Nowe posty

Autor Wątek: Jaki linux do serwera zarządzającego siecią?  (Przeczytany 1200 razy)

anonim

  • Gość
Jaki linux do serwera zarządzającego siecią?
« dnia: 2016-01-06, 17:24:56 »
Witam jestem tu nowy więc jeżeli umieściłem temat nie tu czy coś podobnego to z góry przepraszam.

A więc przejdę do sedna sprawy interesuje mnie stworzenie serwera który będzie zarządzał całym ruchem sieciowym zaczynając od scentralizowania trzech przyłączy sieciowych kończąc na ograniczeniu przydzieleniu prędkości internetu do danej sali komputerowej oraz blokowaniu niepożądanych stron takich jak xxx czy torrenty.
Zdaję sobie sprawę z tego że w tym serwerze będą mi zapewne potrzebne cztery interfejsy sieciowe ale głownie moje pytanie tyczy się tego na jakim systemie linux najłatwiej będzie coś takiego stworzyć.   

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Jaki linux do serwera zarządzającego siecią?
« Odpowiedź #1 dnia: 2016-01-06, 21:46:39 »
O.o

1/ Jaki masz doświadczenie w administrowaniu siecią IP pod jakimkolwiek systemem (włączając albo przede wszystkim Cisco czy Juniper-a)? Zagadnienie routingu i switchingu, filtracja pakietów, zarządzanie pasmem?

2/ Trzy przyłącza - jakie? Ten sam operator? Inni? Jest oferowane BGP?

3/ Jakie systemy na stacjach roboczych w sali? Gdzie baza użytkowników? Centralne logowanie zdarzeń? Centralna baza profili?

4/ Jaka infrastruktura sieciowa w salach? Switch jakiejś renomowanej firmy i zarządzalny? Czy chińska budżetówka z grantu ministerstwa niedooświaty?

5/ Czy jesteś świadom, że startując z poziomu "Zdaję sobie sprawę z tego ..." w jakiejś (najprawdopodobniej) szkole, nie masz żadnych szans w walce z uczniami/studentami, jeżeli to nie jest szkoła podstawowa? Zwłaszcza w kwestii blokowania niepożądanych stron?

Pomijając sprawę 3 łączy (tutaj właściwie kluczową) - zamiast od Linuksa ogólnego przeznaczenia zacznij od zamkniętej dystrybucji przeznaczonej wyłączine do administracji siecią, np pfSense.

PS. Pytania są istotne, bo sam administrowałem siecią w informatycznej szkole policealnej i jestem doskonale świadom zdolności niektórych uczniów - a zaczynałem tam już z umiejętnościami administratora dużej (~1700 klientów) sieci osiedlowej.
« Ostatnia zmiana: 2016-01-06, 21:50:30 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy