Nowe posty

Autor Wątek: Pierwszy linux - informatyk, programowanie  (Przeczytany 3568 razy)

VoSooler

  • Gość
Pierwszy linux - informatyk, programowanie
« dnia: 2015-12-03, 17:01:49 »
Witam ! Mam do was pytanie jakiego zainstalować sobie pierwszego linuxa ? Uczę się pierwszy rok w technikum informatycznym i chcę zmierzać w programowanie, i tego się uczyć :) Proszę o odpowiedź !

Offline marcin'82

  • Users
  • Prawie jak Guru
  • ****
  • Wiadomości: 404
    • Zobacz profil
Odp: Pierwszy linux - informatyk, programowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-12-03, 17:15:35 »
Dla początkujących poleciłbym:
PCLinuxOS (sysvinit)
Manjaro Linux (systemd)
W ostateczności Ubuntu, a raczej Xubuntu.

Rozejrzyj się za api do programowania, alternatywami dla obecnie używanego oprogramowania.
marcin82

VoSooler

  • Gość
Odp: Pierwszy linux - informatyk, programowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-12-03, 18:51:25 »
Ściągnąłem Ubuntu i już nagrałem na płytę, jeszcze przed tym kiedy napisałeś. Dobre posunięcie ?

Offline Andrzej J

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 713
    • Zobacz profil
Odp: Pierwszy linux - informatyk, programowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-12-03, 22:04:59 »
Ubuntu jest dobrym wyborem - ma bardzo duże wsparcie na forach może nie zawsze merytoryczne. Zawsze możesz się posiłkować informacjami z forów debiana i minta.
Ja dodam Ci minta
http://www.linuxmint.com/download_lmde.php

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Pierwszy linux - informatyk, programowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-12-03, 23:36:13 »
- Pozamiatane, ale dodam swoje 3 grosze...

-  " ja polece Fedore i Manjaro "
* Fedore pod warunkiem ze masz wmiare nową karte Nvidii,
bo masz sterowniki Nvidii jak sobie dodasz ruskie repo.
   Po zatym masz wmiare duży wybór oprogramowania,
w 64 bit masz wybór 64 i 32 bibliotek w razie "w",
  dokumentacja jest wmiarę,
  Masz czeste aktualizacje, choć to nie zawsze jest zaletą.
* Manjaro,
   Masz dużo oprogramowania z Archa, (generalnie chodzi o instalatory oprogramowania zrobione przez użytkowników które działają także pod Manjaro)
   Masz częste i najnowsze aktualizacje, choć to nie zawsze jest zaletą jak wspomniałem.

- Nie polece Ubuntu dla początkującego bo mnie krew zalewa jak widze że niektórzy próbują wpleść przykładowo w kod "sudo" które jest domyślne tylko w Ubuntu. Już nie wspominając o ich polityce
 Ale musze przyznać że robi się popularne dla developerów,
oraz wreszcie zaczynają wracać do jakichś standardów stosowanych w innych dystrybucjach.
 (nie wiem na jak długo)

- Nie polece PCLinuxa początkującemu pomimo że lubię tę dystrybucję.
 * Za mało posiada programistów którzy by wsparli.
 * Za mało ma programów, a jeśli jest coś jest najnowszego to tylko że ktoś zgłosił na forum żeby dodać, ta dystrubcja jest dla mnie znośna, bo byli ludzie którzy mnie nauczyli wielu rzeczy jak sobie radzić samemu,
i za to im Dziękuje. Także jeśli z programem nie ma problemów, to spaczkowanie na PCLinuxa to dla mnie nie problem.
 Ale dla początkującego mało znana dystrybucja to będzie nie potrzebna strata czasu na naukę portowania aplikacji, tego można się uczyć potem.

Jeszcze jest popularny Debian, także w przemyśle,
więc warto go znać, ale cienko moim zdaniem przedzie jeśli nie potrafią znaleść wystarczająco dużo developerow by przenieść cały system na 64bit według standardów jak powinno być.
Pozatym mimo ze posiada jakiś graficzny menadzer pakietów to jak ostatnio używałem to jeden burdel (to chyba wina menadzera z gnome),
 Synaptic chyba jest lepszym narzędziem do wyszukiwania pakietów.

Ale nie chce żebyś zmieniał Ubuntu skoro już zainstalowałeś,
 bo nie jest tragiczny,
ma jakieś oprogramowanie i jeśli nie robisz aktualizacji to się nie psuje,
ale chciałem byś był swiadom wad i ograniczeń.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

VoSooler

  • Gość
Odp: Pierwszy linux - informatyk, programowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-12-04, 20:48:33 »
Tzn. na dysk jeszcze go nie wgrałem, czekam na nowy dysk, no i co mam zainstalować :)) ? Tylko najlepiej żeby po polsku ten system też był żebym trochę ogarniał, nogą nie jestem z angola, ale mistrzem też nie. I jeszcze jedno pytanko mówią, że lepiej programować na linuxie, dlaczego ? Na windowsie źle ? :)

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2765
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Pierwszy linux - informatyk, programowanie
« Odpowiedź #6 dnia: 2015-12-04, 21:25:33 »
- Powinienes sie ich spytac.
- Ja widze to tak:
 Jest roznie od czasow w jakim zyjemy,
* pod linuxem bedziesz mial za darmo pelny kompilator,
bez obaw o platnosci, czesc aplikacji jest portowanych wiec to sie zaciera.
* masz dostep do kodu zrodlowego wielu aplikacji wiec mozesz sie uczyc na przykladach ,
   w zaleznosci od licencji nawet kopiowac.
* aplikacje przemyslowe czesto sa pisane takze na linuxa ze wzgledu na koszty i patenty w innych systemach, wiec dobrze ten system znac.

Ale masz i tez wady w linuxie,
- jesli piszesz aplikacje na rozne dystrybucje musisz sie liczyc czasami z brakiem standardow.
- musisz sie liczyc z roznorodnoscia systemow.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.