Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Virtualbox jako sposób na XP  (Przeczytany 3035 razy)

Gnomiarz

  • Gość
Virtualbox jako sposób na XP
« dnia: 2015-12-13, 01:45:58 »
Wiadomo, że Windows XP nie jest już wspierany, ale żeby ominąć chociażby problem sterowników... przykładowo mam komputer z i5, 8GB Ram. Instaluję na nim jakąś lekką dystrybucję linuksa, następnie VB z Windowsem XP, z którego korzystam jak z normalnego, podstawowego systemu. Na ile takie rozwiązanie ma sens i czy ma sens instalowanie wersji 64bit na VB?
Testowałem już to, na razie nie zauważyłem problemów, tylko czy są jakieś kwestie problemowe, których mogę się spodziewać w przyszłości?
Windows XP ma ten plus, że zajmuje mało miejsca w porównaniu do innych systemów (nawet linuksowych) i nie szpieguje na potęgę. Co o tym sądzicie?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Virtualbox jako sposób na XP
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-12-13, 09:52:56 »
Cytuj
ale żeby ominąć chociażby problem sterowników...
- Moze i dobre, ale jaki problem ze sterownikami chodzi ?
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Gnomiarz

  • Gość
Odp: Virtualbox jako sposób na XP
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-12-13, 13:21:49 »
No taki, gdzie na nowy komputer nie ma już sterowników do sprzętu pod XP. Wtedy sprzęt obsługują sterowniki linuksa, a virtualka zapewnia system (Windows XP).

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Virtualbox jako sposób na XP
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-12-13, 14:00:51 »
- Ale XP to nie sprzęt tylko system operacyjny, czyli dalej Cię nie rozumiem.
- Na nowym komputerze zazwyczaj uruchomisz XP, tylko trzeba zazwyczaj trochę pokombinować,
  co trzeba włączyć żeby uruchomić XP zazwyczaj pisze w instrujkcji obslugi płyty głównej,
  ja to miałem na osobnej kartce gdzie pisze że w Biosie trzeba ustawić:

Instalacja w IDE Mode:
- ustawić SATA Mode
- ustawić IDE Mode
- zresetować komputer

Instalacja w AHCI Mode:
- przygotować sterowniki AHCI na "dyskietce"
- Przy instalacji XP kliknąć F6 włożyć "dyskietkę" ze sterownikami i zainstalować.

- Nie wspominam już że trzeba wyłączyć secure boot, fast boot i takie tam w Biosie.
  Edytowane:
  A no i jeszcze że nie zbootuje Ci na dysku sformatowanego na GPT, a Win 10 wymaga tylko GPT,
  chyba że jeden będzie na dysku mbr/dos a drugi na GPT i bedziesz sobie przelączał w biosie który dysk będzie pierwszy.

- XP jak ci się przydaje to super...  jest to rozwiązanie jesli masz problem z uruchomieniem programów windowsowych. Tylko licz sie z tym ze w Virtualboxie masz sprzęt wirtualny.

Edytowane:
- Dobra może troche przegiołem, może i da się XP zainstalować,
ale radocha z tego nie wielka, bo XP nie jest wspierany,
wiec jesli Ci wystarczy na virtualboxie to super,
i nie ma sensu drążyć tematu.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Gnomiarz

  • Gość
Odp: Virtualbox jako sposób na XP
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-12-13, 15:14:01 »
Cytuj
- Ale XP to nie sprzęt tylko system operacyjny, czyli dalej Cię nie rozumiem.

A gdzieś napisałem, że to sprzęt? ;O

Cytuj
- Na nowym komputerze zazwyczaj uruchomisz XP, tylko trzeba zazwyczaj trochę pokombinować,

Właśnie chodzi i opcję bez kombinowania: linuch tylko po to, żeby uruchamiać xp na wirtualce. Pytanie, na ile ostatecznie takie rozwiązanie jest wydajne? Na ile (np. w procentach) może mi spaść wydajność w porównaniu do normalnej instalacji? (Oczywiście dodatek guestaddition biorę pod uwagę)

Cytuj
ale radocha z tego nie wielka, bo XP nie jest wspierany,

W zupełności nie jest mi to potrzebne - wytarczy, że będzie odpalał potrzebne mi programy. XP zajmuje 1GB, anie 10 jak Win7 czy 20 jak Win8, a Win10 nie dość, że szpieg okrutny, to i 30 GB potrafi zająć na niektórych sprzętach.

Cytuj
wiec jesli Ci wystarczy na virtualboxie to super,
i nie ma sensu drążyć tematu.

Właśnie dlatego drążę, że nie wiem czy na dłuższą metę takie rozwiązanie się sprawdzi - powtarzam, że chodzi o używanie XP na wirtualce jako głównego systemu.

Kimkat

  • Gość
Odp: Virtualbox jako sposób na XP
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-12-23, 13:24:19 »
Sprawdzi się takie rozwiązanie. Sam przez długi czas tak robiłem na jednym z komputerów i nie miałem nigdy żadnego problemu z tym.

Offline roobal

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2056
    • Zobacz profil
Odp: Virtualbox jako sposób na XP
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-12-24, 22:13:26 »
Cytat:  link=topic=24275.msg131228#msg131228 date=1450011651

  A no i jeszcze że nie zbootuje Ci na dysku sformatowanego na GPT, a Win 10 wymaga tylko GPT,
To nie windows 8 czy 10 wymaga GPT, leczUEFI. Windows 8 (10 jeszcze nie próbowałem) spokojnie można zainstalować na mbr w bios legacy.

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Virtualbox jako sposób na XP
« Odpowiedź #7 dnia: 2015-12-24, 22:38:46 »
Cytuj
To nie windows 8 czy 10 wymaga GPT, leczUEFI
Jak będziesz instalował win 10 na dysku mbr/dos ,
to dostaniesz odpowiedni komunikat od instalatora o wymaganiu dysku GPT
i nie musisz mieć włączone secure boot(UEFI), fast boot i inne wynalazki.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.