Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Problem po instalacji Mandriva 2006  (Przeczytany 3671 razy)

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« dnia: 2005-12-03, 17:44:38 »
po instalacji Auroxa 11.0 chciałem zainstalować niektóre składniki których nie udało mi się zainstalować podczas instalacji co mam zrobić???

_erni_

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #1 dnia: 2005-12-03, 16:50:48 »
Witam wszystkich!
Od wczoraj jestem posiadaczem wlasnie tego systemu, lecz mam problem z jego pierwszym uruchomieniem.
Moze pierwsze zaczne od wypisania parametrow komputera, wiec:
Procesor Celeron 2,3
Pamiec DDR 256
Grafika Riva TNT2
Dysk Seagate 80
Plyta ASUS P4XP-X (Intel)

Instalacja za kazdym razem przechodzi bezproblemowo, jak i bez problemow wykrywa sprzet oraz konfiguruje sie.
Przychodzi czas na restart, oczywiscie program rozruchowy sie uruchamia, wybieram opcje 'linux', zaczyna sie ladowac, i jak ma juz sie ucruchomic, ukazuje sie ekran po srodku wypelniony roznokolorowymi pikselami, od dolu i od gory jest czarny obraz. W czym jest rzecz?

Mam jeszcze jedno pytanie... Jak najlepiej jest podzielic partycje, typowo pod linuxa, na dysku 80GB, chodzimi przedewszystkim o systemy.


Licze na szybka odpowiedz, jesli robie jakis podstawowy blad, to nie bijcie. Juz normalnie nie mam sily instalowac tego po raz kolejny, bez powodzenia ( a probowalem juz 4 razy )

Pozdrawiam :)

xadmi

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #2 dnia: 2005-12-03, 17:45:00 »
2005-12-03 16:50:48 _erni_ napisał:

> Witam wszystkich!
 > Od wczoraj jestem posiadaczem wlasnie tego systemu, lecz mam problem z jego pierwszym
 > uruchomieniem.
 > Moze pierwsze zaczne od wypisania parametrow komputera, wiec:
 > Procesor Celeron 2,3
 > Pamiec DDR 256
 > Grafika Riva TNT2
 > Dysk Seagate 80
 > Plyta ASUS P4XP-X (Intel)
 >
 > Instalacja za kazdym razem przechodzi bezproblemowo, jak i bez problemow wykrywa sprzet oraz
 > konfiguruje sie.
 > Przychodzi czas na restart, oczywiscie program rozruchowy sie uruchamia, wybieram opcje
 > 'linux', zaczyna sie ladowac, i jak ma juz sie ucruchomic, ukazuje sie ekran po srodku
 > wypelniony roznokolorowymi pikselami, od dolu i od gory jest czarny obraz. W czym jest rzecz?
 >
 > Mam jeszcze jedno pytanie... Jak najlepiej jest podzielic partycje, typowo pod linuxa, na dysku
 > 80GB, chodzimi przedewszystkim o systemy.
 >
 >
 > Licze na szybka odpowiedz, jesli robie jakis podstawowy blad, to nie bijcie. Juz normalnie nie
 > mam sily instalowac tego po raz kolejny, bez powodzenia ( a probowalem juz 4 razy )
 >
 > Pozdrawiam :)

 Jest problem z niektorymi kartami grafiki w tej wersji  Mandrivy, sam przez to przechodziłem ale jakoś udało mi się to rozruszać . Spróbuj zmienić w biosie AGP z 8X na 4X jeśli ruszy X-serwer to już coś tam dobrze :) , zainstaluj sterowniki od nvidia właściwe dla twojej karty (riva to chyba nvidia ?) oczywiście "na tekstowo" :) trzeba jeszcze w /etc/X11/xorgconf zmienić w jednej linijce  "nv" na "nvidia" o ile pamietam i powinno ruszyć, robiłem to niedawno u kogoś i poszło .
 Ja mam ATI i miałem podobny problem ...ciekawe ...

_erni_

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #3 dnia: 2005-12-03, 19:04:55 »
>  Jest problem z niektorymi kartami grafiki w tej wersji  Mandrivy, sam przez to przechodziłem
 > ale jakoś udało mi się to rozruszać . Spróbuj zmienić w biosie AGP z 8X na 4X jeśli ruszy
 > X-serwer to już coś tam dobrze :) , zainstaluj sterowniki od nvidia właściwe dla twojej karty
 > (riva to chyba nvidia ?) oczywiście "na tekstowo" :) trzeba jeszcze w
 > /etc/X11/xorgconf zmienić w jednej linijce  "nv" na "nvidia" o ile pamietam
 > i powinno ruszyć, robiłem to niedawno u kogoś i poszło .
 >  Ja mam ATI i miałem podobny problem ...ciekawe ...
 >  

dla mnie nie ciekawe... bo w biosie to potrafie przestawic, ale jak zrobic cokolwiek w tym trybie tekstowym, to nie widze w kolorowych barwach ;)
a ten X-serwer to z czym zjesc?

xadmi

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #4 dnia: 2005-12-03, 21:31:05 »
2005-12-03 19:04:55 _erni_ napisał:

>  >  Jest problem z niektorymi kartami grafiki w tej wersji  Mandrivy, sam przez to
 > przechodziłem
 >  > ale jakoś udało mi się to rozruszać . Spróbuj zmienić w biosie AGP z 8X na 4X jeśli
 > ruszy
 >  > X-serwer to już coś tam dobrze :) , zainstaluj sterowniki od nvidia właściwe dla twojej
 > karty
 >  > (riva to chyba nvidia ?) oczywiście "na tekstowo" :) trzeba jeszcze w
 >  > /etc/X11/xorgconf zmienić w jednej linijce  "nv" na "nvidia" o ile
 > pamietam
 >  > i powinno ruszyć, robiłem to niedawno u kogoś i poszło .
 >  >  Ja mam ATI i miałem podobny problem ...ciekawe ...
 >  >  
 >
 > dla mnie nie ciekawe... bo w biosie to potrafie przestawic, ale jak zrobic cokolwiek w tym
 > trybie tekstowym, to nie widze w kolorowych barwach ;)
 > a ten X-serwer to z czym zjesc?
 Ha ha ! z piwem smakuje najlepiej !
 A tak poważniej to raczej nikt Tobie rozprawki tu nie napisze, proponuję przeszukać to forum a napewno znajdziesz odpowiedzi ...:)
 Pozdrawiam.

_erni_

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #5 dnia: 2005-12-03, 22:51:13 »
>  Ha ha ! z piwem smakuje najlepiej !
 >  A tak poważniej to raczej nikt Tobie rozprawki tu nie napisze, proponuję przeszukać to forum a
 > napewno znajdziesz odpowiedzi ...:)
 >  Pozdrawiam.

No baaa ;) nie no, o tym to juz cos mniejwiecej wiem...
ale dalej problem pozostaje nierozwiazany...
Jak tak wesdruje po roznych forach, to nie tylko ja mam podobny problem, poki co nie znalazlem nigdzie rozwiazania tego problemu :(

xadmi

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #6 dnia: 2005-12-03, 23:34:02 »
A próbowałeś  tego co napisałem ? zadziałało na dwóch komputerach... nie żebym sie czepiał ale cosik zainteresował mnie ten nieszczęsny problem z ta wersją  :)

_erni_

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #7 dnia: 2005-12-04, 09:04:59 »
2005-12-03 23:34:02 xadmi napisał:

>  A próbowałeś  tego co napisałem ? zadziałało na dwóch komputerach... nie żebym sie czepiał ale
 > cosik zainteresował mnie ten nieszczęsny problem z ta wersją  :)


zebym jeszcze umial :P jest tych opisow troche, sterowniki juz mam, ale teraz...
-sterowniki mam na dysku NTFS, tu gdzie jest Windows, dyskow linuxa nie widac... znaczysie widac, ale jak chce na nie wejsc, to windows od razu chce je formatowac, wiec co mam wpisywac w konsoli?

-Jak wyedytowac ten plik, bo kazdy opis mowi o edycji tego pliku, ale jak to zrobic, to nie mam pojecia...

Z gory dzieki za pomoc :)
Pozdrawiam

benmal

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #8 dnia: 2005-12-04, 10:29:13 »
2005-12-04 09:04:59 _erni_ napisał:

> 2005-12-03 23:34:02 xadmi napisał:
 >
 > >  A próbowałeś  tego co napisałem ? zadziałało na dwóch komputerach... nie żebym sie
 > czepiał ale
 >  > cosik zainteresował mnie ten nieszczęsny problem z ta wersją  :)
 >
 >
 > zebym jeszcze umial :P jest tych opisow troche, sterowniki juz mam, ale teraz...
 > -sterowniki mam na dysku NTFS, tu gdzie jest Windows, dyskow linuxa nie widac... znaczysie
 > widac, ale jak chce na nie wejsc, to windows od razu chce je formatowac, wiec co mam wpisywac w
 > konsoli?
 >
 > -Jak wyedytowac ten plik, bo kazdy opis mowi o edycji tego pliku, ale jak to zrobic, to nie mam
 > pojecia...
 >
 > Z gory dzieki za pomoc :)
 > Pozdrawiam

benmal

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #9 dnia: 2005-12-04, 10:51:45 »
2005-12-03 19:04:55 _erni_ napisał:

>  >  Jest problem z niektorymi kartami grafiki w tej wersji  Mandrivy, sam przez to
 > przechodziłem
 >  > ale jakoś udało mi się to rozruszać . Spróbuj zmienić w biosie AGP z 8X na 4X jeśli
 > ruszy
 >  > X-serwer to już coś tam dobrze :) , zainstaluj sterowniki od nvidia właściwe dla twojej
 > karty
 >  > (riva to chyba nvidia ?) oczywiście "na tekstowo" :) trzeba jeszcze w
 >  > /etc/X11/xorgconf zmienić w jednej linijce  "nv" na "nvidia" o ile
 > pamietam
 >  > i powinno ruszyć, robiłem to niedawno u kogoś i poszło .
 >  >  Ja mam ATI i miałem podobny problem ...ciekawe ...
 >  >  
 >
 > dla mnie nie ciekawe... bo w biosie to potrafie przestawic, ale jak zrobic cokolwiek w tym
 > trybie tekstowym, to nie widze w kolorowych barwach ;)
 > a ten X-serwer to z czym zjesc?


Witam!
Miałem podobny problem. Po zainstalowaniu Mandriva 2006, linux w trybie tekstowym uruchamiał się bez problemu, ale w trybie graficznym otrzymywałem na ekranie to samo i konieczny był restart komputera.
Rozwiazałem problem w ten sposób, że w trybie tekstowym (tylko tak można instalować te sterowniki) zainstalowałem sterowniki NVIDIA dla mojej riva TNT2. Należy dodać, że najnowsze sterowniki nie są kompatybilne z tą kartą. Ja zainstalowałem sterownik 7174 (to jest chyba ostatni najnowszy pasujacy do tej karty). Oczywiście , aby zainstalować sterowniki należy posiadać zainstalowane żródła jądra jakiego uzywasz tzw kernel-source.
Jeszcze uwaga do źródeł jądra. Podczas instalacji domyślnej instalowało mi się jądro dla którego nie było kernel souce (musi być taka sama wersja). Dopiero gdy zainstalowałem jądro o takiej samej wersji jakie były dodane do dystrybucji źródła jądra (kernel-source) dopiero wtedy udało się zainstalować sterowniki Spróbój przejrzeć stronę poniżej.
http://mandriva.org.pl/content/view/31/28/
Pozdrawiam makeneb

_erni_

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #10 dnia: 2005-12-04, 11:29:26 »
> Witam!
 > Miałem podobny problem. Po zainstalowaniu Mandriva 2006, linux w trybie tekstowym uruchamiał
 > się bez problemu, ale w trybie graficznym otrzymywałem na ekranie to samo i konieczny był
 > restart komputera.
 > Rozwiazałem problem w ten sposób, że w trybie tekstowym (tylko tak można instalować te
 > sterowniki) zainstalowałem sterowniki NVIDIA dla mojej riva TNT2. Należy dodać, że najnowsze
 > sterowniki nie są kompatybilne z tą kartą. Ja zainstalowałem sterownik 7174 (to jest chyba
 > ostatni najnowszy pasujacy do tej karty). Oczywiście , aby zainstalować sterowniki należy
 > posiadać zainstalowane żródła jądra jakiego uzywasz tzw kernel-source.
 > Jeszcze uwaga do źródeł jądra. Podczas instalacji domyślnej instalowało mi się jądro dla
 > którego nie było kernel souce (musi być taka sama wersja). Dopiero gdy zainstalowałem jądro o
 > takiej samej wersji jakie były dodane do dystrybucji źródła jądra (kernel-source) dopiero wtedy
 > udało się zainstalować sterowniki Spróbój przejrzeć stronę poniżej.
 > http://mandriva.org.pl/content/view/31/28/
 > Pozdrawiam makeneb

Dzieki wielkie :) Ale jeszcze jedno pytanie... Jestem teraz na XP, nie moge nic dac na partycje linuxa, wiec gdzie mam dac sterowniki, i co nastepnie mam wpisac w konsoli?

opioom

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #11 dnia: 2005-12-04, 12:09:13 »
Witam!

Mam podobny problem z Mandrivą 2006 choć nie zwiazany z grafiką. Pomożcie bo juz nie mam siły instalować linuxa 10 raz. Chciałem postawić Mandrivę na laptopie jako kolejny system obok XP pro. Wszystko pięknie ślicznie się instaluje, komunikat końcowy że instalacja się powiodła..restart kompa, pojawia się LILO a kiedy wybiorę linuxa to jedyne co otrzymuję to komunikat:
Data BIOS checked succesfully......
Uruchamianie linuxa.....
I to wszystko co mam po instalacji. Linux nie startuje.
Nie pojawia się nic więcej, żaden komunikat. HDD nawet przestaje pracować. Instalowałem go już kilka razy, próbowałem lilo i grub zarówno umieszczając boot loader w MBR jak i w 1 sektorze partycji i dalej nic. Windows natomiast z lilo uruchamia się normalnie.
jeśli ktoś wie o co chodzi to proszę o pomoc bo juz normalnie zaczynam przychylać się do myśli że linux to system dla zapaleńców a nie dla zwykłego użytkownika.
parametry kompa acer 4650
Centrino 1,7 GHz
HDD 80 GB
GF FX 6600 64MB
RAM 1 GB

_erni_

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #12 dnia: 2005-12-04, 13:01:12 »
a ja juz sobie prawie poradzilem ;)
ale jednak...

zamontowalem partycje ntfs, pozniej udalo mi sie ainstalowac kernel i source w tej samej wersji, zainstalowalem sterowniki nvidii, edycja pliku /etc/modprobe.preload przebiegla bez problemow, ale gdy chce wyedytowac /etc/X11/xorg.conf, nie moge zapisac zmian, zarowno na moim koncie, jak i root'a, wie ktos z czym to moze byc? :(

_erni_

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #13 dnia: 2005-12-04, 15:46:31 »
no to moj problem rozwiazany... Linux zostal poprawnie zainstalowany :] jak ktos ma podobny problem to pisac, moze pomoge... A tym co mi pomogli bardzo dziekuje ;)

po zainstalowaniu samej mandrivy, wyszly kolejne bledy... nie moge zainstalowac modemu neostrady i system nie moze wykrztusic z siebie zadnego dzwieku, nie bede Was juz meczyl, moze cos z tym zrobie...
bez wachania mowie, ze XP jest lepszy o niebo, przynajmniej dla kogos takiego jak ja...

Pozdrawiam :]

benmal

  • Gość
Problem po instalacji Mandriva 2006
« Odpowiedź #14 dnia: 2006-01-01, 10:16:41 »
2005-12-04 15:46:31 _erni_ napisał:

> no to moj problem rozwiazany... Linux zostal poprawnie zainstalowany :] jak ktos ma podobny
 > problem to pisac, moze pomoge... A tym co mi pomogli bardzo dziekuje ;)
 >
 > po zainstalowaniu samej mandrivy, wyszly kolejne bledy... nie moge zainstalowac modemu
 > neostrady i system nie moze wykrztusic z siebie zadnego dzwieku, nie bede Was juz meczyl, moze
 > cos z tym zrobie...
 > bez wachania mowie, ze XP jest lepszy o niebo, przynajmniej dla kogos takiego jak ja...
 >
 > Pozdrawiam :]

Witam!
Jesli chodzi o dźwięk to spróbój uruchomić kmix (ALT F2 i wpisz kmix). W zakładce Switches wyłącz ICE 958 LOOP oraz Exchange DAC. To samo w Line-in i Rear Output. W moim przypadku pomogło. Najlepiej pokombinować przy odtwarzaniu Płyty CD.
Pozdrawiam benmal