Nowe posty

Autor Wątek: serwer po stronie routera  (Przeczytany 5655 razy)

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
serwer po stronie routera
« dnia: 2015-12-16, 22:52:08 »
Witam , jeśli pomyliłem działy to najmocniej przepraszam p. Administratorów za dodatkową robotę ;p

sprzęt to router pirreli drg a233

Szanowni użytkownicy..administratorzy, w ostatnim czasie zainteresowała mnie pewna rzecz :) w momencie gdy wchodzę na stronę panelu administracyjnego mojego routera, adres url zakończony jest rozszerzeniem .cgi , jeśli dobrze rozumiem jest to skrypt działający po stronie serwera , tak samo jak skrypty php. Chciał bym dostać się do tego serwera , ale nie za bardzo wiem jak ...Nie wiem jak uzyskać z nim połączenie ...czy to musi być zrobione przez jakiegoś klient ? czy przez jakiś niskopoziomowy protokół  tftp? moze skrypt z funkcją connect ? czytałem troszkę o tym ...ale chyba źle szukam . Czy mogę liczyć na jakąś podpowiedź ? :)


Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-12-17, 06:22:46 »
Proszę rozwinąć "dostać się",  bo ma to wiele znaczeń, i nie wiemy, o które Panu chodzi.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-12-17, 07:23:35 »
Jestem młodym użytkownikiem i jestem bardzo ciekaw co jest w środku :) już go rozkręciłem i od strony "fizycznej" poznałem , tzn. budowa płyty głównej i jej komponenty ,a teraz chciał bym najzwyczajniej spojrzeć do środka :) that's all . Tak samo jak przeglądałem pliki windows ,linuxa . Teraz chciał bym podnieść poprzeczkę ,mam nadzieję, ze zainspiruje mnie to w końcu do zainstalowania openwrt :p

Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-12-17, 07:50:11 »
Z odpowiedzi wynika, że jest tam oryginalny system operacyjny.

Więc krótka odpowiedź, czy da się tam "wejść" po plikach brzmi nie.

Długa odpowiedź brzmi: producent dołożył wszelkich starań, żeby się nie dało. Uzyskanie dostępu do systemu plików jest bezpośrednim odpowiednikiem rootowania Androida albo jailbreakowania iPhone'a. czyli długa odpowiedź to tak, da się uzyskać dostęp, jeżeli producent gdzieś "dał ciała" i da się pominąć zabezpieczenia. W ostateczności gdzieś na płycie głównej routera na 95% są piny (albo miejsce na piny) do portu szeregowego, na 95% na tym porcie wisi konsola - kupując przejściówkę pasującą do tej płyty prawdopodobnie da się uzyskać dostęp bez łamania zabezpieczeń (kosztem wysłania gwarancji w kosmos - ale z poprzedniego posta wnioskuję, że już tam jest).

Więc jeżeli chce się Pan pobawić routerem jak zwykłym Linuksem, może warto od razu dać OpenWRT...
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-12-17, 17:45:10 »
p. Pawle guru to mało powiedziane ;)



Czy arduino mogło by się do tego nadawać ?:)
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-12-17, 20:03:23 »
Chciał bym się upewnić jeszcze w jednym .. czy jeśli na płycie głównej routera nie ma zworek  , to czy one mają jakieś charakterystyczne oznaczenie na płytce ? Czy oznacza to , ze tego po prostu nie ma ...
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-12-17, 20:57:29 »
Dwa w jednym:

Niestety, nigdzie w sieci nie ma fotki płyty głównej tego routera, więc nie odpowiem wiążąco. Firmy często oszczędzają i nie wlutowują nawet pinów do portów testowych, zostawiając puste przelotki do samozielnego wwlutowania. Na płycie głównej byłbyby to 3 piny - albo miejsce na 3 piny - opisane COM, RS232, Rx/Tx albo podobnie (często też z napięciem, typu "Rx/Tx 3.3V").

Arduino nie, bo ma za mały procesor. Na dziś najtańsza droga do pełnego Linuksa to Raspberry Zero (ma kosztować 5$), ale nie widzę jeszcze w żadnym sklepie.

Na dziś to tak (nie jestem związany z Kamami, są drodzy ale mają najpełniejszą ofertę):
* Raspberry Pi 2. 4 rdzenie 900MHz, 1GB RAM, ethernet 100Mbit/s, 4xUSB2.0, HDMI. Najstarszy typ "taniaków" z największą społecznością, najlepszą dokumentacją. Na dzień dobry ~200zł z zasilaczem
* Odroid C1+. 4 rdzenie 1GHz, 1GB RAM, ethernet 1Gbit/s, 4xUSB2.0, micro-HDMI. Mocniejszy od poprzedniego, ale ma dużo mniej rozbudowaną społeczność. Jest na niego oficjalny Android i Ubuntu.. Cena ~280 z zasilaczem.
* Odroid XU4. 8 rdzeni big.LITTLE (Exynos5422 Octa), 2GB RAM, 2xUSB2, 2xUSB3, ethernet 1Gbit/s. Najsilniejszy z "tanich" (komplet za 500zł). Oficjalny Android i Ubuntu.
* Banana Pi R1 300MBps Open-Source router. 2 rdzenie 1GHz, 1GB RAM, SATA do dysku 2.5", 5x ethernet 1GBit/s (prawdopodobnie jedna karta obsługująca VLANy wpięta w chip switcha i wyprowadzone 5 portów na tył). Koszt ~400zł. Nie wiem jak ze wsparciem. Więcej z tej rodziny jest tutaj.

Nie chcę wszystkiego wymieniać, ale są jeszcze BeagleBone Black, CubieBoardy czy OrangePi. Ważne jest, żeby w środku był procesor z rdzeniem ARM Cortex-A (jaka liczba po A to sprawa drugorzędna, oznacza możliwości rdzenia, coś w deseń różnic między i3 i5 a i7 Intela). Jeżeli płytka jest na procku Cortex-M albo Cortex-R, to nie pociągnie Linuksa. Z innych rodzin procesorów zgodnych z Linuksem a występujących na rynku tanich płytek prototypowych to MIPS i AVR32.

Jeżeli chcesz po prostu zacząć bawić się wbudowanym Linuksem, to najlepsze do startu będzie RaspberryPi 2. Jest rozsądnie tani i ma bardzo duże możliwości rozbudowy. Jak cjcesz się bawić w sieć (typu włąsny router) to ciekawie wygląda to BananaPi Router - ale nigdy z nim nie miałem styczności, więc nie mogę się wypowiadać czy dobry czy nie (dla mnie interygujący, choć szkoda, że nie 4 rdzeniowy procek - ale i tak kosmicznie mocniejszy od mojego RT-N16).
« Ostatnia zmiana: 2015-12-17, 21:05:34 wysłana przez Paweł Kraszewski »
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #7 dnia: 2015-12-18, 17:32:17 »
Jak zwykle profesjonalna odpowiedź :)

zmieniłem troszkę koncepcje ,bo zrobię to na razie, na routerze Tp-link Td w8901g ;)

Po szperałem w google i na YT , zauważyłem (jeśli się nie myle) ,ze do połączenia szeregowego wykorzystywane jest coś takiego :

http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-ft232rl-arduino-uart-3-3v-5v-i5803082990.html
 
Więc czy jest sens kupować jak na "pierwszy raz" taki Raspberry? :).
zastanawia mnie jeszcze jedno , jak by to powiedzieć ..

Czy jeśli chciał bym przetestować ten serwer pod kontem jego zabezpieczeń ..tzn. wykorzystać technikę SQL lub inne techniki i okazało by się, ze router ma słabe zabezpieczenia , to czy wynik tego działania był by podobny do tego co osiągnę po przez połączenie szeregowe ? czy źle to rozumuje ..

Proszę wybaczyć,ze piszę w taki dość zagmatwany sposób , ale nie mam tego wszystkiego jeszcze po układanego
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #8 dnia: 2015-12-18, 23:11:39 »
1. Ten konwerter z Allegro wydaje się dość uniwersalny, jeżeli na płycie jest link szeregowy, to powinno zadziałać (na 99% w zakresie 3.3V, 5V może usmażyć procek routera)

2. Router, który teraz podałeś ma na płycie miejsce na wlutowanie złącza do adaptera, który wybrałeś. Przy dużych literach CEFC na płycie głównej masz cztery punkty lutowniczne w linii, oznaczone J3. Zaczynając od tego w kwadraciku to w kolejności Tx, Rx, GND i VCC. Łączysz GND adaptera z GND routera, Tx routera z Rx adaptera i na krzyż Rx routera z Tx adaptera. VCC zostawiasz niepołączone.

3. Czy jest sens kupować RPi... Zależy co chcesz robić. Linux w routerze jest na ogół dość pocięty, w RPi jest kompletny. Nie wiem, czego chcesz się uczyć. Jak jesteś z okolic Wawy, mogę pożyczyć ci do zabawy RPi 1B. Pomoże ci ocenić, czy ta platforma ma sens przed zakupem. (to jest model z pierwszej serii, jeden rdzeń, 256MB RAM)

4. Źle rozumujesz. Przez konsolę szeregową uzyskasz (prawdopodobnie) dostęp do linii poleceń, trochę jakbyś podłączył klawiaturę i monitor albo połączył się przez SSH/Telnet. O ile dostęp zdalny (SSH/Telnet) - jeżeli w ogóle dostępny - to byłby zabezpieczony loginem i hasłem, o tyle dostępu przez konsolę szeregową często niczym się nie zabezpiecza (od razu masz konsolę administratora). Dostęp przez konsolę nic nie ma wspólnego z SQL. To dwa różne światy.

5. Nie podejrzewam, żeby na tym routerze działał jakiś serwer SQL. Raczej stawiam, że konfiguracje są generowane od razu do plików tekstowych. Od strony webowej będzie tam jakiś miniaturowy serwer HTTP obsługujący CGI, a zarządzanie byłoby zrobione jako skrypty LUA/Perla/shella odpalane przez to CGI. Żeby zobaczyć to "w realu", można ściągnąć i rozpakować firmware do tego routera. Prawdopodobnie da się to zrobić standardowym zestawem narzędzi systemu Linux.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #9 dnia: 2015-12-19, 08:07:12 »
Nie ma  chyba juz więcej pytań ...:) przynajmniej nie w tym temacie ;) będę pisał na bieżąco :> dziś podskoczę na solidarności zobaczyć czy na giełdzie mają ten konwerter ,nie chce mi się czekać do pon. na niego ;p. Jeśli chodzi o rospberry ,przemyślę to jeszcze dziś i się odezwę :)!
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #10 dnia: 2015-12-22, 23:09:40 »
Witam już ostatni raz w tym temacie :). Dostałem dziś konwerter z kabelkami ,czekam jeszcze na piny z tym ,ze mam kłopotliwą sytuacje .. Chce podejść ostrożnie żeby nie uszkodzić płytki ..:) dostałem kabel z 5 pinami . od lewej . brązowy, czerwony , pomarańczowy i zółty ,wiem ze odpowiadają one tym oznaczeniom 3V3, 5V, TXD, RXD, GND, ale nie mogę odnaleźć jakiegoś pewnej informacji w internecie który kolor odpowiada konkretnemu oznaczeniu..:(

I czy  w ogóle to ma jakieś znaczenie ?? bo np. jeśli brązowy podepnę do gnd to będzie przypisana mu wartość gnd , i analogicznie do txd i rxd .. Czy w tym przypadku kolory to nie będzie tylko symbolika? jeśli źle rozumuję ,proszę wyprowadźcie mnie z błędu :)
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #11 dnia: 2015-12-23, 17:31:00 »
* W przypadku portów szeregowych nie ma standaryzacji kolorów. Musi być przy adapterze gdzieś informacja, który kolor ma jakie znaczenie.

* Nie, kolorki nie przekonfigurują się automagicznie przy złym połączeniu.

Jaki dokłądnie adapter kupiłeś? Jaki model, producent? Ewentualnie jakaś fotografia odpowiadająca temu co kupiłeś?



OT. Który mądry skasował posta, na który odpisuję (z kolorami kabelków)? Kolega może sobie uwalić router i/lub adapter złym podłączeniem. A problem jak najbardziej linuksowo-sprzętowy.
Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #12 dnia: 2015-12-25, 03:25:40 »

http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-ft232rl-arduino-uart-3-3v-5v-i5803082990.html o ten :)
Kabelki w zestawie , i pierwsza stacja lutownicza od mikołaja już stoi z nawilżona gąbeczką , i czeka :D
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII

Offline Paweł Kraszewski

  • Administrator
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 3066
  • Lenistwo jest matką potrzeby = babcią wynalazku
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #13 dnia: 2015-12-25, 15:59:16 »
Musisz połączyć wszystko 3 przewodami, jak na załączonej ilustracji:
Router GND -- GND konwerter
Router RXD -- TXD konwerter
Router TXD -- RXD konwerter

Resztę styków zostawiasz nie podłączoną.

 Jeszcze jedno - z zaszłości megahistorycznych (urządzenia typu DCE i DTE, do poszukania na Wiki) niektóre urządzenia miały opisy poprawne z punktu widzenia nie samego urządzenia a komputera nim sterującego. W niektórych STARYCH modemach na przykład linia RxD (formalnie wejście szeregowe, "received data" było wyjściem - idąc pokrętną logiką, że dane odebrane z linii wychodzą z modemu w stronę komputera) - w tych egzotycznych i obecnie niezwykle rzadkich przypadkach RxD łączy się z RxD a TxD z TxD.

Paweł Kraszewski
~Arch/Void/Gentoo/FreeBSD/OpenBSD/Specjalizowane customy

Offline 920806

  • Users
  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 130
    • Zobacz profil
Odp: serwer po stronie routera
« Odpowiedź #14 dnia: 2015-12-26, 20:30:10 »
Ok , juz nie aktualne ;) .. w google po szperałem i odnalazłem :)

Na przyszłość polecam program o nazwie gtkterm ,dostępny w repo ...bardzo przyjemny i przyjemny w  konfiguracji :) Boud rate musiałem ustawić na115200 .. haslo admin :)
Steve Wozniak nie wiedział .. ~ ~ https://www.youtube.com/watch?v=FG1AQcGGSec ~~ / "Uparty jak nigdy" /P3@CE , L0\/E & rock'|\|'roII