Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: kamera wifi  (Przeczytany 8017 razy)

zebra

  • Gość
kamera wifi
« dnia: 2016-03-11, 09:07:56 »
Dzień dobry.
Dostałem zabawkę - kamerkę obrotową wifi. Co prawda udało sie uruchomić ją w P2P iCamera pod wine ale mocno obciąża procesor.
 Ciekaw jestem czy można ją jakoś obsłużyć bezpośrednio z linuxa.
Jeśli ktoś miał z tematem coś do czynienia to proszę podzielić sie doświadczeniami.
Pozdrawiam.

P3kWl

  • Gość
Odp: kamera wifi
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-03-11, 12:39:30 »
Witam
Udało ci się podłączyć ta kamerę do komputera?
W sensie czyt twój system napisał coś w stylu wykryto nowy sprzęt lub pobierał sterowniki?
Czy po prostu system widzi tą kamerę? W sumie jak program na wine działał to wychodzi na to że od strony sprzętowo-systemowej wszystko jest w porządku.
Tak na marginesie, jakiej dystrybucji używasz?
Ja używam Ubuntu i jeżeli system widzi/obsługuje kamerę to spodziewał bym się ją znaleźć w Cheese.
Tak nazywa się program do obsługi kamer w Ubuntu.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: kamera wifi
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-03-11, 13:28:46 »
Udało ci się podłączyć ta kamerę do komputera?
W sensie czyt twój system napisał coś w stylu wykryto nowy sprzęt lub pobierał sterowniki?

Kolejny post, gdzie odpowiadasz nie na temat nie czytając pytania. Pytający ma kamerę IP pracującą po WiFi. Co mu komputer miał wykryć, jaki sterownik zainstalować?

Do pytającego: mam wrażenie, że podanie producenta i modelu kamery mogłoby być pomocne.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

zebra

  • Gość
Odp: kamera wifi
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-03-11, 14:26:19 »
Kamera Blow 78-701# kompatabilna z iOS, Android, Wind.., Mac (tyle jest na pudle).
Rzeczywiście p. Kacper mnie nie zrozumiał.

Poprawie naswietlenie problemu:

W zasadzie szukam programu pod linuxa do obsługi kamery IP. Podpieta jest pod LAN przez WiFi. Z dostarczonej płytki zainstalowałem przez Wine program P2P i Camera - działa, ale szukam czym bez Wine możnaby na linuxie ja używać.

Znalazłem zoneminder, ale wymaga stawiania serwera i td.
Może istnieje cos prostego, co pozwoli ogladać koty w marcu.

P3kWl

  • Gość
Odp: kamera wifi
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-03-11, 15:17:36 »

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: kamera wifi
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-03-11, 20:14:19 »
http://404.g-net.pl/2015/09/qtcam-6-0-73-akcja/

Cytuj
Atrakcyjna formuła tego programu umożliwia obsługę do 6 kamer obsługiwanych przez linuksowy sterownik UVC i każde inne urządzenie zgodne z V4L2.

Zapewniam cię, że kamera pytającego nie jest zgodna z V4L2, a już na pewno nie z UVC. Protokół UVC to tylko kamery na USB, V4L/V4L2 to także inne rozwiązania (kamery przez port MIPI - jak do Malinki, kamery w komórkach, grabbery video na PCI(e), tunery na PCI(e)/USB, itp urządzenia podłączane i sterowane bezpośrednio przez komputer.)

Kamery IP nie wymagają żadnych sterowników video w komputerze, bo oprogramowanie komunikuje się z nimi przez sieć - często protokołem HTTP albo RTSP. Często jest tak, że zapinasz się na kamerę IP za pomocą zwykłej przeglądarki webowej.

Co do pytającego: Możesz za pomocą programu WireShark podejrzeć, jak program gada z kamerą. Prawdopodobnie są to proste polecenie HTTP do obracania urządzenia i pojedynczy kanał HTTP dostarczający strumień AV w formacie najprawdopodobniej MPG (video H.264 + audio albo WAV albo MP3).
Jeżeli tak jest, to naklikanie prostego programiku sterującego w Qt/C++, Qt/Pythonie albo innej Javie nie powinno stanowić dużego problemu (plus-minus dekoder video).

Problem jednak w tym, że ta kamera to najtańsza chińszczyzna bez jakiegokolwiek wsparcia technicznego - tak naprawdę nie wiadomo nawet, kto jest producentem (bo to co masz na pudełku, to nazwa firmy naklejającej nalepki i zamawiającej ładne kartony). Nigdzie nie ma śladu linku do softu/dokumentacji technicznej.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

zebra

  • Gość
Odp: kamera wifi
« Odpowiedź #6 dnia: 2016-03-12, 10:46:58 »
Dzięki za trud.
Wireshark w czasie transmisji pokazuje tylko pakiety udp, również przy starowaniu kamerką.

W sumie skoro działa na dostarczonym programie przez wine to niech działa.
i chyba szkoda Waszego czasu. W sumie to tylko zabawka ale jakis monitoring koło domu jest, moge nagrywać. Jedyny mankament to zjedzone 30% - 40% procesora no i obawa, że jakies dane wypływają na serwer "producenta" oprogramowania fabrycznego.

Może kiedyś przy odrobinie czasu pobawię sie zoneminderem i dam znać co wyszło.

Dzieki.

miro57

  • Gość
Odp: kamera wifi
« Odpowiedź #7 dnia: 2016-03-13, 20:37:47 »
Nie wiem czy akurat do Twojej kamery to się będzie nadawało
http://www.testcams.com/airnef/
Lub programy typu: peercast
PeerCast is a simple, free way to listen to radio and watch video on
the Internet. It uses P2P technology.
« Ostatnia zmiana: 2016-03-13, 21:13:59 wysłana przez Miro57 »

zebra

  • Gość
Odp: kamera wifi
« Odpowiedź #8 dnia: 2016-03-14, 17:47:14 »
To coś, co mam raczej nie da się uruchomić niezależnie.
Wystarczy, że odłącze "wyjście na miasto" w routerze i juz nawet na fabrycznym oprogramowaniu nie ma połaczenia. Wyglada na to, że połaczenie odbywa nie przez zewnetrzny serwer - czyli kamerka jest twoja, ale co z nią zrobisz to MY decydujemy.

Gorąco odradzam nabywanie tego typu gadżetów, chyba że ktos lubi oddawac swoje sprawy w cudze rece.

Chyba definitywnie zamkniety wątek.
Dzieki.