Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Zmiana uprawnień do pliku  (Przeczytany 2318 razy)

P3kWl

  • Gość
Zmiana uprawnień do pliku
« dnia: 2015-12-20, 22:44:39 »
Witam

Tak jak w temacie chciałbym zmienić uprawnienia danego użytkownika do konkretnego pliku.

Otóż tworze plik z pewnymi danymi na pulpicie użytkownika i chciałbym by nie mógł on usunąć pliku do kosza ani zmienić jego zawartości (przynajmniej graficznie), jedynie co by mógł to odczytać zawartość. Użytkownik ten ma prawa administratora – bo jest to użytkownik podawany i tworzony podczas instalacji Ubuntu.

Proszę o jakieś sugestie jak to osiągnąć.

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: Zmiana uprawnień do pliku
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-12-20, 23:10:45 »
a w google to już nie łaska spojrzeć ?

polecenie chmod
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

jackusik

  • Gość
Odp: Zmiana uprawnień do pliku
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-12-21, 10:45:47 »
Jeżeli używasz Ubuntu to masz proste zadanie. Najedź na plik i kliknij prawym klawiszem myszy. Wybierz właściwości i przejdź do zakładki Uprawnienia. Tam możesz zmienić prawa w dowolny sposób, jeżeli jesteś do tego uprawniony.
Napisałeś:
Cytuj
Użytkownik ten ma prawa administratora – bo jest to użytkownik podawany i tworzony podczas instalacji Ubuntu.
Nie jest pewne, że jest to użytkownik z prawami administratora. Najprawdopodobniej jest to zwykły użytkownik. Jeżeli chcesz to sprawdzić, to otwórz konsole, CTR+ALT+T. powinna pojawić się linia z z nazwą użytkownika. Znak na końcu linii oznacza jaki użytkownik jest aktualnie na nim zalogowany. Jeżeli na końcu linii będzie znak $, to znaczy, że zwykłym użytkownikiem. Jeżeli znak na końcu linii będzie #, to znaczy, że jesteś administratorem, jesteś rootem.

Jeżeli nie masz wprawy w posługiwaniu się prawami dostępu w linuxie, to lepiej najpierw poczytaj w internecie, potem popróbuj z mało znaczącym plikiem, a potem zbieraj się za kodowanie ważnych danych.

P3kWl

  • Gość
Odp: Zmiana uprawnień do pliku
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-12-21, 17:00:35 »
Już graficznie próbowałem ale co bym nie zrobił i tak mogłem usunąć plik do kosza (a tego nie chce).

A w konsoli próbowałem już zmienić właściciela pliku na roota i zmienić tak prawa by nikt poza właściciela nic nie mógł a mimo to i tak mogłem usunąć plik.

sudo chown root:root plik.txt
sudo chmod 700 plik.txt

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3049
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Zmiana uprawnień do pliku
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-12-21, 20:49:15 »
O tym, czy plik można kasować decyduje nie uprawnienie do pliku a do katalogu, w którym się znajduje (minus katalog z flagą sticky, wtedy plik może usunąć tylko jego właściciel i root).

Możesz ewentualnie nadać flagę immutable za pomocą chattr.

Ale jeżeli użytkownika ma uprawnienia administratora, to masz problem. Bo nic nie powstrzyma go od resetu uprawnień i usunięcia pliku.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

P3kWl

  • Gość
Odp: Zmiana uprawnień do pliku
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-12-21, 21:00:08 »
Wiem, że użytkownik z uprawnieniami admina może zresetować ustawienia ale jeśli to wymaga konsoli to jest to raczej mało prawdopodobne.

Zaraz obadam to co mi wysłałeś...