Nowe posty

xx Dystrybucja pod HP Omen (6)
Wczoraj o 23:30:08
xx [Poradnik] Wyszukiwanie Sterowników (2)
Wczoraj o 21:08:23
lamp Problem z Linux Lite po instalacji (0)
Wczoraj o 19:50:30
xx Ile pingwinów? (1)
Wczoraj o 08:59:24
xx konfiguracja pale moon (0)
2024-03-24, 21:53:42
xx Plasma 6 w Neonie ssie trochę mniej ... (10)
2024-03-23, 02:38:11
xx problem z instalacja sterowników do karty sieciowej (3)
2024-03-18, 18:10:16
xx Plik abc.001 (1)
2024-03-17, 17:48:27
xx Zlecę dopracowanie programu w MatLab (0)
2024-03-13, 15:28:40
xx Linux Mint 21.3 XFCE brak dźwieku po paru minutach (karta muzyczna zintegrowana) (5)
2024-03-12, 23:07:01

Autor Wątek: Linux na słaby sprzęt  (Przeczytany 2852 razy)

Sevian

  • Gość
Linux na słaby sprzęt
« dnia: 2015-10-24, 20:51:43 »
Cześć!
Chciałbym wiedzieć jaki linux byłby dla mnie najlepszy. Używałem trochę CentOS'a 6 i Slackware'a 14.1. Głównie byłby on do przeglądania internetu, oglądania filmów (również online) i pracy z dokumentami tekstowymi/ prezentacjami multimedialnymi. Czasem mógłbym jedynie zagrać w jakieś starsze gry typu Heroes III (wiem, że może być ciężko ze znalezieniem wersji działającej na Linuxie). Chciałbym zainstalować go na moim starym laptopie ASUS K52N: procesor: AMD V Series V120 (2.20 GHz), karta graficzna: ATI Mobility Radeon HD 4200, 8GB RAM, dysk 320GB.
Szukam linuxa, który nie obciąża zbytnio komputera

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux na słaby sprzęt
« Odpowiedź #1 dnia: 2015-10-25, 08:41:56 »
Wiem że to kijowe tak wymieniać, ale wymienie bo ciężko mi doradzić,
PCLinuxOS, OpenSuse, Manjaro.
Kierowałem się tym,
- żebyć miał najlepsze wsparcie sterowników grafiki, ponieważ sam pamiętam dość dobre wsparcie oraz
Cytuj
Cytuj
Gears on Gallium jest dystrybucją typu Live zbudowaną na openSUSE.
Głównym przeznaczeniem systemu jest testowanie najnowszych, otwartoźródłowych sterowników do kart graficznych Radeon, Nvidia oraz Intel.
Ale Gears on Gallium nie polecam do zastosowania domowego, to jest dla developerów i użytkowników którzy sterowniki testują w celu ich poprawy.
- żebyś miał wybór kernela i dostęp do zamkniętych sterowników,
( tyle że wiki Debiana pisze że twoja karta nie jest już wspierana i sterowniki przeniesiono do otwartych Mesa(Galium), natomiast zmiana kernela może się przydać jeśli przytrafią się jakieś bugi związane z danym kernelem.

Cytuj
Czasem mógłbym jedynie zagrać w jakieś starsze gry typu Heroes III (wiem, że może być ciężko ze znalezieniem wersji działającej na Linuxie)
Gra z wine chyba mi działała z wine kiedyś, jedyne co to nie butuje płyty jak na windowsie i nie odtwarzało filmików. Grę trzeba uruchomić ręcznie.
https://appdb.winehq.org/objectManager.php?sClass=application&iId=394
Polecam także grę Battle for Wesnoth ponieważ jest podobna i wciąż ulepszana.
Można ją zainstalować z repozytorium dystrybucji, a jeśli gra jest za ciężka nawet na poziomie łatwym, to możesz edytować sobie pliki konfiguracyjne i podnosić poziom wraz z umiejętnościami.

Zwracam uwagę byś testował lekkie oprogramowanie jak:
Mate (choć nie wiem czy jest już lekkie), napewno Lxde, Xfce.
Przeglądarka (jeśli nie Firefox to np. Midori, SeaMonkey)
Zamiast flash to możesz używać HTML5 jesli się da.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.

Offline Lord Darius

  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 1162
    • Zobacz profil
Odp: Linux na słaby sprzęt
« Odpowiedź #2 dnia: 2015-10-25, 09:12:05 »
Odnośnie sprzętu.
Widziałeś naprawdę stare laptopy?
Odnośnie pytania.
Dystrybucja z lekkim środowiskiem, a najlepiej z menadżerem typu fluxbox, openbox, które to przetestujesz sam i nie czekając na mannę z nieba podejmiesz stosowne decyzje.
Weź pod uwagę Debiana lub Archa.
Spójrz bez strachu na rzecz budzącą strach, a straszność sama zniknie.
cat /etc/debian_version

majt

  • Gość
Odp: Linux na słaby sprzęt
« Odpowiedź #3 dnia: 2015-10-27, 22:58:22 »
Ja mam stary laptop, i śmiga nie najgorzej na xubuntu. Nawet mi dzisiaj na buga odpisali, gdy wyslałem log. Na myśli mam taki stary laptop jak z 2008 (circa 7 lat), nie laptop starożytny... laptopy starożytne trzeba wymienić.

Sevian

  • Gość
Odp: Linux na słaby sprzęt
« Odpowiedź #4 dnia: 2015-11-14, 15:42:01 »
Prawdopodobnie wybiorę Debiana. Chciałem się jeszcze dopytać jak ze sterownikami do tego ASUSa. Są dobrze dostępne?

Offline 1709

  • Users
  • Guru
  • *****
  • Wiadomości: 2763
  • 1709
    • Zobacz profil
Odp: Linux na słaby sprzęt
« Odpowiedź #5 dnia: 2015-11-14, 17:45:48 »
Sterowniki sa odrazu w systemie (w kernelu dokładniej )
przetestuj i zobacz co działa, a co nie.
PS: Brak polskiej czcionki, nie jest to brak lenistwa, a jej brak w systemie i brak czasu na reczne poprawki.