Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Linux do wszelakiego zastosowania  (Przeczytany 2244 razy)

shymko

  • Gość
Linux do wszelakiego zastosowania
« dnia: 2016-03-08, 16:12:44 »
Witam wszystkich użytkowników forum nt Linuxa. Jestem skory zrezygnować z Windows'a na rzecz wolnego oprogramowania jakim jest Linux. Chciałbym zgłębiać jego tajniki, oprócz tego chcę wykorzystywać owy system do celów rozrywkowych(internet, multimedia, gry), jak również poznawać wiedzę nt serwerów www(apache, sql i php) oraz phpmyadmin. Zastanawiałem się nad fedorą. Nie chcę korzystać z Ubuntu, gdyż on mi nie przypada do gustu. Jaką dystrybucję linuxa polecacie do w/w celów? Każda porada będzie bardzo pomocna. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Shymko.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Linux do wszelakiego zastosowania
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-03-09, 07:17:03 »
* Ubuntu jest dobrym wyborem, zwłaszcza dla początkującego. Jak ci się nie podoba shell Unity, to masz jeszcze do wyboru KF5/KDE5 (domyślne środowisko w Kubuntu >=15.04), KDE4 (domyślne środowisko w Kubuntu <=14.10), XFCE (domyślne środowisko w Xubuntu), LXDE (domyślne środowisko w Lubuntu), Gnome3 (domyślne środowisko w Ubuntu Gnome edition), Mate (mniej więcej klimaty Gnome2, domyślne środowisko w Ubuntu Mate edition). Fizycznie to jest ciągle ten sam system - ma tylko inne domyślne środowisko graficzne. Możesz nawet zrobić hybrydę i poinstalować wszystkie dostępne środowiska naraz - aktywne wybierzesz przy logowaniu.

* Debian jest lepszym wyborem. Stabilny i uniwersalny. Masz dostępne wszystkie powyższe środowiska (i parę innych, poza Unity). Najlepszy do uczenia się arkanów serwerów.

* Fedora - używałem, zawsze było coś nie tak (subiektywne odczucie).

* Centos - dobry serwerowo, ale jak w wersji 7 nie wybierzesz środowiska Gnome to na desktopie masz mocno wykastrowaną funkcjonalność. Centos 6.x jest pod tym względem dużo lepszy.

* Mint - Frankenstein zszyty z Debiana i Ubuntu. Żeby się nie rozpadł, część pakietów ma poblokowane aktualizacje (podpowiem - bardzo złe rozwiązanie). Pomimo błyskotek i bajerów - na dłuższą metę nie polecam. Jak pasuje ci środowisko Minta, to już raczej polecam Ubuntu Mate.

* Gry i Linux to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie. Są oczywiście gry robione specjalnie dla Linuksa (jest Steam dla Linuksa) - a część pozostałych da się uruchomić na platformie Wine (ale tu ze stabilnością jest już różnie).
« Ostatnia zmiana: 2016-03-09, 07:19:46 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline Paweł Mir

  • Users
  • Nowy na forum
  • *
  • Wiadomości: 31
    • Zobacz profil
Odp: Linux do wszelakiego zastosowania
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-03-09, 11:27:58 »
Panie Paweł
bardzo mi się podoba odpowiedz ale

* Centos - dobry serwerowo, ale jak w wersji 7 nie wybierzesz środowiska Gnome to na desktopie masz mocno wykastrowaną funkcjonalność. Centos 6.x jest pod tym względem dużo lepszy.

z tym przesada, możesz bardziej opisać ten bzdet ?

Osobiście polecam Debiana, a jeżeli jesteś bardzo wytrwały polecam Gentoo.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Linux do wszelakiego zastosowania
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-03-09, 14:35:26 »
* Centos - dobry serwerowo, ale jak w wersji 7 nie wybierzesz środowiska Gnome to na desktopie masz mocno wykastrowaną funkcjonalność. Centos 6.x jest pod tym względem dużo lepszy.

z tym przesada, możesz bardziej opisać ten bzdet?

Choćby to, że po zainstalowaniu wersji z KDE brakuje jakichkolwiek natywnych, graficznych narzędzi do aktualizacji systemu i zarządzania pakietami (przypominam, mówimy o desktopie nie o serwerze)? Jesteś "zielonka", instalujesz CentOS 7 KDE i... i co teras? Jak mam coś zainstalować? Gdzie są Moje Programy? To, że MY wiemy, że jest konsola, yum, EPEL...

Chłopaki po prostu przekompilowały KDE-ka, żeby nie było, że w CentOSie "ni ma" - ale nie przenieśli żadnych narzędzi spoza KDE.

Osobiście polecam Debiana, a jeżeli jesteś bardzo wytrwały polecam Gentoo.
Amen. Gentoo ~amd64 w domu i w pracy. Na laptopie ostatnio Kubuntu, bo aż tak nie używam go do developerki a .deb-y jednak oszczędzają dużo czasu. Jednak oczywiście natywne Gentoo jest s-tar-owane na stacjonarce i czeka na większy fakap systemu od Canonicala, żeby wrócić :)
Ale Gentoo zdecydowanie nie dla początkującego.
« Ostatnia zmiana: 2016-03-09, 14:40:55 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

shymko

  • Gość
Odp: Linux do wszelakiego zastosowania
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-03-09, 14:46:09 »
Dzięki za rozwiązanie kwestii ws wyboru dystrybucji. Moglibyście mi pomóc w jaki sposób ustawić Bios, aby móc uruchomić instalację systemu z płyty. Kilka dni temu próbowałem, ale wyskakiwał mk monit, że nie widzi obrazu. Jeżeli nie tu to na PW możecie mi pomóc.

Mój laptop to Asus R556LJ
« Ostatnia zmiana: 2016-03-09, 15:21:51 wysłana przez shymko »