Nowe posty

Autor Wątek: Linux dla kogoś, kto lubi pograć.  (Przeczytany 1950 razy)

Cruel_Bashuda

  • Gość
Linux dla kogoś, kto lubi pograć.
« dnia: 2015-12-17, 19:32:05 »
Witam,


mam pewien problem odnośnie Linuxa. Długo szukałem rozwiązania w internecie, lecz stwierdziłem, że lepiej będzie przeczytać opinię kogoś kto być może nawet to testował na własnej skórze ^^

Otóż przez długi musiałem siedzieć na Windowsie, choć nie przepadam za systemem. W końcu dorobiłem się własnego sprzętu i choć nie jest to jakaś cud machina - jest dla mnie odpowiednia. Postanowiłem wrócić ponownie do mojego ulubionego systemu jakim jest Linux, ale narodził się pewien problem.
Czasami lubię sobie odpalić jakąś gierkę na laptopie (wszystkie z platformy STEAM), a wiem że nie wszystkie gry można odpalić na Linuxie bez używania WINE czy jakichś innych programów tego typu.
Wiem, że przykładowo Counter Strike: Global Offensive jest dostępny także na Linuxie, lecz dlaczego CS jak i wiele innych gier, w które mogę pograć na Linuxie (przykład: Borderlands) ma większe wymagania niż na Windowsa czy Maca?
No i oczywiście - gry, które nie są dostępne na Linuxa. Obecnie na STEAM mam zakupione kilkanaście gier, z czego na Linuxa jest tylko parę, więc jakbym chciał je uruchomić musiałbym używać WINE lub czegoś takiego. Jak działają gry odpalane przez takie oprogramowanie? Dam radę na tym normalnie pograć?


Sprzęt, który obecnie używam to:
HP 250 G3
Procesor: Intel Celeron N2830
Karta Graficzna: Intel HD Graphics (Bay Trail)
Pamięć RAM: 4GB DDR3
Dysk twardy: 500 GB

Tak wiem, że to sprzęt dość słaby do grania, ale wszystko to w co gram odpalam bez problemu, czy to na średnich czy to na minimalnych wymaganiach. Ważne, że da się grać bez ścin :v

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2769
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux dla kogoś, kto lubi pograć.
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-12-17, 20:11:15 »
Cytuj
ak działają gry odpalane przez takie oprogramowanie? Dam radę na tym normalnie pograć?
To zależy od wymagań gry ( zarówno sprzetu oraz zależności windowsa )
Możesz użyć Wine, PlayOnLinux.
Generalnie szybciej to nie będzie.
Cytuj
ma większe wymagania niż na Windowsa czy Maca?
Chyba potrzebujesz dystansu do tego ...
- Część wymagań systemowych jest oparta o Ubuntu które jest ciężkie i nie zawsze zoptymalizowane.
- Część gier faktycznie jest cięższa ponieważ ma trochę przerobione silniki tak aby dzialały z bibliotekami np. Windowsa, już nie wspominam o bugach które mogą być na każdym systemie, dzieki temu firmy oszczędzają czas i koszty portowania.
 Na pocieszenie mogę powiedzieć że przy portowaniu problemy zawsze są, tylko nie zawsze o nich się mówi, czy zauważa, a czasami ich poprostu nie ma. :-)
//////////////////////////////////////////////////////////
Link o portowaniu gier:
https://www.youtube.com/watch?v=KqspFXJa6yM
\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: Linux dla kogoś, kto lubi pograć.
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-12-17, 21:03:24 »
Z całym szacunkiem, Atom N2830 zdecydowanie nie jest procesorem do gier... Dual core bez HT 2.16 GHz z poborem mocy całe 7.5W (wliczając kartę graficzną) to jakby trochę mało... Niezależnie od systemu...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Cruel_Bashuda

  • Gość
Odp: Linux dla kogoś, kto lubi pograć.
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-12-17, 21:14:59 »
Z całym szacunkiem, Atom N2830 zdecydowanie nie jest procesorem do gier... Dual core bez HT 2.16 GHz z poborem mocy całe 7.5W (wliczając kartę graficzną) to jakby trochę mało... Niezależnie od systemu...


Ja wiem o tym, że to jest słaby procek, nie brałem tego lapka po to, aby na nim grać w gry typu Wiesiek 3. Obecnie grą, w którą gram i która ma największe wymagania to CS:GO i Skyrim. Pomimo tego jaki mam sprzęt obie gry mi chodzą na 30-40 fps'ach czyli grać się da i w sumie żadnego problemu z tym nie mam.


//No i mi nie chodzi o to, żeby mi te gry działały jak cudo po 100 fps, ani o nic takiego. Po prostu chciałbym aby one chodziły na Linuxie, na mniej więcej takiej samej ilości fps. Jak będę chciał komputer do grania to sobie go złożę, ten laptop to bardziej do pracy, granie okazjonalne na wolny weekend.
« Ostatnia zmiana: 2015-12-17, 21:18:44 wysłana przez Cruel_Bashuda »