW bo śmigam po świecie i łapię tego syfu po uszy. Wczoraj 67 trojanów, dzisiaj 12.  System skanuje po przez clamTK no ale on nie działa online non stop i nic nie osłania.
Czytałem że Avira robi FREE antywirusy na Linuxa, jest też AVG, ponoć AVAST no ale kurdę, nic nie działa!

AVG mi potrzebny bo dosłownie codziennie mam trojany i szmelc.
Sami zobaczcie. System skanowany o 6 rano i był czysty po usunięciu 12 trojanów.
Mamy godz. 8:50, siedziałem tylko na forum paranormalne.pl i tutaj!
Nigdzie więcej!
Kolejne skanowanie i kolejne zabawki:

« Ostatnia zmiana: 2016-03-24, 08:55:59 wysłana przez wariat prawdziwy »

wariat100

  • Gość
Odp: Instalacja AVG FREE na MINT 17.3 lub inny AV który działa w Trayu
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-03-24, 09:38:21 »
Kilka minut temu czyściłem kompa. Od 9 do 9:30 siedziałem tylko na forum.
Wynik w załączniku. Dlaczego MINT łapie ten syf i zapisuje na dysku??

Offline ultr

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1177
    • Zobacz profil
Odp: Instalacja AVG FREE na MINT 17.3 lub inny AV który działa w Trayu
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-03-24, 13:07:03 »
Coś mi się nie chce wierzyć, żebyś faktycznie miał wirusy. Podejrzewam, że to tylko fałszywe alarmy.

Używanie antywirusa na Linuksie ogólnie mija się z celem i ma sens tylko wtedy, gdy chcesz upewnić się, że ściągnięte pliki są bezpiecznie gdy przekopiujesz je do Windowsa. Albo gdy chcesz odpalać je przez Wine. Oraz na serwerach poczty do skanowania zawartości w locie.

Exploity html co jakiś czas znajdziesz w cachu przeglądarki, to nic dziwnego. W końcu każda strona może zapisać sobie dowolny ciąg znaków w cache.
Ważne, żeby mieć zaktualizowaną przeglądarkę aby nie dało się wykorzystać jej luk do odpalenia czegoś takiego. Choć i tak większość exploitów jest pisana z myślą o Windows, co zresztą widać na screenie.
A żeby zablokować cały ten syf dodawany do stron polecam wtyczkę Ghostery do Firefoxa (oraz oczywiście AdBlock Plus).

/usr/share/mime/mime.cache to musi był fałszywy pozytyw, bo tam nawet twój user nie ma praw zapisu. No chyba, że siedzisz na koncie root.

Jeśli już to ktoś musiałby umyślnie zainstalować ci coś konkretnie pod Linuksa, ale to musiałbyś dodawać sobie niezaufane repozytoria, instalować jakieś dziwne paczki .deb, albo bezmyślnie klepać komendy z Internetu.

Polecam też ten wątek i ostatni jego post:
http://askubuntu.com/questions/611291/clamav-pua-win-exploit-cve-2012-0110-found-usr-share-mime-mime-cache

EDIT:
mime.cache to znany błąd w ClamAV: https://code.google.com/archive/p/clamtk/wikis/Issues.wiki
« Ostatnia zmiana: 2016-03-24, 13:10:28 wysłana przez ultr »