Nowe posty

Autor Wątek: Netbook hp dv2 1040ew - jaka dystrybucja linuxa  (Przeczytany 1989 razy)

ciupakabrans

  • Gość
Netbook hp dv2 1040ew - jaka dystrybucja linuxa
« dnia: 2016-02-11, 07:29:43 »
Witam,
mam do Was pytanie. Moja mama używa hp dv2 1040ew do skype, internet czasem coś popisać pooglądać. Z powodu tego że oczywiście jako że jest użytkownikiem komputera starszej daty i pracuje za granicą, pomyślałem że wgrał bym jej jakiegoś przyjaznego linuxa, żeby chodził płynnie i był w miarę intuicyjny. Do tej pory miała VIste, ale co chwile jak to wiadomo gdzieś tam się włóczyła po necie coś pościągała i oczywiście nie działała jej połowa rzeczy. Uważam że linux jest bardziej "idioto" odporny - nie obrażając mojej mamy:)
Dlatego prosił bym o radę

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Odp: Netbook hp dv2 1040ew - jaka dystrybucja linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-02-11, 22:02:12 »
Uważam że linux jest bardziej "idioto" odporny - nie obrażając mojej mamy:)
Dlatego prosił bym o radę

To źle uważasz :)
Mniemam jednak, że masz jakieś doświadczenie skoro próbujesz wyrażać taką opinię.
Otóż nie. Linuks nie jest idiotoodporny tylko i ew wybrane środowiska graficzne. Proponuję przekonać się konfigurując menadżera Awesome, używając do tego tylko w większości terminala po to aby system był jedynie funkcjonalny to zapewniam, że zrozumiesz jak do tej pory się myliłeś.
:)
Wracając do meritum, proponuję Debiana lub coś na jego bazie bezwzględnie omijając jednak Ubuntu. Zainstaluj dodatkowo kilka środowisk graficznych, pokaż szanownej mamie każde z osobna niech sobie wybierze te, które jej najbardziej odpowiada. Ode mnie Ci powiem, że 'te daty" lubią standardy typu: Menu Start itd. Tak więc Cinamon lub Mate na Linux Mint lub na Debianie i będzie ok.
Pamiętać należy jednak, że zawsze ktoś tą opieką system objąć musi, raz na jakiś czas choćby poustawiać to lub tamto, oraz wprowadzić aktualizację.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version