Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: instalowanie systemu partycjonowanie  (Przeczytany 4691 razy)

janusz108kk

  • Gość
instalowanie systemu partycjonowanie
« dnia: 2016-03-02, 23:26:55 »
Witam! Chcę zainstalować system ubuntu 15.10 jako drugi, do testowania. W Windowsie wydzieliłem 120 GB miejsca z dużej partycji i utworzyłem nową. Przeszedłem do instalowania ubuntu i zatrzymałem się na tworzeniu partycji - nie wiem jak to robić, nie rozumiem w ogóle tej logiki w tym języku programowania ubuntu, nie wiem jak zainstalować ubuntu na wybranej przeze mnie partycji, i tak w ogóle jestem zielony i potrzebuję pomocy. Chciałbym docelowo zajmować się sprzedażą tanich superoszczędnych multimedialnych zestawów  desktopowych z systemem ubuntu właśnie. Liczę na współpracę i proszę o pomoc.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: instalowanie systemu partycjonowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 2016-03-03, 07:27:19 »
W Windowsie [...] i utworzyłem nową. [...]

Skąd to założenie, że Windows w jakikolwiek sposób wie, jak zrobić partycję dla Linuksa? Wejdź do NajlepszegoSystemuNaŚwiecie, skasuj tą założoną partycję, potem jeszcze raz uruchom instalator Ubuntu i wybierz opcję wykorzystania wolnej przestrzeni na dysku.

Ale: Jeżeli uważasz, że Ubuntu to język programowania - to jednak proponuję zainstalować sobie na Windows program VirtualBox i pod jego kontrolą zainstalować Ubuntu. Pobawić się, zepsuć parę razy (bez ryzyka uszkodzenia Windows), przeinstalować parę razy i jak poczujesz się pewniej, to poczekać na premierę Ubuntu 16.04 LTS (za jakiś miesiąc - półtora) i wtedy go zainstalować obok Windows.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

janusz108kk

  • Gość
Odp: instalowanie systemu partycjonowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 2016-03-03, 15:03:37 »
dziękuję serdecznie za wsparcie - będę to dogłębnie tentegował w swoim uzwojeniu mózgowym. Jak coś wyjdzie nie tak to dam znać i będziemy się zagłębiać w szczegóły.

janusz108kk

  • Gość
Odp: instalowanie systemu partycjonowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 2016-03-05, 12:42:32 »
Witam po raz kolejny i mam zapytanie!! ;D Czy ubuntu potrzebuje jakiegoś specjalnego hardware jak w przypadku OS, pytam ponieważ chcę sprzedawać zestawy multimedialne superenergooszczędne z ubuntu swoim klientom! Bardzo proszę o pomoc! :)

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: instalowanie systemu partycjonowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 2016-03-05, 18:24:06 »
Unikaj komponentów AMD/ATI. Procesory Intela, karty graficzne Intela albo Nvidia, karty WiFi Intela albo starsze Atherosy. Nie mniej niż 2 rdzenie CPU z HT, nie mniej niż 2GB RAM.

Jesteś świadom, że sprzedając Linuksa musisz dać wsparcie techniczne?
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

janusz108kk

  • Gość
Odp: instalowanie systemu partycjonowanie
« Odpowiedź #6 dnia: 2016-03-05, 18:58:35 »
nie będę sprzedawał linuksa. Będę sprzedawał pewne usługi.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: instalowanie systemu partycjonowanie
« Odpowiedź #7 dnia: 2016-03-05, 20:06:29 »
Cytuj
Witam po raz kolejny i mam zapytanie!! ;D Czy ubuntu potrzebuje jakiegoś specjalnego hardware jak w przypadku OS, pytam ponieważ chcę sprzedawać zestawy multimedialne superenergooszczędne z ubuntu swoim klientom! Bardzo proszę o pomoc!
Przetłumacz pytanie bo nie rozumiem, albo zacznij nowy wątek i przetlumacz.
- OS to zazwyczaj skrót, od Operating System, Ubuntu to też OS ...
Cytuj
pytam ponieważ chcę sprzedawać zestawy multimedialne
Jakie ? Laptopy Komputery jednopłytkowe typu Raspberry Pi.
  Każdy system OS żeby działać musi być przystosowany do sprzętu.

   Jeżeli będziesz sprzedawał laptopy, czy komputery to zadbaj żeby miały wsparcie producenta
 ( to że będzie na nim Linux działał to się nie liczy )
Oco mi chodzi ze wsparciem, nie każdy sprzet jest wspierany na takim przyzwoitym poziomie jak inne,
 przykład laptopów gdzie możesz spotkać logo Windowsa ale Linuxa już nie zawsze,
 co więcej, ta sama firma może produkować sprzet serwerowy gdzie to logo Linuxa jest.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

janusz108kk

  • Gość
Odp: instalowanie systemu partycjonowanie
« Odpowiedź #8 dnia: 2016-03-05, 23:11:56 »
myślę że gdybyś trochę pomyślał to wiedziałbyś iż multimedialny to multimedialny, podpowiem ci więc - taki który można podłączyć do wieży audio lub kina domowego oraz telewizora. Mam następny problem. Instaluję ubuntu z pendrive'a, przy partycjonowaniu instalator nie widzi żadnych dysków. Konfiguracja jest taka: dwudyskowy raid z Win7 oraz osobny niesformatowany 250GB sata2. Gdy wciskam plus lub Zmień to okno znika. I na tym koniec. Ratunku - pomóżcie!!!

janusz108kk

  • Gość
Odp: instalowanie systemu partycjonowanie
« Odpowiedź #9 dnia: 2016-03-06, 16:22:21 »
problem został rozwiązany przez
sudo apt-get remove dmraid ale gdy już wybrałem dysk utworzyłem trzy partycje, no to po kliknięciu instaluj wyskoczył komunikat Nie zdefiniowano głównego systemu plików. To ciekawe. Ciekawe co mnie jeszcze spotka przed triumfalnym zakończeniem instalacji.Bardzo Was proszę moi kochani Panowie linuksowcy - pomóżcie, bo jak nie Wy to kto.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: instalowanie systemu partycjonowanie
« Odpowiedź #10 dnia: 2016-03-06, 17:31:30 »
Cytuj
Nie zdefiniowano głównego systemu plików.
Bez screena to trochę jak wróżenie z fusów,
   zgaduję że może chodzić że nie wybrałeś partycji na której ma być zainstalowany system
https://youtu.be/3Ggi3iNW7kw?t=58
chodzi o " / "
Cytuj
Przede wszystkim w katalogu głównym: /, ... , jest tylko kilka katalogów ...
https://pl.wikibooks.org/wiki/Linux/System_plik%C3%B3w/Drzewo_katalog%C3%B3w

Powinieneś jeszcze zapoznać się z tym
https://youtu.be/RUc3tov0AHI?t=149
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

janusz108kk

  • Gość
Odp: instalowanie systemu partycjonowanie
« Odpowiedź #11 dnia: 2016-03-06, 19:14:47 »
Dzięki Serdeczne! Robiłem błąd wpisując : /root gdy powinno być wyłącznie / przy partycji systemowej. Tyle zachodu a taki niewielki błądek. Problemów pewnie będzie więcej, więc niechybnie się już wkrótce odezwę. Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam - Janusz